Ulovljen morski pas kod Herceg Novog

ΓΑΛΙΝΙ

Primećen član
Banovan
Poruka
526
HERCEG NOVI - Morski pas "modrulj", dugačak 3,5 metra i težak više od 100 kilograma ulovljen je dan s popodne kod Herceg Novog. Marjan Ovas ribar iz Herceg Novog upecao ga je na plutajući parangal na sedam milja od Prevlake.

Modrulj, morski kučak ili latinski Prionace Glauca jedna je od 28 vrsta morskih pasa u Jadranu. Dužina mu je do četiri metra, a težina do 150 kilograma.

Rasprostranjen je po celom Jadranu, a najbrojniji je na pučini južnog Jadrana. Rado se zadržava u blizini luka.

Pored Velike bele ajkule, od svih vrsta morskih pasa koji žive u Južnom Jadranu, samo je još modrulj ljudožder.

Naučni saradnik u Institutu za biologiju mora u Kotoru, biolog ribarstva dr. Aleksandar Joksimović, kaže da je ogroman strah od ajkula neopravdan jer, "više ljudi strada od ujeda pčele nego od napada ajkule", i dodaje da sva istraživanja pokazuju da ove vrste nisu agresivnije od drugih koje traže plen u moru.

Ulovljeni modrulj će se sutra naći na jelovniku restorana "Kantula", spremljen na roštilju, po ceni od 6 eura.
 
Naučni saradnik u Institutu za biologiju mora u Kotoru, biolog ribarstva dr. Aleksandar Joksimović, kaže da je ogroman strah od ajkula neopravdan jer, "više ljudi strada od ujeda pčele nego od napada ajkule", i dodaje da sva istraživanja pokazuju da ove vrste nisu agresivnije od drugih koje traže plen u moru.

Inace ovaj komentar treba da utesi ljude koji tamo letuju :lol:
Pa ja mislim da bi sama sebe pojela kada bi ga videla :confused: .
 
Meni nije namjera da nekog zastrašim već-par stvari o situaciji sa morskim psima/ajkulama. Pa znaju doć...jednom je bijela morska psina uletila u Jadran-al ošla na talijansku stranu i koje nesreće-Amerikanki odgrizla obje noge-takve stvari se jako jako rijetko događaju...ti bijeli ponekad znaju doć za velikim brodovima, al ne paše im Jadransko baš-plitko je i poluzatvoreno te nije im po ukusu-pogotovo istočna obala jer struja je topla-do Italije se ohladi. A za modrulje također-njih ima-al rijetko napadaju ljude-žive uglavnom na pučini. Zato ne plašite se takvih stvari-bolje se plašite kako vozite i s kim se vozite nego nekakvih ajkula. Živili !
 
pajamaca:
ih nisu znali...
skakali sa stena u bečićima ...
pa poskočili...
a za budvu mislim da je bilo kod starog grada, ali za tu pričam ne znam detalje.

Gledala na TV nekog ribara koji je pricao kako je neki student iz Beograda skakao sa stene negde kod one sirene blizu Starog grada i scepao ga morski pas, prepolovio, a zatim je jadnik sasvim nestao u raljama ove mrcine. To je bilo navodno 50 ili 60-tih godina XX veka. Strasno.
 
usluga vrhunska

Ajkuli mogu izrasti i preko 20 000 zuba u toku života.
- Ajkuli nikad ne može nedostati zuba. Ako je izgubila jedan drugi se zarotira napred iz niza a još jedan se postavlja na mjesto ovog drugog kao rezervni zub.
vilica3114366rl3.jpg




Tipovi ajkula
http://www.znanje.org/i/i25/05iv05/05iv0508/Sandra Zuber IV5/tipovi ajkula.htm
 

Back
Top