Dupli standardi u Istoriji

SerbiaUnited

Primećen član
Poruka
989
RELJA NOVAKOVIC
Srpsko nasledje

Frensis Kont će navesti i dokument carigradskog patrijarha Nikole Trećeg (1084-1111), u kojem će se videti da su Sloveni gospodarili celim Peloponezom - od vremena kad je car Tiberije potpisao vojni savez s Avarima protiv Slovena. Patrijarh piše caru Aleksiju Prvom Komninu: "Celih dvesta osamnaest godina, ni jedan Roman nije nogom stupio na Peloponez...", a Frensis Kont citira i sačuvanu grčku "Monemvasijsku hroniku", u kojoj se navodi, takođe, da su Sloveni vladali Peloponezom 218 godina, od 587. do 805. godine, a njegovim delovima sve do 950. godine.


Prisustvo Slovena (Srba) na Balkanu i današnjoj Rumuniji još je starije. Podatke o tome objavio je prof. Relja Novaković. On citira grčke istoričare u vezi sa međusobnim ratom rimskih careva (savladara) Konstantina Velikog i Likinija (325. godine posle Hrista). Tu je zapisano da je Likinije bio Srbin i da je dobio vojnu pomoć od Srba iz predela Karpata, tada srpskih planina.

Prof. Novaković nas upoznaje i sa hristinizacijom na Balkanu i podatkom da je biskup Niketa širio hrišćanstvo "među divljim Srbima" u Remezijani (Beloj Palanci), krajem 4. i početkom 5. stoleća.


Slovensko prisustvo na Balkanskom poluostrvu spominje se u 5. stoleću pre Hrista i to u dokumentu kojeg ne bi smeo niko da osporava, jer je reč o delu oca istorije Herodota. On će napisati da su Iliri Sloveni i pravo je čudo da toj činjenici zvanična istoriografija ne pridaje nikakvu vrednost. Ako znamo da su Veneti (Venedi, Vendi, Vindi) Sloveni i da Nemci i danas Vendima zovu Poljake, Čehe, Ukrajince, Moravce, Slovake i Lužičke Srbe, nema razloga da se na takvoj tvrdnji nešto zamera Herodotu.
 
SerbiaUnited:
Sta mislite o ovom srpskom istoricaru.

Postoji brdo internet strana i Wikipedia ga cak dosta citira...

Citiraju ga i hrvatski i crnogorski i poljski istoriografi.

Nisam mnogo citao o njemu.

Trebao si..... Da si ga malko bar čitao i uporedio njegovu metodu rada s onim Seretićem, Jarčevićem, Djordjevićem, Pjanovićkom i sličnom bagrom, bilo bi ti jasno......
 
Ma samo sam "okolo" pogledao njegove radove..

MADA

ovo sa naseljavanjem Slovena juznog dela Balkana. mislim...
Valjda o tome govore na hiljade istoricara a ne samo on i Deretic.

Nije rekao da su svi nastali od srba vec da je u jednom periodu od 3-5 veka N.E. vecinsko stanovnistvo na Grckom poluostrvu bilo slovenskog porekla zbog migracija.

Novokomponovani Hrvati i crnogorci koliko vidim ga dosta cene i citiraju jer odvaja hrvate, srbe, crnogorce, bosance.
Srbe vezuje za balkan, hrvate za franacku drzavu dok ove druge kako koje...
(mislim Crow-ova teorija takodje, iako pominje orkove)
mada mu jos nisam uhvatio konce, jer je toliko konfuzan da ni sam sebe ne razume...
 
SerbiaUnited:
a dakle Crowov omiljeni je Relja
koji ide rame uz rame sa Dereticem
a Crow (Divlji Srbin) pljuje po Dereticu a ceni Relju

mislim... jos vise sam confused...

Pa i meni je Relja u top 3......a Deretića pljujem.......
Pa oni ne mogu da se porede.....Deretić krade od Relje i dodaje neke nebuloze......istorijske metode ne koristi uopšte....Kod Relje sve što piše ima nit, lepo obrazloženo.....a kod Deretića, a tek kod Pjanovićke, ni rep ni glava ne zna se gde su, al da je samo to......nego nalupavanje teško...
 
crow:
@ wilk
ture pocheo da chita priche o goblinima i orkovima... :D

tz tz tz tz

pa nisam rekao da su Sloveni goblini i orkovi, Divlji Srbine
daleko od toga.

Mislim Relja stvarno daje neko logicno objasnjenje gde tvoji torlaci i sarmati sa juga srbije padaju u vodu.
Covek istice jasno kretanje slovenskog stanovnistva i daje odgovor odakle sloveni u tvojoj i mojoj bivsoj Palanci.

po meni prvobitno kretanje je bilo duz Dalmacije, Bosne, Zapadne Srbije, Panonije itd itd
nesto relativno malo dole na jug (Grcka, Mala Azija)...
a tek u novijoj istoriji doslo je do migracija i mesanja u danasnjem "okviru" Srbije...


MADA SVE JEDNO

nice, nice
 
AKHENATON:
Pa i meni je Relja u top 3......a Deretića pljujem.......
Pa oni ne mogu da se porede.....Deretić krade od Relje i dodaje neke nebuloze......istorijske metode ne koristi uopšte....Kod Relje sve što piše ima nit, lepo obrazloženo.....a kod Deretića, a tek kod Pjanovićke, ni rep ni glava ne zna se gde su, al da je samo to......nego nalupavanje teško...
a jel da da lepo stoji na Brodu ;)

a jel se secash kad je neki klinac dosho da pita koju bi smo mu Istoriju srba preporuchili

kad je ture reko (parafraziram)

mani ti Silencija (shta god da znachi) Boba, Wilkoa i Don Krovanija,
chitaj ti Corovica
on za razliku (pa par nabrojenih) i Novakovica
nema ORKOVE, GOBLINE i slichne bajke"


a danas ide u tolki bezobrzluk da poredi novakovica sa sereticem!

i to tako shto naravno nit je slusho nit je gledo a naravno da nije ni chito novakovica

nego vata po neki "struchni komentar" s neta o istom 8)
 
kada bih ja imao vremena da pretražujem Divljakove postove eh gde bi mi bio kraj...

nisam, naravno, u toj struci. ovo mi je samo sekundarni hobi.
sa druge strane,
Čita Divljak mnogo. džaba mu. Loše Istorijsko tumačenje... ;)
a ja mu poverovao :) ranije
Novakovic lepo priča o slovenima a ovaj bi da pravi SamoDivljačku državu na Jugu Srbije jer je pogrešno protumačio knjige

Uostalom

Sve se svodi na Herodotovih par rečenica koje tumači ko kako hoće,...pa i Divljak...
 
ture ima 2 nika
jer niko ne pricha s njim :D

a shta mislish shto li?

i shta mislish

sa ovakvim klevetanjem i licemerstvom...
iz koje je stranke (bitno je... zbog mnoooogo detalja 8) )
p.s. znam da te ne interesuje politika...
 
a shto se dela Nikete Remesianskog tiche
jedna lepa pesma njegovog drugara
paolina iz nole...

gde sve lepo pishe za oblast delovanja istog 8)

a neko je odavno primetio
da su Besi bili "besni"
da su Skiti "skitali"...

al...
mnogo je lakshe biti lajavi patetik koji prosto voli da kaki i drugome stavlja rechi u usta... 8)
 
da trački Besi stanuju u pećinama (in antris viventes). On piše Niketi iz Remezijane koji je bio Bes: «I Besi, izdržljiviji više nego li njihov sneg, postadoše ovce pri tebi pastiru, napasajući ih u dvorištu sveta, dok se rečima tvojim smiruju Skiti, ukrašavajući srca verom u Hrista'. On je prvi preveo tekst sv. liturgije na narodni jezik Besa, koje su docnije potpuno uništili Sloveni.»

marnula mi jedna svinja knjigu sa pesama paulina iz nole

a ne mogu da nadjem na netu na srpskom :(
 

Back
Top