Talas vrućina zahvatio Grčku - oprez vozačima

ΓΑΛΙΝΙ

Primećen član
Banovan
Poruka
526
Autor: Beta, AFP | 23.06.2007 - 16:12

Talas velikih vrućina zahvatio je Grčku, u kojoj je u protekla četiri dana temperatura dostizala i 42 stepena Celzijusa.
Prema prognozi nacionalne meteorološke službe, najveće vrućine danas se očekuju u Tesaliji, u centralnoj Grčkoj, gde će dnevna temperatura biti 42 ili 43 stepena. U Solunu, na severu, zemlje, najviša dnevna temperatura danas će biti oko 40 stepeni. Prema metorolozima, slično vreme očekuje se i sutra, a vrlo toplo vreme zadržaće se sve do četvrtka.
Grčke vlasti su pozvale stanovništvo da se što manje kreće po vrućini i da smanji potrošnju električne energije. Saveti za zaštitu od vrućine objavljuju se preko medija, a bolnice su u stanju pripravnosti.
Atinske vlasti otvorile su tokom vikenda oko 20 sala opremljenih klima-uređajima.
 
jerotije:
Jel ima neka dugorocna prognoza za jul ?

Ja se amaterski bavim prognozom, to mi je hobi. Po mom mišljenju, nijedna dugoročna prognoza nije moguća. Da jeste, sprečile bi se silne prirodne katastrofe.
Ja se uzdam samo u osmatranje neba i strujanje vazduha. Vetar je ono što premešta vremenske uslove sa jednog kraja planete na drugi.
 
ATINA - Grčke vlasti su danas pozvale hitne službe na punu pripravnost, kao i za dodatnim snabdevanjem vodom, s obzirom na to da se živa u termometru penje i do 46 podeoka, što jun čini dosad najtoplijim mesecom.

"Hitna pomoć je u punoj pripravnosti i državnI aparat je spreman na sve mogućnosti", izjavio je državnoj televiziji NET šef za civilnu zaštitu Panajotis Furlas, preneo je Rojters.

Grčke vlasti su saopštile da je zabeležen mali broj toplotnih udara uprkos visokim temperaturama, ali da ne žele da rizikuju. U svim opštinama širom zemlje se postavljaju veliki klimatizovani holovi koji će starijim ljudima i onima sa srčanim problemima obezbediti zaklon od sunca.

Vlasti upozoravaju građane Atine da se klone sunca, da izbegavaju nepotrebno putovanje i da u domovima pogase sve one aparate koji rade na električnu energiju, kao što su mašine za pranje veša, bojleri i er-kondišni.

Tokom prošle nedelje je bilo čak i nestanaka struje zbog povećane upotrebe klima uređaja.
U državnoj energetskoj kompaniji "Pablik pauer korporejšn" apeluju na smanjenu upotrebu aparata za domaćinstvo i klima uređaja, kako bi se izbegla dalja isključivanja struje.
 
sa ERT-a:

For today, the temperature in northern Greece will range from 18-39 C, in central and southern Greece from 21-42 C, in western Greece from 21-42 C and in the Cyclades, Crete and the Dodecanese from 21-37 C.

The weather will remain very hot until Thursday.

As per a special weather forecast, the temperature on Tuesday in Thessaly, eastern mainland, Evia, and eastern Peloponnesus will reach 43 C and locally 44 C. In the rest of the mainland it will reach 41 C and locally 42 C. The temperature in the islands will be 40 C.

On Wednesday, the temperature in western and northern Greece will drop by 2 to 4 degrees, but in the rest of the country it will change slightly.

The temperature will drop slightly all over Greece as of Thursday. The temperature on Friday is not expected to go over 38 C. The temperature in the weekend will drop by 8 to 10 degrees.
 
suncokretic:
sa ERT-a:

For today, the temperature in northern Greece will range from 18-39 C, in central and southern Greece from 21-42 C, in western Greece from 21-42 C and in the Cyclades, Crete and the Dodecanese from 21-37 C.

The weather will remain very hot until Thursday.

As per a special weather forecast, the temperature on Tuesday in Thessaly, eastern mainland, Evia, and eastern Peloponnesus will reach 43 C and locally 44 C. In the rest of the mainland it will reach 41 C and locally 42 C. The temperature in the islands will be 40 C.

On Wednesday, the temperature in western and northern Greece will drop by 2 to 4 degrees, but in the rest of the country it will change slightly.

The temperature will drop slightly all over Greece as of Thursday. The temperature on Friday is not expected to go over 38 C. The temperature in the weekend will drop by 8 to 10 degrees.
Sve sam razumeo [jer mi je zena prevela]
 
suncokretic:
znaci danas vam je hladnije na ostrvima ;)
Upravo sam izlazio na terasu i pokazuje 41,medjutim naoblacilo se.....Svi u grckoj strepe od "black-out"
kako ga oni zovu-pad sistema za prenos el.energije.mada je za skiathos polozen prosle godine jos jedan podmorski kabal iz volosa(sto ne znaci mnogo jer je u volosu 4-5 styepeni gore)Posledice pada sistema,kako kazu strucnjaci bile bi nesagledive ali ne preciziraju.neki najgori scenario je da expresno dodju "charteri" i pokupe turiste(ode sezona u pm).nadamo se nocas oblacima i vetru...samo,svaka im cast za organizaciju:na svim trgovima u atini i vecim gradovima se deli hiljade tona vocnih sokova i vode (besplatno,naravno) gradjanima i turistima.obezbedjeni su i veliki prostori za ljude koji nemaju a/c,gde mogu da provedu i dan i noc.rekose mi na informacijama,da je i telefonski saobracaj otezan dok vode srecom ima ui celoj grckoj.........
 

Back
Top