PREKOMERNO TROSENJE NOVCA

pa mozhda psihijatar ali pazi nije to savrseno resenje mogu da ti kljuknu lekove koji ti nece bash prijati a kao regulisace te...mozhda bez lekova ali ti verovatno treba podrska nekog ko niej labav to ne mora bukvalno psihijatar da bude
a ko zna nekom psihoterapija pomogne ali meni se cini da ekstremima ne ensto mi se cini da tebi nece ne znam
a trece moras da prihvatis da si to ti i osobinu nekako da kanalises da ne ugrozava okolinu cim imas porodicu znaci neko je hteo da spava s tobom i jos da ima decu nisi potpuni kreten..kad je to tvoje pocelo kad si poceo to da radis i da li znaju reci zeni ako se ljuti i to je ok...zasto ti npr s njopm ne mozes da delis probleme ili ne mozes sam da ih resavas nego moras da se praznish mada ok
verovatno ti trba neki psiho probaj ali pazi nek ti deluje ok
mozhda i sveshtenik ko zna to bar ne koshta a sramota je dobar nacin tipa ona popizdi sto trosis
 
pa, mislim da je najbolje da sa suprugom popricas o tome.. pa ukoliko je ona po tom pitanju racionalnija od tebe dogovorite se da ide sa tobom u kupovinu, pa prodiskutujte pre kupovine da li ti to sto zelis da kupis zaista treba, ili ne
vodi evidenciju na sta trosis novac. u excelu, ili microsoft money je isto ok, pa posle mesec dana uzmi pogledaj na sta si dao novac, sta od toga uopste nisi koristio
mozes i da unapred odredis procentualno koliko ces od prihoda da odvojis, pa napravi jedan ili vise fondova, ili stedni racun, pa tamo slazi parice, pa ih oroci, ako nemas vec ideju za ulaganje novca
a ostatak rasporedi za mesec dana unapred, dakle napravis neku tabelu recimo i tu prvo odvojis koliko ti novca treba za racune, hranu, pa onda za garderobu, kozmetiku, hobi, pa mozes da napravis i fond u koji ces odredjeni procenat da odvajas za godisnje odmore, ili za novi auto, ili za opremu za hobi itd.
u dogovoru sa zenom napravite fond za skolovanje dece, ukoliko su mali, pa za vencanje za decu, pa za putovanja kada porastu i sta znam vec. isto sa zenom mozes da napravis i fond za kucu, ali ne tekuci, vec za namestaj, velike popravke, renoviranja itd..
mozes i jedan procenat sebi da uplacujes penziono, osiguranje isl.
poenta je da dugorocno posmatras svoj i zivot svoje porodice, u kontekstu potreba, naravno
eto, ja to tako zamisljam...
 
Secam se da je bila emisija kod Opre bas na tu temu...
Mozda da pogledas na njenom sajtu, da se raspitas preko njihovog foruma, bilo bi dobro kad bi nekako dosla do snimka te emisije.
Problem je bio identican, i da, zaista je problem - da nisam odgledala emisiju ne bih verovala.
 
starac:
Trosim prekomerno i neracionalno.Imam i porodicu.Sa shopingom obicno pokrivam nezadovoljstvo.Da li imate neki savet za mene? Da li postoji negde program odvikavanja od prekomernog trosenja? To mi je bas postao veliki problem!

sad će mi reći "ne može to tek tako".
znam ja da je teško, ali jedino pravo rešenje je
ukloni uzrok, nemoj da lečiš posledice

ako nisi zadovoljna brakom - razvedi se.
ako su ti deca izgovor za nedostatak hrabrosti da presečeš
onda znaj da im veću štetu činiš upravo tim nečinjenjem ničega
nego da hrabro kažeš Dosta, i kreneš u bolje sutra.

čime si to nezadovoljna ?
 
u francuskoj postoje treneri za odvikavanje od prekomernog trosenja, posto ovde ima ljudi koji ulaze u ogromne kredite i postaju prezaduzeni. recimo zena zaradjuje 1000 evra mesecno, trosi oko 800 samo na garderobu, a ima kredite od preko 30 000 opet za odecu i obucu. prva stvar koju traze od njih je da kupe svesku i u nju upisuju bukvalno svaki cent koji potrose u toku dana: kafu, sladoled, hranu, sve...nakon nedelju dana zajedno pretresu na sta je novac otisao, koliko je bilo impulsivne kupovine, koliko novca je ostalo... dogovore se sa bankom da im suspenduje kartice na neko vreme, novac primaju iskljucivo na ruke i to sumu koju racionalno treba da potrose za nedelju dana i jos malo, pa sve i da hoce ne mogu da preteraju. cekovi im se suspenduju, pa se skidaju polako.
 
recimo zena zaradjuje 1000 evra mesecno, trosi oko 800 samo na garderobu, a ima kredite od preko 30 000 opet za odecu i obucu.
Za ovo nemam komentar majke mi.Ne mogu da verujem da ima takvih slučajeva.Ovo je bolesno.Nešto što je neshvatljivo za mene u svakom pogledu.
 
nemam pojma...u redu.....ali ako hoćeš možeš da mi objasniš kako banka može da oprašta neslovnentnost dužnika...zbog toga što je na psihoterapiji?
šta je zalog uzimanja kredita.....ovde plata........ a ti kažeš
zena zaradjuje 1000 evra mesecno trosi oko 800 samo na garderobu, a ima kredite od preko 30 000.
....

plata ne sme da bude opterečena sa više 30 -40 % puta godine na koje je uzeo kredit.....ako ne može da ispalti...kad padne u dužnički docnju...pleni joj se iumovina...banka ne ulazi u psiho probleme svojih klijenata jer bi bankrotirala...njeno obezbedjenje je mogućnost prinudne naplate... zaplene imovine.....ako ne isplati...unapred sve piše...
iniko ne može da susprenduje načine isplate za pojedine poverioce.....ne može da ukine karticu.......ovaj čovek može da ovlasti terapeuta da mu podiže novac u kešu....kad banka sama ukida kartice? nema dogovora u preciznom pravnom poslu...ugovoru..

svaka banka bi u suprotnom prikom zaključenja kredita morala da ima mogućnost ugovaranja klauzule: ukoliko budete imali psihičkih problema i budete pod psihoterapijom zbog kredita koji smo vam odobrili.....banka može da vam ukine slobodno raspolaganje karticom....uz saglasnost trećeg lica.....vašeg psiho terapeuta ....................
 
munjo, to se ne sme kad se uzimaju krediti za stan, a potrosacke kredite mozes da dignes kako hoces, bez ikakve provere. ne od tvoje banke, nego od organizacija za potrosacke kredite - zoves, u roku od 6 minuta dobijes novac na racun. a za stan, to je u teoriji tako, u praksi mozes do 40 posto da guras, nekada i vise ako imas dobrog finansijskog savetnika, garancije i jos ponesto.
i ne ide procedura uopste tako ovde - (u francuskoj) nego: prezaduzen si, obracas se nacionalnoj banci da ti dodeli status prezaduzenog, i rok od dve godine da dovedes u red racune. pre toga mozes da naznacis svoju nameru bankaru, i on moze da ti ponudi neko sporazumno resenje, koje ukljucuje duzi rok za otplatu, i regulisanje trosenja (suspenzija kartica, cekova, kes na ruke).
ako ne moze, onda se tek u drugoj fazi ide na sud: to je preporucena faza u kojoj sudija odredjuje rok u kojem moras da vratis novac, uz dodatne mere koje ponekad ukljucuju i tutorstvo od strane clana porodice, nekog garanta, ili nekoga iz udruzenja za zastitu prava prezaduzenih.
e, tek nakon svega toga, se ide na bubanj, zaplene, licitacije, i tako to. do toga moze da prodje 5 godina, sudjenja, ulaganja zalbi na jednu presudu, drugu...nije to tako: danas ne platis, sutra ti oduzimaju stvari.
 
dragoslava:
"KO KUPUJE ONO ŠTO MU NE TREBA,NA KRAJU PRODAJE I ONO ŠTO MU TREBA"Romska izreka

Genijalno! I u mom slucaju sasvim tacno.

Ja sa trosenjem preterujem kada sam nezadovoljna i umorna (ili lenja) da promenim bilo sta u zivotu ili trentnoj situaciji. Kupujem i da se opustim - nekada sam preumorna pa mi je lakse da setam po ulici i kupujem (bilo sta, ne mora da bude gardaroba, mogu da budu gumice za cesmu, recimo, ako se to uopste tako zove) nego da lepo odem kuci i citam knjigu - sto je i najlepse a i sasvim besplatno. Nemam savet.
 
Lele, ja sam skroz... izgleda da nisam zensko :( ...
ne umem kad sam u daunu da kupim sandale,

Pitam se kako, ako te strasno nagrde na poslu, ili te decko/muz vara, mozes da okreces stopalo ispred ogledala i ispitujes da l' ti lepo stoje kaiscici :(

Oni koji prekomerno trose i time ugozavaju opstanak porodice imaju strasno ozbiljne psihicke probleme, i njima mogu pomoci samo stucnjaci. Psiholog i finansijski savetnik.
Videla sam (u filmu :) ) kako taj savetnik napravi plan kojim tempom se otplacuju dugovi, kolika svota se ostavlja za normalno/skromno funkcionisanje itd...
Pa junakinja filma skapira da nema skupih restorana npr. 2 godine, letovanja narednih 5...I sve to uz terapiju kod doktora (valjda jeftinijeg? :) )
 
savetnik i terapeut i advokati rade za dž ..... nisam gledao taj film.......kako se zove... naslov?
potrošački idu preko faktura....a svi novčani...se odobravaju u iznosu od 30 -40% od plate...... sve evropski izoom........sem što je kod nas viša kamatna stopa.........i sad..... ne kapiram...kako ti možeš da budeš prezadužen....u smislu da ne ispunjavaš obaveze... na primer uzmeš kredit u dve banke......u jedno idej adm. zabrana na platu..... a da bi podmirio obaveze prema drugoj....uplaćuješ od dela na koji nema adm. zabrane.....ako ostaneš bez posla....možeš da se trudiš da uplačuješ sebi na račun neka sredstva....a ako ne možeš....ideš na sood...pa sud donese rešenje o zapleni imovine...........mi nismo još medju prezaduženim zemljama......po osnovu kredita....tempo je ubrzan...ali prosto ne mogu da zamislim da stvari funkcionišu preko srpske nacionalne banke za dugovanja stranim bankama..........i tzo sa terapeutom i savetnikom je haos........... vrh..
 

Back
Top