Kad je najbolje odvojiti se od familije?

Marin55

Domaćin
Banovan
Poruka
3.091
Svi smo se mi rodili sa bracom i sestrama.Neko ima vise braca, neko ima vise sestara a neko samo jednu sestru ili jednog brata.
Kad je najbolje osamostaliti se i osnovati svoju porodicu ili jednostavno zivjeti sam u stanu kao nezavisna jedinka??
Kakvo je vase misljenje i kakvi su stavovi sociologa i psihologa o tom fenomenu osamostaljivanja ili emancipacije.
 
Kavo je stanje u Srbiji po tom pitanju? Ima li u Srbiji takvih primjera, da se ne mogu odvojiti osobe od familije zbog slabe personalne ekonomije?

I recite mi, da li nakon uzimanja stana pod zakup, sam duzan onda placati struju i vodu?Ili u kiriju se uracunava i komunalije i struja?
 
stanovi kostaju od 200 eura mesecno pa navise. U zavisnosti koji je grad u pitanju , deo grda,opremljenost stana kao ustalom bilo gde u svetu.... Obicno se daje depozit u visini jedne mesecne kirije i kirija.Znaci kirija se placa za mesec unapred.

A sto se tice tvog pitanja koliko u Srbiji svi moraju ziveti pod istim krovom zbog manjka novca ,paa mislim vise od 60 % stanovnistva.Najmanji procenat je mladih kojima u istom gradu zive roditelji da se "odcepi" i da zive sami. Da novac je u vecini slucajeva kriv,tj. nedostatak istog.
 
Marin55:
Kolika je stanarina u Srbiji???

Na primjer jedna soba, kupatilo i WC??
+ kuhinja u okviru sobe, znači garsonjera. ~ 250 - 300e u centru BGDa. Može da se nađe jeftinije za oko 200e van centra al kad proračunaš koliko te izađe prevoz dođe ti na isto. :wink:

Što se pitanja iz naslova tiče:

Najbolje je početi osamostaljivanje kad kreneš na studije. To naravno ne podrazumeva finansijsko osamostaljivanje ali podrazumeva neko "životno", tako da ti je posle puno lakše kad sam počneš da zarađuješ i plaćaš kirije.

bug.gif
 
moj dragi i ja smo se zabavljali 5 godina i za to vreme svako je bio kod svojih roditelja. Dosta pre smo se odlučili za brak ali smo čekali da nadjemo dobar i povoljan stan. Kada smo to našli otišli smo u svoj mir koji verujte mi na reči nema cenu. Tri godine smo podstanari ali ako, nije mi žao, doduše nije nam velika kirija, stan je 35m2 i nikada se ne bismo odlučili da živimo zajedno sa sve jedno kojim roditeljima, što kaže moj muž nosiću džakove da zaradim za život ali u zajednicu nikada.
 
Mislim da se treba odvojiti onda kada smatras da si psihicki spreman za to.Ako jesi-bices i materijalno....Oko 20 god sam se ja odvojila, i studirala i radila..posle samo radila, sama sve placala...znaci ,ako si sposoban-sve mozes, a i trebas.Kakvi god da su ti roditelji , a kamoli tudji-smatram da nema zivota u takvom okruzenju.Jednostavno i navike i obicaji...ceo zivot se razlikuje kod razlicitih generacija.Znaci-sve je u zrelosti i sposobnosti.
 
kad je najbolje odvojiti dete od sise....kad je najbolje upisati dete u vrtić.......kad je najbolje da dete krene u školu.......kad je najbolje detetu pričati o sexu..... kad je najbolje da dete ima prvu devojku.......kad je najbolje da dete završi fax.......kad je najbolje da se zaposli........kad je najbolje da se oženi...dobije decu...ode u penziju......i...kad je najbolje...........da umre........e, ima još...kad je najbolje sahraniti pokojnika posle smrti, koliko dana nakon .......

e, i familija su rodjaci...za njih uopste ne moras da budes vezan.....
 
kada se odvojiti i započeti samostalno stanovanje:
Što pre to bolje, čak i da to nije potpuno finansijski samostalno,
već da te roditelji pomažu sa parama, opet je dobro imati
u mladosti slobodu koju daju "tvoja vrata i ključ".

bolje da mladost provedeš vedro raspoložena u svom stanu
sa slobodom društvenog i sexualnog života, pa i po cenu da
se malko stiskaš sa parama.
jer šta je drugo rešenje?! život u mrzovolji zbog nedostatka slobode
i privatnosti dok ti mladost prolazi, a sa roditeljima i braćom se samo
emotivno udaljavaš jer je to reakcija na "zajednički" život koji je po
svojim efektima upravo suprotnost zajedništvu.

previše devojaka sam gledao kako se udaju za bilo koga samo da se
izvuku iz "roditeljskog doma" u kojem su odnosi otišli u k-urac
jer je tesno.
iz istih razloga mladići imaju svoj set posledica.

i još nešto, pomisli na sve što ćeš dobiti slobodnim životom
u kojem sama sebi određuješ šta ćeš, kada, kako i sa kime da radiš,
u odnosu na sve "kompromise" na koje si prinuđena
živeći zajedno sa matorima i braćom/sestrama.

još jednom: pare su samo izgovor, ako možeš da nakrpiš dovoljno
za stanarinu i ishranu - samo napred!
 

Back
Top