Pas za čuvanje ...

spparow:
Ukratko cu ti reci sta da uzmes , nemogu da ti pisem kakva je narav ovih pasa jer me mrzi !
Doberman , Vucjak , Rotvailer .
I sve avisi gde ces da drzis psa , koliko hoces da jede ...
ako zivis sama nemoj uzimati dobermana,tezak je za dresuru,a sa ostalim se slazem.ali mozes uzeti i mesanca i takav pas ce te cuvati a neces ga platiti i ucinices dobro delo.
 
I ja glasam za mesanca. Evo pogledaj neke od ovih slatkisa: Link
Nazalost, Maza - andjelak sa prve slike nas je napustio...

Ali je zato Dunja vec osvojila srca svih koji je poznaju :D

Na istom forumu se udomljuje i jedna zenkica vucjaka. Sterilisana je, poslusna i zna osnovne komande. Ima oko 2 god. Link 2

Evo price i za mesanca Lesija: Link 3

Za stence ce se vec drugi javiti, samo sam htela da prilikom odabira imas u vidu i ove "matorce". Jako su dragi, vec imaju formiran karakter i higijenske navike a sto se tice cuvanja: svaki pas instinktivno brani svog vlasnika kada oseti da je ugrozen.
 
Mozes da uzmes i belgijskog ovcara - malinoa, oni su takodje izvrsni cuvari, samo im treba dosta setnje i aktivnosti.
U zavisnosti od toga koliko prostora imas, i kolikog psa mozes da hranis preporucujem ti ove rase:
rotvajler
nemacki ovcar
doberman (ne znam to za dresuru ali dobar je cuvar)
cane corso
presa canario
sarplaninac
bullmastif

Hm, toliko mogu za sada da se setim, pa cu posle dopuniti ako nadjem jos nekog.
U svakom slucaju ako ces uzimati neku od ovih rasa, trebalo bi da vec imas iskustva sa psima, jer lako znaju da se otrgnu kontroli pa posle oni budu dominantni nad tobom, umesto da bude obrnuto.
 
gt500:
Uzmi Bull terrier-a, oni su super, ako te neko takne........moras da kupis lopatom :lol:
Oni su jako dobri i zanimljivi, posto kazes da zivis sama, mislim da ce te stalno zasmejavati....

Hm, pa bullterijeri kao i ast nisu bas napravljeni da budu agresivni prema ljudima. Jesu zastitnici svoje porodice, ali generalno nisu napravljeni za to da budu cuvari.
 
Мачкић је направила одличан избор а и Јевдјо. Видим да су СОП-ови врхунски чувари, али с обзиром да ти је цена проблем, не знам како ће то ићи. Има тема о дресури, затим о неким појединим расама, па тема "препознајете ли га", ту можеш да прочиташ опис тих раса које смо ти навели. У принципу, нећеш наћи џабе штене ових раса нити јефтино а да опет не одражавају одређени квалитет, једино да нађеш некога ко би ти га поклонио уз минималну надокнаду (вакцине, родовник).
 
Kao sto sam rekao : doberman , rot , nemacki ocar , samo dodajem belgijskog ovcara i kolia , svi oni su dobri cuvari ali ti tu moras da biras :duga ili kratka dlaka, velik ili manji pas , da jede puno ili ne .


E a nikako ti ne bi porucio da uzmes sar planinca i sopa zato sto oni ako se pogresno dresiraju mogu jako lako da postanu preterano agresivni a uzgred su i preveliki i jedu previse !
Ne bi ti preporucio AST-a ili bulteriera jer su nikakvi cuvari ( ali da vidim tog heroja koji ce da udje u moje dvoriste kad pustim ovu moju mrcinu (koji je kao bebica ali zbog izgleda mi ljudi vicu sa kapije da ga zatvorim pa da udju ) od AST-a )
Neka se ne uvrede vlasnii ovih pasa !

AST I BULT su jako tvrdoglavi i jako zanimljivi i imaces problema da im dokazes da si ti gazda a ne oni ( cvrsta ruka cini cuda ) nemoj ni slucajno da prekidas neku vezbu dok on to ne uradi jer ce sledeci put pokusati da jos vise odugovlaci i svki put sve vise i vise dok ne prestane da te slusa uopste !
Malinoa( belgijski ovcar ) i skotski ovac ( koli ) su jako poslusani i dosta se podvrgavaju covekovoj dresuri i nisu tvrdoglavi za razlikuod ovih ostalih rasa sto sam ti predlozio !


Toliko od mene !!!A ti odluci !
 
Idi u neki azil, uzmi neko lepo štene - nećeš ništa platiti, učinićeš dobro delo a taj pas će ti biti beskrajno zahvalan i čuvaće te bolje nego bilo ko.

Naravno, životinju prvenstveno treba da voliš i da joj pružaš ljubav ... kad ona to oseti, za tebe zime nema.
 
Uf, za pocetak nisu svi psi odredjeni da budu cuvari. Naravno, svi mogu da stoje pored kapije ili vrata i laju na onog ko dolazi, ali po meni kad se misli na cuvara, onda se misli na psa koji ce svog vlasnika braniti do smrti. Ako zelis nekog ko ce lavezom najavljivati dolazak ili prisustvo neke nepoznate osobe, onda realno gledano mozes komotno i retrivera da uzmes. Ako zelis psa koji ce u slucaju da tebe neko napadne ili tu upadne na posed fizicki napasti tu osobu i ne popustati dok mu ti ne kazes ili dok "zrtva" ne prestane da se mrda, onda uzmes neku od ovih rasa koje sam nabrojala.
Ako ti, ipak, treba neki pas koji ce fizickim izgledom da tera nepozvane goste onda mozes da odes do prvog azila i uzmes psa koji izgleda najopasnije, i posao zavrsen. Samo sto ti on nece onda garantovati takvu sigurnost kao ove rase.
E sad, sto se tice tih rasa koje sam napisala, cane corso, presa i bullmastif su skuplji jer su kod nas u manjem broju, tj redje se nalaze. Mozes da ih nadjes po nizoj ceni, ali onda bi morala da proveravas zdravstveno stanje roditelja, kao i to da li su cistokrvni ili mesani sa jos nekom rasom. Ove druge rase (doberman, sarplaninac, rot, vucjak) su u proseku jeftinije, ali ces u svakom slucaju morati da proveravas zdravstveno stanje steneta i njegovih roditelja. Najzgodnije bi bilo da, kad se odlucis za neku rasu, da procitas koje genetski zdravstvene probleme mogu da imaju, cisto da znas sta te ceka, i da odajivac ne moze bas tako lako da te prevari.
 
Ja bih ti preporucio bordosku dogu, jeste da je velika i korpulentna, ali je zato izuzetno flegmaticna, te je idealnija za stan nego neke manje rase. Sto se tice cuvarskih karakteristika bordoska doga je stvarno idealna, ne previse agresivna, ali zna kada je potrebno da reaguje, sto znaci da ces imati psa sa kojim ces moci i da primas ljude u stanu, a reagovace samo onda, kada oseti da si ugrozena. Mada bordoska doga deluje tako zastrasujuce da vecina ljudi koji zele da ti naude, pri samom pogledu na nju ce odustati od bilo cega zlobnog sto su namerili i mislim da je zbog ovoga najidealnija. Jedinu manu bih ovde naveo sto svi ovi psi koji su gore navedeni pa i sama bordoska doga su psi koji teze ka dominaciji, od malena moras da im pokazes ko je gazda i neces imati nikakvih problema, o tome ima barem tona literature. Mana im moze biti i cena, ali sve sto vredi ima i svoju cenu. Za kraj bih samo napomenuo kada kupujes stence uzimaj ih od roditelja koji su se pokazali kao dobri cuvari, manje gledaj eksterijerne karakteristike, jer koliko vidim tebe izlozbe bas i ne interesuju previse.
 
svima hvala na savetima, moram da kazem da sam odrasla uz pse mesance, muzjake,dugodlake i male.Mnogo su lajali ali su se macaka plasili.Svi su ziveli preko 12 godina i kada je zadnji uginuo od tuge zbog smrti moga tate, kazala sam da vise necu psa, a onda, navika je gadna stvar, uzmem iz azila kratkodlaku zenku mesanca, odvedem je kod dr.veta, kaze mi da je kuca slatka a ja je vratim posle 20 dana.Tako malo pseto nisam mogla da naucim gde da vrsi nuzdu i pored svega sto sam procitala o tome(pomeranje novina), ali je za hranu i vodu sve odlicno naucila.Od tada se lose osecam, sama u stanu bas bi mi trebalo kuce koje se ne prezderava ali koje je spremno, ne da laje vec da me cuva ako budem (ne dao Bog) ugrozena. Antonije je lepo primetio, pas mi ne treba za izlozbu vec da ostarimo zajedno, ja ne jedem mnogo pa ne bih da celu platu dajem na psecu hranu.
 
Ja mislim da nije fer da uzmes psa...ako se vec tako osecas..
Vratila si psa posle 20 dana? Izvini, nemoj da se ljutis, ali meni je to strasno...
Pas se taman vezao za tebe...
Pri tom kazes da ne treba da laje...a on je pas, on mora da laje kada mu se laje....
...a mora i da jede...
Ni mi ne jedemo Bog zna sta svaki dan....ali za njega mora da bude...
On ima samo tebe....
I glupo mi je da pricam kada i sama znas....kad kazes da ste imali psa...

Zozefina....mozda da uzmes macku....ili najednostavnije nekog dasu ;)
 
E ljudi juce sam bio na izlozbi u mladenovcu i gledao sam rad Malin oa ( belgijski ovcar ) zadivili su me , Pod rad malinoa se podrazumeva napad i odbrana !
I kad su im vlasnici rekli pusti to je bilo zadnje ! A kad im kazu dri provalnik nece moci da se izvuce iz tog ugriza !

Ako neko hoce snimke neka mi kaze njegov mail pa cu mu poslati !


Nema boljeg cuvara od malinoa !
Pored provalnika u ringu su bili i petoro sestoro ljudi i nijedan malinoa nije pogresio i napao drugog coveka osim provalnika koji se drao 5 min pre pustanja psa !
Kasnije je provalnik pobegao 500-600 metra izmedju 100 ljudi ( odprilike ) i pas ga je ponovo nasao i napao i nije hteo da ga pusi dok nije dosao vlasnik tog psa i rekao mu pusti !
 
U tom slucaju ne znam sta da ti preporucim. Svi ovi psi koje sam navela su veliki rastom, pa samim tim treba i da jedu dosta. Recimo rot bi dnevno trebao da pojede oko 500g granula da bi izgleda pristojno (ni debeo ni mrsav). To znaci da bi mesecno trebalo da mu kupis jedan dzak od 15kg, sto bi te mesecno izaslo u proseku 5000din (u zavisnosti koju vrstu granula uzimas).
Ne znam stvarno nijednu malu rasu koja ce ti biti tako dobar cuvar kao ove. Mozda jedino da uzmes bulla ili stafa, ali kao sto rekoh oni nisu napravljeni da budu cuvari.
Nego pojasni jos malo za kakvo konkretno cuvanje ti treba pas? Jel treba da izgleda strasno, da laje na nepoznate ili da ih napada?
 
Ajde oladite malo, ostavite zenu na miru, meni je iskrenije sto neko zeli psa da se oseti sigurnim, zasticenim, nego li da uzima psa da mu bude plisana igracka za mazenje, pa kada mu igracka dosadi, onda da je baci, ili ne mora da je baci. Sta ima loseg u njenoj zelji, mislite da ce manje voleti svog psa od vas, pa taj isti pas ce njoj pruziti oslobodjenje od nekog straha, slobodu, a sta mislite kao zahvalnost kako ce se ona njemu revansirati, ljubavlju i paznjom naravno, kako se vi ponasate prema svojim zastitnicima, pocevsi od detinjstva pa nadalje, vasim starijim batama, sekama, tatama, mamama, momcima, muzevima, kucama, prema bilo kome zbog koga ili cega se osecate sigurnim? Lepo bi bilo uzdrzavanje od popovanja, i osudjivanja, zena to od nas nije trazila.
 
Od malih rasa jedino sam se setio Nemackog lovnog teriera , ili kao sto kaze gt500 guske su extra cuvari !

Kod nas u ulici pre nekih 20god su bile guske i tad su svi bezali od tih gusaka ko ludi !
A ni nejede ti puno !
I ne linja se !
Nemoras da je vodis u setnju !
Nemoras da joj kupujes igracke !
Kad ti dodje neki momak lako mozes da je ubacis u kupatilo !
 
marko antonije, ti ocigledno nisi procitao post #18.
Ima par nelogicnosti. Uzme mesanca iz Azila (pohvalno), odvede kod veta, vet kaze da je kuca slatka(?) i onda ga vrati posle 20 dana jer je mrzelo da ga uci gde se piski. Pa zozefina, i tebe je neko ucio da se piski na nosu. Mislis da si to ukapirala posle 20 dana? I sta je trebalo tvoji roditelji da urade? Da me neko ne shvati pogresno, koristim metaforu sa decom, ne zato sto mislim da su psi i deca isto, vec da zozefina shvati o cemu pricam. Psom moras da se bavis. Mozes da ga odvedes na dresuru gde ce nauciti napad i odbranu ali ako hoces psa koji ce te voleti moras da mu posvetis paznju. A to pocinje ucenjem gde se piski, gde se spava, gde se jede itd. Pa nije pas masina da sve uradi kad i kako ti pozelis.
Druga stvar, treba ti kuce koje se ne prozderava. Pobogu?!?!?!?!?! :shock: :shock: :shock: Ovo nisam uspela da shvatim, ali da je receno u uzasno pogrdnom znacenju, to mi je jasno. Pa devojko, sta ti hoces? Psa koji radi na baterije? Ako hoces psa cuvara, ima da das kintu i za njegovu ishranu. Jel si cula da psu moras i da pruzis da bi dobila nesto za uzvrat? To sto ti ne jedes mnogo ne znaci da pas treba i zasluzuje da trpi glad. Znas, ti mozes sebi da kazes "danas cu manje jesti" i da ti bude jasno zasto to radis. Pas, kao sto, verujem, i sama znas, nije ljudsko bice i nema toliko razvijen mozak da bi mogao da shvati zasto mu se uskracuje hrana, Pas se prozderava?? Ne draga, pas jede, kao i ti. Strasno, sta nekima mora da se objasnjava. :roll:
I treca stvar. Neeee, pas ne treba da laje! Pa, boze, ko je jos cuo da pas laje? Pas je tu da mu zapovedas, da ispunjava tvoje zahteve, da ti bude 24/7 na usluzi. Ali da radi ono sto mu je u prirodi??? Zasto bi? :roll:
Ako ne mozes psa da izdrzavas onako kako treba, ne kupuj ga da bi zadovoljila svoj hir. Lepo neko rece, ugradi alarm. Racunaj na to da je pas zivo bice. Svako prema svojim mogucnostima :!:
 

Back
Top