Informatički/ računarski fakultet ? Kako,Šta?

vaki.

Početnik
Poruka
14
Završio sam III razred Gimnazije i shvatio da bi mi jedino odgovaralo da učim nešto u vezi kompjutera tj. računara.
Pošto imam nekoliko svojih ličnih projekata (web sajtove, programe koji su bili No1 u zemlji) to me je još više natjeralo da upišem baš to!

Informatika tj. računarstvo i sve što je povezano sa tim sigurno znam da nema problema i ne bi se mučio kada bih to upisao, ali još nešto nisam rekao.

Mrzim matematiku (uvijek 2 nikad više)!!!
A neki mi govore (nagađaju) da su matematika i informatika usko povezane, ali ja tražim od Vas da mi preporučite bilo koji faklultet gdje će glavno biti ZNANJE NA KOMPJUTERU i KOMPJUTER pot brojem 1.

Nisam iz Srbije pa ne znam tačno, ali imam rodbinu tako da neće biti problem Beograd ili bilo koji drugi grad.

Samo- ŠTO MANJE MATEMATIKA, ŠTO VIŠE KOMPJUTER !!!
 
vaki.:
Pošto imam nekoliko svojih ličnih projekata (web sajtove, programe koji su bili No1 u zemlji) to me je još više natjeralo da upišem baš to!
...
Mrzim matematiku (uvijek 2 nikad više)!!!
A neki mi govore (nagađaju) da su matematika i informatika usko povezane, ali ja tražim od Vas da mi preporučite bilo koji faklultet gdje će glavno biti ZNANJE NA KOMPJUTERU i KOMPJUTER pot brojem 1.
...
Samo- ŠTO MANJE MATEMATIKA, ŠTO VIŠE KOMPJUTER !!!

U kom programskom jeziku radis? Kakve si programe i sajtove pravio?
Nije isto praviti sajt koji ukljucuje dizajn i malo php/asp koda, i kompleksne web aplikacije. Mislim da ces tesko izbeci matematiku ukoliko budes zeleo ozbiljno da se bavis programiranjem, odnosno da studiras nesto u vezi sa tim, jer je matematika tu stvarno neophodna.
Zavisi i sta podrazumevas pod programiranjem i informatikom:
Ako budes zeleo da se bavis sistemskim/aplikativnim programiranjem, bazama podataka, itd. onda ces morati da naucis da zavolis matematiku jer svi fakulteti koji se ozbiljnije bave tom tematikom (ETF, MATF, FON...) imaju solidnu kolicinu matematike.
Ukoliko pod racunarstvom i informatikom podrazumevas administriranje i odrzavanje mreza, sistema, itd. onda je prava stvar za tebe Visa elektrotehnicka skola ili eventualno raf, ali on se solidno placa...
I na kraju, imas "informaticke" smerove na Megatrend, Singidunum i ostalim privatnim univerzitetima. Tamo ima matematike, bar se to tako zove, s obzirom da licno poznajem lika kome je asistentkinja na ispitu pomagala da resi OBICNU KVADRATNU JEDNACINU, jer doticni to nije znao! Samo da napomenem da je to elementarna srednjoskolska matematika....
Eto, to ti je otprilike neki presek stanja, neka me neko dopuni ili ispravi ako misli drugacije...
 
vaki.:
Radim u VB6 i JAVA, a pomalo i C++ ,alo do sada mi znanje matematike nije bilo potrebno.
Radio sam neke kviz-programe u VB6 sa Mic. Access database.

Radim u php, mysql, access i database sveokupno.

Npr. radio sam sajt sa admin panelom za nekretnine.Ulogujes se sa ID i pass i ubacujes objekte i detalje kao i slike od toga. Onda pokusao sam neki CMS wap site sa admin i tako...radim OK sa bazama, ali nisam osjetio da mi je potrebna matematika, do sada.

http://si.etf.bg.ac.yu/
http://rti.etf.bg.ac.yu/
http://www.matf.bg.ac.yu/planovi/novi5.html
http://www.matf.bg.ac.yu/planovi/novi1.html
http://www.fon.bg.ac.yu/osnovnestudije/isit/

Pa ti sada vidi da li mozes da izbegnes matematiku....
 
vaki.:
http://rti.etf.bg.ac.yu/ -> ovdje nema mnogo matematike, samo algoritmi i programiranje koje mnogo lici na matematiku. Sta se moze, tako je to.

Nisi pazljivo pregledao doticne sajtove.
http://www.etf.bg.ac.yu/Files/Statuti20070417.zip
Kao sto vidis, matematika ti ne gine. ;)

Prosto ne mogu da verujem da zelis da se bavis programiranjem a da izbegnes matematiku. Ovim pre svega mislim na primenjenu matematiku. To je prosto nemoguce, ukoliko zelis ozbiljno da se bavis time. Za izradu web sajtova i kvizova u VB nije ti potrebna ni matematika niti fakultet.
Pogledaj recimo ovo http://www.matf.bg.ac.yu/~jtomasevic/linkovi/ors-zadaci/Lavirint.pdf
To ti je jedan benigni primer gde je makar osnovno (dobro) znanje srednjoskolske matematike neophodno. Naravno, taj zadatak se moze resiti i na druge nacine, ali po ceni optimizacije i resursa.
Zamisli recimo da se bavis racunarskom grafikom a da ne znas nacrtnu geometriju i osnove linearne algebre. To bi bilo kao da vezanih ociju trazis crnu macku u mracnoj sobi bez prozora... :roll:


P.S.: Savet: Izbegavaj frejmove kod web prezentacija...
 
vaki.:
Radio sam program u Delphiju "kasa" (u radnjama i znaš već kad otkucava i sabira i tako), pa program za povezivanje računara u mrežu, multimedia player i dosta složene programe, ali mi još uvijek nije potrebna matematika za to.
Pa sam zato pitao.
Ne znam sta da ti kazem, ti si prvi covek koga sam upoznao da se bavi programiranjem a da ne zna/ne voli matematiku. Ili si lenj i neces da je ucis pa zato imas 2 ili je nesto drugo u pitanju. U svakom slucaju, mislim da ce ti matematika ipak zatrebati u buducnosti. Pa pokusaj samo da uradis zadatak koji se nalazi na linku u mom prethodnom postu, tj. zadatak sa lavirintom. Uradi ga kako hoces, u C++,VB ili Javi, ali me zivo interesuje kako ce to izgledati.
 
Mrzim matematiku zato sto sam imao u osnovnoj nastavnicu koja nije trazila bas nista, samo smo se zezali na casu i nismo posle toga imali radne navike prema matematici i kada smo dosli u Gimnaziju ocjena nam je bila max. 3 .

A do sada mi matematika nije trebala i u slozenijim programima i sql bazama, a znam da je potrebna ako zelimo da radimo zadatke iz informatike, ali ja kada radim neki projekat radim ga i ne postavljam sebi zadatak niti bilo sta, vec zamislim, razvijem algoritam i to je to.
 
vaki.:
......ali ja kada radim neki projekat radim ga i ne postavljam sebi zadatak niti bilo sta, vec zamislim, razvijem algoritam i to je to.

......Malo da se ponovim:

kamudarafte:
...... Pa pokusaj samo da uradis zadatak koji se nalazi na linku u mom prethodnom postu, tj. zadatak sa lavirintom. Uradi ga kako hoces, u C++,VB ili Javi, ali me zivo interesuje kako ce to izgledati.
 
U pravu si, taj zadatak nije program vec je vise igrica, odnosno deo igrice. (Kad vec pominjem igrice, bez znanja matematike ne bi mogao da napravis ni obican tetris, da ne spominjem 3D igrice gde ti se baratanje sa OpenGL-om svodi na znanje analiticke i nacrtne geometrije...)
Problem je sledeci: ne sumnjam da znas da tu i tamo napravis koji program, cak sam i pogledao plejer koji si napravio i sasvim je OK. Ali nemoj da mislis da si programer ako znas to da napravis niti da ces biti programer ako samo to budes radio. Sustina je u tome da ti sutradan niko nece dati novac za to sto radis jer takvih programa ima na hiljade i to besplatnih. U ovom trenutku imas bar milion vrednih Kineza i Indijaca koji sede i programiraju bolje nego sto cemo ja i ti ikada u zivotu znati. I svoj rad naplacuju cenom za koju ja i ti verovatno ne bi ni seli za komp. Da bi se razlikovao od njih moras da posedujes neku strucnost odnosno neku dozu obrazovanja koja ce te izdignuti i dozvoliti ti da radis na ozbiljnijim projektima: nemoj ni da pokusavas da radis kao samostalan programer! Tako ti npr. ETF daje znanje elektronike i primene matematike, MATF ti daje znanje matematike i optimizacije, FON ti daje znanje projektovanja softvera. To sam neces nauciti niti postoji fakultet/skola koja ce te nauciti ono sto ti znas. Zato treba kombinovati obrazovanje i samoukost.
Zadatak sa lavirintom sam ti zadao jer:
a) Treba imati srednji nivo znanja matematike da bi ga uradio,
b) Verovatno i ti sam mozes uraditi taj zadatak, ali na koji nacin? Tvoje resenje bi verovatno radilo, ali pitanje je da li bi po performansama bar duplo sporije, ako ne i vise? Danas svako moze da napravi svaki program, ali optimizacija je ono sto razlikuje dobrog od loseg programera. Da citiram mog asistenta A. Samardzica: "Svako moze da napravi program, ali ne moze svako da napravi dobar program." Na prvoj godini studija (ranije kada je bio asistent iz Osnova programiranja) on tebi nece gledati da li ti program radi (uslov da bi uopste i pogledao tvoj kod je da program proradi), vec koliko dobro radi i koje mu je vreme izvrsavanja. Pritom se vreme ne meri milisekundama, vec ciklusima i zauzecem memorije, da li memorija "curi", itd... I tada smo se mi (kao i ti sada) bunili kako preteruje, ali danas, kada mi taj nacin posmatranja usao u krv, sam mu zahvalan.
c) Mislio sam da ce takav zadatak da ti predstavlja izazov, sto bi i bio ako stvarno volis programiranje. Ali tebe to zamara...
d) Kada (i ako) sutradan budes programer, uglavnom ces raditi na velikim projektima i to na nekim njegovim delovima. Tj. dobices samo specifikaciju posla, klase koje mozes da koristis i na tebi je samo da sedis i kuckas. Veruj mi, tek tada ce ti biti besmisleno da postavis pitanje cemu to sluzi, jer kao takvo i ne sluzi nicemu, tj. kao deo projekta najverovatnije neces biti u prilici da vidis celinu. A danas je programiranje takvo da ces retko kada biti u prilici da sam pises ceo program. Cak i obicne web aplikacije (koje takodje pravis) vremenom postaju glomazne i za njihovo odrzavanje i projektovanje treba vise ljudi, bla, bla, bla...


Zakljucak: Proguglaj malo na temu primena matematike u racunarstvu i kada pronadjes da se negde ne primenjuje, ti mi javi...
 
kamudarafte@ u pravu si u potpunosti, što se tiče igrica nisam ih ni pravio, ali znam da ima programa gdje i solidno upućeni čovjek u ovu pruču može napraviti 3D manju igricu.

Shvatio sam da nema novca od programiranja, znam i neke prijatelje koji rade mnogo složenije stvari pa ne zarade ništa i program stave "freeware". Za indijce vidim da mnogo rade programiranje, prije svega jeftino.
Zato i idem na fakultet, da bi mi priznali rad, jer svi kada vide diplomu odmah promjene priču(mnogo znači). Neki su mi govorili na forumima: Pa ako znaš da programiraš zašto ideš na fakultet, eto odlično naučio si ne trebaš ...ovo ono...

Ovaj zadatak bi mi sigurno predstavljao izazov, ali vjeruj nemam vremena jer radim jednu aplikaciju u php, veoma zeznutu (već mjesec dana)
 
e nesto si spominjao na temu> mp3 player koji sam napravio

Vec si rekao program treba biti optimizovan. Mp3 player je dobro optimizovan jer gotovo se ne osjeti i na najslabijim racunarima da zauzima RAM i kada radi (negdje oko 10-15 mb).
I ima jos funkcija koje mu razmisljam ugraditi, ali sta god da napravim uvijek ce Winamp biti No1., a i on je freeware.
 
vaki.:
...Zato i idem na fakultet, da bi mi priznali rad, jer svi kada vide diplomu odmah promjene priču(mnogo znači). Neki su mi govorili na forumima: Pa ako znaš da programiraš zašto ideš na fakultet, eto odlično naučio si ne trebaš ...ovo ono...
Konstantno gresis. Na fakultet se ide da bi naucio nesto sto sam ne mozes da naucis (izmedju ostalog i matematiku) ili da bi dobio diplomu ukoliko zelis da radis u nekoj drzavnoj firmi gde je diploma neophodan uslov za zaposlenje. Niko ti nece priznati rad samo zato sto imas diplomu. Stavise, firme koje traze programere uopste ne navode dilomu kao obavezan uslov. Pozeljna je, ali ako ne prodjes test koji ti daju (koji obavezno daju) ne moze da ti pomogne ni prosek 10.0.

vaki.:
...ali znam da ima programa gdje i solidno upućeni čovjek u ovu pruču može napraviti 3D manju igricu
Sumnjam, cisto sumnjam...
 
glupa je bilo kakva prica na temu da li je matematika potrebna za programiranje.. naravno da jeste!!! i uvijek su mi bili smijesni ljudi koji razmisljaju kao dobro se snalazim na racunaru, napisao sam par "programa" i sad idem da upisem neki fax u vezi toga, ne znajuci da je to mnogo mnogo vise od onoga sto oni ocekuju..
vaki., moj predlog ti je da malo detaljnije proucis plan i program smjerova vezanih za racunarstvo na PMF-u i ETF-u.. vidjeces da je to daleko od tvojih ocekivanja, a rekao bih i mogucnosti, jer sa dvojkom iz matem u srednjoj skoli, zaista je smijesno razmisljati o tome...:(
 
d3amon:
glupa je bilo kakva prica na temu da li je matematika potrebna za programiranje.. naravno da jeste!!! i uvijek su mi bili smijesni ljudi koji razmisljaju kao dobro se snalazim na racunaru, napisao sam par "programa" i sad idem da upisem neki fax u vezi toga, ne znajuci da je to mnogo mnogo vise od onoga sto oni ocekuju..
vaki., moj predlog ti je da malo detaljnije proucis plan i program smjerova vezanih za racunarstvo na PMF-u i ETF-u.. vidjeces da je to daleko od tvojih ocekivanja, a rekao bih i mogucnosti, jer sa dvojkom iz matem u srednjoj skoli, zaista je smijesno razmisljati o tome...:(
Pa recimo da je tako, samo sto nisam hteo da budem grub kao kolega koga citiram. Ali to je otprilike to. :)
 

Back
Top