Pop fašizam kao kulturni kod Balkana
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 42

Tema: Pop fašizam kao kulturni kod Balkana

Podrazumevano Pop fašizam kao kulturni kod Balkana

Kažu da su ratovi na području bivše Jugoslavije počeli na sportskim borilištima. Arene masovne histerije razjarenog nacionalizma su nakon procesa kidanja SFRJ ostale jednako upotrebljivo sredstvo nacionalne homogenizacije i mobilizacije. Izložba ekskluzivističke jarosti i patetičnog samoljublja odavno su deo folklora eks-jugoslovenskih državica, među kojima Srbija i Hrvatska prednjače, naravno.

Najnoviji koncert Marka Perkovića Tompsona u Zagrebu još jednom je potvrdio postojanost tog balkanskog šovinističkog hibrida fašizirane popularne kulture i sporta koji su interesno suspregnutih sa državnim aparatom. Sportsko borilište, ta moderna crkva etatističke religije, postalo je nezaobilazni rasadnik nacional-šovinističke (političke) kulture na ovim prostorima.

Ceo tekst na: http://www.kontra-punkt.info/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=55384&topic=7&newlang=

Poznat svetolik trpkovic (avatar)
    Učlanjen
    25.08.2006.
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Pop fašizam kao kulturni kod Balkana

sto samo dve teme otvori jos jednu za svaki slucaj

Citat Original postavio svetolik trpkovic
    sto samo dve teme otvori jos jednu za svaki slucaj

Totalno je nenamerno. Radi se o tome da sam imao nekih problema sa konekcijom dok sam pokusavao da postavim novu temu i sasvim slucajno se desilo da sam je postavio dva puta. Nadam se da nije neki problem? :wink:

Domaćin otkacena slavonka (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    84

problem je sto tema vec postoji...

Učlanjen
    17.02.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    84

pogledaj temu..kakva stoka i sljam...

Elita SANDRINAbg (avatar)
    Učlanjen
    25.11.2006.
    Pol
    ženski
    Dedinje,Лика дала седам Генерала и Јованку за Тита Маршала
    Reputaciona moć
    0

Za ovu gadost treba otvoriti hiljadu i dve teme...da vidimo s kim imamo posla... :mad:

Nesto mi se cini da nam je kratko pamcenje...

Nisam bila na Krsti u vreme kada su u sred Zagreba nasi sportisti dobijali batine...pa glumci...pa studenti...strasno...

Posle procitam na jednom sajtu...mislim da je bosnjacki ( tako se valjda danas zove muslimanski), da su svi oni to sami trazili...i to je napisala tamosnja moderatorka...

Kaze, da svi cim stignu u Zagreb dizu tri prsta...'eeeej...svi...pa 'ebo te, nikad nisam digla ta tri prsta, al' cu otici u Zagreb i dici ih, ne bi li me neko od one rulje koja posecuje Thompsonov koncert isprebijao...cccc...i to sportisti i glumci...mosh' misliti... ...idioti svi redom...

Učlanjen
    17.02.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    84

Citat Original postavio SANDRINAbg
    Za ovu gadost treba otvoriti hiljadu i dve teme...da vidimo s kim imamo posla... :mad:

Nesto mi se cini da nam je kratko pamcenje...

Nisam bila na Krsti u vreme kada su u sred Zagreba nasi sportisti dobijali batine...pa glumci...pa studenti...strasno...

Posle procitam na jednom sajtu...mislim da je bosnjacki ( tako se valjda danas zove muslimanski), da su svi oni to sami trazili...i to je napisala tamosnja moderatorka...

Kaze, da svi cim stignu u Zagreb dizu tri prsta...'eeeej...svi...pa 'ebo te, nikad nisam digla ta tri prsta, al' cu otici u Zagreb i dici ih, ne bi li me neko od one rulje koja posecuje Thompsonov koncert isprebijao...cccc...i to sportisti i glumci...mosh' misliti... ...idioti svi redom...

sandrina sreco ne uzrujavaj se i ne mrsti se...to samo pravi bore...ta rulja nije toga vrijedna... :wink:

Zaslužan član goxy (avatar)
    Učlanjen
    14.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    3373

Debili osli i slikali se sa drazom ,vido bi kako bi prosli idioti koji bi se slikali sa antom na trgu pozorista/republike....

Učlanjen
    17.02.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    84

Citat Original postavio goxy
    Debili osli i slikali se sa drazom ,vido bi kako bi prosli idioti koji bi se slikali sa antom na trgu pozorista/republike....

hehehehe..bolje da se slikaju samnom...barem bi mogli da se hvale... :wink:

Učlanjen
    25.11.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Mislis da bi ih neko primetio??? :shock:

Ma daj...o'kle si ti da mi je znati kad mozes da postavljas 'vaka pitanja...?!?

Ovde se ljudi ne okrenu kad prolazi ...ko god, a ne...zar ne znas da je Beograd pun Hrvata i Slovenaca i svih, a narocito vikendom i...kome je sta zafalilo..? :shock:

Učlanjen
    25.11.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio otkacena slavonka
    hehehehe..bolje da se slikaju samnom...barem bi mogli da se hvale... :wink:
    Ja cu se slikati s tobom na sred Trga bana Jelacica...ako o'sh..? :wink:

Učlanjen
    14.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    3373

Ovde se ljudi ne okrenu kad prolazi ...ko god, a ne...zar ne znas da je Beograd pun Hrvata i Slovenaca i svih, a narocito vikendom i...kome je sta zafalilo..? :shock:
    Pise ti u lokaciji.....tu pricu sam vec cuo....Niko ne bi primetio:shock::shock::shock:.......Wow, zeno, sta ti pricas.....Rastrgli bi ih na komade......I bili bi u pravu:|

Hm, ako se dobro secam ti studenti koje pominjes jesi dizali tri prsta u centru Zagreba. Problem je u tome sto kada jedni osudjuju druge, mislim na Srbe i Hrvate, za nacionalizam, zapravo to dobija jednu strasno apsurdnu dimenziju, jer se i jedni i drugi dosta povrsno bave pitanjem nacionalizma i problemima koje on stvara, pri tome, po pravilu, bivaju manje kriticni prema nacionalizmu u sopstvenom dvoristu.

Ne znam da li se neko od forumasa seca one fore koja je snimljena i emitovana na televiziji 1990. godine. Naime, jedan, cini mi se beogradski, novinar je otisao na ( ako se ne varam tadasnji ) Trg Republike u Zagrebu ( danasnji Trg Bana Jelacica ) sa velikom slikom Slobodana Milosevica na grudima i prosetao neklolko krugova oko spomenika koji je stajao na na trgu. Covek je hteo da vidi kakve ce reakcije izazvati Miloseviceva slika. I sta se desilo? Apsolutno niko od prolaznika nije reagovao, a bilo je popodne, ulice pune. Istu stvar je ponovio u Beogradu na Trgu Republike, samo ovaj put sa Tudjmanovom slikom i opet niko nije reagovao ni na koji nacin. Samo godinu dana kasnije izbija rat i to pre svega, cini mi se, zahvaljujuci medijsko-drzavnoj propagandi sa obe strane, naravno, debelo potpomognutoj iz inostranstva, ali da ne sirim pricu sada. Hocu da kazem da se odredjene provokacije razlicito tretiraju u razlicitim kontekstima i u razlicitim drustvenim i kulturnim klimama. U ovom slucaju to samo pokazuje koliko se hrvatsko drustvo fasizovalo upravo zahvaljujuci medijima i uopste zahvaljujuci propagandi sa svih mogucih nivoa, naravno pre svega sa onog najviseg nivoa. Slicna situacija je i u Srbiji, ne treba bezati od toga.

Pre ce biti korisno da se sto vise prica o tome kako su konsekvence nacionalnog diskursa, pogubne, a pri tom ne nudeci kao alternativu liberalni kapitalizam i potrosacko drustvo, nego paznju usmeriti ka pronalazenju alternative tim nesrecnim politickim opcijama.

Ma da li si sigurna da niko ne bi odreagovao? Covece ovde bi odreagovali i na mnogo benignije stvari od Antine slike.

Učlanjen
    25.11.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Pise ti u lokaciji.....tu pricu sam vec cuo....Niko ne bi primetio:shock::shock::shock:.......Wow, zeno, sta ti pricas.....Rastrgli bi ih na komade......I bili bi u pravu:|
    Ma daj bre...samo bezze provociras...k'o da ce neko da nasedne, mada...ima ih...'vako inkognito...ispred ekrana...to su najvece patriJote...

Evo pre neki dan Erika Dzong setala gradom sve u sesnaest i niko...ama bas niko se ne okrenu za njom...o drugima, mozda vise poznatima i da ne pricam... :?

Mi k'o da ne zivimo u istom gradu..? :shock:

Aaaaaaa, tek sad vidim...ti iz Zemuna...pa sto ne pricas...?

Učlanjen
    25.11.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Francisko Ferer
    Ma da li si sigurna da niko ne bi odreagovao? Covece ovde bi odreagovali i na mnogo benignije stvari od Antine slike.
    I ti Francisko... :shock:

Gde vi zivite ljudi..? :shock:

Ma nema toga...mozda neki pijani navijac ko zna odakle...dokle vise, a lepo si to objasnio u prethodnom postu... :?

Učlanjen
    17.02.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    84

Ja cu se slikati s tobom na sred Trga bana Jelacica...ako o'sh..? :wink:
    hehehe..i tko ce onda da se hvali ...ti ili ja... :wink:

Učlanjen
    14.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    3373

Cool Re: Pop fašizam kao kulturni kod Balkana

@sandrina
    Mesas babe i zabe......Erika je potpuno nevazna za ovu pricu, a kolko ljudi ovde citaju ni dobricu cosica ne bi prepoznali....Ljudi o kojima govorimo su mnogo mracnije licnosti, bez velike vaznosti i ideja, osim one o klanju sto vise ''neprijatelja''....btw.Ponosan sam sto zivim u Zemunu, cak i sad dok je pod radikalskom okupaciojom i dalje ima stari smek , to cak ni oni nisu uspeli da pokvare......

Učlanjen
    25.11.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

hehehe..i tko ce onda da se hvali ...ti ili ja... :wink:
    pa obe...svaka na svojoj strani... ;-)

Učlanjen
    25.11.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

@sandrina
    Mesas babe i zabe......Erika je potpuno nevazna za ovu pricu, a kolko ljudi ovde citaju ni dobricu cosica ne bi prepoznali....Ljudi o kojima govorimo su mnogo mracnije licnosti, bez velike vaznosti i ideja, osim one o klanju sto vise ''neprijatelja''....btw.Ponosan sam sto zivim u Zemunu, cak i sad dok je pod radikalskom okupaciojom i dalje ima stari smek , to cak ni oni nisu uspeli da pokvare......
    Ne kazem ja da je Zemun losh...imam jednu drugaricu Zemunku...udavi me pricama kol'ko je Zemun bio napredniji pre sto godina...mis'im, im'o je vise javnih kuca i...pa tako... ops:

p.s. ne zameri meni Beogradjanki...ja kad predjem savu imam utisak da sam u drugoj drzavi...shta'sh.. :razz:

Učlanjen
    17.02.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    84

pa obe...svaka na svojoj strani... ;-)
    ja uvijek ljepo vozim ljevom stranom...brza sam kao metak..zaobilazim sve one s malo konjskih snaga...i ni ne osvrcem se... :wink:

I ti Francisko... :shock:

Gde vi zivite ljudi..? :shock:

Ma nema toga...mozda neki pijani navijac ko zna odakle...dokle vise, a lepo si to objasnio u prethodnom postu... :?
    A ko je tukao Darka Rundeka u Knez Mihailovoj i to sasvim slucajno zato sto je rodjen u Hrvatskoj? Ko bije levicare po ulici ko gotovo uvek preti sa krvoprolicem na anarhopank koncertima? To sto tebe niko ne dira ( to je super da se razumemo i meni je drago zbog toga :razz: ) ne znaci da niko nema probleme sto zbog svog nacionalnog porekla sto zbog svog politickog stava, sto zbog nacina odevanja, seksualnog opredeljenja, itd.

Učlanjen
    14.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    3373

Ne kazem ja da je Zemun losh...imam jednu drugaricu Zemunku...udavi me pricama kol'ko je Zemun bio napredniji pre sto godina...mis'im, im'o je vise javnih kuca i...pa tako... ops:

p.s. ne zameri meni Beogradjanki...ja kad predjem savu imam utisak da sam u drugoj drzavi...shta'sh.. :razz:
    Sa'cu da zovem strelu da te nauci da ne vredjas zemunce.....Jeste, bio je bolji u tom smislu kolko je cela Vojvodina na visem kulturno-privrednom nivou od Srbije....Jbg, to je cinjenica:razz:

Učlanjen
    17.02.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    84

goxy ti si hrabar decko....nema sta ..sad ce sandrina da te zakaci....hahaha...nema onda poslje da zoves u pomoc...sto trazis to dobijes...

Učlanjen
    14.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    3373

goxy ti si hrabar decko....nema sta ..sad ce sandrina da te zakaci....hahaha...nema onda poslje da zoves u pomoc...sto trazis to dobijes...
    Bre, Hrc, taman pomislim da imamo dva slavonca ,umesto jednog kloniranog8-)

Slične teme

1. Kulturni revolt
    Autor ofelija u forumu Književnost
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 11.01.2008., 21:15
  2. KULTURNI DOGAĐAJI
    Autor repar u forumu Televizija, radio i novine
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 08.07.2007., 20:01
  3. Pop fašizam kao kulturni kod Balkana
    Autor Francisko Ferer u forumu Politika
    Odgovora: 9