Da li sam u pravu?

rdeki

Elita
Poruka
17.948
Možda ovo ne bi trebalo na ovaj način...

Moja bivša žena se sprema na more sa svojim sadašnjim mužem i njihovom decom, bez naše dece. Ostaće tamo dve nedelje. Za to vreme deca će biti kod mene. Njih dve su već nedelju dana kod moje majke.
A spremamo se i mi na more. Moja sadašnja supruga, njih dve i ja ćemo ići na more.
Deca ukupno pet nedelja neće biti sa svojom majkom.

Ja njihovoj mami plaćam alimentaciju koja uopšte nije mala (odbijaju mi od plate). Sada, sa obzirom na sve, tražim da mi vrati alimentaciju koju je već dobilla, a koju sasvim očigledno ne bi potrošila za izdržavanje naše dece, već za sopstveni provod na moru.
No, ispao sam gad što sam uopšte pomislio da joj tražim te pare nazad.

Šta vi mislite? Iskreno...
 
Iskreno...
Meni je generalno bljak to natezanje oko para. Radi se o 1,25 alimentaciji - brate, svakako joj plaćaš 12 godišnje x iks godina. Kolika god da je, ebeš stvaranje frke oko toga.

Mada, sa druge strane, zavisi.
Jel' ti frka sa parama oko tog odlaska na more ili joj tražiš te pare iz principa?
Obzirom da su te pare namenjene izdržavanju dece, bilo bi logično da ona učestvuje u "opremanju" dece za more...ona gomila sitnica koje deci trebaju za letovanje, džeparac...
Da li ste vi uopšte u takvim odnosima da možete da se dogovorite oko toga?
 
medved_bg:
Iskreno...
Meni je generalno bljak to natezanje oko para. Radi se o 1,25 alimentaciji - brate, svakako joj plaćaš 12 godišnje x iks godina. Kolika god da je, ebeš stvaranje frke oko toga.
Da, plaćam joj 12 puta godišnje, a deca dolaze kod mene pocepana i prljava. Osim te alimentacije dajem još mnogo toga.


medved_bg:
Jel' ti frka sa parama oko tog odlaska na more ili joj tražiš te pare iz principa?
Pa sada... Šta uraditi u toj situaciji? Ona je već uplatila za more za sebe, svog muža i njihovu decu, a našoj deci je rekla: "Vas će na more da vodi tata.", i na taj način je mene bukvalno naterala da nađem mogućnost i idem sa njima na more.

medved_bg:
Obzirom da su te pare namenjene izdržavanju dece, bilo bi logično da ona učestvuje u "opremanju" dece za more...ona gomila sitnica koje deci trebaju za letovanje, džeparac...
Da li ste vi uopšte u takvim odnosima da možete da se dogovorite oko toga?
Što se tiče opremanja dece, mislim da bi bilo OK, s obzirom da sam ja sa svojom suprugom već uplatio ceo aranžman. Što se džeparca tiče, bilo bi OK da im da, ali ja na to ne računam.
Čak, već dva meseca je bezuspešno jurim da izvadi pasoše deci. Nema para, te sam opet sve ono za šta je trebalo dati pare platio ja (slikanje, uverenje o državljanstvu...).
Što se tiče dogovora o bilo čemu, sve je OK ako ona ne mora ništa da plati.
 
Joj ovo je bas gadna tema....
Uvek postoji i druga strana price....Mi sada znamo tvoju.
Iskreno sve oko para je bljak i to natezanje...E sad nemoj da se ljutis ne drzim nikom stranu ali me zanima da li mislis da deca treba da idu sa mamom na odmor zato sto ti dajes alimentaciju?
deca su sa majkom koliko sam shvatila tokom cele godine, znaci ona i kostaju mamu isto...
Ovo "Deca ukupno 5 nedelja nece biti sa majkom" zvuci strasno,bar meni,ne zato sto nece biti sa majkom nego kolko deca godisnje nisu sa ocem>....
A da li bi bio problem da nisu sa ocem 5 nedelja da su otisla na more sa majkom???
Molim Vas da me ne pljuvacite samo sam iskreno napisala kao sto je covek hteo,ja mislim tako.
 
hm... formalno (pravno :) ) pare se daju za izdrzavanje dece.
Ako su deca kod tebe mesec dana, izgleda da nema razloga da placas izdrzavanje tamo gde ona nisu. Te zackoljice, negde na zapadu, resavaju advokati prilikom razvoda. Pa se zna kad, kako i koliko. Ma koliko neko bio bogat, ukoliko nece, ne mora da placa dvostruko (osim ako se sam nije obavezao :) )
Ne znam kako je to kod nas regulisano, pretpostavljam da je odredjen samo mesecni iznos.
Pa sada, kada su deca kod tebe, mozda zena hoce da im okreci sobu za te pare, kupi im novi tepih (ili dopuni svoj fond za more, tj. ulozi u regeneraciju majke im ).
Natezanje oko para je deo zivotne proze :(
Ako bivsa pazi na svoje pare, ne znam zasto bi bilo neprimerno da ti pazis na sta idu tvoje.
Na zalost, ako se pred decom interpretira to natezanje na pristrasan nasin (otac-stipsa ne da pare, majka-rasipnica misli samo kako da iskoristi...) deci ce biti tesko...
Cesto mame tretiraju bivse kao nekog koga treba maksimalno iskoristiti, kad vec nije svakodnevno sa decom... "kad ne meri temperaturu bolesnom detetu, bar nek' kupi najbolje/najskuplje rolere!" Sta da radis...
 
Iskreno mislim da nisi u pravu.
U ovakvim prepucavanjima najvise stradaju deca.
Odakle ti ideja da ce ona sve potrositi na svoj provod? :?
Zamisli da ti njen muz ispostavi racun za svaki dinar koji je potrosio na "tvoju" decu. :-?
To sto deca dolaze kod tebe prljava i pocepana, pa takva su deca, njihove stvarcice se brzo prljaju i cepaju.
Uostalom, pitaj decu, kako se majka ponasa prema njima, pa ako ih zanemaruje, pokreni pitanje starateljstva.
U svakom slucaju tesko nam je da mi ovde presudjujemo jer vidimo samo jednu stranu price.
Sta tvoja supruga kaze na sve to?
Mada ja i dalje mislim da nisi u pravu.
 
Da, i ovu recenicu nisam prokomentarisao "sasvim ocigledno ne bi potrosila za izdrzavanje nase dece". :-?
Zorab je lepo primetila - mozda hoce da im okreci sobu, mozda da ih iznenadi nekim lepim poklonom, mozda, mozda...
Da li izdrzavanje dece podrazumeva samo kupovinu hrane i odece za decu?
Ako mislis da je suma koju ti odbijaju od plate prevelika, trazi da se taj procenat smanji, a razliku nadomesti konkretnim stvarima za decu (odeca, obuca, igracke, letovanje, knjige) tako ces biti siguran da taj novac odlazi za njihove potrebe a ne na njen "provod". :?
 
rdeki:
Ona je već uplatila za more za sebe, svog muža i njihovu decu, a našoj deci je rekla: "Vas će na more da vodi tata.", i na taj način je mene bukvalno naterala da nađem mogućnost i idem sa njima na more.

hmmmda! Lepo si ti to izlozio celu pricu, nego zulja me par detalja:
Ona je tebe "naterala" da ides sa sopstvenom decom na more, dakle ti inace ne bi?!
Kako ce deca 5nedelja bez majke, mi ne zvuci kao stvarna briga, jer bi se zapitao kako bez tebe izdrze po nekoliko meseci kad se sve sabere?
To sto je uplatila za "njihovu decu" mozda time samo zeli da pokaze koliko ti o "svojoj" ne bi brinuo da te ne natera... ne kazem da je tako nego nemamo drugu stranu medalje
Ako je tako nefer i deca su musava, pocepana i prljava, ona ih ima ocigledno min 4 komada (iz prvog i drugog braka, koristis mnozinu u oba slucaja? ne bih rekla da ih nije zelela), zasto ti nisi uzeo starateljstvo, nego te sad muci nehumanost koju ona iskazuje prema deci? Zasto ih ne uzmes sudskim putem, a ona ti ocigledno dozvoljava kako god i lepo se brines o njima? Zasto se deca ne rotiraju na godinu dana kod tebe u dogovoru sa njima i zenom ti bivsom i sadasnjom, tako da budes oslobodjen alimentacije, a moraces se suociti i sa svim ostalim njihovim potrebama, pa da razumes da to nije lak posao.

Imas mnogo logickih gresaka u prici!
Ne kazem da ti je bivsa cvecka... nego da ti prica ne drzi vodu
 
snezac:
E sad nemoj da se ljutis ne drzim nikom stranu ali me zanima da li mislis da deca treba da idu sa mamom na odmor zato sto ti dajes alimentaciju?
Mislim da nije u redu voditi dvoje dece, a dvoje ne.

snezac:
deca su sa majkom koliko sam shvatila tokom cele godine, znaci ona i kostaju mamu isto...
Znači, alimentacija koju dobija od mene + ono što ona sama odvoji za decu = zajedničko izdržavanje dece razvedenih roditelja.

snezac:
Ovo "Deca ukupno 5 nedelja nece biti sa majkom" zvuci strasno,bar meni,ne zato sto nece biti sa majkom nego kolko deca godisnje nisu sa ocem>.......
Pa sada, kada bih počeo da pišem o razlozima zašto deca nisu sa ocem preko cele godine...
Možda je dovoljno da napišem da sam i sam rastao kao dete razvedenih roditelja.

snezac:
A da li bi bio problem da nisu sa ocem 5 nedelja da su otisla na more sa majkom???
Molim Vas da me ne pljuvacite samo sam iskreno napisala kao sto je covek hteo,ja mislim tako
Mislim da je ovo zamena teza.
Dakle, ona ide na more sa sadašnjim mužem i njihovom decom. Za vreme dok ona bude na moru naša deca će biti sa mnom. Realno, ona alimentaciju koju je već dobila neće potrošiti za ono za šta je dobija, već za svoj provod na moru.
Drugim rečima, ispada da ja finansiram njihov odlazak na more, pri čemu oni tamo ne vode moju decu.
 
Ren:
Iskreno mislim da nisi u pravu.
U ovakvim prepucavanjima najvise stradaju deca.
Tačno.

Ren:
Odakle ti ideja da ce ona sve potrositi na svoj provod? :?
Na šta misliš da će potrošiti?
Pazi, ja njoj ne tražim da ona meni plati to što će deca biti više od mesec dana kod mene, već tražim nazad moj novac koja ona sasvim realno neće potrošiti na našu decu.

Ren:
Zamisli da ti njen muz ispostavi racun za svaki dinar koji je potrosio na "tvoju" decu. :-?
Ovo bih baš voleo. Čak, ja sam u jednom momentu i tražio da mi dostavi sve račune koje je u toku meseca potrošila na decu.

Ren:
To sto deca dolaze kod tebe prljava i pocepana, pa takva su deca, njihove stvarcice se brzo prljaju i cepaju.
Naravno, postoje kada, sapun, veš-mašina... Njih dve nisu više tako male.

Ren:
Uostalom, pitaj decu, kako se majka ponasa prema njima, pa ako ih zanemaruje, pokreni pitanje starateljstva.
Ovo je već jedna druga tema.
Šta je najbolje za decu?

Ren:
U svakom slucaju tesko nam je da mi ovde presudjujemo jer vidimo samo jednu stranu price.
S obzirom na komentare na osnovu jedne strane priče, čini mi se da sam ispao jako zao i opak čovek... Kako bi tek bilo da se čuje druga strana?

Ren:
Sta tvoja supruga kaze na sve to?
Šta bi bilo koja žena rekla da se nađe u toj situaciji? Hajde, pokušajte se staviti u njen položaj...

Ren:
Mada ja i dalje mislim da nisi u pravu.
OK :))
 
Ren:
Da, i ovu recenicu nisam prokomentarisao "sasvim ocigledno ne bi potrosila za izdrzavanje nase dece". :-?
Zorab je lepo primetila - mozda hoce da im okreci sobu, mozda da ih iznenadi nekim lepim poklonom, mozda, mozda...
Kao što ih je baš lepo iznenadila za rođendan.... Da, sasvim sigurno.
Ako hoće da okreči dečju sobu, krečiće za svu decu, a ne samo za njih.

Ren:
Da li izdrzavanje dece podrazumeva samo kupovinu hrane i odece za decu?
Hajde da postavim kontrapitanje.
Da li mislite da je 20000 mesečno malo? Da li može od tih para (treba i mama nešto da doda) da se jede, kupuje šta treba, da se organizuje krečenje i slično?

I naravno, ne potrošim samo toliko na njih tokom meseca. Da li mislite da sa platom koja mi ostaje mogu ja normalno da živim, i još da idem na letovanje i slično?

Ren:
Ako mislis da je suma koju ti odbijaju od plate prevelika, trazi da se taj procenat smanji, a razliku nadomesti konkretnim stvarima za decu (odeca, obuca, igracke, letovanje, knjige) tako ces biti siguran da taj novac odlazi za njihove potrebe a ne na njen "provod". :?
To je ono što mi ne pada na pamet da radim. Mislim na smanjenje alimentacije. Mislim da je mnogo bolje pokušati sa dogovorom, umesto što bismo se ciganisali po sudovima. I tu bi deca ispaštala, baš kao što sam i ja ispaštao sa mojima.

Samo, i ono tada su bila druga vremena, a ovo danas se ne može uporediti.
 
Deki, zaista mi je iskreno zao, i ne mislim da si ispao zao i opak.
U kakvim si odnosima sa bivsom suprugom, sa njenim muzem, kako se ocuh stara o deci itd. tu ima jako puno pitanja koja bi nam pomogla da steknemo celu sliku, ali verujem da ovo nije ni vreme ni mesto za to.
Ne mogu da budem objektivan, jer jednostavno ne znam kako je biti u tvojoj kozi (i nadam se da nikada necu saznati), ali iz ovoga sto si napisao opet samo mogu da kazem da mislim da nisi u pravu.
 
Rdeki misklim da gresis,i da nisi upravu.
Alimentaciju nisi dao samo za letovanje.
Izglea kao da is "nateran " da provedes odmor sa svojom decom.
Pa valjda je najbitnije da budes sa njima.
Izvini ali ekao si da us deca kod tvoje mame,da li si sada sa nika ,zivis sa mamom?
Mslim da je najlakse dati novce i reci ja sam platio/la da deca idu na more
 
webhanuma:
hmmmda! Lepo si ti to izlozio celu pricu, nego zulja me par detalja:
Ona je tebe "naterala" da ides sa sopstvenom decom na more, dakle ti inace ne bi?!
Misliš da je finansijski lako danas ići porodično na more? Ili bih išao sa njima, ili ne bih uopšte išao.
No, kada je njihova mama uplatila letovanje za sebe, njenog muža (ne znam kako da ga nazovem, jer ne žive zajedno) i njihovu decu, a mojoj deci rekla da će ih voditi tata, meni i mojoj supruzi nije ostalo ništa drugo nego da nađemp mogućnost (odreknemo se mnogih stvari) i uplatimo letovanje za nas četvoro.
Vrlo dobro znam (iskusio sam na sopstvenoj koži) kako izgleda kada roditelj na more vodi jedno, a ne vodi drugo dete.

webhanuma:
Kako ce deca 5nedelja bez majke, mi ne zvuci kao stvarna briga, jer bi se zapitao kako bez tebe izdrze po nekoliko meseci kad se sve sabere?
Rasteš kao dete razvedenih roditelja zaklinjući se da ćeš sve uraditi kako tvoja deca ne bi doživela istu sudbinu. I zaista učiniš sve što možeš (ne znam da li bi neko učinio više) da do razvoda ne dođe. I onda do razvoda zaista dođe, ne tvojom krivicom i ne tvojom željom...

I na kraju ti neko zameri kako te ne boli to što tvoja deca ne rastu sa tobom...

webhanuma:
To sto je uplatila za "njihovu decu" mozda time samo zeli da pokaze koliko ti o "svojoj" ne bi brinuo da te ne natera... ne kazem da je tako nego nemamo drugu stranu medalje
Možda...

webhanuma:
Ako je tako nefer i deca su musava, pocepana i prljava, ona ih ima ocigledno min 4 komada (iz prvog i drugog braka, koristis mnozinu u oba slucaja? ne bih rekla da ih nije zelela), zasto ti nisi uzeo starateljstvo, nego te sad muci nehumanost koju ona iskazuje prema deci? Zasto ih ne uzmes sudskim putem, a ona ti ocigledno dozvoljava kako god i lepo se brines o njima? Zasto se deca ne rotiraju na godinu dana kod tebe u dogovoru sa njima i zenom ti bivsom i sadasnjom, tako da budes oslobodjen alimentacije, a moraces se suociti i sa svim ostalim njihovim potrebama, pa da razumes da to nije lak posao.
Misliš da ne razmišljam o svemu ovome. Ovo uopšte nisu lako rešive i jednostavne teme.
Šta je za dve devojčice bolje? Da žive sa majkom (kakva je da je) ili sa ocem (koji nije siguran da bi umeo da bude majka) i maćehom?
U svakom slučaju takvoj rokadi bi prethodio dug i težak sudski proces, jer do zdravog dogovora ne bi moglo da se dođe.

Šta misliš na dat predlog: "Daj neka deca budu kod mene mesec dana, a ti mi vrati alimentaciju koju ja tebi dajem. Ne treba ti ništa da mi plaćaš. Hajde da vidim za mesec dana kako sve to izgleda.", i odgovor: "To se meni ne isplati."
 
Ren:
Deki, zaista mi je iskreno zao, i ne mislim da si ispao zao i opak.
U kakvim si odnosima sa bivsom suprugom, sa njenim muzem, kako se ocuh stara o deci itd. tu ima jako puno pitanja koja bi nam pomogla da steknemo celu sliku, ali verujem da ovo nije ni vreme ni mesto za to.
Baš tako. NIje ni vreme ni mesto za sve to.
Ja tog čoveka nazivam njenim mužem iako oni ne žive zajedno. Ona živi sama sa četvoro dece, a sa njim se (kako bih rekao) "zabavlja".
No, "zabavljali" su se i za vreme dok je naš brak trajao, što je i dovelo do rastura.

Nakon rastura u stanu u kome smo zajedno živeli ostavio sam (deci) sve što sam uneo u brak i sve što smo zajednički stekli, dok je meni ostalo da se kućim od nule, sa platom od koje mi odbijaju popriličnu alimentaciju.

Ren:
Ne mogu da budem objektivan, jer jednostavno ne znam kako je biti u tvojoj kozi (i nadam se da nikada necu saznati), ali iz ovoga sto si napisao opet samo mogu da kazem da mislim da nisi u pravu.
Nadam se da nikada nećeš saznati.

OK, ti misliš da nisam u pravu.
Znači, plaćam mesečno alimentaciju. Deca će biti sa mnom dok će njihova mama biti na moru bez njih, a ja trebam za to vreme da ih čuvam, i još da platim alimentaciju njihovoj mami za njihovo izdržavanje, bez obzira što ona u tom periodu za njih dve neće potrošiti ni jedan jedini dinar?
Za tih mesec dana treba da platim duplu alimentaciju, bez obzira da li to mogu finansijski da izdržim? Ako uradim drugačije neću biti u pravu?

Ko zna, možda bi bilo dobro da joj okrenem leđa i dopusti da mi odere kožu sa njih...:)
 
meni je :( da vodis dvoje svoje dece na more a dvoje da ne vodis... (ja bih se odmorila ili od cele cetvorke, ili bih sve iscimala na to more pa makar posle isla na oporavak :) )

Ova deca koja imaju "komplet" (mamu i tatu) idu, a ovo dvoje (dve :) ) iz prethodnog braka - sa tatom... Ukoliko bi to bila stvar prethodnog dogovora (kao, ove godine ajde ovako...) stvar je Ok, ali posto kazes da te je primorala da se snadjes ( bas me interesuje da li svi mogu tek tako da "izvade" novce od nekud i plate neplanirano letovonje) izgleda da to nije bilo unapred dogovoreno...

Znamo da nisi zao i naopak ( :) ), koji bi razveden covek pisao toplo o biserima (novog) deteta svoje bivse zene :)...

Kada devojcice porastu znace koliko su cega (ljubavi, para, paznje isl.) dobijale od svih vas...Ne treba im pretumbavati zivote, pogotovu sto starija uskoro ulazi u pubertet (koliko se secam?), davaj sta treba da davas.. (I nemoj da cerke 'pojeftine" ako dodje novo dete :()
 
Što ste bre takvi? Napraviste od čoveka neodgovornog oca koji kuka jer mora decu da vodi na more, teško mu je što su sa njim mesec dana itd. Nema smisla.
Ja razumem zašto ga to iritira i mislim da bi svakog iritiralo - porodično letovanje uglavnom znači da ti svaki dinar treba, a pritom se osećaš kao da plaćaš bivšoj letovanje sa njenom novom porodicom, a mogao bi npr. da ostaneš koji dan duže sa klincima.
rdeki, moj savet je i dalje da ne potežeš tu alimentaciju. Očigledno da odnosi sa bivšom nisu baš kako treba, ali ako to budeš rešavao na temu alimentacije, ispašće da samo ciganišeš za pare, a da te za decu boli uvo.
 
medved_bg:
rdeki, moj savet je i dalje da ne potežeš tu alimentaciju. Očigledno da odnosi sa bivšom nisu baš kako treba, ali ako to budeš rešavao na temu alimentacije, ispašće da samo ciganišeš za pare, a da te za decu boli uvo.
Jeste to tako...
Ali sada dolazi period kada one zaista treba da dođu kod mene, a meni je prazan frižider. Treba ga napuniti, svakako ne vazduhom. A za sve osim vazduha treba novca... Ko zna, možda mi padne sa neba pa i to nekako izguram...

Naravno da neću insistirati. Ako ne bude htela da da, šta da radim... Ućićemo u deblji minus, zadužiti se... isplivaćemo već nekako...
 
snezac:
Ali stalno je akcenat na novcu?!!!! :confused: Zasto :confused:
e i to što kaeš.
šta je danas dvaes iljada jedva moš za to da kupiš frižider il dobru vešmašinu.ne vredi se zbog radi toga uzbuđavati
aj ti meni daj tolke pare kaci već taka humanitarna.
ko biva nema veze ebeš dvaes iljada.nije svako bogatun moja ti
 

Back
Top