Ovo se zove dizajn

Pokusavao sam da smislim neki razlog zbog cega bi neko ostavio takvu sliku na sajtu i jos nema reakcije za popravku od strane vlasnika, korisnika, autora, babe, dede, komsije ili seoskog brice...
Padale su mi na pamet razne definicije, od nazalost retardirane osobe, do prepotentne budale, pa sve do neo-cyber-kubizma u dizajnu i umetnosti, a nisam zanemario ni politicki motiv kao ni seksualnu pripadnost iliti orijentaciju.
Prevagnula je definicija "blesavi amater" sa IQ <= 40

Toliki stepen amaterizma i kretenizma u sferi web dizajna NIKADA nisam video. Video sam lose sajtove, video sam nedoradjene sajtove, video sajtove za koje niko ne zna sta je to - ali ovakvu kolicinu amaterizma i besmisla u dizajnu web strane jos nisam video. I verovatno nikada necu.

To se verovatno dobija kao rezultat kad se kome god padne na pamet (ili prvi puta cuje da postoji nesto sto se zove veb sajt), svako masi PC-ja i "dizajnira" sajt.... Sad, sto postoje ljudi koji su ulozili silno znanje i trud, ulozili talenat i zelju za nekim radom, nema veze - kao sto vidite postovane dame i gospodo (zamalo da kazem i predsednice parlamenta), uraditi sajt je "peace of cake", sta tu ima da se mudruje?
 
Ajde ne smarajte vise!!! Nisam video kolicinu kretenizma, amaterizma...Sta vi znate?! Jel bitno kakav ce izgledati sajt! Koga je to briga sem vas profesionalne web dizajnere. Znam dosta ljudi koji nemaju pojima o web dizajnu a uradili su sajt u joomli i mnogi ce reci za taj sajt da je extra!! Kao sto je i ovaj sajt, zato dokle god budete tako smarali u ovoj zemlji mnogima necete ni dizajnirati!!! Sta ce pametni ljudi bolje da rade nego da daju nekim likovima silne pare da bi im izradili sajt jer je to kao potrebno firmi!
 
Momak, ajde smiri hormone.
Uzmi knjigu u sake, vezbaj i radi mnogo, pa onda pocni da pokusas da uzmes koji dinar.
Nemoj da govoris o necemu o cemu nemas pojma i o cemu kako stvari stoje neces skoro imati pojma.
Sama tvoja izjava da nema veze kako izgleda sajt, dovoljno govori o tvom znanju i pristupu, tako da bolje da ne pricas previse da se ne brukas. Jos si mlad, ima vremena i valjda nade za tebe.
Ovakvim izjavama sigurno neces mnogo postici.
Bolje energiju ulozi da razumes sta je veb dizajn i od cega se sve to sastoji.
Nije to samo redjanje slicica, ima tu jos mnogo toga o cemu nemas pojma, ali da sad ne nebrajam.

To sto je pomenuti sajt za tebe "extra" kako kazes, samo pokazuje tvoj nivo znanja, nisi se kvalifikovao u drugu rundu razgovora, stgo kaze ona voditeljka kviza "vi ste najslabija karika - zbogom" :)
 
CHIME:
Ajde ne smarajte vise!!! Nisam video kolicinu kretenizma, amaterizma...Sta vi znate?! Jel bitno kakav ce izgledati sajt! Koga je to briga sem vas profesionalne web dizajnere. Znam dosta ljudi koji nemaju pojima o web dizajnu a uradili su sajt u joomli i mnogi ce reci za taj sajt da je extra!! Kao sto je i ovaj sajt, zato dokle god budete tako smarali u ovoj zemlji mnogima necete ni dizajnirati!!! Sta ce pametni ljudi bolje da rade nego da daju nekim likovima silne pare da bi im izradili sajt jer je to kao potrebno firmi!
1- Bitno je kako ce sajt izgledati. Ovo nije 96` vec 2007
2-Interesuje surfere kako sajt izgleda.
3-Redjati elemente u joomli nije komplikovan posao i ne treba puno pred znanja. Zato i postoje CMS.
4-Joh bolje sto se nece u ovoj, kako je ti nazivas "zemlji" raditi nikom dizajn vec ce se raditi strancima sto je automatski vise para + manje nerviranja. Stranci znaju sta hoce za razliku od domacih bizmismena i slicne sorte.
5 Nase tzv firme u vecini slucajeva ni ne znaju znacaj i mogucnosti svoje internet prezentacije. U dosta slucajeva nerado pristaju na to jer pobogu to kosta par stotina evra a oni nemaju leba da jedu, a 150 000 evra sto su im uplatili juce na racun treba malom za kola i kcerki za nove vestacke sise.
5-Veoma mudro obracanje jednog profesionalnca totalnim amaterima. Voleo bih da vidim radove takvog profesionalca.
 
@codemaker, bolje mi da se zajebavam, bavim se sportom, izlazim. Nego da sedim pred kompjuterom satima i pritom kvarim oci i kicmu da bih nesto znao sto ne volim, a pritom ne dobijam lovu nego tek kroz par godina...
@Agent Orange, pa po tvom razmisljanju ispada da je i meni cale isplatio pare za kola. Posto ima firmu a koji ce mu sajt da ga vidim ja i jos par ljudi?!
@LePiaf, pa vidis kako lepo rezonujes. Samo cu jos ovo da vam kazem. Lepo da vam dam jedan ekonomski savet, posto idem u ekonomsku skolu...Ako vam klijent kaze daj mi sajt da bude zelene boje sa crvenim slovima ili sa pahuljama kako padaju po ekranu nek bude...jer ne mozete vi protiv njegove zelje i morate maksimalno postovati klijenta.

Lik sa www.gerila.com mi je rekao da ovaj sajt >> www.emulationgalaxy.co.yu >> moze da se uradi u joomli i cuo sam od mnogih da je sajt extra odradjen! Pa sta onda fali da i tako radim sajtove a za takve sajtove ni ne treba znanja!!!
 
CHIME:
@codemaker, bolje mi da se zajebavam, bavim se sportom, izlazim. Nego da sedim pred kompjuterom satima i pritom kvarim oci i kicmu da bih nesto znao sto ne volim, a pritom ne dobijam lovu nego tek kroz par godina...

Sve sto si napisao, samo je odraz tvojih godina, sto ti u neku ruku moze biti "olaksavajuca okolnost". Moras samo da shvatis da tvoja razmisljanja ne mozes postavljati kao argument kad razgovaras sa starijima a pre svega sa profesionalcima. Sa starijima zbog toga sto sigurno imaju vise zivotnog, psolovnog i svakog drugog iskustva od tebe. Sa profesionalcima jer jednostavno nemas znanja, umeca, poslovnog iskustva i rada iza sebe, da bi mogao relevantno da diskutujes.

Tvoja izjava, vidi boldovano gore, je smesna i samo dokazuje kako jos imas da rastes i razvijas se u svakom smislu, zato je dobro sto se bavis sportom i juris devojke. Tako i valja, kad ces ako neces sada? Samo, obrati paznju da je veliko, ogromno ulaganje u znanje, koje se nikada ne isplati u prvih par godina...
Ja sam ucio programske jezike za koje je bilo tesko naci racunar sa kompajlerom, mnogo sam ulozio u to znanje, nemajuci pojma da ce mi ikada doneti dinar. Ali sam verovao.
A ti bi da ne moras da ucis nesto sto ne volis a ne donosi ti lovu... Ok, ali sta se onda petljas u IT vode? Nadji neku drugu zanimaciju.
Ovako, ne znas, sam kazes, mrzi te da ucis, sam kazes, ne zaradjues od toga, sam kazes - sta je onda tazlog sto pokusavas raspravljati sa onima koji znaju, umeju i hoce i veruju u to sto rade? Da ih ubedis da treba tvoj stil rada i zivota?

Nisi mi jasan. A nije mi ni vazno da saznam, samo pokusavam da te razumem i ponudim neka razmisljanja koja ti mogu pomoci. jer, nece biti da to ne volis, ne bi se ti dzaba petljao u veb dizajn ili uopste nesto sto ima veze sa IT.
Ako budes slusao, ucio, razmisljao o tudjim iskustvima, mozda i bude nesto od tebe.
 
Codemaker

Izvinjavam se sto upadam u diskusiju, odmah da kazem da se ne bavim web dizajnom, i vrlo malo znam o tome u opste, inace bavim se grafikom i grafickim dizajnom pa mozda sa te strane mogu da dam svoj komentar, ono sto zapravo zelim jeste da postavim pitanje, da li pored Grafickog resenja za koje svako moze da vidi da je katastrofalno (mislim na link sa prvog posta), koje jos zamerke imate? ili se sve u glavnom svodi na to kako on izgleda. Odnosno, zeleo bih da znam, sta je to sto ne valja kod sajtova koji se mogu skinuti sa neta. Siguran sam da su vama koji izradjujete sajtove ovakva pitanja manje vise smesna, ali razmisljam o tome da mozda napravim i ja nekakvu prezentaciju pa otuda i moja pitanja, a na sve vase odgovore i komentare sam zahvalan. I jos samo jedno pitanje, ako bih sutra i preuzeo neki od vec gotovih resenja, koje mi od vec ponudjenih predlazete i gde mogu da ih skinem?

Pozdrav
 
Nema potrebe da se meni bilo sta izvinjavas. Ja diskutujem kao i svako drugi, nije to moja prcija pa da nesto odlucujem. Dakle, samo raspali, neko ce vec odgovoriti.

Da bih ti odgovorio na sredisni deo tvoje poruke, morao bih da pisem traktat o veb dizajnu, za sta niti imam vremena niti volje a i bilo bi potrebno mnoooogo vise od jednog posta. Moraces da nadjes teme o veb dizajnu u literaturi, sto kod nas sto preko interneta. Surfuj, gledaj, citaj postove na forumima koji se bave IT.... Nema integralnog saveta, znas ono - "500g teletine, luk naseckati i disntstai, messo sitno seceno na komade dodati, zatim mirodiju i dinstati 1.5 sata, zatim....." U veb dizajnu ne ide to tako. Jedan stil moze da se upotrebi za sajt disko kluba, drugi za drustvo slabovidih, treci za proizvodjaca mobilnih telefojna a sasvim drugi stil za sajt pozorista na Brodveju...

Sto se tice poslednjeg, preuzimanja gotovih resenja (free ili kupovni templates), misljenja su podeljena, ja sam protiv ali to je moje misljenje. Svako preuzeto resenje moras preraditi za odredjene potrebe, pri tome moras ponesto i znati i veb dizajnu, pa sve iz pocetka...

U svakom slucaju, zelim ti da uspes i znam da uz ulozeni trud, rezultati ne mogu da izostanu. Ovde mozes naci razne pomoci ali i kritike, sto pozitivne, sto negativne. U pocetku ne ocekuj aplauze vec iskrene kritike, kasnije mozda i aplauz, ko zna... :)
 
Codemaker

Hvala ti na odgovoru! Malo sam cesljao i po ovom forumu i po drugim tako da sam u glavnom saznao sta mi je sve potrebno kako bih pokrenuo jedan sajt, ako uspem da napravim to sto zelim, ostavicu link na kome svi mogu da pogledaju i daju svoj komentar. Inace izvino sam se jer vidim po postovima da stvarno znas mnogo toga a imas i volje da dajes savete i pomognes onima koji mozda i nista ne znaju o tome. Zeleo bih, ako ti to nije problem da ostavis par tvojih linkova odnosno stranice na kome mogu da vidim tvoj rad. Mene iskreno najvise zanimaju graficka resenja, odnosno sajtovi koji vec po prvom vidjenju padaju za oko, a opet zadovoljavaju sva tehnicka resenja odnosno da su laki za uptrbu.
 
Misljenja o kvalitetu i vrsti dizajna se naravno razlikuju ali ipak postoje neke osnove koje odrazavaju smernice sta jeste a sta nije potrebno da bi veb dizajn isao pravcem, koji je opste prihvacen kao kvalitet. Ja se u tom smislu trudim da pratim osnovne smernice kvalitetnog veb dizajna. Ocenu mi daju moji klijenti, za sada se ne zalim :)

Inace, 95% mojih web radova su zapravo poslovne internet/intranet aplikacije. Sve sto na pocetku mozes videti je login forma i nakon unosenja podataka, aktivira se korisnikov set baza podataka i zapocinje rad (unos, pregled, izvestaji, izmena, exporting, importing, analiza itd, itd.) Dakle, te sajtove ti ne mogu pokazati jer ti naravno ne mogu dati login podatke. Ti sajtovi su najkomplikovaniji ali i donose zaradu, koja se ne moze ni pribliziti onoj za "obicne" sajtove.
Jedna od mojih vecih internet aplikacija recimo barata sa 5,000 klijenata od kojih svaki ima set baza podataka ukupne "velicine" oko 1GB i raste. Dakle, opterecenje programa i servera je veliko i ne moze se meriti sa drugim vrstama, na primer reklamnih sajtova

Sve ostalo sekundarno, tih 5% mi je vise kao "zatrka" ili trening za "stvarne" sajtove, mislim na one koji donose pare. Dzaba ako je neki sajt lep, moderan, "fancy" sto kazu, ako se ne moze za njega uzeti adekvatna para. Mora imati i upotrebnu vrednost, a jedna od najvaznijih je i efekat koji sajt ima na poslovanje klijenta. Ako se posle postavljanja tvog sajta, klijentu poveca broj poziva na saradnju, uspesan je sajt, u suprotnom, potrebno je "stelovanje" :)

Mogu ti na primer dati link ka sajtu koji sam nedavno zavrsio (zapravo redizajnirao stari jer mi se vise nije svidjao) - www.paysoft.com , za jednu USA firmu, ima toga jos, ali je daleko da su moji sajtovi toliko kvalitetni da bi bili reper nekome. Ima mnogo boljih i kvalitetnijih, ja sam samo neko ko pokusava da bude dobar u onome sto radi, sa onoliko uspeha koliko klijenti procene da jeste...
 
Ajde malo na hladjenje nisam hteo da se pobijete nego samo da prezentujem necije delo malo neprofesionalno pogotovo sto je sajt izmedju ostalog za zaposlenje a u danasnje vreme vecina ljudi traga za poslom i naleti kad tad i na ovako nesto to bi trebalo da izgleda dobro.

p.s. imao sam jos jedan primer skenirana stranica iz knjige to jest ubacena slika. Kako znam da je iz knjige jednostavno. Knjiga je toliko debela da je persona morao/la skenirati obe polovine knjige narabvno odjednom a slika nije sredjena tako da je na sredini slika zatamljena jer debljina knjige ne dozvoljava da slika lepo "legne" na skener staklo :) jako je iblo interesantno videti tu HTML stranicu.
Ne mogu da se setim koji je to sajt
 

Back
Top