ОТКОПАНА 161 ЖРТВА "ОЛУЈЕ" !!!

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180


Откопана 161 жртва „Олује”

На петрињском гробљу Свети Никола завршена прва ексхумација Срба страдалих у августу 1995. године у Сектору „Север” током операције Хрватске војске. – Међу страдалима више од 30 жена

Од нашег сталног дописника
Бањалука, 15. јуна – На петрињском гробљу Свети Никола данас је завршено откопавање прве заједничке гробнице и ексхумација 161 тела Срба, који су, пре непуних 12 година, страдали у операцији Хрватске војске познатој под називом „Олуја”, потврдио је нашем листу службеник Канцеларије за тражење несталих лица Републике Српске Горан Крчмар.

„Ово је прва заједничка гробница која је откопана на Банији, односно у некадашњем сектору ’Север’, који је као и остали делови некадашње Републике Српске Крајине, барем формално, био под заштитом мировних снага Уједињених нација. У гробници су нађена тела војника, цивила и, према првим проценама, више од 30 жена. Са посмртних остатака су узети узорци за ДНК анализу, на основу којих ће они бити идентификовани”, рекао је Крчмар, који је присуствовао ексхумацији јер се део породица страдалих населио у Републици Српској и преко њене канцеларије тражи своје сроднике.

Посмртни остаци убијених Срба враћени су у заједничку гробницу, а после идентификације ће бити предати породицама које ће одлучити где ће их сахранити. Разлика између заједничке и масовне гробнице је у следећем: у масовним гробницама сва тела су сахрањена заједно, без икакве ознаке са циљем да се сакрију, док су у заједничким посмртни остаци покопани једни поред других и имена оних чији је идентитет утврђен исписана су на крстовима, а оних чија се имена и презимена не знају означена су као Н. Н.

О отварању гробнице у Петрињи, председник Документационо-информативног центра „Веритас” Саво Штрбац за наш лист истиче: „Наша процена је била да је на гробљу Свети Никола сахрањено око 150 Срба, а хрватски званичници су говорили да их је 140. Нажалост, испоставило се да је број страдалих у Петрињи и околини овог града на Банији погинуло више људи него што смо знали. Трагично је то што је родбина убијених чекала скоро 12 година да се отвори ова гробница. Још горе је то што је ово прва гробница у сектору ’Север’ из које су ексхумирани Срби побијени у ’Олуји’. Према нашим подацима у Двору на Уни је заједничка гробница у којој је 112 тела убијених Срба, у Глини је у заједничкој гробници сахрањено 77, у Селишту 17, у Шашу и Слуњу по 15.”
Осим заједничких, Хрватска је пуна и такозваних баштенских гробних места. Према подацима „Веритаса” таквих гробних места је најмање 400. „Реч је о гробним местима у окућницама, у којима су рођаци и пријатељи сахрањивали Србе који су страдали у двориштима или на путевима у близини својих кућа. Хрватска власт признаје да постоје ’баштенска гробна места’, али њих број безмало дупло умањује”, објаснио је Штрбац.

У Хрватској се, додао је он, држе логике да „нема одговорности за ратне злочине док су тела побијених Срба у земљи”, односно „све док се не откопају посмртни остаци убијених, званични Загреб има простора да тврди да ми измишљамо и жртве и злочине”. Због тога се, тврди Штрбац, толико и одуговлачило са отварањем прве заједничке гробнице у Сектору „Север”, а из истих разлога до данас није отворена ниједна гробница у којима су тела Срба убијених почетком маја 1995. године у операцији „Бљесак”, коју су хрватске оружане снаге извеле у Западној Славонији.„Да и од зла има горе, сведочи и ово: ни Хашки трибунал, ни правосуђе Републике Хрватске нису подигли ни једну једину оптужницу за злочине над Србима, почињене током ’Олује’ на подручју Баније и Кордуна, нити је ико оптужен за злочине у ’Бљеску’ којим је етнички очишћена Западна Славонија”, упозорио је Саво Штрбац.
-----------------------------------------------------------

Медијски мук


Директор Канцеларије за тражење несталих Републике Српске Милан Богданић указује на медијски мук којим је у Хрватској праћено отварање гробнице у Петрињи. „За 10 дана, колико је трајала ексхумација, у Хрватској је о овом догађају објављена само једна агенцијска вест, из које необавештени не би могли да докуче чак ни то о чијим се жртвама ради. По броју жртава, ова гробница је нешто мања од оне у ’Овчари’ за коју је сазнао цео свет. И ово је доказ да Хрватска чини све да заташка злочине над Србима и своју одговорност за њих.”

Боро Марић
 
vecina hrvatskih medija objavila je vijest o zajednickoj grobnici. osim nepoznatih u njoj su i poznate osobe...nakon dnk analize i utvrdivanja razloga smrti, kao ikompletne identifikacije poginulih znati ce dali se radi o ratnom zlocinu nad civilima ili o zrtvama borbe...ako postoje razlozi za sumnju u ratrtni zlocin hrv. tuziteljstvo ce preuzeti sve potrebno za pronalazenje i sankcioniranje krivca

protiv Save Strbca u pet hrv. gradova je podnesena krivicna prijava zbog ratnih zlocina pocinjenih od 90-e do 95-e
 
slavonija:
vecina hrvatskih medija objavila je vijest o zajednickoj grobnici. osim nepoznatih u njoj su i poznate osobe...nakon dnk analize i utvrdivanja razloga smrti, kao ikompletne identifikacije poginulih znati ce dali se radi o ratnom zlocinu nad civilima ili o zrtvama borbe...ako postoje razlozi za sumnju u ratrtni zlocin hrv. tuziteljstvo ce preuzeti sve potrebno za pronalazenje i sankcioniranje krivca

protiv Save Strbca u pet hrv. gradova je podnesena krivicna prijava zbog ratnih zlocina pocinjenih od 90-e do 95-e
.da bas tako...mi smo pravna drzava...
 
jomini:
Eto. Da nismo u svađi sa Evropom i svetom (osim sa Kubom, Venecuelom i sl.), sada bi neko i stao na našu stranu. Ovako samo kažu - eto im, boli nas uvo da se zalažemo za njihovu stranu kad nas zaebavaju.
За пар десетина година,и даље ћемо живети поред Хрвата.Битно је да увек будемо свесни с ким имамо посла,и учимо децу да буду опрезна.Досад ниједан злочин нису професионално процесуирали и казнили кривце,а минимизирали су све!8-)
 
slavonija:
vecina hrvatskih medija objavila je vijest o zajednickoj grobnici. osim nepoznatih u njoj su i poznate osobe...nakon dnk analize i utvrdivanja razloga smrti, kao ikompletne identifikacije poginulih znati ce dali se radi o ratnom zlocinu nad civilima ili o zrtvama borbe...ako postoje razlozi za sumnju u ratrtni zlocin hrv. tuziteljstvo ce preuzeti sve potrebno za pronalazenje i sankcioniranje krivca

protiv Save Strbca u pet hrv. gradova je podnesena krivicna prijava zbog ratnih zlocina pocinjenih od 90-e do 95-e
ako su poginuli u borbi, to je bila "asanacija terena", za to je baš jutros uhapšen jedan. Koliko znam, kad nećeš da kriješ koliko ih je poginulo, onda ide jedan leš u jedan grob, uzima se uzorak DNK i stavlja se obeležje na grob "NN" dok se ne otkrije identitet. Ovako u jednu jamu, ništa bolje od onih jama u kojima su bili neki drugi narodi, a koje je HRT u centralnim informativnim emisijama temeljno ispratio.
Što se tiče Save, 12 godina je prošlo od kraja rata...imam utisak da nekome ne odgovara ono čime se bavi, a to je istraživanje zločina nad Srbima. Nije Sava podigao robu i ostavio blanko menicu na 12 godina, pa da se tek sad otkrilo krivično delo. da ne govorim o famoznim spiskovima, skineš 1, staviš 3 nova imena, skidanje sa graničnih prelaza srpskih mladića sve zbog izbegavanja vojne obaveze u Hr i svi ostali posredni i neposredni pritisci kojima se služi zvanična Hr država. Mesić javno poziva da se vrate, da su im Srbi neophodni, a sa druge strane je najveća nesigurnost po te iste.
 
jomini:
Eto. Da nismo u svađi sa Evropom i svetom (osim sa Kubom, Venecuelom i sl.), sada bi neko i stao na našu stranu. Ovako samo kažu - eto im, boli nas uvo da se zalažemo za njihovu stranu kad nas zaebavaju.

А шта ти сада ово значи, молим те??? Шта имамо да будемо ДОБРИ са било ким да би се ПОКРЕНУО ПОСТУПАК ЗА КАЖЊАВАЊЕ ЗЛОЧИНАЦА те добро познате геноцидне квази-државе. Какве то везе има? Зар нису битне ЧИЊЕНИЦЕ, Јомини ?
Нама такав "свет" заиста није потребан.
 
filatelista:
ako su poginuli u borbi, to je bila "asanacija terena", za to je baš jutros uhapšen jedan. Koliko znam, kad nećeš da kriješ koliko ih je poginulo, onda ide jedan leš u jedan grob, uzima se uzorak DNK i stavlja se obeležje na grob "NN" dok se ne otkrije identitet. Ovako u jednu jamu, ništa bolje od onih jama u kojima su bili neki drugi narodi, a koje je HRT u centralnim informativnim emisijama temeljno ispratio.
Što se tiče Save, 12 godina je prošlo od kraja rata...imam utisak da nekome ne odgovara ono čime se bavi, a to je istraživanje zločina nad Srbima. Nije Sava podigao robu i ostavio blanko menicu na 12 godina, pa da se tek sad otkrilo krivično delo. da ne govorim o famoznim spiskovima, skineš 1, staviš 3 nova imena, skidanje sa graničnih prelaza srpskih mladića sve zbog izbegavanja vojne obaveze u Hr i svi ostali posredni i neposredni pritisci kojima se služi zvanična Hr država. Mesić javno poziva da se vrate, da su im Srbi neophodni, a sa druge strane je najveća nesigurnost po te iste.

Tek da potpisem i utvrdimo gradivo... :smile:
 
jomini:
Naravno Misoni, ali hoću da kažem da baš zbog ovakvih situacija treba da saginjemo glavu kada pričamo i razgovaramo o i sa Evropom i svetom.
Па нисам баш сигуран да траже да будемо понизни,али да прећутимо неке,за нас непријатне ствари,да.Зато и кажем да нам требају паметни политичари,без обзира на страначке боје.Проблем је у задњих сто година,што наше политичаре није брига за нас.
 
jomini:
Naravno Misoni, ali hoću da kažem da baš zbog ovakvih situacija treba da saginjemo glavu kada pričamo i razgovaramo o i sa Evropom i svetom.

Ма хајде, молим те. Овакво твоје размишљање је, благо речено, СКАНДАЛОЗНО! :evil: Ти оваквим ставом НЕГИРАШ БИЛО КАКВА ЉУДСКА ПРАВА ЗА СРБЕ !!!!!!!
 
viva las vegasos:
ipak je sišao....ne treba zuriti sve treba polako...i po zakonu...
Џабе што ти причаш о свему томе,и изгледа имаш добру вољу,кад већина Хрвата нема ништа од тога.Право подразумева једнак третман свих грађана једне државе,у Србији нико није дискриминисан,и сам си причао да си био у Сланкамену...Значи кад полиција и судство буду радили можемо о овоме да причамо,овако то за нас нема смисла.
 
misoni:
Џабе што ти причаш о свему томе,и изгледа имаш добру вољу,кад већина Хрвата нема ништа од тога.Право подразумева једнак третман свих грађана једне државе,у Србији нико није дискриминисан,и сам си причао да си био у Сланкамену...Значи кад полиција и судство буду радили можемо о овоме да причамо,овако то за нас нема смисла.
..vidi ovako...to sto sam ja bio u Novom Slankamenu i idem jos uvijek...od tamo vucem korijene....i vjeruj da o diskriminaciji koja je tamo znam vise od tebe....i jos uvijek se u tom selu to desava....ne kao prije ali JOS UVIJEK....protjerano mi je od tamo dosta rodjaka..neki su i ostali...tako da tvoja teza da u Srbiji nema diskriminacije na bazi nacionalizma,ne prolazi...toga ce uvijek biti.."rane" su jos presvjeze...uvijek ima smisla govoriti istinu..odgovarala ona nekom ili ne..samo sto ni ti ni ja ne odlucijemo o nicemu...netrpeljivost moga i tvoga naroda jedan prema drugome vuce duboke korijene...i svatko je u pravu na svoj nacin....nema nevinih...zakon i pravda su dvije odvojene stvari..
 
eremita:
А шта ти сада ово значи, молим те??? Шта имамо да будемо ДОБРИ са било ким да би се ПОКРЕНУО ПОСТУПАК ЗА КАЖЊАВАЊЕ ЗЛОЧИНАЦА те добро познате геноцидне квази-државе. Какве то везе има? Зар нису битне ЧИЊЕНИЦЕ, Јомини ?
Нама такав "свет" заиста није потребан.
Nažalost Mito nisu bitne samo činjenice. Da svetom vlada pravda bilo bi tako, ali pošto vlada sila nije tako. Kao što moja baka kaže: 'Sila Boga ne moli'.
 
misoni:
Ја сам говорио о насиљу над приватном својином.Овде има отимачине,али нисам видео ниједан пример отимања на националној основи.
privatna imovina je NEOTUĐIVA...to je kao 1X1...administracija je veliki problem i kod nas i kod Vas...zamisli kada bih ti ja sada poceo pisati kakve sam imao "pritiske" za svoju ZEMLJU(svoga oca)...i nisam je prodao... i nisam je zamijenio.. i nikad necu....otimanje ili pljacka na nacionalnoj osnovi...koliko je Hrvata bas iz tog sela dolazilo u Baranju i Istocni dio pokupiti ljetinu...bili su mobilizirani...morali su... ucijena je bila velika...i ne zamjeram im...pravde nema..taj Srbin je ipak dosao u svoju kucu da li je dobio obnovu.. ili ne ja neznam ..ali ima pravo na nju..sad opet...pitanje a kad ce je dobiti.. ako nije....pa dobit ce je sigurno...ima na to pravo kao gradjanin R.H.
 
viva las vegasos:
..vidi ovako...to sto sam ja bio u Novom Slankamenu i idem jos uvijek...od tamo vucem korijene....i vjeruj da o diskriminaciji koja je tamo znam vise od tebe....i jos uvijek se u tom selu to desava....ne kao prije ali JOS UVIJEK....protjerano mi je od tamo dosta rodjaka..neki su i ostali...tako da tvoja teza da u Srbiji nema diskriminacije na bazi nacionalizma,ne prolazi...toga ce uvijek biti.."rane" su jos presvjeze...uvijek ima smisla govoriti istinu..odgovarala ona nekom ili ne..samo sto ni ti ni ja ne odlucijemo o nicemu...netrpeljivost moga i tvoga naroda jedan prema drugome vuce duboke korijene...i svatko je u pravu na svoj nacin....nema nevinih...zakon i pravda su dvije odvojene stvari..
U S.Mitrovici,Rumi,Indjiji se zadrzao isti broj Hrvata kao i pocetkom devedest i druge.U Golubincima selu sa 8000 zitelja Hrvati su cinili 40%.Taj je procenata sada za neki postotak manji.Neki su menjali kuce sa Srbima na samom pocetku, i pre raspada SFRJ. Dan danas svake nedelje katolicka crkva je puna ko chep.Dok deca slobodno pogadjaju veronauku u domu koji se nalazi u okviru crkve.Crkva je u centru sela i nista se nije dogodilo sa njom kao ni u Mitrovici,i i ostalim opstinama gde ima Hrvata.
Smanji malo dozivljaj
 
za ovih 160 pobijenih Srba naravno nece niko odgovarati . Branimir Glavas za koga postoje svedoci da je naredjivao ubijanje srpskih civila je i dalje na slobodi. Ne znam zasto bi i ovde bilo drugacije.

Hrvati svoje stite . Za razliku od srpskih glupana i idiota koji svoje ljude hapse.

I ko ce sutra da brani ovu drzavu Srbiju kad je neko napadne, a napasce je , kad ce znati da ce ga koliko sutra ta ista drzava koja ga je u rat poslala - izdati i prodati kao najgoreg bednika .

Pa niko.

Ja prvi necu da branim DOS-manlijsku Srbiju. Nek dodju Siptari ako treba i do Zemuna. Iselicu se u Rusiju. Boli me **** da me kao zadnje ***** samo zato sto sam bio castan i posten i isao da branim sopstvenu zemlju, izrucuju i prodaju nekakvi Djindjici, Tadici i Kostunice i ostala izdajnicka bagra.
 
viva las vegasos:
..vidi ovako...to sto sam ja bio u Novom Slankamenu i idem jos uvijek...od tamo vucem korijene....i vjeruj da o diskriminaciji koja je tamo znam vise od tebe....i jos uvijek se u tom selu to desava....ne kao prije ali JOS UVIJEK....protjerano mi je od tamo dosta rodjaka..neki su i ostali...tako da tvoja teza da u Srbiji nema diskriminacije na bazi nacionalizma,ne prolazi...toga ce uvijek biti.."rane" su jos presvjeze...uvijek ima smisla govoriti istinu..odgovarala ona nekom ili ne..samo sto ni ti ni ja ne odlucijemo o nicemu...netrpeljivost moga i tvoga naroda jedan prema drugome vuce duboke korijene...i svatko je u pravu na svoj nacin....nema nevinih...zakon i pravda su dvije odvojene stvari..

Ne bilo ti zapovedjeno, molim te ispricaj i meni to za Slankamen...

Naime, tamo imam vikendicu, u stvari moji je imaju vec 30 godina, te su mi poznati i ljudi i prilike, al' ne cuh za diskriminaciju bilo koje vrste...ili mozda pogresno " cujemo"..??? :shock:
 
drugo nisu vise ni policajci ludi da idu u rat i podmecu ledja za izdajnicku drzavu.

Ne znam koliko ste informisani , ali svi ovi policajci sto su 99te odbili da idu na Kosovo i zbog toga suspendovani, su u medjuvremenu dobili na sudu odstetu od drzave plus licne dohodke za svo vreme koje nisu radili i vraceni su na posao. Tako da su ovi sto su isli 99te u rat i u tom ratu gubili ruke, noge, prijatelje, zivote , postajali invalidi - ispali nevidjeni idioti i budale, a ove kukavice i izdajnici ispadose na kraju pametni.

I ko ce sutra onda da brani ovu drzavu? Niko naravno . I treba da propadnemo i nestanemo kad dozvoljavamo da nam ovakva bagra vodi drzavu.
 

Back
Top