KOSOVSKA OLUJA

Samanta_

Iskusan
Poruka
6.229
KOSOVSKA OLUJA
SAD na jesen priznaju nezavisno Kosovo, uz podršku Britanije, Albanije, Crne Gore, Makedonije, Hrvatske, Bugarske i Slovenije!
BEOGRAD - Administracija SAD odlučila je da jednostrano prizna Kosovo početkom jeseni, saznaje Kurir iz diplomatskih izvora! Predlog za takav scenario američkom predsedniku Džordžu Bušu uputio je albanski lobi, čija je ideja da se mimo Saveta bezbednosti UN na Ahtisarijev plan primeni formula jednostranog priznanja, kako bi se izbegla mogućnost da Rusija uloži veto na status Kosmeta.


Sanader, Buš, Beriša i Gruevski

- Namera je da prethodno kosovski parlament usvoji Deklaraciju o nezavisnosti i pripremi ustav Kosova, uz obavezu albanske strane da tokom leta neće pribeći nasilju i terorizmu i tako ugroziti nastojanja da se Kosovo jednostrano prizna.

- Prema planu, u prvom krugu za priznanje Kosmeta naći će se SAD, Velika Britanija, potom i "komšije"- Albanija, Crna Gora, Makedonija, Bugarska, Hrvatska i Slovenija - otkriva naš insajder, dodajući da "istovremeno SAD traže od Albanije da bude garant kosovske stabilnosti".

- SAD zahtevaju od vođa albanskih partija na Kosovu da ne primenjuju nasilje, da se ne sukobljavaju Unmik i Kfor, a posebno da smire "jastrebove" koji krajem leta, za avgust i septembar, užurbano spremaju akciju "Kosovska oluja" - precizira naš izvor.

Da američka administracija i kosovska vlada već duže razrađuju sve detalje plana, poznato je i političkom analitičaru Tomislavu Kresoviću, koji tvrdi da su "SAD ugovorile da Agima Čekua u premijerskoj fotelji nasledi šef kosovske pregovaračke delegacije i publicista Veton Suroi".
- Kosovska vlada već ozbiljno priprema otvaranje svojih diplomatskih predstavništava i kulturnih centara u dvadesetak evropskih država, u SAD, Kanadi i islamskim državama - kaže Kresović.

Pozivajući se na sopstvene izvore, on tvrdi da su SAD počele da preporučuju svojim saveznicima u EU da "zagreju" odnose sa Srbijom i daju joj nadu za pristupanje programima i investicijama EU, u statusu pridruženog člana.

- Amerika je spremna i da umanji pritisak za hapšenje Ratka Mladića, ne bi li "omekšali" stav Srbije kada je reč o statusu Kosova, kao i da puno podrže sadašnju vladu, a naročito proameričke strukture u vlasti i NVO - kaže Kresović.

Mogućnost ostvarenja ovakvog projekta ne isključuje ni profesor Radoslav Gaćinović s Instituta za političke studije koji naglašava da bi on bio veoma opasan za regionalnu bezbednost.
- To bi bila primena međunarodnog terora na Srbiju, kojim bi pravo bilo stavljeno u službu sile! Iako bi takva odluka za Srbiju bila nevažeća, dodatno bi iskomplikovala prilike na Balkanu. Sigurno je da bi nezavisnost pospešila nacionalnu prepotentnost kosovskih Albanaca i proširila militarizam na Makedoniju, jugoistok Srbije - koji oni nazivaju severno Kosovo ili Dardanija, i završila traženjem političke autonomije u Crnoj Gori. Plan je da se u prvoj fazi stvori "veliko Kosovo", a da se u drugoj napravi neka vrsta konfederacije sa Albanijom - ocenjuje Gaćinović.


Crne prognoze

Tomislav Kresović navodi da bi posledice jednostranog priznavanja Kosmeta imale za posledicu destabilizaciju celog regiona.
- Procena je i da bi to otvorilo pitanje juga Srbije i plana za stvaranje "istočnog Kosova", što bi bilo praćeno širenjem političkog nasilja na Kosmetu i daljim sponzorisanjem terorizma. U kasnijoj fazi došlo bi do dezintegracije Makedonije i Crne Gore. U Srbiji bi poraslo antiameričko raspoloženje, koje bi dovelo do smanjenja političke snage prozapadnih političkih opcija u Srbiji. I konačno, diplomatske i poslovne veze sa državama koje bi mimo SB UN priznale nezavisnost Kosova bile bi znatno redukovane - upozorava Kresović.
 
Не кажем да није реалан овај сценарио...Али сећам се пре отприлике годину дана насловне странице у "Куриру" која је говорила да Србија губи Косово и да ће резолуција бити усвојена у у новембру.
 
Znaš kad će Kosovo da bude Šiptarsko...., tada kad mi Srbi sa Kosmeta prodamo ono što imamo tamo a pogotovu ja. Evo ja kukavac imam samo malo, da prodam, a znate kad ću da prodam....

".........nemoj da se ti praviš malo blesav ovde. Marš iz moje kuće............."-kaže Laki Topalović
 
prof.Grof Drakulić:
Znaš kad će Kosovo da bude Šiptarsko...., tada kad mi Srbi sa Kosmeta prodamo ono što imamo tamo a pogotovu ja. Evo ja kukavac imam samo malo, da prodam, a znate kad ću da prodam....

".........nemoj da se ti praviš malo blesav ovde. Marš iz moje kuće............."-kaže Laki Topalović
bogme grofe ti dogura do skoro sedamdeset postova :lol: izgleda da se ostvari ona tvoja "kako im bre ne dosasi da me banuju" :lol: hahahaa
 
Ne diraj ono što je moje.......

Gracanica.jpeg
 
Iskopashe ti ochi, lepa sliko!
Vecheri jedne na kamenoj plochi,
Znajuc'i da ga tad ne vidi niko,
Arbanas ti je nozhem izbo ochi.

Ali dirnuti rukom nije hteo
Ni otmeno ti lice, niti usta,
Ni zlatnu krunu, ni kraljevski veo,
Pod kojim lezhi kosa tvoja gusta.

I sad u crkvi, na kamenom stubu,
U iskic'enom mozaik-odelu,
Dok mirno snosish sudbu svoju grubu,
Gledam te tuzhnu, svechanu, i belu;

I kao zvezde ugashene, koje
Choveku ipak shalju svetlost svoju,
Te chovek vidi sjaj, oblik, i boju
Dalekih zvezda shto već' ne postoje,

Tako na mene, sa mrachnoga zida,
Na pochadjaloj i starinskoj plochi,
Sijaju sada, tuzhna Simonida, —
Tvoje već' davno iskopane ochi!
 

Back
Top