Farma mrava?

Protektor

Aktivan član
Poruka
1.121
Ne znam da li sam odabrao pravi forum ali ako sam pogrešio neka me neko ispravi.

Da li je ko imao iskustva sa ovim neobičnim ali veoma interesantnim hobijem?
Ima li gde u Srbiji da se nabavi farma mrava?
Nekisu mi rekli da mugu sam da napravim ali shvatam da tu ima jedan veliki problem.Naime,svi ti mravi,ma kakvi uslovi im podareni ne mogu opstati bez kraljice.Tako moram imati kraljicu pre svih i ostalo je,verujem,lako.Ali koliko treba kopati da bih došao do nje a pri tom da je ne ozledim?Mislim da je ova solucija nepotrebna i uzaludna.

Molim vas da mi kažete šta znate i posavetujete me.Toliko želim da posedujem jednu takvu farmu jer me mravi fasciniraju od malena.
Unapred,hvala!
 
Pa šta mogu da radim?
Deluješ mi kao da prvi put čuješ za to.
Postali su kućni ljubimci sa svim potrebnim uslovima za život.
Samo ja tražim gde mogu da nadjem takvu farmu a jedino znam da ih ima na zapadu u svakom pet-šou.
 
Šta očekuješ?
Da ih mazim,igrame se sa njima i da ih kupam?
To su mravi i ako te fascinira njihov način života dovoljno je samo da ih gledaš,povremeno hraniš i gledaš kako se množe.
 
Ne mogu ti nikako pomoci ali bar znam na sta mislis.
To je onaj kao terarijum koji podseca na duplo prozorsko staklo a izmedju je zemlja sa milion kanalcica, mrava i nekih belih tackica (verovatno hrana na sve strane)
Inace cisto sumnjam da to ovde mozes kupiti
A sto se tice kraljice, najace da ces je naci jer je jedna od milion doduse malo veca ali opet.
Ma da ja mislim da je to slucaj kao sa pcelama kad odvojis roj one same odrede jednu larvu koju preterano hrane uz najvecu brigu pa tako postane matica koja im komanduje.
Pa sad ne znam da pokusas isto kao sa oformljivanjem roja.
 
I meni je ovo jako zanimljivo...
Nasao sam tekst u zabavnniku o terarijumu za mravice...ima da se poruci preko amazona, cena mu je oko 20tak dolara...bez mrava :), samo sto supci ne salju kod nas...
Jel'ima to negde kod nas da se kupi?
 
Ha, ha, šta će da radi sa mravima :mrgreen:Bacaće im štap da ga vrate :lol: Mravlje farme sam često viđala u američkim filmovima.. Sa njima se radi isto što i sa akvarijumom - gleda i uživa! ;)
 
Ne mogu ti nikako pomoci ali bar znam na sta mislis.
To je onaj kao terarijum koji podseca na duplo prozorsko staklo a izmedju je zemlja sa milion kanalcica, mrava i nekih belih tackica (verovatno hrana na sve strane)
Inace cisto sumnjam da to ovde mozes kupiti
A sto se tice kraljice, najace da ces je naci jer je jedna od milion doduse malo veca ali opet.
Ma da ja mislim da je to slucaj kao sa pcelama kad odvojis roj one same odrede jednu larvu koju preterano hrane uz najvecu brigu pa tako postane matica koja im komanduje.
Pa sad ne znam da pokusas isto kao sa oformljivanjem roja.

Sto se mrava tice evo ima kod mene na placu mravinjaka koliko hoces pa mogu da ti nadjem jednu kraljicu!
Sto se tice pcelica, one funkcionisu na drugi nacin i matica je samo jedna a pcele je ne odredjuju vec ona luci maticnu supstancu koju prihvataju sve pcele istog legla i koja je specificna za svako leglo. Drugo ona njima ne komanduje vec se pcele ponasaju samo instiktivno , a hrane je i ciste i uopsteno vode racuna o njoj mlade pcele radilice koje se zovu dadilje! Eto samo da razjasnim.
 
nemoj da im otimas kraljicu i da im rushish mravinjak,neka ih
nece preziveti ako im ukrades kraljicu,mada,mozda ce neka druga zenka da preuzme ali mislim da te zenke idu samo u odredjeno vreme u godini., Kada ima puno krilatih mrava onda se te krilate zenke pare sa krilatim muzijacima i svaka odlazi da napravi svoju koloniju...
tako da mislim da nije pametno da uzimas maticu
 
Ne znam da li sam odabrao pravi forum ali ako sam pogrešio neka me neko ispravi.

Da li je ko imao iskustva sa ovim neobičnim ali veoma interesantnim hobijem?
Ima li gde u Srbiji da se nabavi farma mrava?
Nekisu mi rekli da mugu sam da napravim ali shvatam da tu ima jedan veliki problem.Naime,svi ti mravi,ma kakvi uslovi im podareni ne mogu opstati bez kraljice.Tako moram imati kraljicu pre svih i ostalo je,verujem,lako.Ali koliko treba kopati da bih došao do nje a pri tom da je ne ozledim?Mislim da je ova solucija nepotrebna i uzaludna.

Molim vas da mi kažete šta znate i posavetujete me.Toliko želim da posedujem jednu takvu farmu jer me mravi fasciniraju od malena.
Unapred,hvala!

E kad sam ja to jos imao :)

Kao klinci smo cuvali mrave. Nadjemo neki mravinjak napolju i navatamo ih i u mali akvarijum napunjen zemljom ih ubacimo i oni se odmah bace na posao ,naprave tunele i sve ostalo a za hranu mrvice i sve ostalo :)

Cak smo i paukove,bogomoljke,gustere, mrmoljke.....cuvali.

:D:D:D
 
ovo u plavom želeu deluje baš glupo i veštački. poenta je da terarijum sa mravima izgleda što realističnije valjda. ali i da se ujedno vidi poprečni presek mravinjaka i svi oni tuneli, podele uloga, organizacija....
jedni mravi su ratnici, jedni čiste tunele, jedni grade, jedni hranu nose matici, jedni od spolja dovlače, sve u svemu, fascinira njihova oranizovanost... i tačno svaki mrav zna kojoj od ovih grupa pripada i koje je njegovo zaduženje
 
Ne znam da li sam odabrao pravi forum ali ako sam pogrešio neka me neko ispravi.

Da li je ko imao iskustva sa ovim neobičnim ali veoma interesantnim hobijem?
Ima li gde u Srbiji da se nabavi farma mrava?
Nekisu mi rekli da mugu sam da napravim ali shvatam da tu ima jedan veliki problem.Naime,svi ti mravi,ma kakvi uslovi im podareni ne mogu opstati bez kraljice.Tako moram imati kraljicu pre svih i ostalo je,verujem,lako.Ali koliko treba kopati da bih došao do nje a pri tom da je ne ozledim?Mislim da je ova solucija nepotrebna i uzaludna.

Molim vas da mi kažete šta znate i posavetujete me.Toliko želim da posedujem jednu takvu farmu jer me mravi fasciniraju od malena.
Unapred,hvala!

e a jel smrdeoni onako na kiselo...posto kada pobijes gomilu u mravinjaku to tako zabazdi da je to katastrofa
 

Back
Top