Kako počinje štenjenje?

donamileva

Buduća legenda
Poruka
30.635
Molim Vas, koji su da tako nazovem znaci da je porodjaj kuje poceo?
Moja Dona(Belgijska ovčarka-malinoa) je skotna 49 ili 47 dana ako datum parenja računam kao prvi dan trudnoće. Počinje da me polako hvata panika jer nikada nisam prisustvovala koćenju bilo kakve životinje, niti viderla tako mlade mladunce. Svako savet bi mi dobrodošao.
PS Trenutno pravimo nešto kao kotilicu (1,2x1,5 m), ona je primila vakcinu protiv štenećaka i sada joj dajemo helmivet, i u principu je OK, samo jede kao luda i ono što ranije ne bi ni pogladala, stomak joj je prilično velik (na ultra-zvuku su se videla 4 šteneta) i nije ni upola aktivna kao ranije.Prosto ne mogu da prepoznam moju curicu koja jer ne juri kao uključena u streuju i ne preskače ogradu visine 1,5 m
.
 
Astorela:
Vojkan trenutno ima leglo, mislim da ce ti on dati najbolji odgovor. Srecno sa malisanima!
Ima ona jos do stenjenjenja to ce biti do 62-63 dana :)

Ma procitala sam da trudnoća traje toliko, ali me evo upravo takva nekakva panika uhvatila, Dona mi se nešto tako umirila i neće u boks, samo leži u hodniku kuće i nekako mi je čudna ili samo umišljam
..
 
To je normallno za skotnu zenku da malo promeni ponasanje. Videces je kad dobije mlade, druga prica :)
Kad se bude trebala osteniti pocece da se vrpolji i da trazi skriven kutak, ma videces sama :)
Posalji Vojkanu privatnu poruku ako se ne pojavi. On je najsveziji sto se toga tice.
 
Kuja se uznemiri i pochinje da pravi ''gnezdo'' sakupljajuci cebad. Dahce kao blesava i cvili. Tako se bar moja prva kuja ponasala kada je poceo porodjaj. Bash se uzvrpoljila,nije znala jadna sta ce i gde ce pre da se svrti,a kada je videla cebe,odmah ga je ''uzela pod svoje'', namestila ga kako joj odgovara i svrtela se na cebe,pa smo morali na silu da je odvedemo na mesto koje smo joj namestili za nju i njene bebice....(ali sa sve cebetom naravno) posle je sve bilo ok
 
Moja tetka koja je pratila kocenje svoje maltezerke mi je rekla da je kuci nesto u kratkom vremenskom roku pred kocenje opala dlaka oko guze i na stomaku. Nije opala sad nesto mnogo ali se dosta proredila.
Mozda po tome mozes da odredis kad joj je termin.
 
Ne brini nista priroda sve ucini sama,barem bi trebalo,kada nastupi momenat stenjenja prvo pukne vodenjak i primetices malu baricu samo nemoj da pomislis da ti se kuca upiskila kao sto smo mi pomislili jer ih imamo malooo vise tako da stvarno nismo znali da li je trenutak za bebe ili se neko od ovih nasih uneredio,zatim bi trebalo da ima kontrakcije i da se vrlo brzo pocne steniti.Napinjace se kao da kaki i tako ce izlaziti bebe,i to je to .A ako ti se desi da nakon pucanja vodenjaka ona bude spavala kao ova moja ludaca nekoliko sati ni ne razmisljajuci da treba da bude mama,obavezno zovi veterinara i spremi se da platis carski rez.Najbitnije je da na kraju dobijas divna mala stvorenja.I kada se rode izljubi ih sve.
 
Nemoj kuji dopustiti da previse lencari i ako je skoro pri kraju, obavezne su lagane setnje, ne preterane, koje ce joj ojacati misice abdomena. Isto kao i kod zene, ukoliko je fizicki aktivna za vreme trudnoce sam porodjaj ce mnogo lakse proci.
 
mali37:
Ja bih jos samo dodao da je to dozivljaj koji se ne moze opisati, kad se Luna stenila nije htela da ostane sama, taj dan je samo isla zamnom, tako da sam zadnjih par sati morao da presedim pored nje.
Ma ostacu i ja to nije nikakav problem, samo me strah da ja ne znam šta treba da radim i kako da joj pomognem. Ona ne želi uošte da leži u kotilici koju smo joj napravili i postavili u uglu garaže, čak ni da ulazi tamo i ako nije u dvorištu ili boksu, leži na stepenicama u hodniku kuće, pošto imam utisak da joj je tamo najhladnije.
I možda zvuči glupo, ali da li mi treba da joj pomognemo pri koćenju oovlačenjem šteneta koje je počelo da se rađa, da li da ga obrišemo i kako da budemo sigurni da nema više štenaca kad se štenjenje završi
?
 
nema potrebe da povlacis stene, ako nmoze da izadje bolje je pozvati veterinara nego da sama to radis.
U osnovi ona ce sve sama da uradi, da pocne da ih lize dok su jos u posteljici, da posle pojede posteljicu, nastavice da ih lize i na taj nacin ih osusi.
Ti samo povedi racuna da ako zatreba im otvoris posteljicu i osusis ih sa peskirom ako majka ne bude to radila, mada ce ona to uraditi.
Meni je se desilo da nije imala snage da to uradi kod 2 poslednja, pa sam ja to morao da uradim sam. Inace bilo ih je 9 pa i razumljivo da nije mogla vise.
 
narode ima li koga na forumu da zajedno samnom malo panikuje.
Imam utisak da mi se Dona uskoro poroditi-nije puko vodenjak, temperatura joj je 37,8 ali ja nekako imam utsak, pošto leži i dahće. Istina napolju je 39, u garaži gde smo joj napravili kotilicu u koju je konačno ošla i leži bez pokazivanja i najmanjeg znaka da hoće da izađe iz nje, još ne vidim nekave naročite znake uvijanja ili ne znam ni sama kako to da definišem kako očekujem da izgleda kontrakcija, ali me hvata panika. Skoro sve vreme sam sa njim a ona čim me vidi počne da mašetepom i ne da da pomerim ruke sa nje samo da je mazim i hladim joj glavu ako to išta zunači. Vrlo sam nepovezana, krajnje konfuzna ali ako mi verujete sećam se svakog trenutka mojih porođaja i samo molim Boga da ne prođe ko ja-17 sati sa indukcijom na onom tupavom stolu, mada za drugo dete to ide brže samo 10 sati, a da ne računam sve ono vreme u pripremi. I znam da će nek reći da se priroda pobrine za sve ali ja jednostavno ne želim da ona imalo pati i uradila bi sve da joj olakšam.
Premda sam vrlo nepovezano opisala stanje u kojem je da li iko ima volju da išta napiše da me malo smiri-koliko ovo može u ovom stanju da potraje..
Danas joj je 59 dan od prvog parenja
 
Vidim, da si bila oko 15h na sajtu :( javljaj sta se desava. Ja sam na ADSL-u, pa cu ostaviti stranicu otvorenu non-stop. Jesi sigurna da je vodenjak pukao?
Vrucina je velika, pokusaj da joj pomognes da se malo rashladi koliko mozes. Srecno! :)
 
nije joj još pukao vodenjak, ali je sada već nemirna i pošto sam svuda čitala da psi počinju da gužvaju neku ćebad isl u kotilicu (koja je obložena potpuno itisonom) sam joj stavila i neke peškire da vidim da li će i ona da ima to čuveno ponašanje sa gužvanjem i stvarno ima. Dva puta je napustila kotilicu i izašla u dvorište da piški i nešto sitno kaki (pošto ona to stalno radi uz ogradu sa komšijom koji ima odgajivačnicu pa se tako prezapišava sa njegovim cane corso i preso di canario) ali vidim da joj nije lako.
Kvasim joj glavu i vrat i ne znam da li je to dovoljno.
Da li da joj dam da jede nešto ako hoće i šta?
Vodu joj non-stop nudim i ona pije
Hvala ti što si uz mene
Oećam se tako usamljeno pošto mi muž dežura pa se non-stop čujem sa njim, ali nije to to kao kad bi bi ovde. Još sad mi javlja da mora da uđe u salu...jbga sada smo prepustene jedna drugoj
Idem kod nje konektovaću se kasnije..
 
hvala, ali bas se nerviram sto ne osteni i drugo. Ovo prvo je malo sisalo ali sada se samo gura uz Donu i imam utisak kao da mu je hladno jer ga Dona lize, a ono se gura uz nju čak mi se čini ispod nje strah me da ga ne nagnječi. Da li da ga pomeram teram da sisa i sl?
 
Obicno nakon sat vremena prati drugo stene prvog.Duzina stenjenja zavisi od broja kucica,znaci kod malinoa to ce biti 4-7 sati.nista se ne sekiraj bice tu sve u redu.Ti samo obrisi kucice, a majka ce ostalo znati i sama i ne boj se nece gnjeciti kucice,cuvace ih.
 

Back
Top