Ko su Bosnjaci sa Kosova ?

... za "sher budale" i "abdale" pojashnjenje... teshko da qe "gnojava bubuljica" da percepira tu spoznaju, ali pokushajmo... polako...

Муслимани су јужнословенски народ, признат као такав 1971. године у Социјалистичкој Федеративној Републици Југославији. У оквиру СФРЈ, Муслимани су претежно живели у Републици Босни и Херцеговини, у којој су били најбројнији народ (према попису из 1991. било их је око 1,905,000 или 44% БиХ). У време постојања СФРЈ Муслимани су говорили српскохрватским језиком, а пре признања њихове народности 1971. године су се по националности изјашњавали као припадници неких од других народа СФРЈ (Срби, Хрвати итд.) или као Југословени, а „муслимани“ је била само одредница верске припадности.
После осамостаљења Босне и Херцеговине (1992 године), већина Муслимана је прихватила за себе ново национално име — Бошњаци. Међутим, судећи према новијим пописима становништва, један део Муслимана је задржао своје старо национално име. Према последњем попису становништва Србије (2002), у Србији је било 136.087 Бошњака и 19.503 Муслимана (у Аутономној Покрајини Војводини било је 3.634 Муслимана и само 417 Бошњака). Према попису становништва Црне Горе из 2003. године, у Црној Гори је било 63.272 Бошњака и 28.714 Муслимана. На попису становништва у Републици Македонији из 1994 године, било је 15.315 Муслимана и 7.244 Бошњака.

...za ostale linak
http://sr.wikipedia.org/wiki/Муслимани_(народ)
 
Poslednja izmena:
...ne da nisam chuo, nego tako neshto nije ni postojalo... nego su se muslimani izjashnjavali kao muslimani...

Al' na Jupiteru mozhda, tamo je vazda bilo "Boshnjaka"... i u "Boshnji" gdegodonabila...

Ja znam da ti znas bolje nego ja.Samo da te prisetim jer izgleda da si se uhabijo otkako si u Beligradu.
Oni su sebe nazivali,nazivaju i nazivace Bosnjaci,Albanci,su ih zvali Bosnjakët ,autohtonisu isto toliko ko ja i ti,islamske su veroispovesti,imaju svoj kulturni identitet, obicaje itd. Kulturni identitet su gajili odrzavajuci veze sa Sandzakom, mesali (zenili/udavali) su se vise sa Albancima,Turcima nego sa Srbima...

A gde bi trebalo po tvome da pripadnu npr. Cincari ? ''Cincariji''...
 
Poslednja izmena:
A da isposhtujemo i one koji nisu pronašli tekst
 

Prilozi

  • Capture .jpg
    Capture .jpg
    50,5 KB · Pregleda: 20
Poslednja izmena od moderatora:
Re: Bošnjaci Kosova
Postao/la jedinabih » 03 jul 2009, 13:23

Nakon povlacenja Osmanlija s prostora Bosne i Hercegovine (Bosanskog ejaleta) zbog odbijanja da zive pod vlascu krscanske Austro-Ugarske, mnogo Bosnjaka je odlucilo da se zajedno s Osmanlijama povuce prema osmanskoj teritoriji. To je i do danas dan sada najveca "hidzra" Bosnjaka iz Bosne i Hercegovine i njene okoline. Nekoliko stotina hiljada, ako ne i preko milion, Bosnjaka je napustilo domovinu. U njihovom povlacenju, neki su se zadrzali u Novopazarskom Sandzaku, neki na Kosovu, neki u Makedoniji, a ima ih cak i u Albaniji pa i Grckoj.

Danasnji Bosnjaci Kosova, valjda i sami znaju ZASTO su Bosnjaci, ITEKAKO imaju veze s Bosnom i Hercegovinom. Svaki onaj koji to porice NEMA blage veze o historiji sopstvenog naroda i zatrovan je neistinom iz propagandno-komunistickih udzbenika. Na Kosovu, najvise Bosnjaka zivi u Prizrenu i Peci.
jedinabih


Link za novu himoristichku emisiju...
http://www.dnevniavaz.ba/forum/viewtopic.php?f=29&t=5176
 
Poslednja izmena:
pa kazhe, chovek lepo:

Joj Boze ima li te LOL U SVAKOJ OVAKOJ TEMI mora neki doc i lupat KAKO SU TO BOSNJACI, KO SU BOSNJACI, STA SU BOSNJACI, GDJE KO, KAKO

Ko da je Kosovo na drugoj strani svijeta a na odma tu pored BiH i Sandzaka.

Nemoramo ni ic ni u historiju ni u genetiku ni kulturu ni nista, Bosnjaci zu sato sto se zovu i osjecaju kao Bosnjaci. To nije jedini razlog, ali je DOVOLJNO. Isto kao za sve Pravoslavne u Bosni u Hrvatskoj. Tacka. Zavrsi. I tako je za sve narode. Niste valjda mislili da svi sto ze zovu Francusi su od neke magicne ciste iste kapi krvi Svaka nacija na svijetu je asimilirala bar male brojeve drugih u svoje, to nema nikakve veze.

Mi Bosnjaci netrebamo uopste vise da branimo ovo, ni da objasnjavamo glupanima. Nije potrebno.

Ok, sad samo da kazem, nisu bas skroz zaboravljeni, ima ljudi i organizacija koji vode racuna i tamo i u BiH...samo treba malo procitat i potrazit o njima. Ima dosta tema o njima na Bosnjaci.net
 
ima josh...

Bosnjaci Kosova.

Bosnjaci na Kosovo su autohton narod.
Oni zive vecinom u Prizrenu(Podgor,Zupa,Gora),Peci,Vitomirici,Istogu,Ljeposavicu i Kosovskoj Mitrovici.
Posto odavno nije Bilo popisa na Kosovo brojka koja govori o Bosnjacima na Kosovo iznosi oko 70000 mozda i vise.
oni imaju svoje stranke od kojih su dve u parlamentu Kosova.
Bosnjacke stranke su :
1.Koalicija Vakat koju cine Demokratska Stranka Bosnjaka,Demokratska Stranka Vatan i Bosnjacka Stranka Kosova;i
2.Stranka Demokratske Akcije.


pametnica, mamina... nije bilo popisa, ali on zna tachne brojke
 
Poslednja izmena od moderatora:
Aaaaaaaa...@Boshnjak67...umesto shto pijaqom vodom plakinjesh ochiishtoshtadrugo, nebi li progledao, na 4umu, daj svoj doprinos diskusiji... daj ti neku "bulozu"... da neshto nauchimo...
... ja nikada u mladosti nisam chuo za rech "Boshnjak"... hbga, bio sam uskraqen... sad mi je zhao... na Grbu SFRJ ima nekoliko baklji i nekoliko plamenova... koji je Boshnjachki???

Grb bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije predstavlja šest baklji okruženih žitom koje gore zajedno. Zajednička vatra šest baklji predstavlja bratstvo i jedinstvo šest republika bivše Jugoslavije: Bosne i Hercegovine, Makedonije, Srbije, Slovenije, Hrvatske i Crne Gore. Datum na grbu je 29. novembar 1943. kada se u Jajcu po drugi put sastao AVNOJ. Taj datum je postao dan republike posle Drugog svetskog rata.
Grb je tokom 1943. oblikovao Đorđe Andrejević Kun, poznati beogradski umetnik, tada član propagandnog odeljenja NOV i POJ i nakon rata akademik i profesor na beogradskoj Akademiji likovnih umetnosti. Datum 29.-{XI}- 1943. je na grb dodat nakon zasedanja AVNOJ-a, a grb je, u ponešto izmenjenom obliku, zvanično usvojen tek Ustavom FNRJ 1946. Interesantno je da se na novom državnom grbu proglašenom 1946. nalazio plamen od pet buktinja—simbolom brastva pet naroda: Srba, Hrvata, Slovenaca, Makedonaca i Crnogoraca. Šesta buktinja, koja je predstavljala Muslimane (danas Bošnjake), ili pak šest jugoslovenskih republika, pridružena je plamenu dve decenije kasnije.

link:
http://sh.wikipedia.org/wiki/Grb_SFRJ

u mojoj zgradi bilo "Muslimana" podosta... ali "Boshnjaka"...
...dodushe, bilo je i Sh... koji se volshebno pretvorishe u Al.... dok sam bio u osnovnoj shkoli... pa Romi, pa Egipqani... bilo je tu promena, normalno...
Ali, Boshnjaci... to je novo...

P.S... voleo bi ja da vidim tvoje uverenje o drzhavljanstvu @Boshnjak67

Eeeeee, sad ti vidi shta je lijepshe... shto ti napisa i ostade zhiv... ima li u "Boshnju" gramatika... a da je ti nijesi napisao...????
 
Poslednja izmena:
bosnjaci na kosovu u opstinama pec,istok i dijelovima opstine mitrovica i djakovica su bosnjaci porijeklom iz sandzaka.
dok su oni na jugu kosovu u prizrenu i dragasu goranci i torbesi mada vecina njih sebe smatra bosnjacima.

Mala vecina nas Goranaca smatra da smo Boshnjaci...mi smo Goranci i samo Goranci, nismo ni Boshnjaci, ni Srbi, ni Makedonci...mi smo GORANCI !!!
 
Odrednica Bošnjaci sa Kosova je baš primjer neadekvatne i vještački stvorene nacije na području Kosova.Jasno je da se radi o nekadašnjim Srbima koji su primili islam ,a sada ne žele da budu to što u stvari jesu.Zato ih proglasoše i protiv njihove volje Bošnjacima (MATERNJI JEZIK SRPSKI I EKAVICA) Kako onda Bošnjaci ako Bosnu nikada nisu ni vidjeli a kamo li da imaju osjećanje pripadnosti toj naciji. za razliku od njih Goranci su jasnija i adekvatnija odrednica jer imaju osjećaj pripadnosti srpskom korpusu (što i jesu ali im je sudbina i položaj dodjelili islam kao vjeru) SRBI SU MEĐU RIJETKIM NARODIMA GDJE JE VJERSKO PO PRAVILU JAČE OD NACIONALNOG I ŠTO PREDSTAVLJA RAZLOG GUBLJENJA NACIONALNOG AKO IM ISTORIJA PODARI DRUGU VJERU (Srbi katolici postaju Hrvati, Srbi muslimani postaju Bošnjaci). Zato i ovo sa Bošnjacima sa Kosova ( jasno kao dan o čemu se radi) SVIĐALO SE TO NEKOME ILI NE!
 
Опет нека измишљена нација....Бошњак????
Шта је то???

Срби који су променили веру и примили Ислам....све остало су измишљотине људи који имају кризу идентитета и не могу себе да пронађу у данашњим временима...
...до јуче су имали нацију Муслиман :))) мислим јадно...као када би постојала нација будиста,нација Хришћанин...нација Православац...нација Паганин...нација Посејдониста...смешно :))

све у свему ова тема је више за Психологе и Психијатре који би могли да дају дијагнозу људима који очигледно имају кризу са идентитетом...не знају ни они сами шта су...деде су им били Срби,тате су хтеле да им буду већи Турци од оних што су у Истанбулу а синови су им бошњаци....
Да можда нисте Арапи??
 

Back
Top