španski jezik

sexy klon

Zainteresovan član
Poruka
375
e, vako.
položila sam prijemni za filološku gimnaziju, i sutra ću se upisati.
MEĐUTIM, nisam imala dovoljno poJena da bih upala u špansko-italijansko odeljenje, što mi se bila prva želja (španski jezik).
tako da ću verovatno upasti u nemačko (3. želja), što i nije tako loše s obzirom da sam nemački učila u osnovnoj kao prvi jezik.
moja poJenta je: da li da počnem da učim španski na institutu ili fakultativno u filološkoj, pošto mi se jezik veoma dopada, ili pak italijanski?
ako neko od vas uči španski,recite mi da li je težak, koliko vam godina treba da ga naučite (dovoljno da se sporazumevate sa špancima)...uopšte, šta mislite o španskom jeziku?
i da li je teži od italijanskog?
 
Shpanski jezik govorim techno, i nauchio sam osnovne stvari za mesec dana. Za sporazumevanje ti treba negde oko 2 meseca, a kompletan shpanski se mozhe nauchiti za godinu dana. Jezik je VEOMA, ali VEOMA lak! Mislim da je lakshi od italijanskog.
Shpanski je nekako leprshav, fluentan, zanmljiv... Bash ga volim. Volim i nemachki, ali on je grug previshe i jedno 20 puta tezhi od shpanskog... ;)
 
heh, znam da je nemački grub, i ja ga uopšte ne volim, ali mislim da će mi više koristiti ako se upišem u nemačko odeljenje pa naučim španski sa strane, tako da ću tad extra znati 3 jezika, a da sam upala u špansko, ne bi mi palo na pamet da učim nemački sa strane.
inače, sad extra govorim engleski, španski nemam pojma, a nemački.....pa, da, znam vremena, par pesmica, tečno da ga čitam i to je to. :roll: zavidno znanje, znam, ali šta ću kad sam učila za ocenu.
a i u osnovnoj se ne može dobro naučiti strani jezik. ;-)
 
U osnovnoj se NE MOZHE nauchiti strani jezik---
Aj' kad si ti napisala, da napishem i ja:
Govorim engleski(studiram na istom, znam ga bolje od srpskog), shpanski(govorim techno, fale mi neki idiomi, neke struchne rechi i izrazi, etc.), nemachki(znam da se sporazumevam, znam mnoge stvari iz gramatike (moram da poradim na Bedingungsätze, i josh na fondu rechi)) i maternji(srpski).
 
Ben_Adam:
U osnovnoj se NE MOZHE nauchiti strani jezik---
Aj' kad si ti napisala, da napishem i ja:
Govorim engleski(studiram na istom, znam ga bolje od srpskog), shpanski(govorim techno, fale mi neki idiomi, neke struchne rechi i izrazi, etc.), nemachki(znam da se sporazumevam, znam mnoge stvari iz gramatike (moram da poradim na Bedingungsätze, i josh na fondu rechi)) i maternji(srpski).

gde si naučio španski i nemački?
 
Ben_Adam:
Shpanski jezik govorim techno, i nauchio sam osnovne stvari za mesec dana. Za sporazumevanje ti treba negde oko 2 meseca, a kompletan shpanski se mozhe nauchiti za godinu dana. Jezik je VEOMA, ali VEOMA lak! Mislim da je lakshi od italijanskog.
Shpanski je nekako leprshav, fluentan, zanmljiv... Bash ga volim. Volim i nemachki, ali on je grug previshe i jedno 20 puta tezhi od shpanskog... ;)

Tezina jezika je subjektivna kategorija. Dobro, moze cak biti vezana i za govornike jednog odredjenog jezika (tipa Kinezima je tezi engleski od japanskog verovatno, a nama je obrnuto)... Ali u svakom slucaju, o tome nije bas zahvalno pricati.
"Kompletan" spanski :confused: dios mío, sta je kompletan spanski?! :roll:

P.S. Ovo nije nista licno! :)
 
stefflo88:
Tezina jezika je subjektivna kategorija. Dobro, moze cak biti vezana i za govornike jednog odredjenog jezika (tipa Kinezima je tezi engleski od japanskog verovatno, a nama je obrnuto)... Ali u svakom slucaju, o tome nije bas zahvalno pricati.
"Kompletan" spanski :confused: dios mío, sta je kompletan spanski?! :roll:

P.S. Ovo nije nista licno! :)
Pod tezhinom jezika najpre podrazumevam njegovu gramatiku...
Pogledajmo nemachku gramatiku, pogledajmo shpansku gramatiku i pogledajmo nashu gramatiku. Filolozi se slazhu da je gramatika srpskog jezika NAJTEZHA na svetu, da je nash izgovor tvrd, i da je stoga nash jezik najtezhi na svetu, uprkos mishljenjima da je to kineski, u kojem je najvetji problem nauchiti znakove.
Dakle, shpanski je kategorisan kao veoma lak jezik, zato shto je otprilike sve u njemu logichno, zato shto nema padezhe. Vetji problem, sa kojim se bore i ljudi kojima je ovaj jezik maternji jesu AKCENTI (Zato shto se rechi koje se zavrshavaju vokalom ili suglasnicima -N i -S akcentuju na pretposlednjem slogu, a rechi koje se zavrshavaju na bilo koji drugi suglasnik osim -N i -S na poslednjem slogu, dok se sve ostale rechi koje se ne uklapaju u ova pravila moraju obelezhavati akcentom, odnosno rechi koje su akcentovane na tretjem slogu od kraja).

Ali, govorim za nas, dakle govornike srpskog jezika. To pravilo ima veze sa poreklima jezika, i istina je da tje shpanski pre nauchiti Italijan, zato shto mu je maternji jezik iz porodice latinskih jezika, kao i shpanski, dok tje nemachki nauchiti tezhe zato shto je nemachki u porodici germanskih jezika(kao i engleski)...
Opet, govorimo o nama...
;-)
 
@Ben_Adam
Kako si naucio sam, jesi koristio neku gramatiku, recnik? Ja bih upisala kurs, ili bih probala na Servantesu, ali znam da ce me brzo smoriti, pa evo sada pokusavam sama (dok mi i to ne dosadi)... Inace spanski mnogo volim...
 
sunshine:
@Ben_Adam
Kako si naucio sam, jesi koristio neku gramatiku, recnik? Ja bih upisala kurs, ili bih probala na Servantesu, ali znam da ce me brzo smoriti, pa evo sada pokusavam sama (dok mi i to ne dosadi)... Inace spanski mnogo volim...
Ma naravno da jesam. Pod ''sam'' mislio sam bez profesora... :-D
Pochni na Servantesu, pa kada stignesh do kraja - usavrshavanje... :D
 
U tome je problem, ja hocu sve - ali odmah... Verovatno ne razumes, niko ne razume, ni ja ne razumem:), ali jbg. Dosadi mi nesto, a obicno ni ne zapocnem... Ipak hocu da znam spanski, pa evo trudim se, za sada, od septembra mozda krenem na kurs i tako...
 

Back
Top