Konačno i na CNN-u nešto lepo o nama...?!

6.oktobar:
Lepo je cuti da nas bilo ko pominje u pozitivnom kontextu,mada u ovom slucaju su sportisti kao i u vecini slucajeva do sad,najzasluzniji za pozitivne komentare o Srbiji i srbima uopste,sto nije bas mnogo utesno.Al` bolje ikako,nego nikako. 8-)

Sacuvaj me Boze komsijske brige... :mrgreen:

p.s. Da ne zameris, al' jedno pitanjce...jel' to Srbima, namerno malim slovom...mis'im...? :mrgreen:
 
Serbs leaving their mark on the red clay of Paris

PARIS (AP) -- Serbia has limited tennis infrastructure and little state support for the sport. It also has three singles players left in the French Open.

Jelena Jankovic and Ana Ivanovic advanced to the French Open semifinals for the first time with victories Tuesday, and Novak Djokovic will join them if he beats No. 125th-ranked Igor Andreev in the men's quarterfinals Wednesday.
Last week, Janko Tipsarevic of Serbia beat former No. 1 Marat Safin to make the third round.

"Wherever you go, it's just Serbians all over the place, winning all these matches," the fourth-seeded Jankovic said after beating Nicole Vaidisova 6-3, 7-5. "It's just incredible."

Ivanovic, who beat 2006 runner-up Svetlana Kuznetsova 6-0, 3-6, 6-1, said she drew inspiration from her fellow Serbs.
"We can all use others' successes as motivation," Ivanovic said. "People back home are very proud of us, and that makes us feel very good."

Jankovic play No. 1 Justine Henin on Thursday, while Ivanovic plays No. 2 Maria Sharapova.

The Serbs have been approached to play for other countries -- Djokovic for Britain, Ivanovic for Switzerland, and Jankovic for the United States. All declined, despite obstacles facing budding tennis talent in Serbia.

The war-wracked nation of 8 million touts a modest tennis tradition aside from nine-time Grand Slam champion Monica Seles, who was born in Novi Sad but is an ethnic Hungarian and an American citizen.

"All that we have in tennis here came from mud, from nothing," Tipsarevic said.

Djokovic, Jankovic and Ivanovic say their parents were their main financial backers -- and they've spent time elsewhere. Djokovic was in Munich, Germany, for two years before returning to Belgrade, while Jankovic is based in Bradenton, Fla., and Ivanovic lives in Basel, Switzerland.
http://sportsillustrated.cnn.com/20...7/06/05/bc.ten.frenchopen.noteb.ap/index.html
 
lima:
Danas je na CNN-u objavljena petnaestominutna priča o Srbima sa naslovom SUPERB SERBS... Priča se oslanja na uspehe srpskih sportista, ali ima tu i lepih reči i o Srbima uopšte... Divno, zar ne...?!
ja ne razumem cemu ta radost, pa niste vi "sta ja znam ko iz tri lepe..." pa da niko o vama ne kaze niti jednu lepu rec, mislim meni to normalno, mislim da vas fale... sport necu ni pominjati, tu ste doduse bili za zavidit vam, ali i dalje ste dobri, a ostalo ??? pa moze i to proci uz par prepravki ne????
 
adem_ks:
ja ne razumem cemu ta radost, pa niste vi "sta ja znam ko iz tri lepe..." pa da niko o vama ne kaze niti jednu lepu rec, mislim meni to normalno, mislim da vas fale... sport necu ni pominjati, tu ste doduse bili za zavidit vam, ali i dalje ste dobri, a ostalo ??? pa moze i to proci uz par prepravki ne????

adem,ne filozofiraj :D
nego,kad ce neki nas iz pokrajine da bude teniser ?:shock: :lol: :lol:
vi ne voljite tenis?
 
lima:
Danas je na CNN-u objavljena petnaestominutna priča o Srbima sa naslovom SUPERB SERBS... Priča se oslanja na uspehe srpskih sportista, ali ima tu i lepih reči i o Srbima uopšte... Divno, zar ne...?!

istovremeno, na vijestima donijeli su vijest da je "pronadena, odnosno locirana masovna grobnica u Srbiji na granici sa Kosovom" za koju se vjeruje da sadrzi oko 500 leseva albanskih civila...poslije te vijesti kratka reportaza o Srebrenici i Omarskoj..
 

Back
Top