Sajmovi knjiga danas

Sokolica_M

Domaćin
Poruka
4.429
Pitanje koje me je nateralo da postavim ovu temu je: da li neko od vas možda zna za neku izdavačku kuću... ili nekoga... ko se bavi prodajom nekih starih kompleta koji se već više godina ne izdaju? Potrebne su mi neke knjige, ali nema ih u prodaji. Pokušala sam da vidim kod uličnih prodavaca, ali oni iznesu, pa prodaju tako... šta im dođe... ništa određeno... pomalo rasparno...
Puno bi mi značilo da saznam u toku ovog meseca.

I da, mada ne znam da li je ovakva tema već bila - kako vam se dopadaju sajmovi knjiga, izdavaštvo, ponuda u današnje vreme?
Pošto sam ja obično razočarana sajmovima, pa čak na poslednja tri nisam ni išla...
 
Pokušaj ovdje http://www.knjizara.co.yu/antikvarnica/.

A što se sajmova knjiga tiče, onaj beogradski odavno je postao mnogo više sajam knjižara nego knjiga i pisaca. Prošle godine je bila kulminacija takve politike, zemlja partner im je Amerika a dovedu gomilu totalnih anonimusa, s izuzetkom Čarlsa Simića, koji je, uostalom, došao samo zato što je našeg porijekla. Načuo sam da bi ove godine mogao doći Umberto Eko, što bi bilo sjajno, ali ako se i desi to će biti zbog evropskog izdavačkog ugleda i ličnih veza koje ima Vladislav Bajac, a nekog sistemskog pristupa. A Eko je bio u Puli na tamošnjem sajmu, čini mi se prošle godine. U Sarajevo su bili doveli Hanifa Kureišija. Kad imaš sajam sa takvim gostima, to je pravi kulturni događaj, što nije najveća knjižara na Balkanu koju jednom godišnje naši izdavači naprave na Beogradskom sajmu.
 
Čisto ekonomski gledano - sajam knjiga u Beogradu, dok platiš ulaznicu i kupiš knjige dođe skoro skuplje nego da te iste knjige kupiš kroz nedelju dana u beogradskim knjižarama. A i najnovije knjige nestanu već prvog dana. Velika gužva bude skoro uvek, ali treba otići, zanimljiv je osećaj, toliko ljudi koji vole knjige na jednom mestu. :D
 
Ako se ne varam, pre dve nedelje održan je sajam knjiga u Novom Sadu. Živim možda 100 metara od sajma i nisam ga posetio. Knjige su preskupe, tako da te teatre ne posećujem.
U Novom Sadu postoji jedna pijaca (Najlon pijaca) koju bih mogao slobodno nazvati SVAŠTAROM. Između ostalog, zanimljivo je što na njoj možeš pronaći knjige koje su veoma stare, retke i vredne. Prodaju ih Romi. Oni ne znaju pravu vrednost knjiga, tako ih prodaju veoma jeftino.
Pa zamislite kada sam kupio Don Kihota (idanje iz 1952. godine), koji se sastoji iz tri toma, za 150 dinara.... :p
 
A što se sajmova knjiga tiče, moje mišljenje se tokom svih ovih godina, koliko sam ih posećivao, znatno izmenilo. Postala je to prava parada različitih izdavača. Nema više onih pisaca koje bi mi želeli da vidimo (na svakom Beogradskom sajmu kada vidim Isidoru Bjelicu da ''meće'' autograme na svoja pisanija, samo se naježim.) Nisam nešto primetio da su angažovani po pitanju dovođenja inostranih izdavačkih kuća. Sajam bi trebao da bude veliki događaj za čitalačku publiku, međutim, koliko sam uočio kod svojih kolega, a i mnogih dugih ljubimaca knjiga, to više nije. A da ne govorim koliko su knjige skupe (a etiketiraju se nekakvim mizernim popustima).

Poslednji put Beogradski sajam sam posetio 2001. godine. Bila je subota. Lavina ljudi je tog dana bila na sajmu (najviše dece koja su došla iz različitih delova Srbije). Ostalo mi je u sećanju kako neki ljudi halapljivo proždiru pljeskavice. Znam da mi je ta gužva i neprestano gurkanje bilo mučnao…
No, moj utisak je bilo to što sam kupio gomilu polovnih knjiga (one su tada bile prodavane na spratu, ne znam da li više postoje ljudi koji prodaju polovne knjige, mada čisto sumnjam u to).

Sajam u Novom Sadu posetio sam prošle godine. Ulaz je bio besplatan. Veću pažnju su mi privukle slike koje su bile izložene, jer se tu moglo mnogo toga zanimljivog videti.
Kao i uvek knjige skupe (kada sam prilazio da pogledam neke knjige, sretao sam svoje kolege koje su nekada sa mnom studirale i koje su me onako dobronamerno gledalie i savetovale me kgoz šapat gde u gradu mogu pronaći jeftinije izdanja koja sam nameravao da kupim).
Sve u svemu, za mene su sajmovi tužna pozorišta. Gotovo sarkastično je to kada čuješ da je najviše pažnje privukla knjiga Ratka Mladića ili Legije...

Iskreno se nadam da će se po tom pitanju nešto duboko izmeniti!
 
ima i ona čuvena anketa koju emituju svake godine: ispred ulaza u halu startuju ljude i pitaju ih ko je napisao Anu Karenjinu/Prokletu avliju.... odgovori su naravno sve osim Tolstoj/Andrić

Postoje i dalje na Bg-sajmu ti prodavci polovnih knjiga na spratu i sve ih je više, mada nisu baš nešto jeftini...

Na Bg-sajam je najbolje doći sat vremena pred zatvaranje - tad je najmanja gužva, Bjelica&Co. odu kućama, a sasvim je dovoljno vremena da se obiđe bar centralna hala - donji i gornji deo

a što se tiče pljeskavica... prošle godine je bio samo jedan "štand", što je malo bolja situacija u odnosu na raniji sajam pljeskavica koji se zvao sajam knjiga
 
Hahahahaha... Sajam pljeskavica... tačno!

Sokolica, probaj po antikvarnicama. Ja sam u onih nekoliko uspela da pronađem štošta. Ovi u Brankovoj stvarno imaju sve i svašta. Naročito ako ti treba komplet...
 
Hahahahaha... Sajam pljeskavica... tačno!

Sokolica, probaj po antikvarnicama. Ja sam u onih nekoliko uspela da pronađem štošta. Ovi u Brankovoj stvarno imaju sve i svašta. Naročito ako ti treba komplet...

E, probala jesam sa njima i već stigla dva kompleta da kupim i da ''ulupam'' (meraklijski :) ) 12.000 dinara.

Sada me muči jedno izdanje ''Gorskog vijenca'', vrlo retko, u pitanju je, ako se ne varam, neki izdavač sa Cetinja, ali knjiga sadrži fenomenalne ilustracije i listovi si u žutoj boji.
To je prodavao deda mog druga iz osnovne i ja, budala, umesto da iskoristim to poznanstvo i ''kaparišem'' knjigu (koštala je nešto skuplje), pustim da mi se proda... :(
 
kada vidim Isidoru Bjelicu da ''meće'' autograme na svoja pisanija, samo se naježim.)

Mislim da Isidora ove godine nema sanse pored one Grabljivice. Kad je rec o Beogradskom sajmu, takav je kakav je. Da ga nema, svi bi se zalili kako nam nedostaje takav dogadjaj... Meni jedino smeta neopisiva guzva. Kod mene u Sapcu se organizuju tek 2-3 sajma godisnje. Jedan posle ovog u Beogradu gde se prodaju restlovi i opet nema mnogih domacih izdavaca (Plato, Geopoetika), samo Laguna sa Stivenom Kingom, te jedan na koji izlaze lokalni izdavaci i knjizare (bez ikakvog popusta, pa mu ne shvatam svrhu) i ako se desi neki u prolece.
 
53. međunarodni beogradski sajam knjiga

Eh, dobri stari Bg. sajam knjiga.
Kad sam prije izvjesnog vremena na sajtu b92 pročitao vijest s naslovom "Japanski pisac otvara Sajam knjiga" kroz glavu su mi uzbuđeno projurila imena: Haruki Murakami! Kenzaburo Oe! Banana Jošimoto! Naravno, ništa od toga.
Nikako mi nije jasno da se na tako populistički kulturni događaj dovode nepoznati i kod nas neprevođeni strani pisci. Strana imena koja oni iz godine u godinu dovode bila bi adekvatna nekom alternativnom književnom susretu, ili krajnje akademskoj manifestaciji, ali na sajam sa ne znam koliko hiljada posjetilaca dovode se popularni i čitani pisci.
 
Geopoetika je definitivno najvishe ponudila ove godine-bar za moj ukus.
U Platou i IPS-u mi je doshlo da plachem,kad vidim one divne,sjajne knjige na stranim jezicima,od "finog papira" a cenaaaaaaa :(
no dobro...nashla sam shta sam trazhila,ali generalno nisam zadovoljna ovogodishnjim Sajmom.
 
Sajam je sad stvar mode.:neutral:

Izgubio je svoj znacaj.

chitam od svoje 4vrte godine i mogu Ti reci da u danashnje vreme,kad deca/kao i shira populacija jesu zainteresovana za sve drugo sem za knjige Sajam knjiga kakav god da je ne moze izgubiti svoj znachaj,pa makar bio i stvar mode...>shto ne mislim da je ,nego da napsrosto,mi,starije generacije koje smo odrasle uz (dobru)knjigu,sad ochekujemo malo vishe......I ne znam kakvi su to kmentari da su knjige skuplje nego u knjizarama>meni se svake godine isplati da skochim iz NS tu,platim put, upad(koji jeuvek zaista mizerna cifra),ishto pojedem/popijem usput i uvek budem,uz 2 3 5 knjiga,barna nuli,ako ne i ushtedim-samo treba znati shta kupuijesh,gde kupujesh...Nije da branim sajam,ali ga zaista ne vidim u tako negativnom kontextu kao mnogi ovde..Jedino shto je guzva katastrofa:besna:
 
Кажеш мизерна цифра (ваљда цена). Можда је теби мизерна, али зашто наплаћују дупло, од издавача за штандове, и то охо-хо, и од посетилаца. То би било исто као када би отишао у радњу да нешто купиш, а они ти наплате улаз!
Мени смета што издавачи доносе књиге само да би продали и зарадили, а не да би показали (и продали) књиге лепе, изузетне, ретке или преостале примерке распродатог издања. Тако, идеш штандовима и гледаш све једне исте књиге; ако је то мањи сајам, онда у једној добро опремљеној књижари има више књига него на целом сајму.
Многи издавачи пред сајам подигну цене па са попустом дође на исто.
 
Izvini moli Te a na kom se to Sajmu NE naplacuje ulaz...?I pogledaj cenu npr.poljoprivrednog Sajma ili Sajma automobila pa ce Ti biti malo bistrije "mizerna"...da izvini molim Te kad me u tom istom BGu put taxijem kohsta 400-500-600 dina za par km,ili dobra pljeska +pice(s nogu)-200-300,onda mi je zaista 230 din za kartu za mesto dge ipak mozesh da vidishna jednom mestu more informacija+da vidish neke stvari +...itd. to za cene i jesi i nisi u pravu-ja sam u najgoremsluchaju knjigu platio isto kao i u nekoj drugoj knjizari, a u najboljem i podebelo jeftinije...a to shto na shtandovima gledash jedne te iste knjige e to je vec posebna pricha>elem,ne drze sve knjizare sve izdavache podejdnakoi zastupljene,a neke imaju sklichan asortiman,a neke(mnoge)su i samee izdavachi pa drze vecim delom svoje knjige...Ustvari shta se ja tu ubedjujem-ova pricha je tipichan primer onog " vrabac u ruci ili golub na grani"-jel bi bilo bolje da nemamo uopshte sajam knjiga?A s druge strane takav je kakav je u vecoj meri ne mozemo da utichemo(moze se donekle ali ce interesi prevladati kao i obichno),i drugo toliko je stvari u ovoj drzavi koje morash da prihvatish>tj ne slazesh ali je visha sila>progutash i idesh dalje>ne kazem bash da treba uvek gutati sve i svashta ali ljudi postaju malo neskromni: imamo jedan Sajam koji jesvake godine sve poseceniji i poseceniji,a opet ne valja...?Glupo mi je shto se tolko uplicem uopshte ali gledaj ovako :shta da kaze neko iz unutrasnjosti,ili manjeg grada,ko nema 5 6 zxy knjizara u svom mestu/gradu,jel mu bolje da ima priliku da jednom godishnje vidi sve shto zeli na jednom mestu,iii da je ogranichen na neshto drugo?
 
Poslednja izmena:

Back
Top