Auto trke i smisao života

ashtoznam

Zainteresovan član
Poruka
267
Razmišljao sam o tome šta bi mogao biti smisao života. Razmišljajući tako imao sam osjećaj da prelazim neke nivoe. Svaki sljedeći nivo značio je prevazilaženje prethodnog.

Na pamet su mi, ovim redom, padale sljedeće stvari: 1.igra, 2.istina, 3.seks, 4.vrhunski seks, 5.ljubav, 6.razmnožavanje, 7.urađivanje, 8.saosjećanje, 9.moć, 10.izbjegavanje patnje (nepatnja), 11.takmičenje i na kraju, naravno, 12.auto trke. Vjerujem da je razlog prevazilaženja prvih 11 nivoa vrlo prost: nepremostive slabosti koje su nosili.
Ljepota auto trke je to što je to borba, bitka, ali bitka bez nepotrebnog prosipanja krvi, bez nepotrebnog bola, ubijanja, mučenja, umobolnosti, bitka bez mnogo čega nepotrebnog, suvišnog. Jedna čista bitka.

Slabosti prva 4 nivoa
1.Igra: Solidnom filozofu teško je živjeti život sa filozofijom da je život igra i tu je kraj priče. Solidan filozof, po pravilu, ima jako razvijen um a jako razvijen um postavlja jako nezgodna pitanja:Kakva je to život igra? Šta je cilj igre? Koja su pravila? Ko određuje pravila?. Pitanja povlače odgovore. Odgovori mogu biti ispravni. A kada nezgodna pitanja dobiju ispravne odgovore, filozof je previše duboko ušao u filozofiju da bi htio da izađe. Život posvećuje traganju za potpunom istinom.

2. Istina. Ko traži može mu se desiti da nađe. Ko nađe taj više ne traži. Solidan filozof vremenom ili sazna sve odgovore ili shvati da neka pitanja nemaju odgovore. Onda biva pritisnut teretom besmisla, besciljnosti. Njegov smisao je ispario. Sve što je moglo da se sazna saznao je. Za šta onda sad da živi?

3. i 4. Onda izađe da prošeta. Počinje da opaža neke ženke (ako je žena filozof onda mužjake). Razmišlja ... Osjeća neku požudu. Nastavlja da razmišlja ... I izabere novi put u život. Put seksa ilivi polne ljubavi. I dobar je taj put dok ne postane dosadan. A onda seks postane zanimljiv koliko i čačkanje nosa (<-objektivan opis). Onda je osjećaj dosade u poređenju sa osjećajem gluposti približno jednak 0. Ako muškarac može da osjeti dosadu tokom seksa (čak i vrhunskog seksa) kako li je tek ženama?

Još slabosti
5. Ljubav. Izabrati ljubav kao smisao života znači živjeti za drug-og/e. Društvo u kojem svi žive za druge je bolesno društvo.

6. Razmnožavanje. U doglednoj budućnosti ljudi će se najvjerovatnije razmnožavati po copy-paste sistemu. Pri tom ćemo biti sličniji računarima nego današnjim ljudima. Neko ko je izabrao razmnožavanje kao smisao života mora da se neizmjerno oduševljava copy-paste igrarijom na računaru.

7. Urađivanje. Ovdje računam alkohol, droge i duboku zamišljenost (koliko znam ovo posljednje vrlo mali % ljudi uspjeva da postigne). Mislim ... ko voli nek izvoli, ali to je poništavanje sopstvenog bića. Nije da nijesam išao tim putem ali to je jednom riječju uništavanje.

8. Saosjećanje. Ista stvar kao i sa ljubavlju. Ne želim da živim jedino za druge. I ne želim da neko živi jedino za mene. Ovdje se ne radi o tome da li ćemo pomoći nekome kome pomoć treba već da li ćemo saosjećenje postaviti za jedini smisao našeg života. Mislim ... ja bih za neke osobe mnogo šta uradio, dao bih glavu ako treba, ali živjeti isključivo za druge po meni, je jednom rječju bolesno. Budite iskreni ... neki ljudi ne zaslužuju pomoć. Biste li pomogli svima? Kako ne ... Ja ne bih. Nekima bih čak i odmogao. Nek ide na moju dušu.

O moći, nepatnji, sreći, kukavičluku i ljepoti
9. i 10. Moć je isto što i nepatnja. Moć znači moći ono što se hoće, jednakost htijenja i učinka, zamisli i stvarnosti, želje i onog što nije želja, nepatnja je negacija suprotnosti, odnosno, negacija toga da se ne može ono što se hoće. I sreće je isto što i moć i nepatnja. Sreća je to da se može ono što se hoće. Po meni je želja za srećom (moći, nepatnjom) kukavička želja. Ko voli nek izvoli. Ja ljepotu stavljam iznad sreće. Teže bi mi bilo da besciljno ili kukavički tumaram svijetom nego da se skucam u zid na nekoj trci.

2 najviša meni poznata nivoa
Cilj mnogih takmičenja je neodređen, nejasan, nepotrebno komplikovan, beskrajno dosadan, smara do bola, previše krvav i, da odem u krajnost, čovjek ne može da se takmiči sa samim sobom. Ja iskreno više volim da se takmičim sa drugima, ali nemogućnost takmičenja sa samim sobom znači NUŽNU zavisnost od drugih. Znači NUŽNO oslanjanje na druge ...
 
Mind_Creations:
Samim tim sto ima svoj kraj, zivot je besmislen.
1. Smisao nečega je željeni cilj koji se želi postići putem toga nečega. Smisao života je željeni cilj koji se želi postići putem života. Smisao je pitanje onoga što se želi, a ne onoga što će se stići ili neće stići da se uradi. Bilo bi zanimljivo čuti za koji je to smisao potreban vječan život.
2. Otkud ti to da život mora imati kraj?
 
ristob:
Uf. A život traje ko zna od kada. Valjda bi ga ta besmislenost brzo satrla.

Ne odrzava nas u zivotu nikakav smisao (znanje koje posedujemo u vidu odredjene informacije), vec nesto drugo. Nisam toliko inteligentan da zakljucim sta je u pitanju kao ni da osetim. Jedan od razloga je prenos gena, mada iz toga i dalje nista ne zakljucujem (osim raznih metafizickih horora)..
 
@ashtoznam

voleo bih da se upustim o odgonetanje ovih pitanja, ali to ne bi bilo mudro sa moje strane. Nemoj da zbog toga mislis da te ignorisem ili nesto drugo.
Ipak su to pitanja koja odvec cela civilizacija nastoji da resi, i to uglavnom katastrofalno po nas zdrav odnos prema svetu i zivotu..
Moguce je da si u pravu, kao i da nisi. Vremenom cemo saznati.. ako je uopste potrebno da bilo sta saznamo.
 
ashtoznam:
U suštini, motiv=smisao.
Motiv = uteha. Kompenzacija, prodali smo ambiciju.
Ovo me podseća na neke propale ideologije.
Kada okupiraš um idejom, namerom ili poslom primarno ti je da se naspavaš i nemaš vremena za "filozofiranje".
Ali se tvrdnja da je smisao u onome što nas čini manje depresivnim nego obično može samo nazvati predajom.
 
Lexa:
Vjerujem da je za nastavak priče o odnosu pojmova motiv, smisao i utjeha od ključne važnosti usaglašavanje oko definicija tih pojmova. U poruci #10 predložio sam definiciju pojma smisao. Uzimajući u obzir uobičajenu upotrebu riječi smisao, mislim da je ta defincija sasvim ispravna.

Pojmovi smisao i motiv imaju jednu suštinsku sličnost zbog koje sam ih i izjednačio: i jedan i drugi su, sami po sebi, potpuno besmisleni i značenje dobijaju tek u obliku izraza smisao nečega i motiv za nešto. Izrazi smisao nečega i motiv za nešto, po meni, imaju isto značenje. Ako ti tvrdiš da nemaju isto značenje, to znači da tvrdiš da imaju različito značenje, a ako tvrdiš da imaju različito značenje, onda vjerovatno možeš i da ukažeš na razliku u značenju.

Što se tiče simbolike utjehe, mogu reći da je nimalo ne razumijem. Riječ utjeha bi trebalo da znači, kao, zamjena za nešto. Kakve veze imaju motiv i nepotrebno zamjenjivanje jednog cilja drugim? Ne znam ... Predlog te definicije prepuštam tebi.

Lexa:
Ovo me podseća na neke propale ideologije.
Šta tačno?
 
kao sto rekoh, satanizam u nekim kosmologijama = kontrola materijalne energije ( ljudi niske svesti ).

"Kada okupiraš um poslom primarno ti je da se naspavaš i nemaš vremena za "filozofiranje". "...

To bi otprilike i bio neki alat za manipulacijom mase...zaokupiti ljude poslom i svim tim lepim stvarima koje "moraju" da kupe a bez kojih mogu sasvim komotno da zive.
Ipak, da to ne bi shvatili, mora ih se spreciti da " mnogo filozofiraju."

Ili, kako to Hrist rece…

“Sta vam se cini? Covjek neki imase dva sina; I dosavsi k prvome rece: sine! Idi danas radi u vinogradu mome.

A on odgovarajuci rece : necu; a posle se raskaja I otide.

I pristupivsi I drugome rece tako. A on odgovarajuci rece : hocu, gospodaru; I ne otide.
Koji je od ove dvojice ispunio volju ocinu? Rekose mu : prvi.

Rece im Isus : zaista vam kazem da ce carinici I qrve prije vas uci u carstvo Bozije.”

Sveto Jevandjelje po Mateju

...

ili Osho…

“ Don’t just do something, sit there.” Osho


...

evo jedan simpatican tekst…

Georg Bush otisao u posjet osnovnoj skoli. Nakon svojeg govora dao je djeci
da ga pitaju što žele. Jedan mali dječak podigne ruku i Georg ga pita za
ime:

- Stanley, odgovori dječak.

- Što želiš pitati, Stanley?

- Imam četiri pitanja:

Prvo, zasto je SAD napao Irak bez dopustenja UN?

Drugo, zasto ste vi predsjednik kad je Al Gore dobio vise glasova?

Treće, sto se zapravo dogodilo sa Osama Bin Ladenom?

Četvrto, zasto smo toliko zabrinuti zbog brakova homoseksualaca kad pola
Amerikanaca nema zdravstveno osiguranje?

Upravo u tom trenutku zazvoni zvono za odmor. Georg Bush kaze da će
nastaviti nakon odmora. Kad su se vratili s odmora Georg kaľe:

- Gdje smo ono stali? Aha, vrijeme za pitanja. Ima li netko pitanje?"

Drugi jedan dječak digne ruku. Georg ga upita za ime.

- Steve - odgovori dječak.

- sto zelis pitati?

- Zapravo imam sest pitanja.

Prvo, zasto je SAD napao Irak bez dopustenja UN?

Drugo, zasto ste vi predsjednik kad je Al Gore dobio vise glasova?

Treće, sto se zapravo dogodilo sa Osama Bin Ladenom?

Četvrto, zasto smo toliko zabrinuti s brakovima homoseksualaca kad pola
Amerikanaca nema zdravstveno osiguranje?

Peto, zasto je proslo zvono za odmor zvonilo dvadeset minuta ranije nego
obično?

I sesto, gdje je nestao Stanley?
 
alles_gut:
Lexa:"Kada okupiraš um poslom primarno ti je da se naspavaš i nemaš vremena za "filozofiranje". "...

To bi otprilike i bio neki alat za manipulacijom mase...zaokupiti ljude poslom i svim tim lepim stvarima koje "moraju" da kupe a bez kojih mogu sasvim komotno da zive.
Ipak, da to ne bi shvatili, mora ih se spreciti da " mnogo filozofiraju."
Ne verujem ja previše u te teorije zavere.
Današnji čovek toliko ima prostora i vremena za mišljenje da je u to zaista teško verovati.

TV: iako je pretrpan seksom i glupostima, redovno i dosta često su prisutna i moralna pitanja, dobro, zlo, tama, svetlost, pravi put, krivi put, magija, da nas malo začudi, trke Formule1, gde čovek čak i ako nije upućen ili ga to ne zanima, može, dva sata da provede 'dubokijem obuzet mislima' a da drugi to ne kontaju, vanzemaljci, obavezne detektivske i policijske serije gde se love loši momci.

Muzika: i tu ima kvaliteta. Uključite, na primer, neki trance (Astral Projection, dj Tiesto, Paul van Dyk) i najmanje 4 sata dnevno možete filozofirati udaljen od nekih dosadnih problema. Mada jak je i hip-hop i metal ... šalju poruku, pa čak i neki narodnjaci i zabavnjaci ako je čovek bez predrasuda i ima želju da pronađe neke dobre pesme.

Video igre: 2 sata dnevno igranja trka i postaćete Parmenid, Šopenhauer, Vitgenštajn ... mnogo prostora za razmišljanje.

Kupite automobil: i tu se malo trkate ako imate novca.
 
Možda neke reklame izgledaju previše površno i glupo, ali zapitajmo se: da li je naše sredstvo za uklanjanje mrlja zaista efikasno, žašto belo ne može da ostane belo, da li nam se čuju kućni odvodi, da li je septička jama u top formi, kakvi sve kondomi postoje, gde će se koji koncert održati, koji narodnjački cd treba da kupim da bih s merakom razbijali čaše kad se napijemo, postoji li neka omladinska nevladina organizacija koja se bori protiv razbijanja čaša, koje su sve kladionice otvorene, ako koji slučajem zaradimo novac koji automobil da kupimo, da li da kupimo automobil sa krajnje glupom reklamom...

Reklame su korisne, a verujem i da većina zna da uzgasi TV ako im se ne sviđaju.
 
Auto-trke... kao neko koračanje između smrti, koja je Ništa i života, koji je možda Nešto... ili je smrt tek ono pravo rođenje... ne znam... možda smo mi ovde samo da se pripremimo za Nešto što tek treba da dođe... neki Smisao... budući da ne mogu da nađem smisao, prestajem i da razmišljam o njemu. Tačka. Ili tri tačke. Kao mogućnost nastavka. Prihvatam besmisao života kao jedini smisao... Nije li neko rekao da ne treba remetiti besmisao u svome smislu?
Auto-trke... Brzina, neizvesnost, povišen adrenalin, kao da jurim za trenutkom, kao da ga stižnem, brža od sopstvenog disanja... Trenutak nepažnje, pogrešne procene... i nestaje sve... ili, opet, tek počinje... ne znam protiv koga se borim, sa kime se takmičim, možda sa smrću ili sa životom... ali verujem da tek onda najintenzivnije živimo... tek onda kada hodamo po ivici...
Konfuzne su mi misli, tema mi je privlačna, pratim auto-trke i uživam u istima, pratim ih i podstiču me na brojna razmišljanja...
I volela bih da u nekoj i ja učestvujem...
 
Sokolica_M:
... Brzina, neizvesnost, povišen adrenalin, kao da jurim za trenutkom, kao da ga stižnem, brža od sopstvenog disanja... Trenutak nepažnje, pogrešne procene... i nestaje sve... ili, opet, tek počinje... ne znam protiv koga se borim, sa kime se takmičim, možda sa smrću ili sa životom... ali verujem da tek onda najintenzivnije živimo... tek onda kada hodamo po ivici...
Konfuzne su mi misli, tema mi je privlačna ....

Sokolice bas si sanjalacki raspolozena... :lol:

@ tema

zivot je intenzivniji kada smo svesni kraja
 
pa ... odgovorio bih nešto ... ali ne znam koje je pitanje.
pitanje je sigurno: 'šta mislite o auto trkama kao smislu života?'.
pa ... ja ne volim da vozim ... ali volim da igram formulu na komp.
'da li bi to igranje moglo da bude smisao života?'
ne ... ne verujem da bi moglo.

mislim da život shvataš previše ozbiljno ...

na kojem sa ja nivou? ... ja sam mudrosslav, slavim mudrost i pišem nadpesme.
možda je to 13. nivo? prokletstvo! hoću neki drugi broj!
 

Back
Top