TAKO SE VODI/NEVODI RAČUNA O ŽIVOTNOJ SREDINI

B.U.B.A.

Početnik
Poruka
30
Pa da otvorimo priču o tome kakva su vaša saznanja i iskustva u svakodnevnom životu o odnosu nas i naših sugrađana u očuvanju životne sredine.Šta ste videli, čuli, pročitali...
Da bar na ovaj način vidimo i saznamo šta je to lepo, a šta ne u našem obnosu prema nama samima.Izvolte recite, pitajte, uputite nas....
 
Citava Srbija je postala deponija!!!! zar to nije zabrinjavajuce???? Konkretno, na jugu srbije , samo Vranje ima deponiju!! Sta je sa ostalim mestima??Leskovac, Lebane, VLasotince, Medvedja...Opstinski inspektori su pod krilom lokalne samouprave, a tu vec znamo kako se radi...pa zar ce neko da se zamera i da izgubi posao??!!??
A o zastiti i ocuvanju flore i faune da i ne govorimo...Srbija sume bi mogle da promene naziv u "Srbija panj"...Lovacka udruzenja su postala "jedinice za odstrel"...Mnogo je takvih primera iz bilo koje sfere zivota..
Mislim da mi nismo ni na pocetku...na zalost.
Trebaju nam ljudi kojima je stalo.
 
Koska je bacena :)))))
Daleko od toga da je zivljenju kraj..
Izvanredan je materijal i tema..Sta se sve moze uraditi da do toga ne dodje??To je pitanje :)
Ovi nasi komentari me podsete na ..recimo...bolesnika koji je tog trenutka doziveo infarkt..i umesto da mu pruze pomic..krenu da mu govore..zasto si pio, pusio, jeo masno :))) Tako i mi...odlicna nam je moc zapazanja :)...
Sta uraditi????
 
Limeni:
Koska je bacena :)))))
Daleko od toga da je zivljenju kraj..
Izvanredan je materijal i tema..Sta se sve moze uraditi da do toga ne dodje??To je pitanje :)
Ovi nasi komentari me podsete na ..recimo...bolesnika koji je tog trenutka doziveo infarkt..i umesto da mu pruze pomic..krenu da mu govore..zasto si pio, pusio, jeo masno :))) Tako i mi...odlicna nam je moc zapazanja :)...
Sta uraditi????

Ekolozi, hajmo ovako-svi imamo dobru volju,želju i nameru.Na konkretnim zapažanjima i primerima iz naše sredine (i dobre i loše stvari), iyvešćemo konkretne zaključke šta i kako dalje.Slažete se?
UNAPRED VAS SVE POYDRAVLJAM!
 
Limeni:
Pozdravljamo i mi tebe B.U.B.A :)
Ti si postavio temu..pa kreni sa konkretnim..ajde da pricamo o tome...

Tačno,ali imam nebrojeno mnogo primera a kada smo kod deponija takve kako si ti opisao su deponije po celoj Srbiji. Retke su uredjene, sanitarne deponije.PokuŠaja rešavanja deponija ima dosta, ali se uglavnom ne rešavaju stručno nego više politički onako kako prilike i materijalna sredstva dozvoljavaju.
Konkretno na svim našim deponijama se mogu naći otpaci životinjskog porekla (iz klanica), a neretki su slučajevi ubijenih životinja, posebno pasa o čemu se u javnosti u zadnje vreme dosta priča.Zakonski propisi postoje, a ko je kriv što se ne sprovode?
Ovaj problem bio bi u Srbiji odlično rešen postojanjem optimalnog broja kafilerija.Ko zna koliko i gde postoje (funkcionišu) kafilerije u Srbiji?
 
U Srbiji rade samo dve kafilerije..u Pancevu i Paracinu (koliko ja znam, ali cu sto pre da saznam) Obadve su stare i jedva da rade. U Pancevackoj sam bio, .Iskreno mislim da ne zadovoljavaju ni jednu normu standarda. U Hamburgu je kafilreija malte ne u centru grada..sta mislite da li se oseca smrad?? ni najmanje!
Ranije je postojala jedna u okolini Leskovcva..po pricama..ali ona odavno ne radi...a nema propisnog ni stocnog groblja, tako da lesevi zivotinja zavrsavaju na deponijama i jarugama.Da ne pricamo kakve sve posledice to za sobom nosi...
Eto...dve kafilerije za celu Srbiju...no coment.
 
Limeni:
U Srbiji rade samo dve kafilerije..u Pancevu i Paracinu (koliko ja znam, ali cu sto pre da saznam) Obadve su stare i jedva da rade. U Pancevackoj sam bio, .Iskreno mislim da ne zadovoljavaju ni jednu normu standarda. U Hamburgu je kafilreija malte ne u centru grada..sta mislite da li se oseca smrad?? ni najmanje!
Ranije je postojala jedna u okolini Leskovcva..po pricama..ali ona odavno ne radi...a nema propisnog ni stocnog groblja, tako da lesevi zivotinja zavrsavaju na deponijama i jarugama.Da ne pricamo kakve sve posledice to za sobom nosi...
Eto...dve kafilerije za celu Srbiju...no coment.

Paraćinska se zapalila pre desetak godina i nisam siguran da je dovededena u normalnu funkciju.Kada već proveravaš vidi šta je sa Somborskom kafilerijom.Nekada je širila neverovatan smrad.Čuo sam da je u Kopenhagenu ista situacija kao što opisuješ za Hamburg.Imaju ugrađene filtere za zadržavanje neprijatnih mirisa.Tako radi civilozovan svet.
O prihvatilištima za pse se dosta priča.Izvesno je da se planira otvaranje jednog takvog na Beloj Zemlji kod Užica.Međutim problem je što bi se ono nalazilo na samoj granici opština Užice i Čajetina(pa dok se vlasti dogovore).A odlično je zamišljeno jer se sa tim rešava niz problema PA I PROBLEM JAMA GROBNICA koje se nalaze na samom Zlatiboru (iskreno ne liče ni na jame grobnice a kamoli na stočna groblja do te mere da raspadnute ostatke raznose ptice grabljivice i glodari).Umesto po Zlatiboru otpad iz klanica bi se upravo davao prihvatilištu za ishranu pasa.Ideja postoji,projekat postoji, a realizacija će biti verovatno kada svaka priča bude izlišna.
 
Ja ne znam mnogo toga o kafilerijama, ali posto na pocetku pise da damo neka svoja iskustva o ocuvanju zivotne sredine, malo cu skrenuti sa teme. Jedno jutro je na ulaznim vratima moje zgrade osvanuo natpis- Molimo gospodju koja zivi sa strane na kojoj se nalazi prodavnica, da ne baca koriscene uloske ispred prodavnice, znamo ko je i prijavicemo je sanitarnoj inspekciji, u potpisu radnici te i te prodavnice.
Par puta mi se desilo, prolazim pored zgrade, a preko moje glave poleti kesa u kojoj je djubre, nekog sa gornjih spratova mrzi da sidje dole da baci djubre u kontejner, pa pikira na one male kante za otpadke u nadi da ce ih pogoditi
A u zgradi zivi srednji-srednji visi stalez, svi se kulturno jave kad te vide itd., u smislu, nikada ne bi pomislio da su to neki toliko prosti ljudi
I sad treba da diskutujemo o kafilerijama i deponijama, a obicni ljudi nemaju najosnovniju kulturu. Odakle im samo te ideje, da l su to neki bolesnici, gde su oni rasli, da l' toliko nemaju osecaja za druge...
Pre nego sto pocnemo da cistimo zemlju i razmisljamo o vecim ekoloskim problemima, treba prvo da promenimo svest kod ljudi kada je u pitanju elementarna kultura ponasanja
 
Secam se da je pre nekoliko godina u Smederevu na snazi bio propis, da svako ko pljune na ulici mora da plati kaznu, 500din, otprilike. Ne znam sta je bilo s tim, i da li se to jos uvek primenjuje, ali ja bih to uvela u celoj zemlji. Zivot mi se smuci kada vidim da neko pljuje po ulici, ili kada vidim neciji ispljuvak.

I ona pseca govanca na sred puta, jos ako je neki nesrecnik ugazio pa sve razmazao. Sad su kao oni neki ljubitelji zivotinja, zasto onda ne ciste za njima? Uvek sam se pitala, da li postoji neki zakon koji primorava vlasnike pasa da skupljaju za svojim ljubimcima?
 
ILO:
Ja ne znam mnogo toga o kafilerijama, ali posto na pocetku pise da damo neka svoja iskustva o ocuvanju zivotne sredine, malo cu skrenuti sa teme. Jedno jutro je na ulaznim vratima moje zgrade osvanuo natpis- Molimo gospodju koja zivi sa strane na kojoj se nalazi prodavnica, da ne baca koriscene uloske ispred prodavnice, znamo ko je i prijavicemo je sanitarnoj inspekciji, u potpisu radnici te i te prodavnice.
Par puta mi se desilo, prolazim pored zgrade, a preko moje glave poleti kesa u kojoj je djubre, nekog sa gornjih spratova mrzi da sidje dole da baci djubre u kontejner, pa pikira na one male kante za otpadke u nadi da ce ih pogoditi
A u zgradi zivi srednji-srednji visi stalez, svi se kulturno jave kad te vide itd., u smislu, nikada ne bi pomislio da su to neki toliko prosti ljudi
I sad treba da diskutujemo o kafilerijama i deponijama, a obicni ljudi nemaju najosnovniju kulturu. Odakle im samo te ideje, da l su to neki bolesnici, gde su oni rasli, da l' toliko nemaju osecaja za druge...
Pre nego sto pocnemo da cistimo zemlju i razmisljamo o vecim ekoloskim problemima, treba prvo da promenimo svest kod ljudi kada je u pitanju elementarna kultura ponasanja

Suština svih naših problema i potiče od nemanja kulture življenja.Pitanje odakle smo došli da živimo u zgradama i soliterima.Pod dva, ništa, ama baš ništa nismo uložili u edukaciju i obrazovanje.E to je naš zadatak, da bar našu decu počnemo da obrazujemo u tom smislu.
Čujem kažu penyioneri iz komšiluka - pravimo radnu akciju da očistimo potok od kesa, smeća i prljavštine.Mislim da je to lečenje posledica, trebalo je naučiti ljude da sve to ne bacaju u potok već na to određeno mesto.
Stari kinezi su rekli - nedaj mu da jede ribu, već ga nauči da je ulovi.
 
Mislim da tu neka velika edukacija ne pomaze, vec da bi sve to trebalo da se regulise zakonom, da se za svaki ekoloski prekrsaj naplacuje kazna. To je najbolji vid edukacije i jedino ce ljudi na taj nacin shvatiti sta ne sme da se radi
Ili da, kao na primer u Svajcarskoj, svako ko baci papiric ima obavezu da odredjeno vreme radi za komunalno, pa kada nedelju dana provede skupljajuci pikavce i papirice, valjda mu tako nesto nece vise pasti na pamet
 
Vrtimo se u krug.Ponovo se vracamo na deponije..B.U.B.A. lepo kaze da je to vec problem sa politicarima i finansijama (na zalost to jeste tako) Svidja mi se predlog sa azilom za pse, treba vise takvih, u svakom okrugu po jedan, jer Srbija nije samo Bgd i oklina. Odlican je predlog..mada, moram da napomenem da ljudi iz udruzenja za zastitu pasa umeju malo i da preteraju u svojim zahtevima.Mislim da se treba poceti sa kaznenom politikom..zasto da ne?B.U.B.A pozdravljam tvoj predlog za azile :)
 
Limeni:
Vrtimo se u krug.Ponovo se vracamo na deponije..B.U.B.A. lepo kaze da je to vec problem sa politicarima i finansijama (na zalost to jeste tako) Svidja mi se predlog sa azilom za pse, treba vise takvih, u svakom okrugu po jedan, jer Srbija nije samo Bgd i oklina. Odlican je predlog..mada, moram da napomenem da ljudi iz udruzenja za zastitu pasa umeju malo i da preteraju u svojim zahtevima.Mislim da se treba poceti sa kaznenom politikom..zasto da ne?B.U.B.A pozdravljam tvoj predlog za azile :)

Tačno Srbija nije Beograd, ali je nažalost kasa samo u Beogradu.Iy društva za zaštitu pasa preteruju, jer su pse stavili ispred ljudi uz obrazloženje da su od strane ljudi ugroženi.Tačno, ali ne svih već od strane maloga broja.Za takve treba sprovoditi strogu kaznenu politiku.Nemam ništa protiv.

Ima li po Srbiji još predloga za azile?
 
U svakom okrugu po jedan azil za pse!Ali mislim da na taj nacin necmo resiti potpuno problem pasa lutalica, mada odnos prema njima hocemo. Dobra je stvar sto se u Srbiji krenulo sa chipovanjem pasa(mada je cena visoka) tako da ce svaki pas imati svog "gazdu
".Ipak, mora da se zna da svako naseljeno mesto mora da ima odredjen broj "lutalica"..zbog ravnoteze.
Sta je sa inspekcijom??koliki je broj republickih inspektora po okruzima?? kakav je njihov status..standard..?
 
Limeni:
U svakom okrugu po jedan azil za pse!Ali mislim da na taj nacin necmo resiti potpuno problem pasa lutalica, mada odnos prema njima hocemo. Dobra je stvar sto se u Srbiji krenulo sa chipovanjem pasa(mada je cena visoka) tako da ce svaki pas imati svog "gazdu
".Ipak, mora da se zna da svako naseljeno mesto mora da ima odredjen broj "lutalica"..zbog ravnoteze.
Sta je sa inspekcijom??koliki je broj republickih inspektora po okruzima?? kakav je njihov status..standard..?

To što se čipuju psi nije problem i treba. Ale počeće i nas da čipuju, što i jeste glavni cilj - potpuna kontrola nad ljudima.Ali neću o tome prećiću na politiku, evropske integracije i globalizaciju pa ćemo svi da se nerviramo.
Koliko ja znam, amislim da negrešim, republičkih inspektora za zaštitu životne sredine ima po nekoliko (5-6, neznam za Beograd) i kao podeljeni su po resorima.A u stvari su svi opšte prakse.Štite životnu sredinu a mole boga da se nikome nezamere.Po pravilu su takvi.A kada iscure cisterne, otrovne i zapaljive tečnosti i gasovi kriv je....moj tata verovatno.Niko nesnosi konsekvence ili snosi?Recite molim Vas znate li da li je iko kažnjen, kako i koliko? Sigurno da jeste (pokrića radi), ali verujem da se radi o simboličnim kaznama.
Još nešto-pre 10 ili 15 godina bilo je nebrojeno puta manje inspektora i zaposlenih u službama za očuvanje životne sredine, a iz iskustva znam da se mnogo kvalitetnije radilo i poštovalo i moralno i zakonski.
 
Kako to mislis "po nekoliko"???? Postoje opstinski inspektori i oni su pod lkalnom samoupravom..sto znaci da ih postavljaju politicki i ako malo ne slusaju..cao...A republicki bi trebalo da su nesto drugo!!! e o tome pricam..sta se uradilo da ti ljudi ne zavise od nicije dobre volje? da imaju samopouzdanja, da nece da ih nestane preko noci?? da budu ;ljudi..a ne da ih kupe za sitne pare..???a?? e tek tad moze nesto da bude .
 
Limeni:
Kako to mislis "po nekoliko"???? Postoje opstinski inspektori i oni su pod lkalnom samoupravom..sto znaci da ih postavljaju politicki i ako malo ne slusaju..cao...A republicki bi trebalo da su nesto drugo!!! e o tome pricam..sta se uradilo da ti ljudi ne zavise od nicije dobre volje? da imaju samopouzdanja, da nece da ih nestane preko noci?? da budu ;ljudi..a ne da ih kupe za sitne pare..???a?? e tek tad moze nesto da bude .

Sistemski si u pravu.[B]Praktično, ljudi koji se stručno nebave ekologijom ili nemaju dodirnih tačaka neprave razliku između opštinskih i republičkih.Oni svi sede u opštinskim zgradama, samo imaju različite ingerencije i organizaciju.I republički inspektori su žitelji gradova u kojima žive samo polažu račune nadležnima u republičkom ministarstvu.Plus svi oni Glavni inspektori, pomoćnici, savetnici i ostali referenti čije je sedište u Ministarstvu za zaštitu životne sredine.[/B]
Izvini Limeni, ali sam imao utisak da ti nije malo jasna cela organizacija oko inspekcije.Nisam hteo da držim predavanje samo da malo razjasnim i drugima oko ovih stvari jer počinjemo često o tome da pričamo.
 
Nemas potrebe da mi se izvinjavas B.U.B.A., jer jesi u pravu i mozes mi slobodno odrzati predavanje, jer bih voleo da nucim.Ne bavim se strucno ekologijom, mada sam indirektno jako vezan sa njom, pogotovo sto se tice domena zivotina.
Jeste da oni sede u istim zgradama..ali..opstinski su pod ingerencijom lokalne samouprave..i njima sudbinu resava tamo neki nacelnik opstinske uprave, predsednik skupstine..i sta ti znam ko jos ( jos ako zive u nekom malom mestu..) dok je republicki mnogo ne zavisniji i ne mora da se plasi da ce da "izleti" sa posla ako se zameri sa nekim od njih , ili ne poslusa..ili...Valjda covek moze da ima svoje dostojanstvo bre...u svakom smislun te reci.
 

Back
Top