Gde prestaje medicina a pocinje igranje Boga

Ona Marge

Veoma poznat
Poruka
10.580
Ovu temu ne htedoh da stavim na "zdravlje" jer me interesuje misljenje prosecnih , porodicnih ljudi a pretpostavljam da je ovde takvih najvise.
Kloniranje je po svim religijama zabranjeno, po nekim je zabranjena i transfuzija krvi. Medicina napreduje pa se vrse transplatacije organa i od zivih i od mrtvih donatora , kao i ugradnja vestackih delova tela i organa, pa sam cula i za neku vestacku krv. Procitala sam knjigu "Poslednji hriscanin" koja me je vrlo pokolebala po pitanju medicine koja nam produzava zivot ,i , mada nisam bas religiozna, duboko sam se zamislila koliko je napredak medicine igranje Boga.
Sta mislite, gde je granica ?
 
argumenti protiv postoje, ali vrsta ne ume da tapka u mestu. kada se nesto otkrije, to se i primeni - bolje u laboratorijama pod kontrolom, nego u nekoj zabiti. nemoguce je da citava planeta stavi moratorijum na kloniranje, a u toj situaciji bi bilo neodgovorno dozvoliti da pojedine zemlje steknu prednost u odnosu na druge...i to je evolucija, iza pojedinih tacaka nema povratka na staro, moze samo da se popravi ono sto jeste.
 
vrlo zanimljiva tema (a i zaintrigirala si me za knjigu)
Skoro donedavno je katolicka crkva bila protiv transplatacije kao ingerencije u delo i namisli Boga.
Crveni Kmeri su pozatvarali bolnice, polupali sve skupocene instrumente i naredili bolesnicima da se evakuisu jer, kome je sudjeno da zivi, zivece, kome nije, i onako ce capnuti..
Jehovini svedoci ne dopustaju mogucnost transfuzije.
Platon je u "Drzavi" napisao da bolesni treba da odluce da li se da rade ili da boluju (odnosno budu trajno eliminisani iz drustva, smrcu)
Sad, eticko je pitanje dokle je intervencija pozeljna i opravdana, a kada naucnici izigravaju Boga.
Ako je transplantacija jetre ok, zasto bi "gajenje" neke klonirane jetre bilo lose?
Ako je gajenje kloniranih organa ok, da li je lose isklonirati i zeljenog celog (sebe, npr.) coveka?
Zatim drugo, ne samo "medicinsko" pitanje: Ako na jednoj strani planete kloniraju ljude (dobro, de, toga jos nema, ali moze da bude :) ) ili omogucavaju da 60-godisnje bogate starice postaju majke, a na drugoj (ove je bez ikakve patetike ) ljudi umiru od gladi i bez ikakve medicinske pomoci, da li je ulaganje u takvu medicinu eticki ispravno?
I, trece pitanje, tzv licni plan:
Ima jedna crnogorska izreka: "covek je duzan da sve uradi za spas zivota" Znaci, da trazi sebi leka i ne pada u malodusnost i ocaj. Ima i ovo: (stih iz pesme, takodje mi se dopada kao i ova crnogorska) "delo si Bozje. Ako te Bog voli, zavoli i ti sebe, bar malo" . Dakle, uvazavaj sebe, neguj se, leci, ne ocajavaj....Naravno, ne mislim da osobe sa koznim oboljenjem (ili strahom od starenja, kao ona grofica Batori) treba da se kupaju u krvi okolisnog stanovnistva. Ali, sta se tim kupovanjem bubrega od siromasnog Indijca?

tesko mi je da izgradim stav o pitanju iz naslova teme. :(
Mozda je odgovor sasvim drugde. Gde je Bog otisao u drugi plan, a Mamona caruje. Necu da kazem da su bogati, i naucnici, bezboznici :), hocu da kazem da treba traziti Boga u sebi. Tako nekako :)
 
Slazem se sa Zorab-om.
Tesko je naci sredinu koje mozda i nema.Donacija organa po meni je vise nego ok.Kloniranje odredjenih organa isto.Ali i to mogu samo priustiti sebi razvijeme i bogate zemlje.Od toga da ni ovde ni nemamo bazu donatora i da su ljudi uglavnom lose informisani o tome.Naukom u sveri kloniranja bave zse najvise razvijene zemlje....
Mislim da zemlje "3 sveta" zaista mogu samo da se oslone na Boziju pomoc.
U nekim delovima nauke pojedini naucnici pokusavajuu da se igraju boga,pa zar platicna hirurgija ( ne mislim na rekonstruktivnu kada je potrebana ) nije izigravanje boga i zaustavljanje vremena???
Niam protivnik iste ko moze i voli super.
 
Ne svidja mi se ideja e ovaj je lep i pametan ajd da ga kloniramo da bude jos takvih, i tranziranja klonova jer originalu treba neki organ a ostali su visak pa mogu na rasprodaju.
Uvek ce biti egzoticne ponude za bogate i sirotinje koja ce da umire od gladi, na zalost. Ne verujem da je to u bozijim rukama, samo u ljudskim, u ovom svetu baziranom na moci novca.
A sto se tice eliksira mladosti i 60-godisnjakinja zategnutim ugradnjom kojecega, vrlo sam radoznala da li ce silikonski implanti da im potraju do duboke starosti? Ok za one sto imaju kintu pa se recikliraju redovno ali sta npr. sa mojom komsinicom koja je napucala silikon u grudi, bi jos malo ovde i tamo ali nema se, hoce li da bude zbrckana bakica sa grudima koje i dalje stoje kao da ima 18...
 
Nisam pristalica kloniranja celog coveka, ali mi je kloniranje organa sasvim prihvatljivo. Znaci, ocuvanje zivota/poboljsanje kvaliteta zivota ljudi. U tom smislu, ne mislim da je moderna medicina moralno diskutabilnija od npr. koriscenja lekovitih trava od postanka covecanstva. Ono sto napreduje je nase znanje kako da stvari okrenemo u svoju korist.
Posto ljudi, hvala Bogu, nemaju problema sa odrzanjem svoje vrste, kloniranje smatram krajnje nepotrebnim, ali nemam, na primer, nista protiv kloniranja kitova, kao vrste u opasnosti od izumiranja, kao pomoci odrzanju vrste.
 
Hm, pa ima mnogo situacija gde se čovek ponaša ili izigrava Boga... Mislim, pomenuću još samo abortus... Recimo, ja nemam ništa protiv...ali, zar to ipak na neki način nije suštinsko glumatanje Boga!? Čovek i žena, a uglavnom žena imaju slobodu da odluče...hoće li se dete roditi ili završiti u kanalizaciji...
 
LePiaf:
Jel moze neko od vas koji ste protiv kloniranja choveka da mi objasni zashto ste protiv?
1. Ne vidim svrhu tome, kao sto ne vidim svrhu kloniranja npr. cveca.
2. Mislim da bi klonirana ljudska jedinka imala jako puno psih. problema, imajuci u vidu da nije nicije dete, posledicom odbacivanja od strane drustva itd..
..jos puno toga, ali nemam sad vremena da kuckam
 
Religija je stvarana mnogo davno i jako se slabo prilagodjava novom poretku.
Ako zabranjuje transfuziju krvi ili organa,zasto ne zabraniti ljekove? E, to je zato sto je i ranije bilo tih ljekovitih trava i sta ja znam.
Imaju vidu da je i Hrist dizao ljude iz mrtvih. Ako govorimo o hriscanstvu - zasto je bolesni mladic zasluzio da ozivi i ozdravi? Zasto su svi grobovi popucali i mrtvi ozivjeli za njegova vaskrsenja? Da li je to ok?

Slazem se, ljekari nisu bozji zinovi, ali planeta napreduje, trosimo vise nejnih resursa, da nismo razvili medicinu, izumrli bismo.

I nemam nista, ali bas nista protiv kloniranja. Argumenti za "NE":

1. Mogu da kloniraju Hitlera pa da svi polipsavamo u logorima... - Jel' da da znatekako je ovo glupa prica. Adolf Hitler je tvorio svoj poredak zahvaljujuci spletu silnih okolnosti. Savremenog Hitlera bi stukla Amerika dok trepnes, a njegov Rajh bi zaposjeo UN.
Sa druge strane, kako zovete ovo sto SAD cini po svijetu i to bez ikakvog Hitlerovog klona?

2. Bizarno je gledati dijete koje je identicno kao ti... - Glupost. Ja nevjerovatno licim na svoga oca. Da sam se rodila kao musko, gledajuci oca, tacno bih znala kako cu izgledati u njegovim godinama, a on bi gledao sebe u minijaturi. Bez pretjerivanja, sasvim smo isti i moj crte lica ublazava samo to sto sam zensko. Koliko ljudi svakako glda i ponosi se klincima koji su "pljuuta mama/tata"? Zasto ne dati priliku da oni koji ne mogu da imaju djecu imaju na ovaj nacin...
 
ManjaAtina:
1. Ne vidim svrhu tome, kao sto ne vidim svrhu kloniranja npr. cveca.
2. Mislim da bi klonirana ljudska jedinka imala jako puno psih. problema, imajuci u vidu da nije nicije dete, posledicom odbacivanja od strane drustva itd..
..jos puno toga, ali nemam sad vremena da kuckam

1. Nazalost, sviejtom vlada ljudska vrsta. Kazem nazalost, jer bi bolje bilo da vlada bilo ko drugi nego ove stetocine (koliko smo vrsta unistili?!), ali sta je tu je - cvijece se ne klonira jer nije izmislilo ovaj nacin razmnozavanja. Ljudi biraju njegovu sudbinu. Da nekome pukne, moze da donese zakon koji kaze da svo cvijece treba pocupati...
Ali razmisli o kloniranju biljaka i zivotinja, koje ljudi jedu. Ljudi se razmnozavaju sa i bez kloniranja i sve ih je vise i sve duze zive zahvaljujuci medicini. Hoces da kazes da nemas dodira sa medicinom? Nisi primila neku vakcinu?
Ja kada razmislim, cini bi se da bih bez ljekara umrla sa 12 godina. A to nije bila neka dramaticna bolest - lagana upala pluca, koja se ranije nije lijecila. U Sparti bi me definitivno frknuli niz neku stijenu kao "nezdravo potomstvo". Huh, izvukla sam se!

2. Smijesno je stvarati nicije dijete. Tuzno je, slazem se. Ali ne bi niko ozakonio kloniranje po porumima, kao nekada sto se razvijao film za fotografije. Kao i za usvajanje bebe, treba steci uslove za tako nesto. Mlad, zdrav, normalan par koji ne moze da ima bebu - zasto se ne bi odlucili da imaju jedno dijete nalik nekom od njih? Bioloski roditelji, je li tako? Slazem se da je usvajanje vrlo humana stvar, ali ne pristaje svak na to, dozivotno se lijece od steriliteta itd.
Sve to ima i lose strane, ali ne mozes reci da nema svrhu. ;)
 
HEBEHA:
1. Nazalost, sviejtom vlada ljudska vrsta. Kazem nazalost, jer bi bolje bilo da vlada bilo ko drugi nego ove stetocine (koliko smo vrsta unistili?!), ali sta je tu je - cvijece se ne klonira jer nije izmislilo ovaj nacin razmnozavanja. Ljudi biraju njegovu sudbinu. Da nekome pukne, moze da donese zakon koji kaze da svo cvijece treba pocupati...
Ali razmisli o kloniranju biljaka i zivotinja, koje ljudi jedu. Ljudi se razmnozavaju sa i bez kloniranja i sve ih je vise i sve duze zive zahvaljujuci medicini. Hoces da kazes da nemas dodira sa medicinom? Nisi primila neku vakcinu?
Ja kada razmislim, cini bi se da bih bez ljekara umrla sa 12 godina. A to nije bila neka dramaticna bolest - lagana upala pluca, koja se ranije nije lijecila. U Sparti bi me definitivno frknuli niz neku stijenu kao "nezdravo potomstvo". Huh, izvukla sam se!

2. Smijesno je stvarati nicije dijete. Tuzno je, slazem se. Ali ne bi niko ozakonio kloniranje po porumima, kao nekada sto se razvijao film za fotografije. Kao i za usvajanje bebe, treba steci uslove za tako nesto. Mlad, zdrav, normalan par koji ne moze da ima bebu - zasto se ne bi odlucili da imaju jedno dijete nalik nekom od njih? Bioloski roditelji, je li tako? Slazem se da je usvajanje vrlo humana stvar, ali ne pristaje svak na to, dozivotno se lijece od steriliteta itd.
Sve to ima i lose strane, ali ne mozes reci da nema svrhu. ;)
1. Ne razumem gde se ovde ne slazemo, tj. sta mi to porucujes. Rekoh vec da ne bih imala nista protiv kloniranja npr kitova, jer su vrsta kojoj preti izumiranje..ali, cvece vec jos uvek nema takvih problema :) Ko se bunio za medicinu :confused: . Procitaj moj prvi post.
2. Ljudskoj vrsti ne preti izumiranje, stoga ne vidim ni svrhu kloniranja. Ovaj par o kojem pricas ne bi imao dete nalik nekom od njih, vec potpuno identicnu kopiju jednog od njih. Ne bioloski roditelj, vec neka vrsta originala. U krajnjoj liniji, toliko je dece koja cekaju na usvajanje. Ostvarivanje "roditeljstva" kloniranjem (ako uopste moze da se upotrebi termin "roditeljstvo") ne mislim da bi emotivno zadovoljilo potrebu tog para za detetom, nista vise nego usvajanje.
 
ManjaAtina:
2. Ljudskoj vrsti ne preti izumiranje, stoga ne vidim ni svrhu kloniranja. Ovaj par o kojem pricas ne bi imao dete nalik nekom od njih, vec potpuno identicnu kopiju jednog od njih. Ne bioloski roditelj, vec neka vrsta originala. U krajnjoj liniji, toliko je dece koja cekaju na usvajanje. Ostvarivanje "roditeljstva" kloniranjem (ako uopste moze da se upotrebi termin "roditeljstvo") ne mislim da bi emotivno zadovoljilo potrebu tog para za detetom, nista vise nego usvajanje.

Taj par ne bi imao svoje dijete,vec bi bili roditelji "sami sebi",tj.jedno od njih ...a to vec nije isto... znaci,otpada taj argument o roditeljstvu...
 
LePiaf:
Jel moze neko od vas koji ste protiv kloniranja choveka da mi objasni zashto ste protiv?

Pa u stvari ja ne vidim nijedan razlog zasto bi se covek klonirao. Na svetu ima ljudi koliko hoces, mislim da klonovi zaista nisu potrebni. Plus sto ne moze da se stvori klon (za sada) kome organizam nece biti star onoliko koliko je bio star organizam koji je kloniran u trenutku uzimanja njegove celije. Ili da pojednostavim, ako se klonira covek od 30 godina, klonov organizam ce biti tacno toliko star kad se bude rodio, iako naravno nece tako izgledati, i pocece da mu se javljaju staracke bolesti kad bude napunio svojih 30-40 godina. Jednom recju koniranje je aposlutno nepotrebno.
Nasuprot tome apsolutno jesam za kloniranje organa, jer ako se organ klonira od mladje osobe onda ima sanse da zivi u nekom drugom jos dugi niz godina, i samim time spasi nekome zivot. Pa tako nece vise biti potrebno da neko umre da bi drugi preziveo.
 
HEBEHA:
2. Smijesno je stvarati nicije dijete. Tuzno je, slazem se. Ali ne bi niko ozakonio kloniranje po porumima, kao nekada sto se razvijao film za fotografije. Kao i za usvajanje bebe, treba steci uslove za tako nesto. Mlad, zdrav, normalan par koji ne moze da ima bebu - zasto se ne bi odlucili da imaju jedno dijete nalik nekom od njih? Bioloski roditelji, je li tako? Slazem se da je usvajanje vrlo humana stvar, ali ne pristaje svak na to, dozivotno se lijece od steriliteta itd.
Sve to ima i lose strane, ali ne mozes reci da nema svrhu. ;)

Izvini ali stvaranje klonova zarad ljudi koji su zapeli da imaju svoje dete a nicije tudje je po meni izuzetno sebicno. Ako neko voli decu, zelece da usreci bilo koje dete, svoje ili tudje. Po meni je to krajnje sujetno zeleti iskljucivo samo svoje dete, i onda se praviti da volis decu. I jos da se prave klonovi zbog takvih?!?
 
HEBEHA:
A vi nist procitali ono sto sam rekla o sebi i svom ocu.
N ulici su me oduvijek presretali da me pitaju da li mi nesto dodje. Toliko licimo. Kopija. Zenska kopija. A, mislim da nisam klon, ipak...

Kakve veze sad ima to sto ti licis na svog oca,sa kloniranjem?:roll:
I jos" mislis da nisi klon"? Nisi sigurna?:razz: Ti i tvoj otac ste dvije osobe,a kloniranjem bi se dobila jedna osoba dva puta (ili vise)...Znaci,sam sebi budes i otac i dijete npr...Meni je to uzasno i pomisliti teoretski,a kamoli da moze postojati i u praksi...
 
limunada:
Ti i tvoj otac ste dvije osobe,a kloniranjem bi se dobila jedna osoba dva puta (ili vise)...Znaci,sam sebi budes i otac i dijete npr...Meni je to uzasno i pomisliti teoretski,a kamoli da moze postojati i u praksi...
Postavio sam gornje pitanje jer mi se chini da vecina ljudi na pomen kloniranja reaguje ovako, instinktivno i bez rezonovanja. "To je uzhasno i pomisliti" i tachka.
Termini "otac, dete, majka..." kod kloniranja nemaju shta da trazhe.
Drugo: ne dobija se ista osoba. Dobija se individua sa istim genetskim karakteristikama. Osoba, u smislu lichnosti, se postaje, a geni tu igraju samo jednu od uloga.

Jedini razlog ZA reproduktivno kloniranje je mogucnost da se kloniraju neki izuzetni ljudi. Medjutim, iz gore opisanog razloga, ne postoji nikakva garancija da ce copy-paste Hemingvej biti ishta vishe od prosechnog novinara. Jednostavnije je poraditi na tome da se talenti otkriju u ranom detinjstvu i da im se pruzhi ono shto je potrebno za razvijanje tog talenta. Jednom sam vec ovde pisao o tome kako mozhda negde medju Pigmejima upravo zhivi potencijalni genije za atomsku fiziku, koji ce ostati neotkriven...
Ukratko, nisam ni za ni protiv, pogotovo ne iz nekakvih "moralnih" razloga. Jednostavno - koji ce nam?
 

Back
Top