РАСТЕ ИНТЕРЕСОВАЊЕ ЗА ЈАСЕНОВАЦ!

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
Расте интересовање за истину о Јасеновцу

Јад Вашем је симболички темељ јеврејске државе Израел, а социјалистичка Југославија је стварана на манипулацији сећањем на злочин, каже јеромонах Јован (Ћулибрк), координатор Одбора СПЦ за Јасеновац


Прошло је више од шездесет година, а потпуна истина о Јасеновцу још увек није позната. Лицитира се бројем жртава, а има покушаја да се овај концентрациони логор, симбол страдања Срба, Јевреја и Рома у Другом светском рату, преименује у радни. Јеромонах Јован (Ћулибрк), координатор Одбора за Јасеновац Српске православне цркве, који на Јеврејском универзитету у Јерусалиму проучава холокауст, каже да Јасеновац никада није био табу тема, већ да је постојао табу приступ у проучавању ове стравичне „индустрије смрти” на простору бивше Југославије.

„Сведоци смо да је биће бивше Југославије било утемељено на забораву, док је на другој страни Израел заснован на сећању – уосталом историјско памћење и јесте библијска творевина јеврејског народа. Сећање на страдање у холокаусту једна је од окосница постојања данашње државе Израел”, каже отац Јован.

Настојатељ манастира Морачник на Скадарском језеру, отац Јован (1965) врстан је познавалац холокауста. Први пут био је у Израелу 2001. године у делегацији владе СРЈ. У децембру 2002. учествовао је на Трећој међународној конференцији о Јасеновцу која је одржана у Јерусалиму. Почетком 2003. године започео је студије на Међународној школи за образовање о холокаусту у Јад Вашему, а касније је наставио усавршавање на Јеврејском универзитету у Јерусалиму и на Међународном институту за проучавање холокауста.

„Јад Вашем је символички темељ и израз нове јеврејске државе Израел. Код нас је било супротно – социјалистичка Југославија је стварана на манипулацији сећањем на злочин. Јасеновац је тек 1964. године и то на уцену бораца постао спомен-подручје. Али, ниједном речју тада се није говорило ко је био жртва, а ко злочинац и зашто се злочин десио. Јасеновачки споменик опомиње на неко апстрактно зло и из апстракције Богдановићевог споменика морало се алегоријски и символички дедуковати ко је ту кога убијао и зашто. Бившој Југославији је недостајала истина; без истине пак није била могућа правда, без правде помирење, а без свега тога постајемо звери”,
објашњава отац Јован, додајући да интересовање за истину о Јасеновцу у свету расте и да је пред нама посао да чињенице представимо међународној јавности.

Координатор одбора за Јасеновац СПЦ подсећа на три завета које је Србима у аманет оставио свети владика Николај (Велимировић) садржана у тексту „Најстрашнија инквизиција”: „Прво, да се не свете, јер ко се освети тај се не посвети. Друго, да се поносе својим мученицима и литургијски их прослављају и треће, да свету објављују шта се десило како се то више не би догодило ниједном народу”.

Та три завета, како додаје, важе и данас. СПЦ је током комунистичког времена успела да сачува истину o идентитету жртава. Већина жртава Јасеновца – Роми, Срби, Јевреји – побијена је због своје вере и националности. Међу побијенима било је и антифашиста чије је жртва бескрајно драгоцена пред Богом, јер није било лако Хрватима и босанским муслиманима да се успротиве НДХ.

– Постоји велика количина публицистике, књига писаних из постојећих књига, а када су у питању истраживања немамо скоро ништа. Нажалост, тек ове године ћемо добити комплетне резултате истраживања др Србољуба Живановића која је као антрополог и палеопатолог обавио 1964. године истражујући јасеновачке гробнице. Ни после шездесет и две године од затварања капија Јасеновца, још немамо монографију о овом концентрационом логору, али зато имамо инфлацију публицистике – каже отац Јован.

„Не можемо порећи да је за Србе страдање у Другом светском рату, слично Косовској бици, оставило темељни печат на национално биће. Да ли је реално очекивати од Хрватске да она утемељи спомен-подручје на таквом размишљању? Не знам. Како год било, драгоцен је свако ко се у Хрватској озбиљно бави Јасеновцем, јер тамо то није пријатна тема. Образовање о холокаусту последњих деценија једно је од најважнијих питања образовања у западном свету. До сада је дванаесторо људи из Српске православне цркве завршило постдипломски семинар на Међународној школи за образовање о холокаусту, а у јулу и држава Србија ће послати прва два полазника”, објашњава наш саговорник.

Програм у овој школи у Јад Вашему је историјско-педагошки. Полазници добијају згуснута темељна историјска знања о холокаусту. Упознају се с педагошким искуством Јад Вашема о начину како се сећање али и знање о холокаусту чува и преноси. Отац Јован каже да има и критика на начин како се холокауст предаје у школама, али чињеница je да су се постигли велики резултати.
– У израелској и светској научној јавности нема сумњи ко је и од кога страдао у Јасеновцу, али ни о томе ко је био главна жртва у Другом светском рату у Југославији. За разлику од нас Јевреји су прецизнији, документованији, а понекад и самокритичнији по питању сопственог страдања. Но, манипулације бројкама побијених у Јасеновцу нису само југословенска специфичност: на пример, званична бројка страдалих у Аушвицу дуго времена била је четири милиона да би наука утврдила да се тај број креће између 1,1 и 1,5 милиона жртава – каже отац Јован.
Миленко Пешић
[објављено: 02.06.2007.]
 
Enfroz2891.:
Pa naravno..guralo se pod tepih tada zbog "bratstva i jednistva"da Hrvati snose apsolutnu odgovornost.
A kolko vidim i danashnjoj deci ********* mnogo smeta ta tema...

Mislim da gresis...

ja sam vec na jednoj temi i postavila pitanje zasto je Tito zabranio da se " radi" na utvrdjivanju istine oko Jasenovca i adekvatnom kaznjavanju krivaca, ali nije bilo zainteresovanih da mi odgovore. :?

Mada...nikada nije kasno i uvek ima vremena za pokretanje tog postupka...ja sam za ZA svakako...
 
SANDRINAbg:
Mislim da gresis...

ja sam vec na jednoj temi i postavila pitanje zasto je Tito zabranio da se " radi" na utvrdjivanju istine oko Jasenovca i adekvatnom kaznjavanju krivaca, ali nije bilo zainteresovanih da mi odgovore. :?

Mada...nikada nije kasno i uvek ima vremena za pokretanje tog postupka...ja sam za ZA svakako...
Pa ja sam ti odgovorio zashto nije...da se "braca"ne osete uvredjenima.
A ne znam samo u chemu greshim?
 
I interesantna chinjenica je da niko ne spominje i pitanje :Zashto su Partizani stali kod Jasenovca?Shto ga nisu oslobodili?Nego su ti nesrecnici morali sami da izvrshe proboj...
Ja lepo kazem, u 2.svetskom ratu kod nas apsolutni pobednici nisu bili ni komunisti ni "Jugosloveni"nego Hrvati i smao Hrvati....AVNOJ-evske granice to potvrdjuju,a mi budale smo toga postali svesni tek 50 godina nakon 1945.A kad se uzme chinjenica da je velika vecina njih bila "uz drugu stranu"tako neshto tek dobija na monstruoznosti.
 

Back
Top