Balet i opera

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Lada

Legenda
Poruka
52.215

- - - - - - - - - -

Ashen-Ataljanc-Kolarov-Soneti.jpg

Ašhen Ataljanc i Dejan Kolarov
 
Poslednja izmena:
Uvek je posebno uživanje da se pogleda tragikomična Mocartova opera Don Đovani,a ovaj put je to bilo u Kombankovoj areni (renoviran Dom sindikata). Internacionalni ansambl su činili dirigent Metropoliten opere Gregori Bukalter,vrlo dobre kineske pevačice u ženskim rolama i sa njima naša divna Jasmina Trumbetaš kao Dona Elvira. Muške uloge su poneli naši srpski pevači.

Tematika je potpuno vanvremnska, a ova postavka je vrlo lepo smeštena u XX vek sa zanimljivom koreografijom i kostimima. Sama priča je opričana već milion puta..nezajažljivi zavodnik Don Đovani ne preza ni od čega,gazi preko tuđih osećanja da bi zadovoljio svoju narcisoidnost i nesigurnost, a to jedino može uz stalno povećanje spiska žrtava. Na kraju se njegova strast okreće protiv njega i on završava tragično bez snage da se pokaje. Kod njega je sve jasno, ali meni su mnogo zanimljivije njegove "žrtve". U ime čega i zašto te žene trpe takva poniženja? Kako god, na kraju se i one pridružuju muškarcima u jednom sveopštem linču i osveti. Ja ne bih baš tako završila ovu priču, malo je preterano..ali dobro, Mocart kao poznati puritanac :lol: ga je poslao u Ad.

Dragoljub Bajić je bio odličan Laporelo,ali pošto nemam snimak sa ove predstave, evo Luke Pisaronija u jednoj od mojih omiljenih sekvenci .On tu glumački šaljivo otvara oči Dona Elviri o svom gospodaru i njegovom razvratnom životu.


Inače, volim sve te vickaste sluge u operama ili književnosti tog vremena. :)
 
Po mom misljenju,glumci nikako ne spadaju pod onaj pojam UMETNIK. Umetnik je neko,ko proizvodi NESTO.Dakle,umetnici su slikari,vajari,umetnicki stolari itd.
Glumci ustvari pretstavljaju na pozornicama,likove koje su drugi osmislili (pisci,dramaturzi). Oni su nesto slicno Ikonopiscima.Oni nisu priznati za umetnike,vec se
nazivaju KOPISTIMA. Zasto ? Pa zato sto Ikonopisci ne prave originale,vec kopiraju,uglavnom srednjevekovne Ikone.Onaj ko napise pesmu,to je pesnik.Onaj ko tu pesmu reprodukuje,on je recitator,nije stvaralac.Medju tim,danas su (bar kod nas) glumci stavljeni na pijedestal,koji nikako ne zasluzuju.:zimag:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top