Pomoći mu ili zabraniti ?

Ona Marge

Veoma poznat
Poruka
10.591
Juce sam, radeci domaci sa svojim sinom, u svesci otkrila jednu poprilicno losu puskicu za prepisivanje.
I sta da mu kazem, takva puskica ne prolazi ni kod najnezainteresovanijih nastavnika. Velika je, nepregledna, teska za rukovanje...
Silno sam pozelela da mu pokazem kako se to u stvari radi, jer sam u zivotu zahvaljujuci njima odradila mnogo uspesnih kontrolnih zadataka, a bilo je i dosta teskih ispita koje sam na taj nacin polozila na fakultetu. Onda sam se suzdrzala i odlucila da dobro razmislim o tome. I , evo, jos uvek razmisljam.U zivotu ce se najverovatnije morati sluziti sitnim prevarama i lazima kao i svi mi, a, opet, ako sada pocne , da li ce to do kraja biti samo sitne ili one najgore, krupne prevare, lazi i kradje ?
 
Pomoći mu!
ja sam svoje dete naučila da bude dobro, vredno, pošteno, ovo-ono...
ali sada je postala malo nesnalažljiva...
ona uči..uči... dobije 5, a mnoga deca koja znaju za 2 ili 3 na kontrolnom prepisuju... i dobiju isto 5..
zadnjih par meseci je bukvalno učim kako da muva kad nešto ne zna...
i ja sam se u početku pitala da li je to u redu.. ma jeste!
 
ja bih zabranila,mislim da tako ucis dete necemu losem,da se izvlaci na mufte a onda ce ti biti krivo kad ga zamolis da usisa a on sve gurne pod tepih;) to vreme koje provede u pravljenju puskica moze da iskoristi da nauci gradivo.naravno on ce i dalje da ih pravi i ne bih se brinula zbog toga,pa i sama sam ih koristila,ali prosto mislim da nije u redu da kao roditelj-odrasla odgovorna osoba podrzavas to,to je kao da mu kazes da je ok krasti
 
Uh, kako to mozes da poredis sa kradjom?
Ja podrzavam, jer znam da sva deca u odeljenju prave puskice pred kontrolni, pa zasto onda ne bi i ona? I treba da zna da se snalazi u zivotu, pocevsi od tih puskica. Bas nista ruzno u tome ne vidim.
Znas li sta svi rade pred pismeni iz srpskog? Unapred tacno znaju koja ce biti tema. Svi kod kuce lepo sastave, nekima verovatno i roditelji. Napravi se puskica i prepise na casu.
 
poredim sa kradjom jer na kraju bez rada ima satisfakciju(dobru ocenu) koju nije zasluzila.ali to je samo moje misljenje,hej!inace znam sta sve deca rade,pa isla sam u skolu ali sada mislim da je totalno glupo provesti toliko vreme u pripremi puskica,skrivanju,mozganju umesto da nauce.snalazenjem smatram da od znanja za dvojku ti tako smotas profesora da ti da peticu(ima dece koja umeju od malo znanja da naprave lepu pricu,i one koje znaju sve a izgleda kao da nemaju pojma)
 
Ne mora sa puskice da se prepise za 5, u predmetima koje nisam volela i ucila maksimalno prepisivala sam dovoljno za 4, da posle na usmenom ne bude belaja.
Tema je bas dobra, podrzati ili prekoriti dete u laksem dolazenju do cilja. Iz sadasnje tacke ja bih pomogla u smislu "ne slazem se sa prepisivanjem ali ako to vec radis nauci kako da te manje primete".
Lepo je ono udarnicko ucenje za dobru ocenu ali kad se dete nadje u situaciji da svi muvaju, a tako je od obdanista pa dalje ceo zivot, posle ce na nekoj temi o roditeljima da napise "zao mi je sto me nisu naucili da se snadjem kad svi to rade a ja ispadam glup jer sam vaspitan da budem posten". Na zalost, postenje je sve manje cenjeno, lepo je dete tome uciti ali zivot tera na snalazenje.
 
da ponovim.. moje dete je dobro, pošteno i vredno..
zato ona zaslužuje da dobije 5
ranije.. ako nešto na kontrolnom ne zna, nikad nije pokušavala da prepisuje.. npr. i dobije zato 4.
šta je loše u tome da nekad i prepiše ili pogleda u svesci..?
da ponovim... roditelj zna gde je granica..
i još nešto..
SNALAŽLJIVOST=INTELIGENCIJA
 
jeco nema potrebe da ponavljas,ti si ovde svoje misljenje dala,kao i svi ostali,u to da je tvoje dete inteligentno ni najmanje ne sumnjam,molim da shvatis forum kao sto jeste-razmena misljenja,kao da se osecas napadnuto jbt...i mozes da napises da ti kao roditelj znas gde je granica ali da svaki roditelj zna-ne bih se slozila
 
Ja se ovde slazem sa Hani, tj protiv sam toga da roditelji prave puskice deci. I ja sam pravila puskice u osnovnoj skoli, doduse vrlo retko, najcesce formule iz fizike ili hemije. Ta dva predmeta bas nisam volela a i nastavnici koje sam imala nisu bili bas najbolji predavaci. U srednjoj i na faksu mi to uopste nije palo na pamet. Nekako bi me bilo sramota da me ovako "matoru" uhvate a i vece mi je zadovoljstvo kada znam da sam dobru (ili losu) ocenu zasluzila sopstvenim znanjem a ne znanjem nekog ko sedi pored mene ili pomocu puskice. Meni nikada niko nije napisao domaci, daleko od toga da mi roditelji nisu pomagali, vezbala je mama sa mnom matematiku pred svaki kontrolni u osnovnoj skoli ali da mi naprimer napise sastav, to nikada. Ovo spominjem zato sto znam mnoge kojima roditelji pisu. Bas mi je pricala tetka (njena cerka ide u treci osnovne) pre neki dan kako mame izmedju sebe izbezumljeno menjaju kontrolne (deca imaju iste iako idu u paralelne razrede) i ispituju jedne drugu sta je bilo. :roll: I onda su valjda ponosne kada im deca imaju sve petice. :roll: Bas sam juce cula kako je najbolja drugarica moje sestrice od tetke dva dana izostala iz skole zato sto su imali kontrolni iz matematike (koji njena mama nije uspela nabaviti :lol: ) pa da joj to ne snizi ocenu na kraju godine. :roll: Stvarno svasta... A to je treci razred osnovne, sta ce biti u petom kada dobiju razlicite nastavnike i kada paralelni razredi ne budu imali iste kontrolne?
Ne znam, protiv sam toga, briga me da li drugi prepisuju, prave puskice i slicno, to je njihova sramota. Blizi mi se prilicno tezak ispit iz racunovodstva i ekonomije, nije mi (jos uvek :lol: ) palo na pamet da napravim puskicu, toliko je tezak da stvarno zelim da ga polozim sopstvenim znanjem pa da sebe onda zasluzeno pocastim u parfimeriji. :-D
I za kraj ne mislim da treba vikati ili ne daj Boze mlatiti dete ako roditelj nadje puskicu vec probati objasniti da time samo zavarava sebe. Tako bih ja uradila. Deca ce uvek praviti puskice i to je nesto sto se ne moze izbeci ali mislim da je pogresno pomagati u tome. A sto se tice snalazljivosti, to je vrlo lepa osobina ali dobiti lepu ocenu na kontrolnom/ispitu pomocu puskice za mene nije odlika snalazljivosti, ne mogu se citav zivot pisati puskice a tada mogu da nastanu problemi. Ja sam zimus iz ispita o kojem veze nisam imala dobila osmicu jer sam razvezala o onome o cemu sam najvise znala pa povezala sa onim o cemu nemam pojma i na taj nacin zavarala profesora da stvarno nesto znam. :lol: I sve to bez puskice. :D

Samo jos da naglasim da nikoga ne napadam, ovo je samo moje misljenje na temu. :wink:
 
Priča se da je pripremanje puškica vid učenja - ono, dete nauči da izvuče najvažnije stvari iz lekcije, da ih sažeto prepriča, pa dok iz dva-tri pokušaja napravi puškicu, jednostavno upamti.
Ja sam u gimnaziji imala profesorku matematike koja je tražila da pravimo puškice pred kontrolni, pa da ih taj dan zaboravimo kod kuće :)
U svakom slučaju, ima tu koristi (osim one očigledne-prepisivanje) i nije baš za poređenje sa krađama i prevarama - na kraju krajeva i mi smo to radili, pa nismo ispali tako loši, jel? ;)
Ali sve gubi smisao kad ti mama pravi puškice - to ti je kao da mama napiše domaći zadatak: nit' si pomogla detetu, + poslala si mu signal da je OK da neko drugi završava tvoje obaveze i da tako bude dobar đak.
Ne znam, možda ne treba da reaguješ. Detetu treba staviti do znanja da je bolje pošteno naučiti, nego pribegavati takvim prečicama, ali ne treba ni da očajavaš ako pokuša i (ne) uspe. Ili da probaš foru ove moje profesorke, to nije bio loš potez...
 
Ja u poslednje vreme, odnosno u poslednjih nekoliko godina ne mogu da se načudim pričama roditelja koliko su pod stresom kada im dete pođe u osnovnu školu i koliko vremena i pažnje moraju da posvete tom stresnom životnom periodu i za dete, i za njih. Svi se ubiše od pisanja domaćih, crtanja, itd.
Razumem da je taj period važan za dete, da je to velika prekretnica i obaveza i sve što ide ide uz to. Ali, ne razumem zašto se roditelji preterano uključuju u rad dece. Kad sam ja išla u školu (nije to sad ona priča da sam čuvala krave pre podne, a posle podne pešačila 10km bosa do škole), to ni približno nije bilo tako. Ne znam koliko je gradivo sada teže i da li deca stvarno ne mogu sama sve da savladaju, ali pisanje domaćih umesto dece nikada neću moći da shvatim, niti podržim. Isto tako mislim i o puškicama. Bolje je deci pokazati kako da sistematski uče i "pohvataju" najvažnije iz gradiva ("sistem puškica"), nego da se oslanjaju na puškice. ne mislim da će dete biti snalažljivije u školi i životu ako ga naučim kako da pravi i koristi puškice. Ja ih nisam koristila u osnovnoj i srednjoj školi, bila sam snalažljiva u svom (ne)znanju.
 
@chokolada,
zelim ti mnogo srece na tom ispitu iz knjigovodstva i racunovodstva. To je bio jedan od ispita koji sam polozila na pusketine, a ne puskice.
Ako u tim zadacima mozes da se snadjes tako sto imas uradjen slican primer na puskici, onda po mom misljenju znas dovoljno iz tog predmeta.
Inace to sto treba da polazes, nikada u tom obliku neces koristiti u praksi osim ako drasticno nisu izmenili udzbenike i plan rada.
 
parka:
Samnom niko nikada nije radio domaći. Jesam ja zanemarivana u detinjstvu? :(
Sigurno da jesam sad ne znam jel se samnom piše sastavljeno ili odvojeno...

Piše se odvojeno, a ako se samo o domaćem radi, nisi bila zanemarivana.;-) Ja znam da nisam jer isto tako sa mnom roditelji nisu radili domaći. Mama je prvo polugodište prvog razreda samo proveravala uveče jesam li uradila sve, ali nikada mi niko nije uradio domaćio, napisao sastav, ili nacrtao neki crtež umesto mene. Objasniti detetu način, pokazati mu kako može nešto da uradi je jedna stvar, a druga je sesti i napisati sastav iz srpskog za njega i onda se pred drugima ponositi peticama vašeg deteta i talentom za pisanje.
 
@medved_bg
@ultrared
Slazem se u potpunosti sa vama.
Jezim se recenice "Idemo kuci da pisemo domaci" pri cemu se misli bukvalno na to da roditelj i dete zajedno rade domaci.
A zamisli ovo "Idem kuci da detetu napravim puskice za pismeni".
Dokle smo to mi dosli?
 
Nikada nisam svom detetu napisala domaci jer znam da bih mu ucinila medvedju uslugu. Izuzetno je uspesan u skoli i ja ne vidim nista lose u tome da ako dobro nauci, a ima potrebu da napravi puskicu za svaki slucaj, da to i uradi. Nemam pojma da li ih pravi, nismo nikada pricali o tome, ali verujem da pripremi po nesto za svaki slucaj.
 
pusti ga da sam otkriva svet oko sebe...naravno, pomazi koliko mozes da lakse podnese sokove koje ovaj svet nosi sa sobom...konkretno oko puskica smatram da ne treba da se mesas, samo kada bude provaljen od strane profesora nauciti ce kako se to radi :) i sam sam uz puskice prosao mnoge kontrolne i mnoge ispite...
 

Back
Top