Maticna ploca i baterija !!!!!

Liberty mnogo hvala. ali nisam resio svoj problem.Mozete li mi napisati kakvi su podaci(moguci)
sacuvani u MP i sta ce se desiti ako izvadim CMOS bateriju pa je ponovo vratim.Koliko dugo treba da bude izvadjena da ima efekat.Izvinite, ali bojim se da nesto ne zabrljam.Pozdrav!!!
 
Evo par primer, bice ti lakse:

Recimo postavis lozinku za pristup bios-u i postavis recimo lozinku koja mora da se ukuca za podizanje operativnoga sistema.
Kada bi izvadio bateriju, zatim vratio posle odredjenog vremena, to vise nebi funkcionisalo. Dakle lozinke, za pristup Bios-u i podizanju racunara nebi vise postojale, jer si resetovao bios i sva setovanja su vracena po default-u.

Evo jos jedan primer:

Kada bi recimo setovao da je prvi hard disk, zatim flopy, pa nakon toga cd/dvd i izvadio bateriju, zatim vratio posle odredjenog vremena, to opet nebi vise radilo. Sta bi se desilo ? Bios bi podesio uredjaje recimo ovim redom: Flopy, cd/dvd, pa tek onda hard disk, recimo.


Evo jos jedan primer:

Kada bi izvadio bateriju i zatim vratio posle odredjenog vremena, sat na tvome racunaru bio se vratio unazad. Ovaj sat na tvome monitoru desno dole koji gledas.

Evo i zakljucak:

Dakle u (globalu), baterija u bios-u, odnosno na maticnoj ploci, sluzi za pamcenje setovanih stvari unutar bios-a, to jest, onoga sta je korisnik sam definisao unutar njega.

Stariji racunari su na svojim maticnim plocama imali baterije zalemljene na samoj ploci, kod njih se bios resetovao drugacije u zavisnosti od ploce. Danasnje savremenije ploce dozvoljavaju vadjenje (rucno) baterija i resetovanja.

Ovo je najprostije receno.
 
Hvala Vam svima na pomoci, morao sam raditi pa nisam stigao da se javim.U cemu je problem???
Imao sam na kompjuteru instaliran Win XP pro (P) i doslo je do problema pa sam morao da formatiram HD i poceo sam ponovno instalaciju, koju sam uradio za mene i decu mnogo puta do sada, sa CD-ima
Win XP pro koje imam.Probao sam mnogo puta da instaliram i korisitim razlicite CD, ali uvek neuspesno posto uvek nedostaju neke fajle i uvek neke razlicite.Probao sam i sa boot flopijima, sve ide kako treba ali kada stavim CD opet neka fajla nedostaje.Instaliram Win 2000,Win 2003 sve u redu ali XP nece.Sve sam uvek instalirao a da je kompjuter bio prikljucen na internet, neznam mozda je to problem, posto su svi Win XP (P)..Posto neznam kakvi podaci ostaju memorisani na MP i dali uopce ostaju, mislio sam mozda je tu problem.Resio sam da izvadim bateriju, ali da se prethodno raspitam o tome.Ne ja nisam menjao nista na MP jer se bojim posto nisam dobro informisan o OC iako imam stari procesor Barton 2500, koji je koliko sam procitao odlican za OC.Jos jednom se iskreno zahvaljujem i izvinjavam sto nisam pravovremeno reagovao na vase odgovore.Hvala.
 
joooj ljudi sto vi znate da komplikujete!!!!! Sto lepo i jednostavno nekazete coveku da vadjenjem baterije vratja bios na default vrednosti! ALI,ali, ali....... nekada se moze dogoditi da to netje da uspe dok se sa ploce ne otkaci i napajanje. A, evo i zbog cega; u kondenzatorima na samom napajanju ipak se zadrzi jedan deo struje koji doduse u maloj kolicini napaja plocu, tako da kratkotrajno vadjenje baterije nekada nada rezultat.Dakle, ako hotjesh da resetujes bios: raskaci napajanje,izvadi bateriju,sacekaj jedno 30-tak sekundi do minut, vrati bateriju, prikaci napajanje( obavezno jer netje da radi bez njega ),i voziiiiiii misko.Pozdrav!
 
neledr:
... u kondenzatorima na samom napajanju ipak se zadrzi jedan deo struje koji doduse u maloj kolicini napaja plocu, tako da kratkotrajno vadjenje baterije nekada nada rezultat.Dakle, ako hotjesh da resetujes bios: raskaci napajanje,izvadi bateriju,sacekaj jedno 30-tak sekundi do minut, vrati bateriju, prikaci napajanje( obavezno jer netje da radi bez njega )
Jel' se ti šališ ili... ?
 
Prvo,malo sam preterao sa salom, drugo ovo sam rekao zato sto mi se desavalo da na nekim plocama kada izvadim bateriju na 5-6 sekundi n ista se ne desava dok ne raskacim napajanje,trece posto ste i meni pomogli puno puta,nadam se da mi necete zameriti.Ali zaista mi se desavalo da na nekim ASUS-ovim plocama vadjenje samo baterije neda rezultate,bez raskacivanja napajanja.Jedan od drugara u servisu mi je rekao za pricu o napajanju pa sam zato i ja vama to napisao, mada je i meni to bilo malo cudno u neku ruku.S`'toga jos jednom sorry,:(( Cetvrto,cisto onako da Vas pitam, a sta ako se recimo meni na laptopu desi da moram da resetujem bios, kako to da uradim??
 
ta baterija je zasluzna da racunar pri gasenju ne zaboravi podesavanja u biosu tako da recimo ako nemas bateriju pri swakom dizanju sistema moraces da podesavas u biosu parametre ( recimo swaki put ces morati da namestas sat i datum)

swrha te baterije je dakle samo u tome da ako je racunar ugasen i nema napajajuce struje u sebi baterija posluzi da se ipak nadje malo struje tamo gde je ona neopgodna da se podaci o podesavanjima nebi poremetili...

bateriju menjaj jednom godisnje ... nije skupa imas je kod skoro svakog sajdzije....

pozdrav Mario!!!
 

Back
Top