Maticna ploca i baterija !!!!!
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 49

Tema: Maticna ploca i baterija !!!!!

Početnik
    Učlanjen
    06.01.2006.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Maticna ploca i baterija !!!!!

Zamolio bih Vas da mi kazete sta se dobija odnosno gubii, ako izvadim bateriju iz maticne ploce.Svima unapred hvala.

Početnik
    Učlanjen
    06.01.2006.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Maticna ploca i baterija !!!!!

Liberty mnogo hvala. ali nisam resio svoj problem.Mozete li mi napisati kakvi su podaci(moguci)
    sacuvani u MP i sta ce se desiti ako izvadim CMOS bateriju pa je ponovo vratim.Koliko dugo treba da bude izvadjena da ima efekat.Izvinite, ali bojim se da nesto ne zabrljam.Pozdrav!!!

Aktivan član
    Učlanjen
    28.07.2006.
    Reputaciona moć
    0

[FONT=Tahoma]Evo par primer, bice ti lakse:

Recimo postavis lozinku za pristup bios-u i postavis recimo lozinku koja mora da se ukuca za podizanje operativnoga sistema.
    Kada bi izvadio bateriju, zatim vratio posle odredjenog vremena, to vise nebi funkcionisalo. Dakle lozinke, za pristup Bios-u i podizanju racunara nebi vise postojale, jer si resetovao bios i sva setovanja su vracena po default-u.

Evo jos jedan primer:

Kada bi recimo setovao da je prvi hard disk, zatim flopy, pa nakon toga cd/dvd i izvadio bateriju, zatim vratio posle odredjenog vremena, to opet nebi vise radilo. Sta bi se desilo ? Bios bi podesio uredjaje recimo ovim redom: Flopy, cd/dvd, pa tek onda hard disk, recimo.

Evo jos jedan primer:

Kada bi izvadio bateriju i zatim vratio posle odredjenog vremena, sat na tvome racunaru bio se vratio unazad. Ovaj sat na tvome monitoru desno dole koji gledas.

Evo i zakljucak:

Dakle u (globalu), baterija u bios-u, odnosno na maticnoj ploci, sluzi za pamcenje setovanih stvari unutar bios-a, to jest, onoga sta je korisnik sam definisao unutar njega.

Stariji racunari su na svojim maticnim plocama imali baterije zalemljene na samoj ploci, kod njih se bios resetovao drugacije u zavisnosti od ploce. Danasnje savremenije ploce dozvoljavaju vadjenje (rucno) baterija i resetovanja.

Ovo je najprostije receno.[/FONT]

Aktivan član dr_Bora (avatar)
    Učlanjen
    27.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    60

Citat Original postavio boko46
    ... ali nisam resio svoj problem...
    Pa reci nam koji problem imaš...

Ističe se Klothius (avatar)
    Učlanjen
    18.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    59

Pa da. Ne mozemo mi da nagadjamo. BTW ukoliko si dizao frekv. procesora ili podesavao tajminge ram memorije ili voltazu oba itd. to ce se vratiti na normalnu frekv.

Primećen član Zlaja87 (avatar)
    Učlanjen
    22.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    48

Mozda mu baterija treba za rucni sat

Aktivan član
    Učlanjen
    12.08.2006.
    Reputaciona moć
    54

@Klothius nije da vredjam ili ponizavam-al ako lik ne zna sta se desava vadjenjem baterije-tesko da je dizao frekv. ili podesavao tajminge Bez uvrede

Učlanjen
    18.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    59

@rema Pa mozda je bas zato pitao sta se sve gubi kada se izvadi baterija. Mozda je ceprkao malo po biosu i ne znajuci cemu sluzi koja opcija promenio nesto da bi testirao to i BANG! Komp nece se upali.

Elita Iwan91 (avatar)
    Učlanjen
    01.12.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    204

Posto covek nece da kaze u cemu je problem ostaje nam samo pasulj....

Početnik
    Učlanjen
    06.01.2006.
    Reputaciona moć
    0

Hvala Vam svima na pomoci, morao sam raditi pa nisam stigao da se javim.U cemu je problem???
    Imao sam na kompjuteru instaliran Win XP pro (P) i doslo je do problema pa sam morao da formatiram HD i poceo sam ponovno instalaciju, koju sam uradio za mene i decu mnogo puta do sada, sa CD-ima
    Win XP pro koje imam.Probao sam mnogo puta da instaliram i korisitim razlicite CD, ali uvek neuspesno posto uvek nedostaju neke fajle i uvek neke razlicite.Probao sam i sa boot flopijima, sve ide kako treba ali kada stavim CD opet neka fajla nedostaje.Instaliram Win 2000,Win 2003 sve u redu ali XP nece.Sve sam uvek instalirao a da je kompjuter bio prikljucen na internet, neznam mozda je to problem, posto su svi Win XP (P)..Posto neznam kakvi podaci ostaju memorisani na MP i dali uopce ostaju, mislio sam mozda je tu problem.Resio sam da izvadim bateriju, ali da se prethodno raspitam o tome.Ne ja nisam menjao nista na MP jer se bojim posto nisam dobro informisan o OC iako imam stari procesor Barton 2500, koji je koliko sam procitao odlican za OC.Jos jednom se iskreno zahvaljujem i izvinjavam sto nisam pravovremeno reagovao na vase odgovore.Hvala.

Domaćin Oggy (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    87

Taj problem je ili CD sa greskom ili los HardDisk.Nemoj vaditi bateriju dzabe ako nisi nista dirao u BIOSu.Te razlicite CDe koje koristis, da li su kopije jednog Win XP ili sa razlicitih strana?

Učlanjen
    18.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    59

Pa da skoro sigurno je los CD,posto da je hard los, posto opusteno instalira win2000.

Primećen član neledr (avatar)
    Učlanjen
    16.05.2004.
    Pol
    muški
    Mionica,Valjevo.....na nema mesta svuda sam po svetu...
    Reputaciona moć
    57

Smile Re: Maticna ploca i baterija !!!!!

joooj ljudi sto vi znate da komplikujete!!!!! Sto lepo i jednostavno nekazete coveku da vadjenjem baterije vratja bios na default vrednosti! ALI,ali, ali....... nekada se moze dogoditi da to netje da uspe dok se sa ploce ne otkaci i napajanje. A, evo i zbog cega; u kondenzatorima na samom napajanju ipak se zadrzi jedan deo struje koji doduse u maloj kolicini napaja plocu, tako da kratkotrajno vadjenje baterije nekada nada rezultat.Dakle, ako hotjesh da resetujes bios: raskaci napajanje,izvadi bateriju,sacekaj jedno 30-tak sekundi do minut, vrati bateriju, prikaci napajanje( obavezno jer netje da radi bez njega ),i voziiiiiii misko.Pozdrav!

Domaćin Oggy (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    87

Pa da zasto jednostavno kad moze komplikovano

Inace BIOS se resetuje pomocu jumpera(kratkim spajanjem) pored baterije i nema potrebe da se vadi napajanje ili baterija.Neko je to tako smislio- valjda da bude lakse.

Aktivan član *P*A*B*L*O* (avatar)
    Učlanjen
    05.09.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    58

Ili jednostavno kad se pretera sa overclockom plocha sama resetuje CMOS (ako ima S.R.S)

Aktivan član dr_Bora (avatar)
    Učlanjen
    27.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    60

Citat Original postavio neledr
    ... u kondenzatorima na samom napajanju ipak se zadrzi jedan deo struje koji doduse u maloj kolicini napaja plocu, tako da kratkotrajno vadjenje baterije nekada nada rezultat.Dakle, ako hotjesh da resetujes bios: raskaci napajanje,izvadi bateriju,sacekaj jedno 30-tak sekundi do minut, vrati bateriju, prikaci napajanje( obavezno jer netje da radi bez njega )
    Jel' se ti šališ ili... ?

Domaćin Oggy (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    87

Mislim kolega doktore...

Elita Iwan91 (avatar)
    Učlanjen
    01.12.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    204

Citat Original postavio Oggy
    Pa da zasto jednostavno kad moze komplikovano

Inace BIOS se resetuje pomocu jumpera(kratkim spajanjem) pored baterije i nema potrebe da se vadi napajanje ili baterija.Neko je to tako smislio- valjda da bude lakse.
    ovako je zanimljivije

Učlanjen
    16.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    57

Wink Re: Maticna ploca i baterija !!!!!

Citat Original postavio dr_Bora
    Jel' se ti šališ ili... ?

xe,xe.....ma nesalim se.....ozbiljan sam!Na nekim plocama mi nije uspelo samo vadjenjem baterije,ovo je provereno!!!! Probajte da izvadite bateriju na nekoliko sekundi,vratite pa cete videti i sami.Ali.......

Učlanjen
    18.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    59

Citat Original postavio neledr
    Probajte da izvadite bateriju na nekoliko sekundi,vratite pa cete videti i sami.
    Pa probao sam na vise ploca i sa vise napajanja i svaki put je bilo dovoljno da izvadim bateriju na 10S.

Domaćin Oggy (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    87

Pa fizicki nemozes da ih zamenis za manje od gore pomenutih 10 sek.Tako da svako vadjenje znaci reset.
    A ako je reset i namera iskljuci se napajanje, spoje jumperi i eventualno za siguricu izvadis bateriju na 10-30sek- nema da omane.

Učlanjen
    18.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    59

A sta ako ne izvadim bateriju iz kucista vec je drzim tik pored njenog predvidjenog mesta? Mozda i nije 10s tacno,ali je sigurno manje od 17s.

Učlanjen
    18.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    59

Inace zaista mislis da lik zna gde mu je jumper za reset CMOS-a ako mora da postavi temu da proveri sta se brise vadjenje baterije? Bez uvrede.

Učlanjen
    16.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    57

Unhappy Re: Maticna ploca i baterija !!!!!

Prvo,malo sam preterao sa salom, drugo ovo sam rekao zato sto mi se desavalo da na nekim plocama kada izvadim bateriju na 5-6 sekundi n ista se ne desava dok ne raskacim napajanje,trece posto ste i meni pomogli puno puta,nadam se da mi necete zameriti.Ali zaista mi se desavalo da na nekim ASUS-ovim plocama vadjenje samo baterije neda rezultate,bez raskacivanja napajanja.Jedan od drugara u servisu mi je rekao za pricu o napajanju pa sam zato i ja vama to napisao, mada je i meni to bilo malo cudno u neku ruku.S`'toga jos jednom sorry,( Cetvrto,cisto onako da Vas pitam, a sta ako se recimo meni na laptopu desi da moram da resetujem bios, kako to da uradim??

Ističe se rokavec (avatar)
    Učlanjen
    05.04.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    64

Wink Re: Maticna ploca i baterija !!!!!

ta baterija je zasluzna da racunar pri gasenju ne zaboravi podesavanja u biosu tako da recimo ako nemas bateriju pri swakom dizanju sistema moraces da podesavas u biosu parametre ( recimo swaki put ces morati da namestas sat i datum)

swrha te baterije je dakle samo u tome da ako je racunar ugasen i nema napajajuce struje u sebi baterija posluzi da se ipak nadje malo struje tamo gde je ona neopgodna da se podaci o podesavanjima nebi poremetili...

bateriju menjaj jednom godisnje ... nije skupa imas je kod skoro svakog sajdzije....

pozdrav Mario!!!
    Poslednji put ažurirao/la rokavec : 29.05.2007. u 15:50

Slične teme

1. Maticna ploca
    Autor dsjs u forumu Hardver
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 04.09.2007., 22:03
  2. Maticna ploca
    Autor smoks u forumu Hardver
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 05.02.2005., 01:55

Pravila za slanje poruka