nova voda na Marsu, ovog puta topla
Prikazujem rezultate 1 do 13 od 13

Tema: nova voda na Marsu, ovog puta topla

Elita Svabov (avatar)
    Učlanjen
    02.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    320

Podrazumevano nova voda na Marsu, ovog puta topla

Mali Spirit je otkrio na Marsu otkrio tragove koji (ponov) ukazuju na postojanje vode na Marsu. Ovog puta mozda i tople, ali cak i ako je ledena, ovo je jedan od do sada najjacih dokaza. A gde ima vode, ima i zivota....

http://www.space.com/scienceastronomy/070521_rover_wetterpast.html
    Well, of course it's a rat! You have rats in Spain, don't you - or did Franco have them all shot?

Zainteresovan član bombay (avatar)
    Učlanjen
    13.02.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    46

Podrazumevano Re: nova voda na Marsu, ovog puta topla

[QUOTE=Obersturmfuehrer]. A gde ima vode, ima i zivota....

Ne mora da znaci.Mozda postoje uslovi za razvoj zivota,ali mislim da ga tamo jos nema.

Primećen član
    Učlanjen
    02.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    55

Citat Original postavio bombay
    Citat Original postavio Obersturmfuehrer
    . A gde ima vode, ima i zivota....
    Ne mora da znaci.Mozda postoje uslovi za razvoj zivota,ali mislim da ga tamo jos nema.
    Ako ge nema onda je verovatnije da ga vise nema.

Primećen član Sentient (avatar)
    Učlanjen
    15.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    48

Citat Original postavio lightm
    Ako ge nema onda je verovatnije da ga vise nema.
    Slazem se. Bar za povrsinu Marsa. Bice interesantno videti kakvo je poreklo tragova metana u Marsovoj atmosferi...

Elita Svabov (avatar)
    Učlanjen
    02.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    320

da, bilo bi bolje da sam rek'o bilo je zivota...
    medjutim, spomenuo sam u nekom od postova one pecine, za koje je i dalje otvorena mogucnost postojanja nekih mikroba...
    Well, of course it's a rat! You have rats in Spain, don't you - or did Franco have them all shot?

Veoma poznat ristob (avatar)
    Učlanjen
    15.08.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1291

Smešno. Život je stvoren i posejan i na Zemlji i bilo gde u vasioni, ako ga još ima. Ja, lično, verujem da nismo sami u kosmosu. Zemlja je samo jedno od mesta u vasioni gde se život primio. Nije bitno što to ne piše u Bibliji.

Aktivan član Astral-Blade (avatar)
    Učlanjen
    06.08.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

Citat Original postavio v.v.ilic
    Oni opet pocinju bajke o Bogu i Bibliji a ja to ovde necu da citam!!! Ni jedna tema ne moze da se razvije u smeru ozbiljne diskusije u smeri razmene naucne misli. Ovo vise prevazilazi sve granice tolerancije i trpeljivosti! Gubi se svaki smisao naslova teme i potrebe za njom!
    Пошто преферираш озбиљне дискусије, ево ја те озбиљно питам где ти у оном тексту видиш да је заиста откривена вода. Види ли је ико? Пронађено је некакво стење богато силикатима, које је можда резултат деловања воде. Мислим људи, о чему ми овде причамо. Кад (и ако) пронађу воду, онда нек се јаве, а не да се служе оваквим подметачинама.

Elita Svabov (avatar)
    Učlanjen
    02.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    320

Citat Original postavio v.v.ilic
    Obereeeeeeeeeeeeeeee!!!!
    Rekao si sta ne moze!
    pobrisano i sredjeno

Citat Original postavio Astral-Blade
    Пошто преферираш озбиљне дискусије, ево ја те озбиљно питам где ти у оном тексту видиш да је заиста откривена вода. Види ли је ико? Пронађено је некакво стење богато силикатима, које је можда резултат деловања воде. Мислим људи, о чему ми овде причамо. Кад (и ако) пронађу воду, онда нек се јаве, а не да се служе оваквим подметачинама.
    ne, ne samo MOZDA, vec sa velikom verovatnocom.
    ako je tebi problem samo bombastican naslov, onda izvini, ali da vode ima na marsu, one tekuce koja je novijeg datuma je potvrdjeno pre nekoliko meseci kada su otkriveni ostaci povrsinskih tokova.

sto se tice zivota, mars je jedno od najpogodnijih tela za razvoj i odrzavanje zivota, ako ga ima sad, vrlo primitivnog, a ako ga je nekad bilo, mozda i nesto kompleksnijeg.

Elita Svabov (avatar)
    Učlanjen
    02.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    320

a da,
    1) stop kreaciji, astrologiji i ostalim nenaucnim disciplinama
    2) procitati http://forum.krstarica.com/showthread.php?t=149229

poruke u kojoj se naglasava da je zivot stvoren od boga, u kojima se navodi da je uzrok kreacija ili slicno ce biti brisane.
    tema za to postoji.

Elita v.v.ilic (avatar)
    Učlanjen
    28.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Astral-Blade
    Ovakvo pitanje vec prihvatam kao osnov za dalju diskusiju. Zaista u tom textu ja ne vidim nista! Ne znam toliko dobro engleski da bih ista iz gore napisanog razumeo. Zato ocekujem da mi vi koji taj jezik znate, diskusijom priblizite text. Onda bih, eventualno, mogao i da se u diskusiju ukljucim.

Učlanjen
    15.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    48

Ober je zabrljao s glagolskim vremenom koje je upotrebio. Vest upotrebljava proslo vreme, ne sadasnje. Link koji je dao je skraceni izvod originalne vesti, koja se nalazi ovde: http://www.jpl.nasa.gov/news/news.cfm?release=2007-061

Prevescu samo sustinu vesti:

Roveru Spirit vec duze vremena ne funkcionise jedan od prednjih tockova. Posto tako nije mogao da se krece, naucnici su resenje pronasli u tome sto rovera voze "u rikverc". Prednji tocak koji ne funkcionise se vuce po tlu, iznoseci na svetlo dana dublje slojeve tla. Od pre par meseci su dosli na ideju da trag kretanja analiziraju termo emisionim spektrometrom. Rezultati analize jednog dela tla ih je naterao da ga detaljnije analiziraju roverovim "alpha particle X-ray" spektrometrom, i ustanovili su da se sastoji od 90 % SiO2, koji nije u kristalnom stanju. Svi nama poznati procesi koji stvaraju ovako veliku koncentraciju SiO2 zahtevaju tekucu vodu (neki od procesa zahtevaju vrucu vodu) i time je ovo otkrice postalo jos jedan i dosad najbolji dokaz da je Mars nekad imao mnogo vise vode i da je ta voda bila tekuca.

Ono sto necete naci u zvanicnim vestima, jeste da je ovako velika koncentracija SiO2 takodje moguca (bar na Zemlji) kao rezultat sedimentacije bioloskih mikroorganizama tipa diatomeja.

Elita Svabov (avatar)
    Učlanjen
    02.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    320

Ober je zabrljao s glagolskim vremenom koje je upotrebio. Vest upotrebljava proslo vreme, ne sadasnje.
    ja sam onaj koji je preneo vest.
    ja sam onaj koji sebi dozvoljava vecu bombasticnost u tome

Učlanjen
    15.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    48

MRO je nedavno uslikao jednu geolosku neobicnost - vrlo tamnu tacku, skoro kruznog oblika, precnika oko 100m, na inace jako svetloj povrsini severnoistocno od Arsia Mons, jednog od cetiri gigantskih Tharsis vulkana. Pretpostavlja se da se radi o ulazu u veliku pecinu, ili o vrlo dubokoj rupi skoro potpuno vertikalnih zidova, posto nema nikakvih naznaka dna, vec samo potpuno crnilo.

Postoji takodje mogucnost da dubina rupe / pecine nije velika, vec da je dno pokriveno necim vrlo tamnim i ravnomerno rasporedjenim (na Zemlji bi se moglo spekulisati da je dno pokriveno npr naftom ili asfaltom; ta mogucnost na Marsu naravno otpada...)

http://www.foxnews.com/story/0,2933,278698,00.html
    Poslednji put ažurirao/la Sentient : 07.06.2007. u 22:32

Slične teme

1. Voda ipak na Marsu?
    Autor Svabov u forumu Prirodne nauke
    Odgovora: 71
    Poslednja poruka: 06.01.2007., 13:27
  2. Voda na Marsu???
    Autor Mare u forumu Razno
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 16.12.2005., 05:22

Pravila za slanje poruka