Moralna dilema i sistem vrednosti

  • Začetnik teme Butterflies And Hurricane
  • Datum pokretanja
B

Butterflies And Hurricane

Gost
Svi mi dodjemo u nekom momentu zivota u period velikih preokreta, gde smo primorani da menjamo i preispitujemo sopstveni sistem vrednosti.
Kada zivimo pod roditeljskim krovom, dovoljno smo zashticeni, ushushkani i bezbedni shto nam daje mogucnost "buntovnichkog" razmishljanja i buntovnichkih stavova. Tada nije bitno ko se kako oblachi, kako se ponashamo, koliko para imamo...
Medjutim kada dodjemo u fazu da razmishljamo o svojoj buducoj porodici, javlja se koflikt. Za buducu porodicu potrebne su pare, koje svaka normalna i sposobna zena zeli da stvori, ukoliko je iole pametna da shvata da treba da bude materijalno nezavisna (bez obzira na status mushkarca sa kojim je u datom momentu...jer mushkrace smatram promenljivom kategorijom...a decu ne ..)
Da bi u danashnjem drushtvu stvorio pare, potrebno je biti poprilichno zver u svakom smislu...gde je sistem vrednosti podlozan korenitim promenama...
Da li je bolje biti poshten , siromashan, i chist pred sobom,verovatno trajno nesrecan i nezadovoljan, ili se treba boriti na sve moguce nachine za pare, za dobrobit svoje buduce ili sadashnje dece i porodice?
Da li cilj opravdava sredstvo?

Ps. molim vas da ozbiljno odgovorite na ovu temu...ovo nije tema o sponzorushama...lakom zaradjivanju kesha...itd...
 
dragi leptiru
definiši šta je to siromaštvo za tebe
mislim to donekle zavisi da li si u Americi ili Etiopiji
po meni dilema je lažna i samo je neka vrsta opravdanja za put manjeg otpora
čak i u ovakvoj zemlji prosečan stanovnik neće biti gladan, go i bos
a sad da li je garderoba ili auto kung fu brand name or no name možda i nije najvažnije u životu

pozdrav
 
Kada zivimo pod roditeljskim krovom, dovoljno smo zashticeni, ushushkani i bezbedni shto nam daje mogucnost "buntovnichkog" razmishljanja i buntovnichkih stavova.

Ne daju roditelji mogucnosti, vec covek sam sebi! Sam bira kako ce kroz zivot ici, kojim putem, tezim ili laksim, linijom manjeg ili veceg otpora...nas izbor determinise upravo nasa priroda i sposobost osvescivanja i spoznavanja samog sebe!

Jako je vazno znati ''ko si'' , ''sta si'', ''gde si'', znati ''gde ti je mesto'', ne teziti onome sto ti ni na koji nacin ne pripada , jer takva teznja coveka jos uvek nije usrecila.



Da bi u danashnjem drushtvu stvorio pare, potrebno je biti poprilichno zver u svakom smislu...gde je sistem vrednosti podlozan korenitim promenama...
Da li je bolje biti poshten , siromashan, i chist pred sobom,verovatno trajno nesrecan i nezadovoljan, ili se treba boriti na sve moguce nachine za pare, za dobrobit svoje buduce ili sadashnje dece i porodice?

Na koju kolicinu novca mislis? Umeju ljudi sa raznim kolicinama da zive sasvim ok!
Razlikuju se i prohtevi od osobe do osobe. Sto opet coveka moze odvesti u nezadovoljstvo, ako ne zna odgovore na gore navedena pitanja!

Zasto mislis da je neko ko je siromasan ujedno i nesrecan?
Zasto mislis da posten covek ne moze biti i materijalno obezbedjen?
Zasto mislis da novac uvek i jedino moze koristiti, a ne i odmoci?



Da li cilj opravdava sredstvo?
Ni jedan cilj ne opravdava nebiranje sredstava! ;)- posmatrano iz ugla humaniste i altruiste! :)
Ne ljubim Makijavelija!
 
Opa! :lol: Tema o moralnosti. :lol: Samo još da se pojavi Hellen, pa da ispišemo jedno pet-šest strana. :lol:
Šalim se. :)

Malo mi je čuna ova dilema. Možda bi najbolje bilo da kažeš u čemu je konkretno tvoja dilema. Ovako uopšteno nema baš mnogo smisla.
Ako bi rekla da cilj opravdava sredstvo u ovom kontekstu, mogli bismo doći do zaključka da je potpuno ok opljačkati banku, ako ti trebaju pare. Mada i to zavisi od konteksta.
Dakle, kada kažemo da cilj opravdava sredstvo, treba reći i o kom se cilju radi, da li on zaista opravdava sredstvo ili je cilj samo sebični lični interes. Da li je možda u pitanju neki opšti cilj, koji će doneti opšte dobro.
Dakle, ukoliko i prihvatimo tvdnju da "cilj opravdava sredstvo", moramo tome dodati da ne može svaki cilj poslužiti kao opravanje, zar ne?

U svakom slučaju, mislim da bi trebala malo da konkretizuješ temu. Pozdrav. :)
 
vd:
dragi leptiru
definiši šta je to siromaštvo za tebe
mislim to donekle zavisi da li si u Americi ili Etiopiji
po meni dilema je lažna i samo je neka vrsta opravdanja za put manjeg otpora
čak i u ovakvoj zemlji prosečan stanovnik neće biti gladan, go i bos
a sad da li je garderoba ili auto kung fu brand name or no name možda i nije najvažnije u životu

pozdrav


Dilema je vrlo stvarna. I ne vidim shta je tu put manjeg otpora?
Ne biti go i bos teshko da bi bilo koga u danashnjem vremenu zadovoljilo. Da bi covek bio vrlo uspeshan (a da mu nije to obezbedjeno direkt od mame i tate), potrebno je da ispuni neke kodekse ponashanja i oblachenja. Stavljam akcenat ovom temom na kodekse ponashanja...Mislim da je vrlo jasno shta zelim time sve da obuhvatim...
Pozdrav...
 
shaddow:
Opa! :lol: Tema o moralnosti. :lol: Samo još da se pojavi Hellen, pa da ispišemo jedno pet-šest strana. :lol:
Šalim se. :)

Malo mi je čuna ova dilema. Možda bi najbolje bilo da kažeš u čemu je konkretno tvoja dilema. Ovako uopšteno nema baš mnogo smisla.
Ako bi rekla da cilj opravdava sredstvo u ovom kontekstu, mogli bismo doći do zaključka da je potpuno ok opljačkati banku, ako ti trebaju pare. Mada i to zavisi od konteksta.
Dakle, kada kažemo da cilj opravdava sredstvo, treba reći i o kom se cilju radi, da li on zaista opravdava sredstvo ili je cilj samo sebični lični interes. Da li je možda u pitanju neki opšti cilj, koji će doneti opšte dobro.
Dakle, ukoliko i prihvatimo tvdnju da "cilj opravdava sredstvo", moramo tome dodati da ne može svaki cilj poslužiti kao opravanje, zar ne?

U svakom slučaju, mislim da bi trebala malo da konkretizuješ temu. Pozdrav. :)

Pa iskreno bilo mi je teshko i kad sam otvarala temu. Znam shta hocu da kazem ali ne znam kako to da prenesem tekstualno, a da ne razgolitim bash skroz dushu...
Cilj je u postizanju poslovnog uspeha. Neke odredjene mogucnosti se otvaraju, za ulazak u vrlo ozbiljan svet, koji ne trpi ni jednu greshku. Svet koji je premazan, u kome se gleda svaki korak, u kome se ljudi cene izmedju ostalog i po tome koliko im je firmirana garderoba...Nachin govora, pokreti tela, izgled, premazanost, kontakti...Sve one osobine koje se kose sa onim shto sam ja sada.
I znam da ako krenem, poznavajuci sebe, necu se zaustaviti...
S druge strane takav svet je meni trenutno jako stran, i imam utisak da bi bukvalno doslovno trebala da budem zver da bi se probila.
Ulaskom u takvu pricu covek je primoran da menja sebe, sistem vrednosti...a samim tim i moralne kodekse...

ps. nishta od ove price nije vezano za trenutnu situaciju koja mi se deshava...vec neshto shto se razvija vec duze vremena, srazvijace se...a meni sopstveni konflikti ne daju mira...
 
hmmm ja nisam navikla da budem qchka bez potrebe,tako sam do jednog momenta napredovala u svojoj trenutnoj firmi...onda su se pojavili neki namazaniji i poceli to da koriste i da se dizu u ocima visih instanci na moj racun("jao ja to nisam uspela da uradim jer je hanibal sedela ceo dan u birou i ja sam morala da ostanem da radim coaching na terenu"),tako da vec dve godine nisam dobila povisicu(a pre pojave te osobe sam bila radnik meseca/godine/veka)...sad sam u dilemi:kada se situacija popravi,kada se neke stvari budu rascistile,kada budem u drugoj firmi da li da budem qchka iz predostroznosti,njima ne smestaju,a i ako im smeste one su vec toliko dobre drugarice sa onima iznad da nije ni bitno?i da odlucim da budem,mislim da to ipak necu moci da budem jer to nije stvar odluke nego neceg dubljeg:kucnog vaspitanja,karaktera,navike...budi ona koja jesi
 
hanibal77:
haha po dosadasnjoj prici mozemo zakljuciti da
-postajes clan masona
-postajes papin kancelar
-postajes clan granda
:lol: cemu misterizonost kad vec trazis savet


Mogla bih da upadnem u vrlo jaku firmu, kao pripravnik, gde bi probijanje zavisilo iskljucivo od mene. Imam dobru podlogu. Ali to probijanje zahteva korenite promene svega u mom zivotu. Ukoliko ostanem ovo shto sam sada, ****** bi me i shutnuli, ukoliko se prilagodim shablonu, shanse za uspeh su mi mnogo vece.
U firmi se ceni sve ono shto nema veze sa ljudskim vrednostima i kvalitetima, kao i u svakoj boljoj firmi jel...Shto si veca zver, to cesh bolje proci...
 
mozes li ti da izdrzis tu predstavu do kraja?neki mogu.ja isuvise volim sebe da bih glumila nekog drugog.zamisli:potrebno je vreme da izgradis sebi ime,da li to vreme mozes da provedes glumeci nekog drugog?ako mozes onda samo napred!!!
posao je posao ali ipak ljudsko bice tezi da ostavi tu licni pecat,veceras kad legnes u krevet zamisljaj razne situacije prijatne i pre svega neprijatne(moras da syebes nekog nevinog da bi spasla svoje doope,stanes na stranu lose osobe) i vidi kako se osecas.znas i sama da je odgovor u tebi,mi mozemo samo da ti preporucimo tehnike kako doci do odgovora
 
Samo još da se pojavi Hellen, pa da ispišemo jedno pet-šest strana.
Šalim se.

Е, џаба се шалиш, ево мене!

На тему: мислим да те разумем, и ја сам тренутно у сличним дилемама. У свом друштву ја сам на најнижој пословној лествици, сви су изградили завидне каријере, а уз то иде и лова, наравно..
Ја волим свој посао, испуњава ме и не осећам потребу да тренутно нешто мењам....али онда понекад видим који неспособњаковићи седе на неким местима на којима се одлучује и о мени, у неким министарствима, у неким стручним телима... Видим да су то људи које поставља партија, да су партијски послушници (махом прелетачи, бивши Јуловци и СПС-овци, а сада жестоки браниоци других партија и каријеристи који ће и дупе продати само да нешто ућаре)... Нажалост, данас испада да је много важнија партијска припадност него стручност и познавање материје...па се онда питам зашто паметни и образовани људи од струке (а себе скромно сматрам таквом) дозвољавају да их воде неспособни, нестручни војници партије...

А онда с е окренем око себе и видим да једино тако можеш да доспеш на неко место са којег можеш позитивно да утичеш на промене у својој струци (бар у мојој струци), једино партијском припадношћу! Тужно, али истинито.
И онда често кажем себи: активираћу се политички, нећу да дозволим да ми други кроје капу тако наопако!
А онда, кад размислим, кад помислим на све уступке које бих морала да учиним као ''војник партије'', коме би све требало да се увлачим, колико пута бих морала да пређем преко личних принципа и ставова и шта би све требало да ''сварим''....нешто ми се баш и неће да се хватам у то коло....
 
smoral...


Odluchujem u zavisnosti od trenutka. Batalio sam velike principe (da parafraziram L.F. Céline-a: "tako chovek zove svoje male nagone zaodenute velikim rechima"). Jednostavna pravila ne postoje. A chak i ako postupish onako kako opshteprihvaceni moral nalazhe - uopshte ne mora da znachi da si postupio ispravno.
 
Hellen:
...А онда с е окренем око себе и видим да једино тако можеш да доспеш на неко место са којег можеш позитивно да утичеш на промене у својој струци (бар у мојој струци), једино партијском припадношћу! Тужно, али истинито.
И онда често кажем себи: активираћу се политички, нећу да дозволим да ми други кроје капу тако наопако!
А онда, кад размислим, кад помислим на све уступке које бих морала да учиним као ''војник партије'', коме би све требало да се увлачим, колико пута бих морала да пређем преко личних принципа и ставова и шта би све требало да ''сварим''....нешто ми се баш и неће да се хватам у то коло....
O tome sam i ja razmišljao i došao do istog zakljuka. Shvatio sam da jednostavno nemam stomak za tako nešto, i da bi za nedelju dana oterao nekog tamo gde ne treba....
 
hanibal77:
mozes li ti da izdrzis tu predstavu do kraja?neki mogu.ja isuvise volim sebe da bih glumila nekog drugog.zamisli:potrebno je vreme da izgradis sebi ime,da li to vreme mozes da provedes glumeci nekog drugog?ako mozes onda samo napred!!!
posao je posao ali ipak ljudsko bice tezi da ostavi tu licni pecat,veceras kad legnes u krevet zamisljaj razne situacije prijatne i pre svega neprijatne(moras da syebes nekog nevinog da bi spasla svoje doope,stanes na stranu lose osobe) i vidi kako se osecas.znas i sama da je odgovor u tebi,mi mozemo samo da ti preporucimo tehnike kako doci do odgovora

Ne znam Hani. Tek sam ushla u pricu. Nisam ni sigurna shta to sve podrazumeva. Tek sad ucim da ne pokazujem prstom na ljude, i da se ne shokiram na javnim mestima, vec da zadrzim hladnu facu sa kezom. Ne znam da pricam diplomatski...Razmishljam da odem da zavrshim kurs iz PR menadzmenta da bi nauchila da se ponasham, da pricam...itd..Pocinjem da shvatam da moram da gledam cipele sa shtiklom po gradu, iako nisam nikada obracala paznju na takvu vrstu obuce. Shvatam da mi treba jedna satenska ili markirana haljina za prijeme...
A tek da ne pricam o tim neprijatnim situacijama koje si spomenula, koje evidentno postoje. Tu negde i pocinje moralna dilema.
Samo otprilike znam shta me ceka, na osnovu onoga shto sam videla. S jedne strane me katastrofalno vuce, sa druge strane ne zelim da izgubim sebe...Ma usrala sam se valjda...ne znam...
I izgleda da odrastam... :|
 
Hellen:
Е, џаба се шалиш, ево мене!

На тему: мислим да те разумем, и ја сам тренутно у сличним дилемама. У свом друштву ја сам на најнижој пословној лествици, сви су изградили завидне каријере, а уз то иде и лова, наравно..
Ја волим свој посао, испуњава ме и не осећам потребу да тренутно нешто мењам....али онда понекад видим који неспособњаковићи седе на неким местима на којима се одлучује и о мени, у неким министарствима, у неким стручним телима... Видим да су то људи које поставља партија, да су партијски послушници (махом прелетачи, бивши Јуловци и СПС-овци, а сада жестоки браниоци других партија и каријеристи који ће и дупе продати само да нешто ућаре)... Нажалост, данас испада да је много важнија партијска припадност него стручност и познавање материје...па се онда питам зашто паметни и образовани људи од струке (а себе скромно сматрам таквом) дозвољавају да их воде неспособни, нестручни војници партије...

А онда с е окренем око себе и видим да једино тако можеш да доспеш на неко место са којег можеш позитивно да утичеш на промене у својој струци (бар у мојој струци), једино партијском припадношћу! Тужно, али истинито.
И онда често кажем себи: активираћу се политички, нећу да дозволим да ми други кроје капу тако наопако!
А онда, кад размислим, кад помислим на све уступке које бих морала да учиним као ''војник партије'', коме би све требало да се увлачим, колико пута бих морала да пређем преко личних принципа и ставова и шта би све требало да ''сварим''....нешто ми се баш и неће да се хватам у то коло....


Bingo Hellen...O tome izmedju ostalog pricham...:)
 
vuce te...onda idi,to mozda bude sansa koje se nece ukazati kasnije.ali daj sebi neki rok posle kojeg ces razmisliti,ne odustaj odmah ako vidis da to nije to,reci sebi izdrzacu 2 godine i onda cu odluciti!dotle pojedes svako ***** koje si zagrizla.posle tog perioda ako nista bar si popunila red u svom cv;)
 
Polako ljudi ima vremena za ulazak u firmu. Ionako je preko veze. Sad sam polako pocela da upoznajem ljude, rodjak me vodi na slavlja firme, itd...Ja dok ne zavrshim fax, vezane su mi ruke. Mogu samo da se usavrshavam...I da stvaram kontakte...I ostavljam utisak...
@Shaddow....moja struka kad zavrshim je diplomirani inzenjer prerade drveta...Nisam planirala da se bavim politikom...Mada firma ima veze na neki nachin sa politikom...privredom itd...
 
budi svoj sledi svoje instikte
i ne moraš piti koka kolu
ne znam, mislim da je teško biti, zver, djubre, partijski poslušnik ...
ako taj virus već ne poseduješ negde duboko u sebi
a ako se pretvaraš nećeš biti ni do kolena prirodnim talentima iz te oblasti
+ savest ti neće biti mirna
a čemu onda sav trud
pričam ti ovo iz ugla onog koji je već odo po ćupriji iz onog vica
prave vrednosti pre ili kasnije isplivaju
odakle vam ideja da se uvek mora raditi za nekog drugog
 
vd:
budi svoj sledi svoje instikte
i ne moraš piti koka kolu
ne znam, mislim da je teško biti, zver, djubre, partijski poslušnik ...
ako taj virus već ne poseduješ negde duboko u sebi
a ako se pretvaraš nećeš biti ni do kolena prirodnim talentima iz te oblasti
+ savest ti neće biti mirna
a čemu onda sav trud
pričam ti ovo iz ugla onog koji je već odo po ćupriji iz onog vica
prave vrednosti pre ili kasnije isplivaju
odakle vam ideja da se uvek mora raditi za nekog drugog

Pa od necega morash da pocnesh, ako tvoji nemaju love da ti otvore privatnu firmu. Mada je pitanje i koliko je pametno otvarati privatnu firmu na pocetku karijere...
 

Back
Top