Baset

mica zr

Primećen član
Poruka
749
Od prosle godine u nasem dvoristu je izuzetno porastao broj pasa sada ih imamo 5! Tu su 1 rot 1 patuljasti pinc 1 shar-pei i 2 BASETA! Po dosadasnjim iskustvima upravo baseti su nam nekako najbolji za odgoj. Tacno je da ima dosta komplikacija oko parenja i da u 99% mora vestacka oplodnja sve drugo je OK! Zanimaju me vasi komentari i razmisljanja upravo o ovoj rasi takodje moze i neka poredjenja sa drugim rasama i u smislu bolesti koje najcesce dobijaju kao mladji i stariji kucici ili kao odrasli i da li neko ima jos nekih losih iskustava (osim oplodnje). Voleo bi takodje i ako neko zeli da prilozi neke slike i meni da objasni kako da ja postavim fotke. Hvala!
 
Za postavljanje fotki imas objasnjenje u temi pravila i objasnjenja.
Ja sam pre jedno 14-15 god imao zenku baseta. ja sam tad bio klinac od 5 god i nisam bas mnogo ni mogao da se brinem o njoj, ali stvari koje se secam pored toga sto je bila prelepa i preslatka je da je bila izuzetno tvrdoglava! To je opste poznata stvar za basete, stalno slusam price kako nece da ih prihvataju za dresuru jer nece nista da uce! Sa njom se sve jako tuzno zavrsilo, jer u tom periodu moji roditelji su strasno puno radili a moja braca su bili prave pubertetlije i nisu mnogo marili za nju, dok ja nisam ni smeo da je setam, bila je presnazna za mene tada! Uglavnom ziveli smo u stanu tada, jako se mucila jer nije puno ni izvodjena i na kraju kao najhumanije resenje je bilo da je damo nekome. Javio se jedan student iz neko manjeg mesta, imao je savrsene uslove za psa i eto posle pet godina smo morali da je damo. Mislili smo da je sve ok, medjutim ona je poginula ubrzo, nije je pazio, izletela je pod kola! On nam nije nista rekao pola godine i tek preko zajednickog prijatelja smo saznali za to. Tako da je to vise bilo lose iskustvo sa ljudima nego sa psima! |Us svakom slucaju, jako sladak pas, umiljat ali strasno tvrdoglav i tesko se dresira (naravno ima izuzetaka) Za bolesti ne znam bas, ali to mozes da potrazis malo na netu, malo prelistaj i nacices nesto sigurno!
 
meni su basati divni,ali mislim da oni imaju problema sa kicmom. nisam nikad imala basata ali mi deluju dosta tromi i lenji. ja imam bigla koji po malo podseca na basata ali su nebo i zemlja.
 
U kom smislu su Bigl i Baset nebo i zemlja i ko je ko? Baset nije uopste toliko lenj kako na prvi pogled izgleda a nisam ni neku posebnu tvrdoglavost primetio. Ustvari jedna od te 2 zenke koje imam jeste tvrdoglava u granicama a ova druga nije uopste. Mislim da ta tvrdoglavost ne bi mogla da se navede kao odlika rase nego pojedinacno od psa do psa. Bigl je isto lep pas i meni se svidja.
 
bigl je nebo,jer je lud,ziv 200%,tvrdoglav do ludila. basat je zemlja jer je stalozen,miran i poslusan pas. svi ljudi koji ih imaju su zadovoljni sa njima. divni su.
 
Ok ja cu gledati da uskoro postavim jos koju slicicu i od ostalih nasih pasa to su sve mlade kuje od kojih ja dosta ocekujem birao sam od boljih i nadam se rezultatima a verovali ili ne za basete nisam ni znao da ce nas tako oduseviti. Ja zaista volim sve pse pa i mesance ali baset je BASET!
 
Da li neko od vas ima baseta muzjaka naravno sa dobrim ocenama da se polako ugovara i parenje jer kod njih to kako smo culi dosta tesko ide pa sve zelimo unapred da pripremimo.
 
Da li neko od vas ima basete zasto niko nista ne pise o ovoj rasi nisam valjda tako usamljen odgajivac?!? Naime zanima me da li baset sme ako ima samo 9 meseci i ako ide na prvu svoju izlozbu da rep drzi spusten dok hoda ili trci? Znam da je to krajnje nepozeljno ali me zanima ako imate iskustva koliko sudija u ovom slucaju moze biti tolerantan jer moje kujice kada su pustene u dvoristu savrseno drze rep i izuzetno su lepe inace su od jako dobrih roditelja i tipicni su pretstavnici ove lepe i retke rase.
 
ako je sudija iskusan i ako je pravi sudija istolerisace spusten rep,a ako je foliran ( kao mnogi kod nas ) pravice problem. ja bih ti preporucila da malo vezbas ring dresuru da bi se kuce navikle na to. najbolje bi bilo da to vezbas tamo gde ima puno nepoznatih pasa.
 
Bili probali i opekli se nije nikako htela cak ni da ide tako da zasad nista od ocene. Moramo mnogo bolje da je pripremimo za neku narednu izlozbu inace kaze sudija da je kujica dobre glave i pravilnog zubala ako zasad mogu time da se utesim...
 
samo polako,mora se navici na guzvu,galamu i ludilo koje vlada na izlozbama. mi smo naseg psa prvo par puta vodili na izlozbe da se navikne,pa smo tek onda prijavili i sad je sve u redu,uopste se ne plasi i lepo ide. na prvoj njegovoj izlozbi je osvojio PRM jer se nije plasio.
 
Sada smo i mi uvideli neke stvari samo je kod nas situacija jos teza jer ih imamo 2 sestre iz legla koje se evo vec 10-ti mesec ne razdvajaju i ova je kujica to jako tesko prihvatila sto smo vise cekali na ocenjivanje bila je sve tuznija nismo ni zena ni ja mogli da verujemo da ce to razdvajanje na par sati bas tako tesko da joj padne medjutim eto...
 
Imala sam i ja baseta, ziveo je 13 god., na kraju smo ga uspavali jer je imao karcinom. Bio je predivan pas, i dan danas mi mnogo nedostaje. Tvrdoglav, ali inteligentan, po karakteru je vise slican macki nego psu. Nekako imas utisak da je on tvoj gospodar, samo te pusta da se pravis vazan. A inace, nisu to lenji i tromi psi, naprotiv, vrlo su zivahni i snazni, samo ne smeju da se ugoje.
 
Puno pozdrava svima ja neznam kako su nestale slike koje smo postavili bile su tu koji dan i sad ih nema. Voleo bi da svi vide nase pse koji su vec skoro potpuno odrasli naime sad imaju 10 meseci tako da su to vec skoro veliki odrasli psi. Vodili smo jednu zenku na Kikindsku izlozbu i nisu uspeli da je ocene zamislite tamo nije htela ni da mrdne... Toliko je patila za sestrom koja je takodje kod nas i koju nismo poveli na ocenjivanje da su poceli vec i ostali izlagaci da se raspituju sta je sa kucom! Jasno nam je da sada moramo mjno0go vise da radimo sa njom jer one zaista tesko da kod nas imaju neku realnu konkurenciju. Poticu iz najtrofejnije nase odgajivacnice pravilno su razvijene i othranjene zaista izuzetni primerci. Postavicu uskoro nove slike pa uostalom i sami procenite... Pozdrav svima!
 
И ја сам сад приметила да нема слика, чудно! Ја нисам ништа дирала.

Пробајте да их постујете преко неког сајта који су наведени у теми "Правила и објашњења", можда ће онда бити ок.
 
Evo da postavim ponovo moje lepotane!
 

Prilozi

  • DSCF1551.jpg
    DSCF1551.jpg
    68,5 KB · Pregleda: 80
  • DSCF1546.jpg
    DSCF1546.jpg
    75,2 KB · Pregleda: 89
  • DSCF1568.jpg
    DSCF1568.jpg
    87,8 KB · Pregleda: 86

Back
Top