pomozite mi molim vas

  • Začetnik teme zabrinuta majka
  • Datum pokretanja
Z

zabrinuta majka

Gost
u pitanju je moj sin,koji je star 4god.ima neredovnu stolicu,stomak ga muchi..pokushavala sam sa chajevima,za doruchak mu redovno,dajem jogurt,mleko,za ruchak,chorbice,supice...slatkishe sam bukvalno i izbacila da mu dajem(mislim na chokolade prvenstveno).deshava se da se malo ukaki u gace,kao da je crvcnuo nekontrolisano...ja mu onda guzu namazem pavlovicevom,i nadrazim ga malo toplomerom..tek onda on moze da se iskaki,i to,kao chovek,tako tvrdu stolicu.molim vas dr,pomozite mi,kako da pomognem detetu,na koji nachin?da li trebam shta da promenim u ishrani,ili neki lekic da mu dam da popije?pomozite mi,unapred zahvalna zabrinuta mlada majka
 
Moracu da vas zamolim da malo pojasnite simptome,nije mi jasno jeli ima proliv ili tvrdu stolicu jer prvo spominjete neko nekontrolisano crevno praznjenje pa onda tvrdu stolicu.
Koliko to traje,da li ima bolove u stomacicu,nesto jos od simptoma...
Probacu ovako da pokrijem neke sonovne tegobe,ako ima proliv koji traje duze od 3 dana morate posetiti pedijatra kako bi se iskljucile neke crevne infekcije,pri tome je vrlo bitno opipati stomak da bi se utvrdilo da je mekan ili tvrd.
Ako ima tvrdu stolici,ili je nema vise od 3 dana onda morate menjati nacin ishrane.Obroci moraju da sadrze puno tecnosti,da unosi vodu pre svega,moja sestricina recimo pije mleko samo ako joj stavimo cokolino i eto za par dana muke oko stolice,pomaze stari dobri caj od suvih sljiva.Treba izbegavati cepice koji se stavljaju u guzu,prvo probati prirodnim sredstvima.
Od voca izbegavati bananu koja zna da veze stolicu(ona je idealna za proliv),nadima stomak...tu moze sad u ovom periodu jabuka,pomorandza...ne preterano slatko voce.Toliko vam mogu reci na osnovu ovih podataka.Jos nesto,obroci da budu manji a cesci,mozda vas decak ima prirodno malo lenja creva.
 
doktore.stolica je tvrda,muchi ga vec nedelju ipo dana vec.recite mi molim vas,koliko dugo ce trajati taj problem kod njega?prichala sam sa jednom medicinskom sestrom,kaze mi bash kao i vi,shto vishe technosti.trudim se,verujte,a njega to i dalje muchi.recite mi,da li valja da ga nadrazujem sa pavlovicevom,toplomerom,jer se jedino tad ikaki posle toga,i moram li da radim to svaki dan i u isto vreme?unapred zahvalna.
 
On ne mora da ima svaki dan stolicu,nemate je ni vi,znaci ako nema grceve,ne boli ga stomak, nije nervozan onda pustite da to spontano dodje na svoje mesto.Nemojmo odmah uzimati cepice,nemojte sladiti cajeve,mleko,secer izbacite i punoooo povrca barenog,krompir,spanac,blitvu,sargarepu,malo laksu ishranu da mu stomacic proradi.
To ce se spontano srediti,sva deca manje vise imaju isti problem u nekom periodu zivota.Nemojte ga nadrazivati,pustite da sam dobije nagon za stolicu.
 
Dobro je da mu u jednom narednom periodu svakog jutra na prazan stomak daš da popije čašu ili čašicu đusa. Kao što ti je i dr rekla, ne treba izazivati stolicu fizički, jer bi se tako creva još više ulenjila. Inače, taj se problem javlja češće kod dečaka i obično se za uzrok uzima psihičko stanje deteta, posebno odnos sa ocem. Nije to ništa strašno ili neuobičajeno-naprotiv. To ti kažem da bi malo obratila pažnju na njegovo ponašanje, možda malo više razgovarala i igrala se sa njim i uopšte mu pomagala da se opusti u svom životiću. Za taj uzrast je karakteristično da se deca naglo razvijaju i počinju da u kratkom vremenu obrađuju gomilu informacija. Ne znam da li sam ti bar malo pomogla, nadam se da ti nisam odmogla u onom smislu: E, baš ti hvala, rekla si mi više nego što sam želela da znam.
Pozdrav sa željama za dobro zdravlje tvog sina.
 
A to cvrckanje koje pominješ, ako nije tečno-onda je posledica njegovog zadržavanja stolice tj. nagona kada mu se kaki. To i jeste poenta cele pojave, kao i strah od izbacivanja ukoliko je i kao još mlađi imao tvrdu stolicu pa ga je to plašilo jer je bilo bolno (za njega). Pokušaj malo (to sam bar ja radila) da mu objašnjavaš šta se dešava kada kaki. Ja sam recimo crtala nošu, guzu na noši, dete, kaku u noši i objašnjavaj mu šta je to.
Pozdrav.
 

Back
Top