Deficit Republike Srbije

Frozen74

Primećen član
Banovan
Poruka
660
Дефицит износи 2002,1 милион долара, што чини повећање од 40,9 % у односу на исти период претходне године. Дефицит изражен у еврима износи 1526,8 милиона, што чини повећање од 29,1 % у односу на исти период претходне године.

Jel moze neko da mi objasni kako mi pokrivamo taj deficit? Nije mi to bas najjasnije!!

Mnogo velika razlika. Nadam se da imamo nekog upucenog ekonomistu ovde.

Hvala
 
Hahaha i ti si sebe proglasio za nekakvog genija koji studira medicinu, Frozen74 da ne ispade da si '74 godiste a da jos studiras medicinu :-)
I, vidis, ne treba biti genije za ekonomiju, a znati da je pomenuti deficit razlika izvoza i uvoza i odnosi se na period prvog kvartala 2007. (kvartal znaci prva tri meseca) i nema sta tu da se pokriva, jednostavno to znaci da je uvoz mnogo veci od izvoza, na primer pa bolje je kupiti neki bolji strani auto nego Juga koji kosta 4500 eura to niko nece da kupi, strana roba je uglavnom bolja, i to je to, a to, naravno, nije dobro
 
Da ali taj deficit mora novcano da se pokrije zar ne?!?!?! Mislim kako si mislio da uvezemo robu za milijardu dolara... pri tom proizvedemo robu i izvezemo za pola milijarde !!! Milslis da ta razlika ne treba da se iskesira? Mora da se plati !!!

I nemam ja veze s medicinom ?!?!? Ja ne znam ni prst da previjem a nikad mi ne bi palo na pamet da to studiram ?!?!
 
Ne razumem sta je tu tako nejasno, pa sve sto nasih 7 miliona ljudi u Srbiji kupe (i plate, naravno) a sto je poreklom iz inostrantsva to se sabere i to je onda UVOZ izrazen u vrednosti u dolarima ili eurima, a sve sto svuda u svetu stranci od nas kupe (i plate, naravno) to se onda isto sabere i to je onda IZVOZ i isto se izrazava u dolarima ili eurima, i razlika uvoz minus izvoz=deficit - uprosteno receno, a ako je uvoz veci od izvoza onda se to zove deficit u raznemi sa inostrantsvom, a ako je izvoz veci od uvoza onda se to zove suficit u razmeni sa inostrantsvom
Inace na kraju deficit u razmeni sa inostranstvom ulazi u obracun kao jedna od 4 komponenti ukupnog bruto proizvoda jedne nacionalne ekonomije sa negativnim predzakom, znaci brojka sa minus (pored ukupne potrosnje, ukupnih investicija i svih drzavnih rashoda) a suficit ulazi u obracun sa pozitivnim predznakom i to je to
Ubedljivo najveci deficit u razmeni sa inostranstvom ima USA ekonomija (oni vise cene BMW, Mercedes i Sony nego cak i mi u Srbiji), a najveci suficit imaju Nemacka, Japan, Kina, Rusija, Saudijska Arabija
 
Frozen74:
Da ali taj deficit mora novcano da se pokrije zar ne?!?!?! Mislim kako si mislio da uvezemo robu za milijardu dolara... pri tom proizvedemo robu i izvezemo za pola milijarde !!! Milslis da ta razlika ne treba da se iskesira? Mora da se plati !!!

I nemam ja veze s medicinom ?!?!? Ja ne znam ni prst da previjem a nikad mi ne bi palo na pamet da to studiram ?!?!

Ako si ti srpski student, ja sam Gandi.
Da li je stvarno moguce, da u Srbiji jedan student ima manje pojma o ekonomiji nego jedan nemacki ucenik 7 razreda osnovne skole?
Ako si ti stvarno student, onda mogu pomisliti zasto se u Nemackoj ne priznaju srpske diplome itd.
 
Da ovde ima imalo mozga shvatio bi sta sam pitao. ja nisam pitao to sto ste vi sanjali da sam ja pitao. A to ste sanjali jer ste umno otezani. Pogotovo Sumadija.4.Ever... Otezani sumadija zar student recimo klavira mora da zna sta je deficit ?!?! iz koje si ti stale tipkao tvoj post majke ti. Cobanine jedan. :D :D :D

Ja sam pitanje postavio sa zeljom da mi se obrazlozi ODAKLE SRBIJA POKRIVA TAJ DEFICIT !!!

E sad je valjda jasno pitanje... u svakom slucaju hvala wireless-u na osnovnoskolskoj lekciji. Sad mi reci odakle mi tu razliku placamo.

Hvala
 
Jasno sam gore pitao sledece

Jel moze neko da mi objasni kako mi pokrivamo taj deficit? Nije mi to bas najjasnije!!

Sta tu ima nejasno amebe jedne nepismene. A ti sumadija forever si ameba koja ne zna da procita post !!!

Idi kod Adema bar siptarski da naucis...

A neverovatno je koliko pljujete a ne umete da citate ccc....
 
Sumadija.4.Ever:
Ako si ti srpski student, ja sam Gandi.
Da li je stvarno moguce, da u Srbiji jedan student ima manje pojma o ekonomiji nego jedan nemacki ucenik 7 razreda osnovne skole?
Ako si ti stvarno student, onda mogu pomisliti zasto se u Nemackoj ne priznaju srpske diplome itd.

Ako si ti ljudsko bice onda mi nije jasno zasto nemas mozak !!! :D :D
 
Frozen74:
Ako si ti ljudsko bice onda mi nije jasno zasto nemas mozak !!! :D :D

Tvoje pitanje je toliko glupo, nasi demokrati inace taj deficit pokrivaju stranim kreditima (kraj tacke).
Bez Kredita ove drzave nebi vise ni bilo, zato sto su nasi studenti toliko sposobni kao ti i pitaju takve gluposti. Inace, vase diplome ovde kod nas niko ne priznaje (izuzevsi pojedinacke srpske izdajce, koji se na taj nacin u Nemackoj promovisu). Obicni srpski student iz Srbije kod nas moze da pocne u pet zvezda tojletu.
 
Frozen74:
Jasno sam gore pitao sledece

Jel moze neko da mi objasni kako mi pokrivamo taj deficit? Nije mi to bas najjasnije!!

Sta tu ima nejasno amebe jedne nepismene. A ti sumadija forever si ameba koja ne zna da procita post !!!

Idi kod Adema bar siptarski da naucis...

A neverovatno je koliko pljujete a ne umete da citate ccc....

Vidim da se niko nije potrudio da ti odgovori, pa ću evo ja. Jeste da sam laik po pitanju ekonomije, ali sam skoro čitao članak u novinama baš na tu temu.
Deficit koji imamo uglavnom se pokriva zaduživanjem tj. kreditima (samo su fizička lica tj. građani Srbije dužni bankama 2.5 milijarde evra, a o privredi da ne govorimo) odnosno naš spoljni dug se polako povećava iako su nam neki poverioci pre par godina oprostili deo spoljnog duga (Pariski i Londonski klub), zatim se deo tog novca pokriva iz sektora usluga (turizma i naplaćivanja drumarina npr.), potom jedan veliki procenat deficita se pokriva od novca koji oni koji žive i rade u inostranstvu šalju svojima u Srbiju - neke procene govore da je u pitanju mesečna suma od nekih 100 miliona evra, odnosno 1.2 milijarde evra godišnje...
Eto ukratko to ti je to...
 
Aha Hvala Drago... vidis nisam znao da u spoljnotrgovinski bilas ne ulaze usluge... dakle to je cist robni uvoz izvoz... Mada koliko je meni poznato nase vlade su do sada radile na smanjenju i otpisivanju duga a ne na zaduzivanju.. Pa ako se od ovog postojeceg deficita trebaju odbiti usluge, prilivi iz inostranstva fizickih lica onda taj deficit i nije veliki. A opet mislim i da zaduzenje ne raste zaduzenjem drzave nego privrede i fizickih lica.

Sve u svemu hvala.

A ti sumadija tamo gde vec jesi najedi se njihove pite i ne trabunjaj budalastine (mada budala moze samo to da radi). Podsmevas se nasim diplomama i mladezi srpskoj jer si iskompleksiran. Ako ti je lepo tamo uzivaj u tom svom toaletu u kojem radis kao baba sera.... :D :D :D Hahahahhahaha BABA SERA !!!!
 

Back
Top