Razgovor sa decom o Bogu

Ren

Obećava
Poruka
86
Pozdrav!
Mislim da je ovo pravo mesto za moje pitanje.
Imam cerkicu koja ima 7 godina.
Jos pre par godina je pocela sa pitanjima - da li mene Bog gleda, a gde on zivi, da li ce me kazniti sto nisam dobra... Kaze, to je sve cula od drugarice u vrticu.
Kako pricati sa malom decom o Bogu i kada poceti pricu o tome?
Imam tu jos jedan mali problemcic.
Moja supruga odlazi u drugu krajnost i govori detetu da su to sve gluposti ili joj, u najboljem slucaju, kaze da se obrati tati - meni.
Jednostavno ne znam kako da se postavim i nisam siguran sta (i na koji nacin) deciji um moze da prihvati.
Ako neko moze das podeli svoje iskustvo ili da neki savet, hvala.
 
pfff sve zavisi kakav si ti...ja detetu (5 god) kazem da neki ljudi veruju u boga i pitala me je ko je gospodja koja drzi gospodina u narucju(pri poseti katedrali) ,pa sam joj objasnila ko su,nije je zanimalo nista vise.odgovaraj koliko te pita.ja ne zelim da joj usadim u glavu bilo sta,ni moj ateizam niti religioznost njenog oca,pokusavam da joj pricam s neutralnog terena...Ali ti mozda zelis da ona bude vernik?pricaj joj ono sto zeli da zna,ne opterecuj suvisnim detaljima
 
Ne znam, jednostavno nisam pametan.
Kada smo je upisivali u skolu, birali smo izmedju gradjanskog i veronauke.
Supruga je bila decidirana da veronauka ne dolazi u obzir.
Naravno, krenula je na gradjansko, slozio sam se sa tim.
Sada opet slusa price od drugara sa veronauke i opet nam postavlja pitanja.
Problem je sto ja na sva pitanja nemam odgovor.
 
pa dobro, decija pitanja nas cesto zaticu nespremne, pa tako i ta o bogu ...
ja sam imala problem, ali zato sto ni sama nisam nacisto verujem li ili ne.
ali ako znas sam sta osecas onda ti je lako da to preneses detetu.
ja sam coki rekla da nisam bas sasvim sigurna kako stoje stvari i da takva pitanja slobodno postavi ucitelju iz veronauke, bez obzira sto ne ide na veronauku...i tako je i bilo, ona je zadovoljila svoju radoznalost, ja sam nasla kompromis da ne naturam po svaku cenu svoj stav (koji je pritom i neoformljen)....
 
Ren:
Ne znam, jednostavno nisam pametan.
Kada smo je upisivali u skolu, birali smo izmedju gradjanskog i veronauke.
Supruga je bila decidirana da veronauka ne dolazi u obzir.
Naravno, krenula je na gradjansko, slozio sam se sa tim.
Sada opet slusa price od drugara sa veronauke i opet nam postavlja pitanja.
Problem je sto ja na sva pitanja nemam odgovor.
neka te to ne brine,niko nema odgovor na sva pitanja(cak ni google) jao meni je grozno uciti veronauku u skoli :( bljak,to se svakako uci iz istorije,ali uciti kao da je tacno uf:?
 
trachara:
pa dobro, decija pitanja nas cesto zaticu nespremne, pa tako i ta o bogu ...
ja sam imala problem, ali zato sto ni sama nisam nacisto verujem li ili ne.
ali ako znas sam sta osecas onda ti je lako da to preneses detetu.
ja sam coki rekla da nisam bas sasvim sigurna kako stoje stvari i da takva pitanja slobodno postavi ucitelju iz veronauke, bez obzira sto ne ide na veronauku...i tako je i bilo, ona je zadovoljila svoju radoznalost, ja sam nasla kompromis da ne naturam po svaku cenu svoj stav (koji je pritom i neoformljen)....
Nisam ni ja bas nacisto s tim ali sam otprilike rekla detetu ono sto i hanibal77, da neki ljudi veruju da postoji i da niko to ne moze sa sigurnoscu da zna.
Sta je ucitelj veronauke rekao? U redu je sto nisis zelela da nameces svoje misljenje, ali ja ne bih volela da neko drugi namece misljenje mom detetu.
 
Hanibal reaguje isto kao moja supruga. :D
Fuj bljak pa kad pocne da koluta ocima (moja zenica draga).
Ja, kao i Trachara, nisam nacisto, mada sam odgajan u religioznom duhu (moj deda je bio svestenik).
Ne zelim da detetu stvaram konfuziju u glavi a opet ne mogu da joj razjasnim nista.
Ne mogu ni sebi.
 
Slazem se da nametanje nije u redu.
A supruga reaguje tako kada cerkica dodje i pita "mama, gde zivi Bog?"
Nakon sto zakoluta sledi odgovor "ljubavi, odakle ti to pitanje? Gde si to cula? To su potpune gluposti, o svasta, ma ne slusaj tu decu itd itd."
Ja nekako zelim da nadjem neku sredinu, da ne bude sve ni bas crno ni skroz belo.
 
@trejsi

pa ne znam...ja ta predavanja iz veronauke ne kapiram kao neka verska vrbovanja.
mislim, da kao sto cuje moje misljenje , moze da cuje i njihovu pricu
a u svakom slucaju su mali da bi doneli neke konacne odluke
mozda gresim

elem, u slucaju mog deteta-pa ne secam se vise sta joj je rekao, ali nije bilo nista upecatljivo.
nije odlucila da se zamonasi posle tog razgovora! :D
 
E odlicno da je neko otvorio ovu temu. Iako nasa cerkica ima tek 3 god vec je krenula rasprava izmedju mog muza i mene da li cemo je davati na casove veronauke u skoli.
Iako ni jedno ni drugo nismo vernici, ne idemo u crkvu, ne postimo, ne pratimo crvena slova, itd.. moj muz smatra da ona treba da ide. Misli da treba da nauci sve o svojoj veri da bi imala pravoslavni identitet (tako sam ja to shvatila). Ja opet smatram da deci to ne treba nametati ako nismo i sami takvi i stvarno verujemo u to.
Bas sam mu postavila pitanje kako ce cerki odgovoriti na pitanja koja logicno slede nakon tih casova (problem koji Ren vec ima), sta ce uciniti ako ona izrazi zelju da ide u crkvu ili da se pomoli za stolom, kad ni on sam ne poznaje bibliju i ne prati verske obicaje.
Posto ja nisam vernik smatram da ni moje dete ne treba da bude odgajano u tom duhu i radije bih njoj prepustila taj izbor kasnije u zivotu kad bude postala svesna o cemu se tu radi.
A sto se tice konkretno navedenog problema, bojim se da bih i ja zakolutala ocima na ta pitanja, ali mislim da bi ipak trebalo naci neko srednje objasnjenje tipa: neki ljudi veruju da bog postoji i idu u crkvu(i objasniti ukratko celu pricu), ali mama i ja ne verujemo u to i zato tebe nismo tome ucili...
 
ja kao zadrti ateista ti predlažem taj pristup.

religiozni ljudi imaju tendenciju da verničku svest
po automatizmu koriste za pravdanje svega u životu,
i slabosti, i greške, čak i zločine...to je sudbina, tako je bog hteo...i slično.

još patetičnije su osobe koje božjom voljom objašnjavaju
svoju inferiornost i inertnost u životu.

ne kažem da religioznost pokvari osobu, ali jeste dodatni balast.


ionako je život pun razočaranja i kad tad se svaki mit razbije,
zašto da je opterećuješ sa još jednim razlogom za to.
 
@trachara
Ma nisam mislila de ce biti nesto drasticno, cisto da imas uvid u to sta joj je receno.
Sto se veronauke u skoli tice i ja je tako shvatam, kao nesto informativno bez nametanja. Nadam se da je stvarno tako. I nas na jesen ceka da biramo, veronauka ili gradjansko, ne znam sta je bolje.
 
gudajoka:
E odlicno da je neko otvorio ovu temu. Iako nasa cerkica ima tek 3 god vec je krenula rasprava izmedju mog muza i mene da li cemo je davati na casove veronauke u skoli.
Iako ni jedno ni drugo nismo vernici, ne idemo u crkvu, ne postimo, ne pratimo crvena slova, itd.. moj muz smatra da ona treba da ide. Misli da treba da nauci sve o svojoj veri da bi imala pravoslavni identitet (tako sam ja to shvatila). Ja opet smatram da deci to ne treba nametati ako nismo i sami takvi i stvarno verujemo u to.
Bas sam mu postavila pitanje kako ce cerki odgovoriti na pitanja koja logicno slede nakon tih casova (problem koji Ren vec ima), sta ce uciniti ako ona izrazi zelju da ide u crkvu ili da se pomoli za stolom, kad ni on sam ne poznaje bibliju i ne prati verske obicaje.
Posto ja nisam vernik smatram da ni moje dete ne treba da bude odgajano u tom duhu i radije bih njoj prepustila taj izbor kasnije u zivotu kad bude postala svesna o cemu se tu radi.
A sto se tice konkretno navedenog problema, bojim se da bih i ja zakolutala ocima na ta pitanja, ali mislim da bi ipak trebalo naci neko srednje objasnjenje tipa: neki ljudi veruju da bog postoji i idu u crkvu(i objasniti ukratko celu pricu), ali mama i ja ne verujemo u to i zato tebe nismo tome ucili...
Slazem se s ovim, ali ipak treba pruziti informacije. Da li je veronauka pravo mesto? Zna li neko uopste sta uce decu na casovima veronauke?
 
decu jako zabavlja kada su roditelji zbunjeni njihovim pitanjima.......... naročito ako roditelji burno reaguju na neke teme ili jednostavno nemaju odgovor, što nameće dalja pitanja na istu temu i što decu čini u razgovorima o nepoznatim stvarima ravnopravnim sagovornicima. uz to ako se roditelji nemaju isto mišljenje.................. U uzrastu kada je roditelj najmoćniji na svetu, pojava konkurenta baš i ne prija roditeljima ......... : ) radoznalost o samom religiji...decu u tom uzrastu naravno da ne zanima.............
 
bas je zeznuto kad se roditelji ne slazu oko tih stvari,a gudajoka me uplasi sa ovim "sta ce biti ako pozeli da se pomoli pre rucka" :shock: zamislila sam kako je moja laura udata zena i ja joj odem u goste a ona drzi ikone i statuice po celom stanu,svi se mole pre rucka i zabranjeno gledanje neprilicnih programa:( juju je l moze roditelj kao ja tako nesto da rodi?molim recite ne
 
Ma to sto je veronauka uvedena kao obavezan predmet po o.skolama je po meni notorna glupost. Meni to lici malo na neki religijski pritisak. Kakvi su ludi Srbi da moraju da budu tako kao konji u amovima. Nista dalje od nosa ne vide. Zato danas roditelji i imaju takve dileme sada. Da to nije uradjeno jednostavno bi roditelji nastavili sa religijkim obrazovanjem shodno svojim verovanjima. Uostalom svako dete treba da bude upoznato sa religijom u svakom slucaju. Sad ili ce roditelji svojim religijskim znanjem da ga upute ili ce deca sama da se edukuju u nedostatku roditeljkog poznavanja. a edukovace se shodno svojim intersovanjima. Mozda na se kraju odluci i samo za neku teolosku skolu. Nego jel' se na vernauci forsira iskljucivo pravoslavna religija ili kako?
 
Moja prijateljica je odlucila da dete da na gradjansko, jer je uciteljica veronauke ostavila veoma neprijatan i zastrasujuci dojam, pa su se roditelji odlucili za gradjansko iako postuju pravoslavne obicaje. Uciteljica za gradjansko je bila fina i pristojna zena. Tako da i to moze da bude neki reper za skolu.
A sto se tice pravoslavlja u kuci, eto ucimo svi pomalo. Kupila sam bibliju za decu i pocela da im citam sve do trenutka kada smo citali da je neko hteo da zrtvuje svog malog sina kao simbol odanosti Bogu. E, to je za moju decu, a i za mene bilo malo previse. Pa smo malo zastali. A deca pitaju i pitaju. Sta znam odgovorim, a sta neznam posteno priznam, pa trazimo odgovor od nekog drugog.
 
Ok, mozda sam ja pogresila, mislila sam na ucenje lepog ponasanja, ucenje nekih davno zaboravljenih manira koji nemaju veze ni sa religijom ni sa gradjanskim vaspitanjem. Sami pojmovi su nesrecno definisani. Kao i prosvetni sistem, cini se. A ja mislila da je Suvarovo usmereno najveci promasaj, pa sad se ne zna jel gore roditeljima ili djacima.
 
pile_babino:
Ma to sto je veronauka uvedena kao obavezan predmet po o.skolama je po meni notorna glupost. Meni to lici malo na neki religijski pritisak. Kakvi su ludi Srbi da moraju da budu tako kao konji u amovima. Nista dalje od nosa ne vide. Zato danas roditelji i imaju takve dileme sada. Da to nije uradjeno jednostavno bi roditelji nastavili sa religijkim obrazovanjem shodno svojim verovanjima. Uostalom svako dete treba da bude upoznato sa religijom u svakom slucaju. Sad ili ce roditelji svojim religijskim znanjem da ga upute ili ce deca sama da se edukuju u nedostatku roditeljkog poznavanja. a edukovace se shodno svojim intersovanjima. Mozda na se kraju odluci i samo za neku teolosku skolu. Nego jel' se na vernauci forsira iskljucivo pravoslavna religija ili kako?[/QUOTE

Vidis nikad se nisam zapitala da li samo rade pravoslavni program ili imaju nesto i za ostale vere.
Ma po meni se vera nosi iz kuce, to je deo tvog kucnog vaspitanja i odgoja. Oni koji su vernici svoju decu vode u crkvu i na te casove veronauke pri crkvi, toga je bar nekad bilo, ne znam da li sada ima. Ne vidim zasto bi to uvodili u redovne skole. Istina je da je fakultativni predmet, ali sto moj muz kaze, sva deca idu pa mora i nase. A deca idu zato sto je to "inn", pa se svi sad trude da deluju sto veci pravoslavci a nisu u crkvu usli u zivotu. Ne zelim da se pravi vernici osecaju prozvanim, ne zalazim u licna ubedjenja, ali ne zelim da mi se nesto namece niti zelim da se moje dete oseca ugrozeno zato sto ne ucestvuje u necemu u sta ja ne verujem.
 
hanibal77:
nisam upucena ali koliko sam shvatila to gradjansko je bonton?ili se varam?
Ne, građansko nije bonton. Zvaničan naziv predmeta sadrži u zagradi, pored ovog ' građansko vaspitanje' još i 'saznanje o sebi i drugima'. Koliko sam shvatila, pričaju o sebi, svom doživljaju sebe, sveta oko njih, o međuljudskim odnosima...Moje dete baš voli građansko, i učiteljica kaže da im je veoma dragoceno to vreme koje provedu zajedno, jer deca postaju otvorenija, dešava se da povere učitelju nešto što čak ni rodeitelji ne znaju o njima, upravo na tim časovima. Nekako, školski sistem 'melje' ličnost deteta, postoji pririsak da se savlada svo to gradivo, a na časovima građanskog, mislim da imaju osećaj kao da su važni, jedinstveni, da i njih neko nešto pita-šta vole, šta ne vole, da li bi voleli da se drugačije zovu (i to je bila tema na jednom času, moj sin se oduševio)
 
Sto se tice veronauke, religije i Boga mene su sestrina deca pitala o tome jos kad su imale 6 i 4 godine i ja sam im rekla onoliko koliko ja znam (a ne znam mnogo jer mi je tata ateista) a to je da neki ljudi veruju da je Bog stvorio coveka i sve na zemlji i nesto jos sto pise u bibliji na prvih 10 strana (jer sam toliko procitala), a da opet neki ne veruju da on postoji. Onda sam im ispricala i nesto o Darvinovoj teoriji onako kako je ja shvatam, tj. dala sam im dva objasnjenja pa neka same odluce u sta ce da veruju. Bile su zadovoljne objasnjenjima. Ne idu na veronauku, a obe idu na gradjansko i to mnogo vole. Cini mi se da na tom gradjanskom uce da se druzi i da budu dobri jedni prema drugima, a to nam upravo i treba, da se ljudi vole i razumeju...
 

Back
Top