POTREBAN PROGRAMER

Meni ovo liči na onu priču o relativnosti. Iz iskustva, velike baze i fiskalne kase do sada se kod mene nikada nisu ukrstile u istom programu. Ali, kao što rekoh, šta je to velika baza je relativna stvar. Nekome je i baza od 1000 slogova velika. Drugima je sve ispod milion malo.
 
Radio sam te gluposti u pocetku kad nije bilo tih softvera, a sad od toga nema leba, jer imas milion firmi koja je izradila te programe, tako da je (u praksi) jeftinije kupiti gotov softver nego da se napise isti.
 
Login Killer:
Radio sam te gluposti u pocetku kad nije bilo tih softvera, a sad od toga nema leba, jer imas milion firmi koja je izradila te programe, tako da je (u praksi) jeftinije kupiti gotov softver nego da se napise isti.

Mislis li da nisam trazila... NEMA!!! Ako neko mozda moze da mi pomogne, neka se javi
 
I dalje ne videh odgovor na pitanje šta podrazumevaš pod terminom "velika baza". Proizvođače pojedinih relacionih baza (Oracle, DB2), relacione baze koje rade na mainframe računarima, baze podataka koje u sebi sadrže velikiu količinu podataka, distribuiranu bazu podataka?

Očigledno da je reč o nekom specifičnom zahtevu kada ne možeš naći odgovarajući softver, pa ne bi bilo loše ni da kažeš bar nešto o konkretnom problemu koji imaš.
 
Program je iz dva dela tj. u dva kompjutera povezana lan karticom. Prvi kompjuter je povezan sa fiskalnom kasom i na njemu je takozvani Kasa program . Kasa program ima tri mesta za fiskalne racune tako sto je tastatura podeljena na tri dela tj. jedna prodavacica kuca na na numerickoj tastaturi, a druge dve na slovnoj tastaturi, npr. z je 1, x je 2, c je 3, itd..
Pamti sta je prodato, koliko, kad, koja prodavacica, kao i svako storniranje racuna tj. brisanje artikla.
Drugi program preuzima te podatke, u njemu se upisuju i nabavljene kolicine repro materijala, tel. imenik dobavljaca i klijenata, raspored rada, obracun plata, izvestaji, obracunava po recepturama magacin...
i na kraju graficki prikaz potrosnje proizvedenih proizvoda i nabavljenog repro materijala.

Ovo bi bilo najkrace objasnjenje...
 
I, to je ta "velika" baza. Pretpostavljam da je i lova isto tako "velika".
A nisi razmislio da nekako smjenjuješ te prodavačice - recimo svaka od njih prije nego što počne unositi podatke ošine po nekom tasteru (F1 - prodavačica 1 itd.). Čemu ta komplikacija s podjelom tastature? Ili je možda potrebno da sve tri rade istovremeno? Kako si onda riješio podjelu ekrana?

Ovdje gdje ja živim takvih programčića ima koliko hoćeš, po cijeni koja je manja od 100 evra. Poneko ih čak daje i besplatno, ako od njega kupiš opremu. Niko ozbiljan se više ne bavi time.
 
Ekran se deli na tri dela. One ne kucaju u isto vreme, tako da nema guzve. Kasa program je vec uradjen, ali decko koji je to radio ne moze da odradi drugi deo programa, pa je odustao... A svi F tatseri su vec zauzeti, narudzbine, tel. imenik, apoenska struktura, digitron.... Nesto kao brzi tasteri...
 
Sheker:
Program je iz dva dela tj. u dva kompjutera povezana lan karticom. Prvi kompjuter je povezan sa fiskalnom kasom i na njemu je takozvani Kasa program . Kasa program ima tri mesta za fiskalne racune tako sto je tastatura podeljena na tri dela tj. jedna prodavacica kuca na na numerickoj tastaturi, a druge dve na slovnoj tastaturi, npr. z je 1, x je 2, c je 3, itd..
Pamti sta je prodato, koliko, kad, koja prodavacica, kao i svako storniranje racuna tj. brisanje artikla.
Drugi program preuzima te podatke, u njemu se upisuju i nabavljene kolicine repro materijala, tel. imenik dobavljaca i klijenata, raspored rada, obracun plata, izvestaji, obracunava po recepturama magacin...
i na kraju graficki prikaz potrosnje proizvedenih proizvoda i nabavljenog repro materijala.

Ovo bi bilo najkrace objasnjenje...
Dobro i gde je sada tu ta "velika baza" i šta je uopšte problem koji ne možeš da rešiš?
 
Svi podaci, u svakom trenutku treba da su dostupni... To podrazumeva da mogu da pratim kako potrosnju npr brasna tako i prodaju hleba u odredjenom danu. Da mogu da se potsetim, a onda i majstoru da zahtevam odredjenu kolicinu... Da mogu da pratim nabavku mesa, brasna, soli... Linearno. Jednostavno, ukoliko mi radnici iznose materijal, jednostavno da to mogu lako da primetim. Interesuje me i trenutna prodaja svakog artikla, a ima ih dosta. Trenutno stanje magacina. Obracun plata na procenat...
 
Ako svi (delovi) programa koji menjaju ove podatke (prodaja-fiskalne kase, nabavka izdavanje materijala iz magacina, itd...) pristupaju istoj bazi podataka, onda ne vidim u čemu je problem da svi podaci budu uvek dostupni, jer se nalaze u jednoj bazi.
 
Drugi deo aplikacije pokriva dosta oblasti i potrebno je prilicno znanje i vreme da bi se to implementiralo. Magacini, plate, proizvodnja, tu su i finansije garant, mozda i glavna knjiga, pa treba znanja da bi se to napravilo. Radio sam sve to, znam kako komplikovano moze da bude. Jednostavno nemam vremena za takav posao sa strane.
 
Garwor:
Drugi deo aplikacije pokriva dosta oblasti i potrebno je prilicno znanje i vreme da bi se to implementiralo. Magacini, plate, proizvodnja, tu su i finansije garant, mozda i glavna knjiga, pa treba znanja da bi se to napravilo. Radio sam sve to, znam kako komplikovano moze da bude. Jednostavno nemam vremena za takav posao sa strane.
Ok! Mozda znas nekog ko bi mogao da mi pomogne. Jeste komplikovano, ali meni stedi dosta vremena...
 
Garwor ti je dobro objasnio problematiku.
Ne radi se tu samo o bazama koje ti treba da koristis. To je u svemu ovome najmanji deo. I ja sam slicne ili iste stvari radio godinama unazad. I komplikovanije i sire, cak sam pre nego sto su srokali jedan hotel, neposredno pre toga uradio i program za kuhinju i hotelsko poslovanje, gde sve pocinje od ulaska gosta, smestaja, pa zatim nabavke jaja,luka,persuna,mesa itd a zavrsava se corbicom od teleceg mesa na primer.
Ljudi su znali veoma precizno da ako su prodali 200 corbica, 120 telecih snicli sa pomfrijem, 97 kolaca od visnje, koliko su potrosili brasna, ulja, jaja itd... Uza sve to se vezivalo magacinsko poslovanje, finansijsko poslovanje sa sve salda kontima kao i kasa sistem za konobare prilikom preuzimanja jela...prijava odjava gostuju, placanje posebnih usluga itd,itd,itd...

E sad, to sve nabrajam da bih rekao da sama baza uopste nije problem. Pogotovo ne velicina. Problem je sto takav sistem kosta.
Svuda sem u Srbiji.
A ne verujem da ces naci nekoga da ti sve ono sto tebi treba, uradi za male pare. Tesko da cete se naci, tebi ce se ciniti previse, programeru premalo para i na kraju ces nazalost naci nekog pacenika koji ce pokusati da zaradi nesto, samo da uzme posao a o poslu zna jako malo i neces biti zadovoljan kako god okrenes....

Ni ja ne zelim da investiram vreme u ovakav projekat koji mi ne moze doneti ni 10-ti deo sume koja smatram da je realna. Primera radi, video sam pre nekog vremena oglas firme koja nudi ceo paket poslovnih programa "Finansijsko, magacin, maloprodaja, veleprodaja, kasa" i sta znam jos za - 6000 dinara (100 dolara ili 80 evra)!!! Pa za te pare i za takav projekat, necu ni da zakurblam masinu... I sta sad da nekome dodje neko i kaze, suma za to sto hoces je XXXX dinara a taj ce (sa pravom zbog dampinga budala) reci da ima mnogo jeftinijih firmi - ima. Moj odgovor je uvek bio (dok sam jos radio za srpsko trziste) - hvala na kafi, pokusajte tamo...

To ti je nazalost stvarnost u Srbiji.
Koliko zelimo da potrosimo para, toliko cemo slusati muzike..
 
Kao neko ko je zaradio prilično na takvim i sličnim poslovima (a i danas pomalo curi, uglavnom na održavanju ranije postavljenih instalacija) moram ovdje da se umiješam. Mislim da je iz ranijih diskusija prilično jasno o čemu se ovdje radi:

Neki od onih "programera" za male pare (kakve pominje codemaker) uletio je ovdje da na osnovu nedovoljno preciznog zahtjeva i bez tačnog dogovora i specifikacija (dogovor tipa "treba mi da vodi kasu") i počeo razvijati ono što se najbolje vidi - korisnički interfejs. Kada je to nakarabudžio nekako (moram upotrijebiti ovaj izraz za interfejs koji dijeli ekran i tastaturu na dijelove) vjerovatno su se i ambicije naručioca povećavale, u početku "a dal' bi moglo još i ovo" a kasnije "nije to ono što sam ja želio, pa dogovorili smo se da bude i ovo i ono" sve dok tom jadnom programeru nije postalo koliko-toliko jasno da od svega toga neće biti ništa - ili će se zahtjevi non-stop povećavati ili je on došao do praga svog znanja, ili je koncepcija cijelog programa (paketa) u potpunosti promašena i treba krenuti od nule. Najvjerovatnije od svega toga pomalo.

Koliko sam puta do sada naišao na takvu situaciju, ni nabrojati ne bih mogao.

Niko, ali baš niko sa imalo soli u glavi neće pristati da nastavi taj projekat. Uraditi "samo" još onaj drugi dio, kako kaže autor teme, to implicira da je većina posla urađena i da treba to samo završiti - znači ne bi trebalo da košta mnogo (barem po njegovom mišljenju). A to "samo" obuhvata 95% koda, pod uslovom da se u međuvremenu ne pojave dodatni zahtjevi.

@Sheker - ono što vidiš na ekranu je tek veoma mali dio cijele aplikacije. Ono što ne vidiš - to je ono što radi posao. Otprilike kao šminka na autu - ne ide auto ni pomoću šminkerskih retrovizora, ni pomoću neonki ni pomoću cool farbanja. Pokreću ga oni dijelovi koji se ne vide.
Ako ti stvarno treba ta aplikacija, pronađi nekoga ko će to uraditi od nule, na osnovu preciznog dogovora o tome šta, kako i kada. To će, istina, koštati nešto više nego što misliš, ali ćeš dobiti ono što si tražio/la u dogovorenom roku.
 
Pa meni i treba nekoko ce krenuti od nule. Program sam tacno definisala, i ukoliko je neko zainteresovan moze mi se javiti. Nema dodavanja, "ovoga ili onoga", sve je vrlo precizno, komletan informacioni sistem za radnju... Svesna sam i cinjenice koliko to moze da kosta, tj. koliko vredi jedan takav program.
Uglavnom, da ne duzim, ukoliko je neko zainteresovan moze se javti na 063/776-33-26 064/211-87-94 ili 011/3096-583
 
ERP za 6000din, ma daj , o cemu pricamo.
Efikasan ERP kosta mnoooogo vise.

Mozemo nas dvojica sesti i odraditi nesto ali to se sigurno nece moci primenjivati u srednjim i iole vecim firmama, mozda samo kod nekog prijatelja u prodavnici.
 

Back
Top