Kako moze svako da web dizajnira?

CHIME

Zainteresovan član
Poruka
300
Nije mi jasno kako ne postoji neki zakon, organ ili neka organizacija kod nas i u svetu koja bi zabranjivala templajte, ili doradjene templajte, blogove, gotove sajtove kao sto su myspace ili freewebs ili kvazimastere koji rade sajtove za 5 evra a nemaju pojima ili nemaju pojima a urade sajt za 50, 100, 200 ili vise evra? Zasto to neko ne zabrani? Ipak neki ljudi su dosta radili i na kraju nekad i nemaju dovoljno posla, samo zato sto je takvih koji to rade na kvaran nacin.
 
Nema svrhe zabranjivati, a ako cemo pravo, ne bi ni bilo u redu. Naruchioci sajtova bi trebalo da znaju da kvalitet ima svoju cenu i da onaj ko nudi sajt za 100e NE MOZE isporuchiti originalno i kvalitetno reshenje. Na zapadu se to (uglavnom) zna. Kod nas, sa ovako mizernim procentom kompjuterske pismenosti i trzhishnom privredom na nivou 19. veka, takve naruchioce treba svetjom traziti.
 
CHIME:
Nasam se da moje pitanje nisi shvatio kao neku uvredu, jer to i nije bilo. Hteo sam samo da naglasim da to sto si pisao tesko da ce u miloj nam zemlji Srbiji da se ostvari jos duze vremena. Pa ni u svetu, generalno gledajuci.

A da ce neka organizacija brinuti ili kontrolisati, zaboravi.
Uostalom, uvek ima ponude i potraznje, ma kog kvaliteta bila.
Dokle god budu postojali bizMismeni koji pojma nemaju o prezentaciji svoje firme internetom, niti zele da plate coveka u firmi zaduzenog za te i slicne stvari, imacemo i ponudu "malog sa 5. sprata" koji ce im sklepati sajt koristeci piratizovan softver za instant izradu veb sajtova. Sav sretan ce to naplatiti 10 evra, svi zadovoljni - bizMizsmen jer sad ima svoju prezentaciju na internetu, decko jer ce konacno kupiti bolji dzojstik da bolje igre "bitefight" ili tako neki kretenizam...

Kada tom istom bizMismenu kolege iz inostranstva pocnu da se smejuckaju na racun tog "sajta", nakon sto mu onaj ko mu je kritike preveo dobije otkaz momentalno, nas bizMismen ce se setiti da pokusa da stvar poboljsa. Nazalost, zbog notornog cicijasluka (za kafanu ce potrositi i 1000 evra za vece ali za sajt ne da vise od 20 evra pa da ga cerece), ovog puta ce angazovati "malog sa 6. sprata" i za 20 evra a rezultat ce biti novo zezanje od strane onih koji znaju sta je veb prezentacija firme i naravno novi otkaz novom prevodiocu naseg bizMismena...

E zbog toga sam te pitao da li se ti to zelis upustiti u borbu protiv vetrenjaca...
 
Ma znam to je ono iz Don Kihota ne mozes se boriti protiv vetrenjaca,a nisi me uvredio shvatio sam nego sam napisao jednostavan odgovor. Nisu mi jasne jos dve stvari? Ovo prvo pitanje je glupo.
Naime moj cale ima firmu dobro posluje i nekoliko godina je na domacem trzistu itd... Caletova radnica ima muza koji je programer i valjda i web dizajner. I jedno vece dolazim ja u dnevnu sobu i vidim na stolu skicu nekog sajta i pitam tatu sta je ovo. On mi kaze da mu je njen muz ponudio da mu izradi sajt firme Ja sam ga pitao koju cenu trazi, a on je rekao 30,000 hiljada dinara. Tata me je pitao da li ja znam to da uradim, ali odgovorio sam da ne znam, zato sto sam tad tek krenuo sam html-om. To je bilo u januaru ove godine. Ja sam mu rekao da se ne dogovara i da cu mu ja kroz godinu, dve odraditi sajt kad se budem malo uhodao.

Zato sto sam znao da je to skupo, jer ipak taj covek je mogao da uradi sajt i za duplo manje, ali ocigledno da je on hteo da koristi sem dizajna i php i asp i druge stvari.
Zanima me zasto na primer neki dizajneri naplacuju i preko 300, 400 evra sajt i kazu da toliko kosta zato sto ce vam se kasnije trostruko vratiti i zato sto je to najbolji vid reklame, cini mi se da bas i nisu u pravu. Zato sto klijent ne trazi od njih njihovo misljenje o buducnosti uspeha firme vec kvalitetan sajt. I to nije najbolji vid reklame, zato sto mnogi kod nas ne koriste internet a i pitanje je da li ce neko posetiti tvoju prezentaciju sem par poslovnih partnera i radnika.

@codemaker, ipak mora se dati malo i za kafanu, zato sto te ljude koje izvodis odnosno poslovne partnere zlata vredi jer su ti svi oni veze i vezice za neke poslove.
 
CHIME:
Zato sto sam znao da je to skupo, jer ipak taj covek je mogao da uradi sajt i za duplo manje, ali ocigledno da je on hteo da koristi sem dizajna i php i asp i druge stvari.
Zanima me zasto na primer neki dizajneri naplacuju i preko 300, 400 evra sajt i kazu da toliko kosta zato sto ce vam se kasnije trostruko vratiti i zato sto je to najbolji vid reklame, cini mi se da bas i nisu u pravu. Zato sto klijent ne trazi od njih njihovo misljenje o buducnosti uspeha firme vec kvalitetan sajt. I to nije najbolji vid reklame, zato sto mnogi kod nas ne koriste internet a i pitanje je da li ce neko posetiti tvoju prezentaciju sem par poslovnih partnera i radnika.
Shta ti znachi "mogao je da uradi za duplo manje"? Mogao je da ga uradi i za dzabe. Cena je formirana na trzistu shto znachi da kvalitetan sajt zaista toliko vredi... Kao shto i sajt od 100e zaista vredi 100e.
Ovo shto si napisao za reklamu jednostavno nije tachno. Web sajt mozda nije najbolji vid reklame ali jeste vrlo bitan i te pare se zaista isplate.
 
Upravo je CHIME inicirao dve veoma vazne stvari koje su nazalost u negativnom smislu prisutne kod nas...

1. Cena izrade sajta je kategorija koja jako zavis od premnogo faktora da bi se mogla ukalupiti u neku da kazem "etalon" cenu pa onda sa varijacijama gore-dole. To je naprosto nemoguce iz mnogo razloga, navescu samo neke (i sigurno ce me neko nadopuniti jer cu ponesto zaboraviti):
- Broj strana
- Sadrzaj (samo teks, samo slike, mesano, flash...)
- Koriscenje skripti (upotreba PHP, ASP, EXE, DLL)
- Interakcija (mail forme)
- Upotreba baza podataka u jednostavnijoj varijanti
- Upotreba baza podataka u slozenijoj varijanti
- Upotreba baza podataka za slozeni sistem prodaje ili izvestaja druge vrste
- Cenovnik i reference firme koja radi sajt (ne moze neko dete sa 5. sprata uzetio iste pare za sajt kao i firma ili profesionalac sa mnogo referenci po celom svetu)
- Posebni zahtevi klijenta (nebrojeno razlicitih)

Pa hajde sada da neko kaze posto sajt?

2. Cena sajta je ono sto dizajner ili "dizajner" ponude. Da li ce cenu narucilac prihvatiti zavisi od mnogo stvari, na neke od njih "dizajneri" veoma racunaju (kao sto je neznanje klijenta):
- Koliko klijent shvata da mu prezentacija na internetu treba
- Koliko je klijent spreman i sposoban da sudeluje u dizajnu u smislu osmisljavanja i dizajnu sajta i sadrzaja istog
- Koliko je predznanje klijenta o IT uopste, da li je mogao da surfuje i uporedi sta ima i sta mu se momentalno od strane dizajnera nudi
- Koliko je klijent imao slicnih ponuda pa je mogao da uporedi
- Koliko je klijent uopste generalno spreman da ulaze u internet prezentaciju
- Koliko je klijent spreman za odrzavanje sajta u narednom periodu.

I mnogo toga jos.

Dakle stvarno je nemoguce reci da li neki sajt moze da se uradi za duplo manje ili je trebalo da kosta duplo vise... Sve zavisi. Na dizajneru je da proceni. Ja sam radio sajtove po 200 evra po strani ali i kompleksne internet aplikacije sa ogromnim bazama podataka za mnogo velike pare a sa druge strane radio sam sajtove za mnogo manje pare.
Mnoog puta sam cak ljudima radio sajtove skoro za dzabe jer sam pre svega znao da nemam vremena da nastavim kompletan razvoj kad shvate da hoce jos a i da im pomognem da nastave kasnije sa nekim drugim i time podignu svoj nivo internet postojanja. Kasnije jednom ce neki veb dizajner od toga imati koristi jer e raditi sajt sa "oformljenom" firmom, koja je svesna znacaja internet postojanja..

Ajde, sad, neka mi neka mi neko kaze, koliko moze da kosta jedan sajt od 5 strana ili koliko da se uzme po strani za jedan sajt?
Tesko..
 
Pod jedan bih dodala obradu slika za sajt. Ljudi pošalju đubre kako bi prezentovali svoj posao, a u mom slučaju, ja sama slikam za jedan sajt koji održavam.

Inače, ova lista je savršena. I totalno ima smisla. Sad, nažalost, ima mnogo "dizajnera", a kad sam pogledala temu koju je započela canada1995, poželela sam nekoga da ubijem.
 

Back
Top