Svi studenti u BGD! To je, bre, kapitalizam

sever.sena

Obećava
Poruka
75
Jedan me je prijatelj pre neki dan podsetio na cuvenu krilaticu u doba "srpskog komunizma": "U komunizmu cemo svi ziveti u BGD-u"

Na inicijativu studenata održan je protestni skup na gradskom trgu, pošto Akreditaciona komisija Ministarstva prosvete Višoj medicinskoj školi u Ćupriji nije dala akreditaciju za rad. Studenti su počeli da prikupljaju potpise za peticiju protiv ovakve odluke, jer je reč o školi sa oko 4.000 studenata, koja ove godine obeležava deceniju postojanja i rada, i koja, prema njihovoj oceni, ima uslova za akreditaciju.

Studente su podržali i odbornici SO, koji su na sednici odlučili da dr Ljubomir Marić, predsednik opštine i dr Svetlana Miljković, direktor Više medicinske škole, kod Ministarstva prosvete pokušaju da isprave ovu nepravdu. Podršku su dali i građani Ćuprije, tako da je do sada prikupljeno oko 20.000 potpisa.

A u kapitalizmu svi studenti Srbije ce studirati u BGD-u i ziveti u univerzitetskom kampusu na N. Beogradu koji ce kostati Srbiju ni manje-ni-vise 250 miliona evra!
 
Parisboy ne mozes da pises o stvarima koje ne znas. Ta akreditacija je bila potrebna jer se svasta radilo i svaka dzudza je mogla da dobije diplomu. Imam i ja drugove koji su upisali/zavrsili te fiktivne skole sa fiktivnim diplomama. Nisu ucili nista, eventualno za tri dana nabubaju skripticu od 20 stranica ili zadatak za koji im je profesor rekao da ce biti na ispitu i neki opet cak i padnu ispit. Negde je jos i gore. Ni ne dodje na ispit, a dobije 10. Svi menadzeri bre, a niko ne zna da sabere dva razlomka. Zatim tu je slucaj policije i slicnih zanimanja gde sa diplomom dobijas vecu platu, koji su zavrsili vise fakulteta od Djelica.
Sledeci niz razloga zasto je to moralo da se uradi je i onaj zvanicni. Jednostavno neke vise skole nemaju uslova za kvalitetnu nastavu. Najcesce su to neke stare zgrade i stara oprema, a sa druge strane na nekim mestima ima profesora koji su dosli preko veze da predaju sa diplomama visih skola (mora da bude magistar ili doktor) koji jednostavno nisu dobri profesori.

I mozda najvazniji razlog. Ova zemlja nema neki plan za visoko obrazovanje. Zato mladi ljudi i dolaze u inostranstvo delimicno, jer nema posla. Sta vredi da mi iskolujemo 200 inzenjera elektrotehnike (ETF) godisnje koji su po svom znanju medju najboljima u svetu (dekani imaju neku pricu da je ETF 3. najbolji elektrotehnicki fakultet u Evropi) kada oni posle nece imati posao. Ne kazem sada da treba da ugasimo svoje visoko skolstvo, ali potrebno je da zna koliko koje struke bar okvirno treba godisnje i da se prema tome ogranicava upis. Ako bi onih 4000 studenata zavrsilo skolu gde bi mi uposlili 4000 anesteziologa, masazera, radnika u rehabilitaciji bolesnika i tome slicno? Plus beogradska visa.

A sto se tice cele te price o Beogradizaciji to mozes da iskuliras vec jednom. Veliki deo visih skola iz Beograda nije akreditovan, dok je veci broj sirom drzave akreditovan u skladu sa potrebama opstina u kojima se nalaze.
 
_guru_ je potpuno u pravu, i podrzavam sve sto je rekao.
A prica da je ETF 3. najbolji u svetu nema veze sa zivotom i taj dekan lupa. Gde mozemo mi da imamo najbolje fakultete sa ovako malim fondovima i polupismenim profesorima, to na svakom fakultetu dekani pricaju. Ne mozemo da zanemarimo tradiciju MIT, Oxford, Princeton i jos hiljadu drugih samo zato sto smo mi nebeski narod.
 
dr.koki:
_guru_ je potpuno u pravu, i podrzavam sve sto je rekao.
A prica da je ETF 3. najbolji u svetu nema veze sa zivotom i taj dekan lupa. Gde mozemo mi da imamo najbolje fakultete sa ovako malim fondovima i polupismenim profesorima, to na svakom fakultetu dekani pricaju. Ne mozemo da zanemarimo tradiciju MIT, Oxford, Princeton i jos hiljadu drugih samo zato sto smo mi nebeski narod.
Stoji to, ali je čenjenica i da naši studenti imaju izvanredne uspehe na tehničkim fakultetima u Evropi. Uvek su potkovaniji znanjem od svojih domaćih kolega.
 
dr.koki:
Ima mali broj studenata, ne svi. A stoji i to da neko ko je tamo zavrsio fakultet ima vece uspehe na poslu nego neko ko je ovde, uzevsi da rade u istoj firmi.
Naravno da imaju, zato što su ti fakulteti neuporedivo opremljeniji, a i plan i program rada je smisleniji. Kada se uzme u obzir znanje naših studenata (mislim na ljude koji su počeli npr. u Beogradu, a prebacili se negde na zapad) i potrebni uslovi koje im omogućuje novi fakultet dobijaju se strašni stručnjaci.
 

Back
Top