Pesme za koje niste znali da su obrade

Šta više volite i cenite ORIGINAL ili PRERADU (/plagijat) neke pesme:

  • 1) dobar ORIGINAL-nu izvedbu pjesme izvornog autora

  • 2) slabiji ORGINAL (stav: teže je nešto osmisliti, a lakše preraditi)

  • 3) dobra PRERADA (ako je uistinu dobra)

  • 4) ako je dobra pesma nije mi važno jel original ili ne


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Pjesme za koje niste znali da su prerade


Neki bendovi znaju izgraditi temelje svoje karijere na pjesmama koje su obradili bez da se potrude objasniti kako rad nije njihov.

Blender je stoga popisao neke od poznatijih pjesama za koje nismo znali da su obrade. Whitney Houston je urlikanjem u 'I Will Always Love You' osigurala nekoliko godina svoje karijere, no ova je pjesma zapravo u vlasništvu country dame Dolly Parton.
Iwill_alwaysloveyou.jpg


'Hallelujah' je toliko prisutna oko nas u izvedbama tolikih ljudi da se čini kako pjesma postoji tisućama godina i da pripada svima te da ju je napisao kakav katolički redovnik. No nije, pjesmu je napisao Leonard Cohen, a situacija je utoliko zgodnija kad znamo da je Cohen židov koji je prihvatio budizam.

Možda najsimpatičniju pjesmu The Might Be Giants 'Istanbul (Not Constantinople)' nisu napisala ova dva Johna (ni njihov bend Daveova), nego The Four Lads. 'I Love Rock 'N Roll' je jedna od rijetkih pjesama koju je Joan Jett uspjela napisati, no svejedno su joj je mnogi uzimali, pa i Britney Spears...

http://www.blender.com/guide/articles.aspx?id=2615

-----------
znači, čarobna je formula da postaneš zvezda: Samo treba proći dovoljno vremena...i ukradi:) ;)
 
IVO ROBIĆ

Robić was born in Garesnica in Yugoslavia. He began his career as a soloist with the Radio Zagreb Orchestra, while studying at the same time in Zagreb.

During his career, which started in 1948 in what was then Yugoslavia, he made more than one hundred records, mostly singles. In his own country, the most memorable of his many songs might be Vraćam se Zagrebe tebi (Coming Back to You, My Zagreb), Ta tvoja ruka mala (That Little Hand of Yours), and Tiho plove moje čežnje (Silent Sail of My Yearnings).

A pioneer of popular Yugoslavian music from the early 1950s on, Robić was an artist who successfully pursued both domestic and international careers for almost half a century. When he began, he was the only artist from Yugoslavia whose records were available in the record shops of Europe and the rest of the world.

Robić was nicknamed "Mister Morgen" following the success of his first international hit, "Morgen" (which means "tomorrow"), in 1959. That song was the first collaboration between Robić and Bert Kaempfert. Following its success in Germany, the German-language version became a #13 hit on the popular charts in the United States and earned both artists a Gold Record. An English version, "One More Sunrise", sung by Leslie Uggams, reached #98 on the same charts. It has also been performed by many other artists. Robić was very active in recording for Germany's Polydor label, selling millions of albums and singles. He performed and collaborated with well-known artists such as Kaempfert, Freddy Quinn, Dean Martin, and Frank Sinatra.

His other international hits are "Muli-Song" (1960), "Mit 17 fängt das Leben erst an" (1960), "Ein ganzes Leben lang" (1962), "Rot ist der Wein" (1966), and "Ich zeig' dir den Sonnenschein" (1971). Less known is the fact that he was the writer of the song that later became famous as - "Strangers in the Night".
-------------------------

Jeste li znali da je poznatu pesmu Strangers in the night napisao Ivo Robić i otpevao u hrvatskoj verziji i da pesma nije prošla da uđe na Splitski festival jer nije bila dovoljno dobra za taj visoki kriterijumsko rangirani festival, pa je pesmu prodao Sinatri
 
tokyo:
ne
ne znam

reci! :D
Vidim da ste bili aktivni za ovih sat vremena dok me nije bilo

Priča je prilično poznata
Kanađanin Pol Enka pevač tekstopisac i glumac je tu pesmu prodao Sinatri kada je ovaj razmišljao o povlačenju sa muzičke scene. Pesmu je napisao za par sati u nekoj hotelskoj sobi - nesećam se detalja
No pesma je postala mega hit čak se i Z.Brunclik usudila da je obradi
Za one koji ne znaju ko je Pol Enka možda ga se prisete iz filma najduži dan gde je igrao pored R.Bartona, R.Mičama, H.Fonde, R.Vagnera, Dž.Vejna ...itd. itb
No kao Pevač je bio još popularniji
Sve u svemu Pol Enka koliko je meni poznato pesmu My Way nije nikada izvodio
ima pravo na to kao njen autor
a pesma je po nekim anketama proglašena za hit svih vremena
 
Rainbow - Long Live R'N'R, valjana pesma, al mnogo jache dizhe obrada GammaRay - Long Live R'N'R

Tradicional [Irish nacionalna] - Star Of The County Down, obradio je skoro svaki bend, Pogues-i, ovi,oni, orthodoxi, pa i moj :D. i sviramo je mnogo energichnije. u originalu je meshoviti hor.
 
Ajd nešto starije a manje poznato
Onima koji vole instrumentale preporučujem stvar
Domaća grupa naya (Najveći hit im je bio lidija)
je izvodila divan instrumental pod nazivom plava pesma
da nisam pročitao na LP-ju nikad mi ne bi palo na pamet
da je to obrada rumunske narodne pesme
 
Mislim da je koren svih velikih hitova u stvari Balkan. Cuvenu pesmu Fever, koju je obradio Elvis Presly u stvari peva Safet Isovic i to kao "Zar".

Dok te tuzno gledam,
ti mi srce lomis
u ocima tojim vidim
da me mozda s nekim varas
Pravis stalno dar mar
izazivas u meni zar.

Zar, sa izlaskom Sunca,
Zar po celu noc,
Zaaar, to mi treba
Zar me vodi cak do neba. 8-)
 
Liza Dennis:
Mislim da je koren svih velikih hitova u stvari Balkan. Cuvenu pesmu Fever, koju je obradio Elvis Presly u stvari peva Safet Isovic i to kao "Zar".

Dok te tuzno gledam,
ti mi srce lomis
u ocima tojim vidim
da me mozda s nekim varas
Pravis stalno dar mar
izazivas u meni zar.

Zar, sa izlaskom Sunca,
Zar po celu noc,
Zaaar, to mi treba
Zar me vodi cak do neba. 8-)
:shock: :shock: :shock: :shock: ...What a ****??? :shock: :shock: :shock:Liza,tebi je mnogo loše...Mnnnooogooo loše.Psihoterapija je prilično uznapredovala,integralni pristup...Nikad nije kasno.
 

Back
Top