Aluminiumski ili plasticni prozori? Pomozite iskustvima

pospana

Početnik
Poruka
8
Ja bih da menjam prozore u celoj kuci jer se zivi smrzosmo kolko ovi drveni ne dihtuju jer
su stari. :?
E sad postavlja se pitanje sta odabrati, aluminijum, ili plastiku? :?:

Za aluminijum mi kazu da se zimi opasno znoji i da tece voda sa njih. :roll:
Za plastiku imaju samo reci hvale.
A meni ipak aluminijum zvuci onako, izdrzljivije, bolje.

Imate li iskustva sa jednim ili drugim prozorima?
I kakva? :grin:
 
To da li se znoji nema nikakve veze sa materijalom od koga je sacinjen ram prozora, nego od stakala, odnosno mehanizma izmedju njih (pretpostavljam da hoces dupla stakla).
Aluminijum je sigurno izdrzljiviji i pruza bolje mogucnosti za smestanje kvalitetnog mehanizma zvucne i termo izolacije, bolje izgleda, na kraju krajeva alum. prozori su i skuplji od plasticnih (s razlogom)
 
Mi imamo prozore sa pvc ramom, duplo staklo... super su... meni je prednost u odnosu na alum u tome sto za plasticne mozes da okacis venecijanere super lako... lakse je probusiti pvc nego aluminijum:) ... a i lakse se podnose udarci:), sto se tice kvaliteta nema ogromne razlike...izolacija sa duplim staklom je sasvim zadovoljavajuca i nema veze sa aluminijumom ili pvc-om.. mehanizam podjednako dobro radi...ali alum stvarn olepse izgleda.. opet je presudna cena
 
nije sve baš tako jednostavno
i jedan i drugi sistem imaju svojih prednosti i mana
na našem tržištu je ne bez razloga podela na relaciji
poslovni prostor - aluminijum
stambeni prostor - PVC
ako skoknete do Grčke mislim da je PVC izuzetak podjednako kao i sneg u januaru
Aluminijum je metal i samim tim je i čvrst i otporan na požar ali i veoma loš toplotni izolator.
PVC je po ovim osobinama daleko sličniji drvetu s tim što je trajniji od njega.
što se tiče trajnosti PVC profila 10 godina je samo garancija na izmenu boje koju daju kvalitetniji ( čitaj Nemački ) proizvođači profila.
realan rok trajanja će verovatno nadmašiti rok trajanja objekta na koji je ugradjen.
broj komora predstavlja broj šupljina u profilu i njegovim povećavanjem smanjuje se toplotna provodljivost ali i povećavaju dimenzije profila.
trenutno po meni neka zlatna sredina je 5 komora.
profili uobičajeno imaju dva zaptivača (gume) a treći je manje više marketinški.
problemi sa kondenzacijom su pre svega vezani za preveliko zaptivanje odnosno premalo provetravanje prostora.
moja preporuka za stambeni objekat
petokomorni kvalitetan Nemački PVC profil npr REHAU, VEKA, ALUPLAST, SALAMANDER, GEALAN, KB, TROCAL itd izbor zavisi manje više od ukusa i cene u zadnje vreme je u modi tzv ovalni i soft line izgled
okov SIGENIJA,ROTO,GU šta god da uzmete nećete pogrešiti ni primetiit razliku
ako želite uštedu energije potrošite neki dinar na niskoemisiono staklo tzv low E
ALU alternativa na našem terenu je uglavnom ALUMIL, PROFILKO, ETEM
ako nije u pitanju šupa ili hala pitajte za cenu profila sa termo prekidom i mislim da će odluka biti jednostavna
 
shaddow:
Bolji su i kvalitetniji aluminijumski prozori. Jesu malo skuplji, ali su trajniji.
PVC prozori imaju rok trajanja, recimo 10 god, a posle....?


Meni je covek koji se bavi gradjevinom dugi niz godina rekao da PVC prozori mogu da
imaju rok trajanja od najmanje 50-100 godina.

Cena je stvarno razlicita, alu je jako skuplji i kod nas, iako nisam u Srbiji, tu sam blizu
u Makedoniji.

Ajd da progutam i cenu, stvarno bih da kupim ono sto je bolje.
Radi se o dvospratnoj kuci, u kojoj zivimo, a koja ima jako losu izolaciju, pa bismo
pored prozora stavili i novu fasadu, onu sa 5 cm stiropora i mrezom i malterom preko.

Naravno prozori se i ovde montriaju sa duplim, termopan staklom, tako da se nadamo
vecoj zagrejanosti sledece zime.
 
samo da dodam

ako već stavljate termo fasadu 5cm je neki minimum
s obzirom da je cena stiropora samo deo troškova mislim da je smisleno dodati još cca 20% novca i ugraditi 10cm
dakle računica je jasna daš 20% više a dobiješ 100%
isto se odnosi i na prozore
4+16+4 staklo se podrazumeva ali low E je malo skuplje a mnogo bolje

pozdrav
 
Čula sam da se u EU izbacuje PVC stolarija jer je navodno kancerogena. Ja sam stavila Al stolariju sa termoprekidom i stiropor tvrdo presovani sa falcom<(preklopom) i mislim da trošim 30% manje energije na zagrevanje. Kondenz se pojavljuje samo u prostorijama koje ne grejem kada otvorim vrata i udje topao vazduh iz druge prostzorije.
Mislim da je najbolja varijanta drvo sa unutrasnje strane a Al sa spoljne samo što je takva stolarija najskuplja.
 
Уколико алуминијумски прозори немају прекинуте термичке мостове (профил је из једног комада) пошто је добар проводник, температура на унутрашњој страни профила (у соби) зими се спусти испод 12 степени и јавља се кондензат – прозори "цуре".
Код прозора са прекинутим термичким мостовима профил се састоји из два дела – спољњег и унутрашњег који су међусобно повезани ламелама од полиамида (тврде пластике) који је лош проводник, тако да на унутрашњој страни штока и крила не долази до појаве кондензата.

У случају већег "минуса" могућа је појава кондензата на стаклу (наравно подразумева се да је у питању "термопан").

Алуминијумски прозори у угловима на споју хоризонтале и вертикале имају челична ојачања "г" облика.
PVC прозори дуж профила имају челична ојачања, али се углови формирају само варењем пластике (не постоји угаони челични елеменат) тако да се дешава да се временом углови олабаве па се прозор "обеси".

Истина је да је PVC "неуништив" – његова разградња траје стотинама година, али то не значи да ће прозор бити у функционалном стању - да неће да се искриви, обеси... тако да не може да се користи. Још немамо довољно дуго искуство са овим прозорима да бисмо могли да гарантујемо њихову трајност. Наравно, све зависи и од тога колико често се прозор отвара, колико је изложен сунцу... (углавном се зато ређе користе на пословним објектима – у стану укућани пазе како га отварају и затварају..., а у јавним објектима је друга прича).

Када се пројектује кућа рачуна се да је век трајања њене конструкције 100 година, а инсталације, материјали завршне обраде... обично имају краћи век трајања. На основу досадашњих искустава сматрам да нико не може да тврди да ће алуминијумски или PVC прозори бити трајни (и у функционалном стању) колико и кућа, а не заборавимо да су то прозори који се "не одржавају" што значи да када се покваре-замењују се новим. Уколико се редовно одржавају дрвени прозори, као што сви знамо, могу да буду трајни "колико и кућа" односно и 100 година. Уосталом, у европи се PVC прозори уграђују на "социјалним" становима, а алиминијумски или дрвени на осталим објектима – овде испада да важи оно "ако не знаш шта је добро-питај шта је скупо".

Што се тиче термичке изолације фасаде стиропором (некада познат систем под именом "демит" фасада) – дат је паметан предлог да се, када се већ ради, изведе дебља изолација (сви остали трошкови су исти: скела, рад, "малтер", завршна обрада).
Препоручујем ти да пре одлуке погледаш проспекте-упутства озбиљних произвођача и да са извођачем дефинишеш шта ће тачно и како он да уради.Код нас се изузетно ретко виђа да неко правилно поставља "демит" фасаду – сви мисле да су се научени родили, па неће да читају, а у "ситницама" се крије много бољи квалитет и трајност готове фасаде.
 
na staru kucu se po pravilu ne stavljaju ni alu ni pvc prozori, ne ide. jos ako je u balkansko -otomanskom stilu, nagrdi se kuca tim prozorima. drvo, kamen, kovano gvozdje...su plemeniti materijali, steta je kalemiti plastiku na njih
pvc prozore moze i jak grad da probije (videla sam u blizini) a i provaljuje se lakse. alu mi se cine kvalitetniji, ako biras izmedju ova dva mislim da su ipak sigurniji alu
 

Back
Top