Ко је на мети,Србија или Хрватска?

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
BEOGRAD - Verski fundamentalizam i delovanje pokreta vehabija u Bosni i Hercegovini u porastu su i više nisu marginalna pojava, navodi se u analitičkom tekstu objavljenom na sajtu Vorld politiks voč. Vehabijski pokret u BiH predstavlja "potencijalno smrtonosni virus" za bosanske muslimane, ocenio je u tom tekstu profesor Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu Resid Hafizović.

U analizi se podseća na nedavne događaje u BiH koji ukazuju na snaženje vehabijskog pokreta u toj zemlji - sahranu vođe vehabija Jusufa Baričića krajem marta u Tuzli, na kojoj se okupilo više od 3.000 pristalica tog pokreta, kao i na pokušaj Baričićevih sledbenika, u februaru, da uđu u Carevu džamiju u Sarajevu, kada je intervenisala i policija. Iako su takvi incidenti relativno izolovani, sve je više ljudi u Sarajevu, ali i u drugim mestima u BiH, koji poštuju propise fundamentalista.

Kako se navodi u analizi, prema jednom nedavno objavljenom istraživanju, iako skoro 70 odsto od dva miliona bosanskih muslimana odbacuju doktrinu vehabija, gotovo 13 odsto njih izjasnilo se da je poštuje. Uspeh vehabijskog, puritanskog oblika islama u Bosni objašnjava se lošim uslovima života u toj zemlji, navodi se u analizi i prenosi ocena jedne od bivših sledbenica tog pokreta da mnoge vehabije dolaze iz "ruralnih oblasti i socijalno najugroženijih slojeva društva".

"Problem je, međutim, složeniji. Iako je većina bosanskih muslimana sekularno orijentisana, oduvek su među bosanskim intelektualicama postojale fundamentalističke struje koje su imale politički uticaj", navodi se u analizi.

Пренесено из ''Гласа јавности''.

Какве су перспективе наше земље са оваквим фундаменталистима?Прети ли нам тероризам,и шта чинити против њега?
 
Davno je Alija napisao 'Islamsku deklaraciju' u kojoj jasno stoji da: "ne moze biti ni mira ni koegzistencije izmedju islama i neislamskih drustava i politickih institucija..."

Radikalni islamski fundamentalizam najgore vrste, koji u BIH izgleda pusta sve dublje korene.
A to naravno znaci samo nove probleme za citav region.

Mada ko zna, mozda tako nesto i bude strateski dobro za nas.
 
gdzd968:
Ako su se već potrudili da u Zagrebu naprave jednu od najvećih i najmodernijih Džamija na Balkanu, očigledno je da i kod vas imaju nekih interesa...
Think about!!!

to je samo dokaz da hrvatsko društvo je prešlo svojevrsnu katarzu od 90ih i da je postalo tj. postaje tolerantno društvo...

al neću više da se natežem...
odoh ja...ugodno čavrljanje...
 
tokyo:
to je samo dokaz da hrvatsko društvo je prešlo svojevrsnu katarzu od 90ih i da je postalo tj. postaje tolerantno društvo...

al neću više da se natežem...
odoh ja...ugodno čavrljanje...

Aha. Dobro, ako je tako, navedi mi jednog važnog hrvatskog političara ili ministra koji nije bio u HDZ-u ili nije bio na funkciji u vreme rata 1991-1995.
Navedi mi jednu jedinu hrvatsku stranku koja je za toleranciju, za "čišćenje u sopstvenom dvorištu".
Navedi mi jednog jedinog pojedinca koji priča neku priču u kojoj nema "hrvatske oslobodilačke borbe protiv okupatora" i sl.
Čoveče, sve vaše stranke i svi političari se ponašaju kao komunisti u doba SFRJ.
Čim krene priča o lopovluku, o ekonomiji, o zdravstvu ili korupciji, oni krenu, jeste, ali mi smo se borili, mi smo bili u prvim borbenim redovima...
Kao što su posleratni komunisti pedeset godina nakon rata rabili temu rata i revolucije, tako i ovi vaši danas rabe teme o "ratu", "okupaciji", "razaranju", "oslobođenju", "dragovoljcima" itd. itd...
Kod nas, za razliku od vas ima puno političara koji su i u vreme Miloševića bili protiv rata, protiv njegove politike itd.
Danas među ministrima ima jako malo kadrova iz Miloševićevog doba. Poneki u SPS-u (jedva su prešli cenzus) i poneki koji su se prešaltali u SRS ili u DSS.
Ostale partije uglavnom nemaju među svojim članovima one koji su bili na vlasti u doba kriza i ratova...
 

Back
Top