Od amatera do webmastera...
Prikazujem rezultate 1 do 7 od 7

Tema: Od amatera do webmastera...

Zainteresovan član Bijeli Ocnjak (avatar)
    Učlanjen
    04.11.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    50

Podrazumevano Od amatera do webmastera...

Vec sam se javljao za pomoc u postavljanju svog prvog sajta (koji je napravljen u FP 2003) na web. Ali on je toliko ruzan i "kockast" da me je sramota da ga pokazem bilo kome.Da li cu ikada nauciti,a imam veliku zelju,da pravim lijepe sajtove kao vi??Sta mi je sve potrebno za to i koliko vremena.Mislim da nema poruke na ovom forumu koju nisam procitao,ali to su za mene i dalje nepoznanice.Ja nemam pojma o Apache,PHP,mySQL,HTML,Flash,Java Script...
    Na forumu elitesecurity sam procitao da je za dobrog dizajnera potrebno nauciti:
    0. PHP
    1.HTML
    2.CSS
    3.JavaScript ("okrnjena" verzija JAVE)
    4.[JavaScript + HTML = DHTML]
    5.Flash & ActionScript 2.0
    A opet,neko drugi kaze da je dovoljno HTML(samo osnove,sve ostalo mozes po potrebi procitati),Macromedia Dreamweaver MX 2004,Adobe Photoshop CS i Flash.Da je to sasvim dovoljno za odlicnog web dizajnera.
    Uglavnom svi se slazu da treba nekih 2 godine rada i usavrsavanja.I nije mnogo ako ce se isplatiti(da naucim kako valja)Sta vi mislite o tome i da li mogu to da naucim iz knjiga ili mi trebaju neki kursevi????
    Hvala,pozdrav.

Iskusan codemaker (avatar)
    Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Od amatera do webmastera...

Sve sto si naveo ce ti biti korisno u daljem ucenju.
    Ne znaci da sve gore navedeno moras nauciti u "sitna crevca" ali znaci da o svemu moras znati sta je, kako se upotrebljava, gde se koristi, zasto, cemu tebi u odredjenom momentu moze posluziti jedno od gore nabrojanog itd.

Teoretski, moze se napraviti sasvim pristojan sajt i iz cistog HTML, ali kao sto i sam mozes videti po netu, konkurencija je veoma jaka i svako pokusava da koristi "cake" koje nude ostali alati koje si pomenuo.

Koliko ce ti vremena trebati veoma zavisi od tempa ucenja, tvojih sklonosti, vremena koje mozes tome posvetiti, talenta i jos mnogo cega.
    Sve gore nabrojano ja na primer imam u knjiigama u vise verzija, tutorijale na disku itd itd... A mnogo pomaze i "online" ucenje, na internetu. A opet, nemam svaku knjigu u glavi. Medjutim, kad mi zatreba neko objasnjenje, nepogresivo se masam za pravu knjigu i bez problema znam koje tacno poglavlje da proucim.

Zakljucak bi bio, da vredi sve te knjige i imati, procitati, probati sto vise i tako uciti. Nikako nemoj da uzmes na primer prvu knjigu od nabrojanih (PHP na primer), sednes i kaze "ne zavrsavam dok ne budem maher za PHP". Bila bi to strasna greska.

Uci tako sto ces krenuti u dizajn jednog sajta i odluci da ces ga pokusati napraviti sto boljim. Izaberi jedan moderan, komplikovan sajt sa interneta i pokusaj da napravis slicno, ali "iz tvoje glave" Videces da ces veoma brzo shvatiti da ti treba jos neki drugi alat "Flash na primer" pa ces o tome citati. Posle ces na tom sajtu zeleti mail formu, shvatices veoma brzo da ti za to treba PHP ili ASP ili ASPC ili Perl itd. Odlucices se verovatno za PHP pa ces to citati... Cesto ces videti da bi moglo sve sto se tice HTML da se malo vise parametrizuje i koristi i kasnije, shvatices da ti treaba CSS. U toku dizajniranja formi (unosa od strane korisnika) shvatices da bi zeleo da proveris sta to unose da ti se ne desi da umesto imena bude 1234 ili umesto telefona "petar", pogledaces sta moze i sta radi JavaScript ili VBscript itd...

Naravno, ako bi neko zeleo da detaljno savlada sve navedeno, godine rada bi bile nedovoljne... Najvaznije je da u svako doba, za svaki problem, tacno znas gde da pokusas da nadjes resenje problema. Bilo to knjiga ili internet, sto takodje preporucujem.

Evo, bas sinoc mi je zatrebala funkcija u JavaScriptu koja ce proveriti da li je broj kreditne kartice korisnik uneo kako valja ili je tek lupio nesto poput "111222333" Znao sam da to nema ni u jednoj knjizi ali sam bio siguran da ima na internetu, Trebalo mi je 2 minuta da nadjem 5 sekundi danapravim copy/paste, 2 minuta da prilagodim mom dizajnu i vec sa nastavio da radim nesto drugo... Hocu da kazem, zaista ne moras sve znati iz knjiga u "sitna crevca" ali moras znati gde sta mozes traziti.

Po meni su kursevi bacanje para, Sedi sam i kreni. Kad zapne, pitak ovde. Pokusaj samo da pre postavljanja pitanja pokusas sam da nadjes resenje, jer je ruzno da pitas nesto sto je detaljno objasnjeno na 5. strani knjige ili ceo internet vrvi od tekstova koji tu temu detaljno objasnjavaju.
    Poslednji put ažurirao/la codemaker : 05.05.2007. u 13:17

Aktivan član -Air Stefan- (avatar)
    Učlanjen
    04.01.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    59

Uzmes knjigu ispred sebe i pratis kako trebas da radis...
    Tako sam ja pravio sajt preko FRONT PAGE-a... A knjiga koju sam koristio je "HTML vodic".
    koristan je i HTML cd.

Domaćin LePiaf (avatar)
    Učlanjen
    20.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    101

Citat Original postavio Bijeli Ocnjak
    Vec sam se javljao za pomoc u postavljanju svog prvog sajta (koji je napravljen u FP 2003) na web. Ali on je toliko ruzan i "kockast" da me je sramota da ga pokazem bilo kome.Da li cu ikada nauciti,a imam veliku zelju,da pravim lijepe sajtove kao vi??Sta mi je sve potrebno za to i koliko vremena.Mislim da nema poruke na ovom forumu koju nisam procitao,ali to su za mene i dalje nepoznanice.Ja nemam pojma o Apache,PHP,mySQL,HTML,Flash,Java Script...
    Na forumu elitesecurity sam procitao da je za dobrog dizajnera potrebno nauciti:
    0. PHP
    1.HTML
    2.CSS
    3.JavaScript ("okrnjena" verzija JAVE)
    4.[JavaScript + HTML = DHTML]
    5.Flash & ActionScript 2.0
    A opet,neko drugi kaze da je dovoljno HTML(samo osnove,sve ostalo mozes po potrebi procitati),Macromedia Dreamweaver MX 2004,Adobe Photoshop CS i Flash.Da je to sasvim dovoljno za odlicnog web dizajnera.
    Uglavnom svi se slazu da treba nekih 2 godine rada i usavrsavanja.I nije mnogo ako ce se isplatiti(da naucim kako valja)Sta vi mislite o tome i da li mogu to da naucim iz knjiga ili mi trebaju neki kursevi????
    Hvala,pozdrav.
    +Illustrator (ili bar Corel)

Tachno je da ti treba najmanje 2 godine da naucish da radish sa svim tim alatima. Da nauchish da radish dobro, treba ti i mnogo vishe.
    Ali, (sad cu ja po 1000. put), i kad masterujesh sve to, ne znachi da cesh biti "odlichan web dizajner". Da bi bio web dizajner morash da znash dosta i o
    1) arhitekturi sajtova, usability-u, SEO-u...
    2) dizajnu itself

Učlanjen
    04.11.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    50

Odlicno,hvala.Bas ste mi pomogli.Za pocetak cu uzeti HTML i Macromedia Dreamweaver MX 2004.Zaboravicu FP 2003,pa cu javiti kada budem napredovao.

Početnik
    Učlanjen
    04.05.2007.
    Reputaciona moć
    0

bijeli ocnjak? bar?

a dje si bre kraljuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu....
    odkud ti odje?

Učlanjen
    04.11.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    50

Evo,ti kako si mi???

Slične teme

1. Op-klada amatera
    Autor sorov u forumu Muzika
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 01.10.2007., 02:58
  2. Klub prevodilaca amatera
    Autor OOOJ Dimitrije u forumu Književnost
    Odgovora: 203
    Poslednja poruka: 08.09.2007., 00:14

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu