Problem sa memorijom

Nino07

Početnik
Poruka
14
Imam problem sa memorijom. Ploca mi je GIGABYTE GA-81945PL-G. Kompjuter mi je radio na 1,5 GB dok nisam odlucio ubaciti jos jednu memoriju od 512 MB. Kada sam je stavio, racunar nije htio da upali. Tada je tip od kojeg sam htio kupiti dodatnu memoriju mijenjao mjesta svih plocica. Ni tada nije bilo nikakvog znaka. Zatim je uzeo svoje cetri memorije istog proizvodjaca i zamjenio sa mojim jer su se razlikovale po tome. Pored toga zamjenio mi je i napojnu jer je mislio da ona nema dovoljno snage da upali, a napojna mi je bila od 400W. Tad se racunar uspio podici, ali kad sam se vratio kuci, ponovo nije htio da da znakove zivota, nego tek nakon par resetovanja pojavio se pocetak iz bajosa. Medjutim windows se nije uspio podici nego se ponovo sam poceo resetovati ili i ako bih otvorio operativni sistem, isto se sam iskljucivao i ponovo palio. Posto je racunar normalno radio na mojoj napojnoj i mojim memorijama, vratio sam ubacene memorije i napojnu, a ponovo uzeo svoje. Kada sam ponovo sve postavio kao sto je bilo prije, komjuter mi je normalno proradio bez ikakvih problema.Sve je bilo ok dok nije prenocio i kad ga opet nisam mogao upaliti. Ponovo sam ga otvorio i izmjenio mjesta memorijama ali bez efekta. Tada sam probao jednu po jednu i vidio da na jednoj od memorija racunar neradi. Cak i kad bih je upario s drugom, masina je nije vidjela ali je upalila i ako je bila od istog proizvodjaca. Zamjenim nju sa trecom koja je druge marke i racunar radi na 1 GB. Od tada nisam vise imao nikakvih problema. Bio sam ubjedjen da mi je jedna plocica neispravna i ako racunar nije davao nikakav zvuk kakav bi trebao imati kad je u pitanju pokvarena memorija. Tu memoriju odnesem kod kolege da proba na svom racunaru i komjuter normalno kod njega radi. Kako je imao i program za testiranje memorije, test je prosao bez ikavih pokazatelja da ima neku gresku. Na pocetku nisam naveo da je memorija DDR2 od 533MHZ. Sad se pitam zbog cega jedna od plocica nece da radi na mojoj ploci, prije je radila bez ikakvih problema sve dok nisam radio to sto sam uradio.Da li je neko imao slican problem ili neko mozda zna dobro probleme hardvera kako bi mi mogao pomoci svojim savjetom. Unaprijed zahvalan
 
Koliko sam ja shvatio,ti imas 3x512mb DDR2 533mhz,i hteo si da stavis jos jednu od 512mb?
Tvoja ploca trazi memorije da rade na 1,8v pogledaj ovde
Reci nam o kom proizvodjacu momorija se radi tacno?
Takodje proveri bios,da li je ukljucen dual channel,ako jeste probaj prvo da ga iskljucis posto sa 3x512mb ne moze da radi,a ako stavljas i cetvrtu memoriju od 512mb onda treba da podesis ovako
 
Lici mi na sukob proizvodjaca. Moguce je da tvoja ploca jednostavno ne voli nekog proizvodjaca memorije. Takodje,kao sto je zlaja predlozio,resetuj CMOS(ne Biosa-bios se ne moze resetovati,vec samo flashovati),posto je moguce da neki od tih modula radi na razlicitim latencijama(ako budes resetovao CMOS onda ce tvoja ploca automatski podesiti latencije). Zatim probaj da dignes voltazu za ram memoriju u Biosu. I samo jedno malo pitanje-na kojoj frekv rade ti moduli?
 

Back
Top