SF Vektor broj 2

MasterYoda

Gost
Poruka
4.275
SF tim objavio je drugi broj svog e-zina SF Vektor. Možete ga pročitati na ovom mjestu.

U ovom broju možete pročitati:

Zanimljiva nauka: Od matične ćelije do ljudskog srca
Ilustratori: Kris Fos, Ričard Korben
Half-lajf - igra za sva vremena
SF autori: Džek Vilijamson
Drugi dio SF enciklopedije
Četiri kod nas do sada neobjavljivane priče.

Prvi broj SF Vektora možete preuzeti u PDF formatu na ovom mjestu
 
Hajde, ljudi, pustimo te rasprave. Ekipo, ko je zainteresovan da priprema sledeće brojeve, neka navrati - znate već gdje - pa da pravimo sledeći broj. A izaći će kada izađe, zar je to uopšte važno kada.
 
Ne navodis zasto... a sa druge strane opusteno pljujes po istom...cenim da bi trebalo da se izjasnis...u suprotnom, misljenje ti je neargumentovano tj. da budem malo eksplicitniji - koga boli qurac sto ti mislis da je diletantski.
Diletant.
 
Sad mi je donekle i jasno zasto je izbila ona svadja.
@kaa
Jos dok smo bili na co.sr smo raspravljali o tome, a i pri objavljivanju prvog broja je bilo nekih dogovora o svemu tome, tako da procitaj sve to i bice ti jasno sve.
I uopste ne pljujem po vektoru, a mogao si videti da sam i ucestvovato u piripremanju prvog broja i potrudicu se i za treci i svaki naredni.
 
Štampanje bi sigurno zahtevalo mnogo više truda.
Mislim da bih mogao da obezbedim izdavanje fanzina, ali to bi onda moralo, baš moralo da bude ozbiljno. Pod ozbiljnim mislim da je u pitanju obaveza a ne samo dobra volja svakoga od nas.
Za štampu bi morali da obezbedimo i autorska prava za priče koje prevodimo i objavljujemo. Morala bi da se uradi lektura i korektura svih priloga, uradi profi dizajn, prelom i sigurno još toga.
Nisam za to da se bacaju pare na neki neugledni svežanj papira u "ogromnom" tiražu od oko 100 primeraka. Dakle, štampanje bi zahtevalo profesionalni pristup poslu, a mi se ovim bavimo iz hobija i želje da popularišemo SF.
 
dan555:
Štampanje bi sigurno zahtevalo mnogo više truda.
Mislim da bih mogao da obezbedim izdavanje fanzina, ali to bi onda moralo, baš moralo da bude ozbiljno. Pod ozbiljnim mislim da je u pitanju obaveza a ne samo dobra volja svakoga od nas.
Za štampu bi morali da obezbedimo i autorska prava za priče koje prevodimo i objavljujemo. Morala bi da se uradi lektura i korektura svih priloga, uradi profi dizajn, prelom i sigurno još toga.
Nisam za to da se bacaju pare na neki neugledni svežanj papira u "ogromnom" tiražu od oko 100 primeraka. Dakle, štampanje bi zahtevalo profesionalni pristup poslu, a mi se ovim bavimo iz hobija i želje da popularišemo SF.

...Tebi definitivno trebaju papir i bojice da bi skontao o cemu se prica?...Neko pomenuo stampanje?
...To nije,ali neko jeste opet krenuo da pljuje po onome sto je radjeno...pa ti vidi onda koliko motivacije covek ma da nastavi sa bilo cim slicnim...
...Skontaces vec...
 
iguman stefan:
Ovo je kao neki vas casopis?
Odlican je, mozda bi nekako mogli da ga izdajete i u stampanom izdanju...

Interesuje me naš fanzin, a ne rasprava o tome da li smo do sada bili ili ne ozbiljni.
Ovoj raspravi nije mesto ovde nego na našem forumu u UO.
Ovo je tema o drugom broju Vektora. Dajte svoje mišljenje o njemu i sugestije kako da treći broj bude bolji.

Zahvaljući mejlovima, obaveštenjima u nekim forumima i vestima na raznim sajtovima, Vektor je pogledalo više desetina osoba. Do sada niko nije, čak ni neargumentovano, rekao da smo ga loše uradili. Naprotiv, dobili smo samo pohvale. Naš trud nije uzaludan, SF fanovima se sviđa to što smo napravili.
 
Ma ljudi samo opushteno...
1. Ne vidim razloga za ikakvu raspravu bilo koje vrste stop
2. Vektor je super ideja, ulozeno je, vidi se, dosta truda stop
3. Svaka rasprava bilo kakve vrste je poguba stop
4. Kritike su pozitivna, shto znachi da je sav rad daleko od uzaludnog stop
5. Ja mislim da je fanzin super i da se treba nastaviti sa radom, kad ko i koliko moze stop.
Opushteno, ljudi stop
:)
 
Narode, stisajte emocio-volmetar i samo napred...Vektor jeste super ideja i svakako zasluzuje da se ozbiljnije priprema, ali nasuprot tome, nase zivotne obaveze nedaju vreme za to...

Ja prvi...zeleo sam ucestvovati, ali dosada nisam. Nemam vremena.Kratko i jasno.
Kad budem imao, napravicu svoj prilog i gotovo.
Na tome se i zasniva ideja Vektora..-koliko ko moze.

I verujte, jako mi je zao sto nisam dosada....

Radim to 17h, dodjem kuci i nastavljam do ponoci.
Imam neke sajtove da odradim i podignem, nesto za dz, nesto za "dodjem ti", a nesto za lep kesh....

Ako nista, napravicu sajt za Vektor, sa svim linkovima ka svim izdanjima i downloadom PDF-a...
Ali o tom, po tom....

Ovo nije moje pravdanje, vec primer zasto ne bi moglo tom projektu ozbiljnije da se pristupi, barem sa mog stanovista.

I molim vas, nemojte entuzijazam i trud ulozeni u nesto lepo da gusite budalastim prepiranjima, jer je svako od vas u pravu, na svoj nacin. A to nevodi nicemu.
 
Mali komentar :
Jbg-a, uvek je realizacija ideje bila teži deo posla.
Štampanje "Vektora" bi trebalo da bude njegova dalja perspektiva. Preceniti nesto je loše, a potceniti još gore.
Poz
 
Bacio sam se na izradu web prezentacije Vektora.
To ce biti moj doprinos istom, posto zaista neznam kako bi drugacije doprineo.

Logo je gotov, tj naslovnica sajta, i zaista mislim da ce vam se dopasti. Kada zavrsim sajt na srpskom, ide engleska varijanta.

Kontam da na njega stavim omotnice brojeva, kao i download pdf-a....
Zato ce mi trebati naravno amin par clanova tim-a.

I naravno linkovi ka nasem forumu i tako...
Stari sajt zahteva ozbiljan redizajn, i to ce doci na red...:)
 
dan555:
Nisam za to da se bacaju pare na neki neugledni svežanj papira u "ogromnom" tiražu od oko 100 primeraka. Dakle, štampanje bi zahtevalo profesionalni pristup poslu, a mi se ovim bavimo iz hobija i želje da popularišemo SF.
Da li, po tebi, tiraž automatski oslikava kvalitet? Da li Svet, Skandal, Blic i sl. smeće koje ide svakodnevno u ogromnom tirazu poseduje kvalitet ? Ti tzv. novinari rade za novac (čudo :shock: ) i uvaljuju nebulozne i krajnje neprofesionalne sadržaje konstantno...i konstantno...i ono što je najgore - ljudi to čitaju.
Ono što je svako od nas napisao je posledica & volje & želje & uloženog truda da se napiše nešto. Sve i da ne valja, bolje je od bilo čega što sam pročitala ( izuzev Zabavnika, nekih ozbiljnijih političkih kolumni i izdanja koja su isključivo bave nekom oblašću - automobili, zdravlje..itd...), a s' obzirom na činjenicu da smo totalni amateri - to je fenomenalno.
Kao što si lepo napisao - hobi i popularizacija je ok. Čini mi se da nedostaje volje da se nesto konkretnije uradi.
Ako čitaoci ( makar i njih petoro ) žele štampani format - imaće ga...ili ne ?
Samo razmisljam...
 
Slažem se da bi bilo veoma lijepo imati Vektor štampan u štampariji. Postoji, međutim, nekoliko problema:
Problem cijene: Cijena ukupnog tiraža se formira iz dva dijela - fiksnog iznosa koji obuhvata filmovanje i niz drugih pripremnih poslova i iznosa troškova po primjerku (za materijal i rad). Onaj fiksni dio je problem kod malih tiraža jer se dijeli na mali broj primjeraka što uzrokuje visoku cijenu jednog primjerka. Uzmimo kao primjer da je cijena pripreme štampe 5 eura po stranici (za A5). Za 136 strana Vektora 1 to iznosi 680 eura. Ako štampaš 100 primjeraka, samo taj fiksum je 6,80 eura po primjerku. Dodaj na taj iznos cijenu papira, boje, rada i zarade štamparije, porez, dobićeš cijenu primjerka desetak eura. I, ovo je optimistična procjena.
Problem autorskih prava: Dok je Vektor na netu teško da će se neko buniti zbog toga. Uostalom, priče i jesu skinute s neta. Ali, kad se pojavi odštampano, to je već druga priča.
 
Mislio sam baš na ono što je Master objasnio. Na ZS sam pročitao da 100 primeraka Emitora na oko 60 strana košta oko 100€. Više strana mora da se drugačije povezuje što mnogo poskupljuje štampu.
Ako je cena po primerku neuglednog fanzina 1€ u štampi, ako se plate autorska prava i rad nas koji pišemo i prevodimo članke i ako se na to doda marža distributera od barem 40%, cena po primerku je previsoka, prodati tiraž bio bi mnogo manji od štampanog. Zato mislim da je to bacanje para. Bolje je, ako se već želi štampa, ući ozbiljno i profesionalno u projekat, što znači mnogo više angažovanja svih nas (zbog poštovanja rokova), a pitanje je koliko većina ima vremena za to.
Da ne bude zabune, ovde ne mislim da je kvalitet sada loš, već samo na vreme koje ulažemo.

Tu se postavlja i pitanje honorara, a pare garantovano kvare druženje i mislim da je bolje ovako kako je sada. Ja mnogo više uživam u činjenici da svi radimo potpuno besplatno, pitanje da li bih uopšte želeo da učestvujem za novac. Draže mi je druženje sa vama, nesebičnim osobama, nego sa suvim profesionalcima koji rade samo za pare.

Tiraž je obično obrnuto srazmeran kvalitetu.

Pix, nije problem bilo šta odštampati (u stvari jeste, zbog autorskih prava :( ), ako je neko spreman da plati štampanje a da mu se novac ne vrati. Sumnjam da mi u timu imamo višak para za to, na žalost. :(

Po mojoj proceni, Vektor broj 1 imao je do sada barem 50 čitalaca, a i dalje ga skidaju sa našeg sajta. Uz bolju reklamu, jer videlo se da svi SF fanovi ne znaju za njega, bilo bi i više čitalaca.

I ja mislim da su prva dva broja dobri, samo još da malo poradimo na dizajnu.
 
Autorska prava : recimo, text koji sam napisala nije prevodjen, na osnovu necega sto su pronasli - napisala sam text..kakav-takav -> sama sam ga napisala. Drugo, prilozi o crtacima, piscima ..takodje mogu biti slobodni - na konto informacija se sastavi text. E, sad' price & enciklopedija mogu biti problem. Koliko to kosta..to autorsko pravo ? Konkretno ?
Kakvi honorari ? Sve se radi za dz...i trebalo bi sa zadovoljstvom.
Meni je drago ako se nekome svidja to sto je uradjeno, i 1. broj je fenomenalan...samo mislim da u odnosu na smece koje se prodaje to sto je uradjeno itekako vredi...i zao mi je sto ne izlazi u stampanom formatu.
Cisto razgovaramo..
 
Moje misljenje je sledece...ako citaoci budu trazili stampano izdanje, onda da se bacimo na ekonomisanje...Znaci, sada sto se ima, vrtimo sa tim...zasada, na net-u...ja sam se ozbiljno posvetio izradi sajta za enzin, index je gotov...samo da ga "podignem"..
Znam da ce liciti na moje brljave amaterske radove, ali ipak...nisam koristio gotov free template, nego sam ga radio od nule, sa entuzijazmom.
Verujem da ce podici download izdanja...

Ovih dana (ako ne i za vikend) dajem link ka sajtu, pa eto....
 

Back
Top