probijanje zvucnog zida

zvuk je brz ( u vazduhu) oko 330-340 m/s
kada nesto predje tu brzinu, prestigne talasni front zvuka, i nastane neka vrsta vakuuma koji eksplodira(neki kovitlac vazduha koji pukne...)
tako nesto..
pozdrav
 
Evo odgovora:

Bilo koji zvuk ima svoj izvor, obicno je to u modelu neka tacka. Oko sebe stvara talase, to jest mesta ili oblasti koji su pod vecim ili manjim pritiskom. Tako i bubna opna registrije zvuk osecajuci nadolazece talase. Medutim, kada izvor zvuka miruje, rastojanje izmedju talasa, tih pikova je ravnomeran i ton je jednolican (jednake frekvence). Kada se izvor krece, nastaje sledeci slucaj, iz trenutka u trenztak izvor zvuka se priblizava brzini od 330 m/s, takvim kretanje , u pracu kretanja, rastojanje izmedju talasa koji su emitovani i koji se upravo emituju biva sve krace i krace.
Snaci, distanca sse smanjuje i svakog trenutka se naboji zvucnog talasa emituju i razmak se gubi. Onog trenutka kada, se dostigne brzina od 330 m/s svi zvucni talasi koji tada nastaju ne mogu da pobegnu od izvora jer se i on toliko brzo krece i na jednom mestu imamo neverovatno gomilanje talasa koji se u jednom trenutku kada kao takvi dodzu do nas cuju kao jaka eksplozija, tada kazemo probijen je zvucni izd. Kada ta brzina preraste, putnik ili avion koji to radi vise necuje ni motor (ako je avion u pitanju i nista oko sebe ) jer svi talasi ne mogu da ga stignu. Jedino kroz kosti lobanje i tela dolazi to prometa nekih sekundarnih talasa pa se cuje ponesto.
Eto toliko, valjda je jasno, probaj sa cranjem kom´ncentricnih krugova i izvora u kretanju.

Misa
 
Misa_0001:
Evo odgovora:

Bilo koji zvuk ima svoj izvor, obicno je to u modelu neka tacka. Oko sebe stvara talase, to jest mesta ili oblasti koji su pod vecim ili manjim pritiskom. Tako i bubna opna registrije zvuk osecajuci nadolazece talase. Medutim, kada izvor zvuka miruje, rastojanje izmedju talasa, tih pikova je ravnomeran i ton je jednolican (jednake frekvence). Kada se izvor krece, nastaje sledeci slucaj, iz trenutka u trenztak izvor zvuka se priblizava brzini od 330 m/s, takvim kretanje , u pracu kretanja, rastojanje izmedju talasa koji su emitovani i koji se upravo emituju biva sve krace i krace.
Snaci, distanca sse smanjuje i svakog trenutka se naboji zvucnog talasa emituju i razmak se gubi. Onog trenutka kada, se dostigne brzina od 330 m/s svi zvucni talasi koji tada nastaju ne mogu da pobegnu od izvora jer se i on toliko brzo krece i na jednom mestu imamo neverovatno gomilanje talasa koji se u jednom trenutku kada kao takvi dodzu do nas cuju kao jaka eksplozija, tada kazemo probijen je zvucni izd. Kada ta brzina preraste, putnik ili avion koji to radi vise necuje ni motor (ako je avion u pitanju i nista oko sebe ) jer svi talasi ne mogu da ga stignu. Jedino kroz kosti lobanje i tela dolazi to prometa nekih sekundarnih talasa pa se cuje ponesto.
Eto toliko, valjda je jasno, probaj sa cranjem kom´ncentricnih krugova i izvora u kretanju.

Misa

Prelistaj malo knjigu za 3 razred gimnazije "doplerov efekat"
 
DOplerov efekat je prateca pojava probijanja zvucnog zida i moze se sresti i kod kola hitne ili vatrogasne pomoci (znaci i kada su brzine mnogo nize) i zavisi od posmatraca koji se nalazi u istom pravcu kretanja izvora, ali sada to nije vazno, nego ne zbunjuj coveka i daj svoje objasnjenje, inace, "ima i kupus salate u frizideru od juce".

Misa
 
Ali mala zanimljivost konto putovanja zvuka kroz vazduh.
Za vreme nevremena, vidis da je negde sevnulo(zapravo udario grom) Ukljucis stopericu i kada cujes grmljavinu zaustavis stopericu. S=V*t i dobijes tacnu udaljenost od mesta gde je udario grom. Brzina zvuka kroz vazduh ti je 330 m/s.
Ja sam se ko klinac zanimao sa ovakvim glupostima.
 
Zak:
Ali mala zanimljivost konto putovanja zvuka kroz vazduh.
Za vreme nevremena, vidis da je negde sevnulo(zapravo udario grom) Ukljucis stopericu i kada cujes grmljavinu zaustavis stopericu. S=V*t i dobijes tacnu udaljenost od mesta gde je udario grom. Brzina zvuka kroz vazduh ti je 330 m/s.
Ja sam se ko klinac zanimao sa ovakvim glupostima.
Naravno...
Tako smo mi za vreme bombardovanja odredjivali koliko daleko su padale bombe.
 
Ci:
Jel moze neko da mi objasni zasto dolazi do ove pojave?

Mislim da je priroda stvorila zvuk takav da nista ne moze da se krece brze od njega. Medjutim buduci da se covek napravio pametan i napravio sredstva koja mogu da se krecu brze od zvuka, prilikom kretanja tih objekata oni prelazi brzinu zvuka. Buduci da priroda nije mogla pretpostaviti da ovo moze da se desi, onda dolazi do baga (kao u kompjuteru), priroda se zbuni i nema pojma sta ce da radi pa tako nesto pukne, a sta to pukne ljudi imaju mnoge teorije tek da objasne to a sad sto nisu tacne nema veze!!!
 

Back
Top