Kako mogu da uklonim...

michel_82

Početnik
Poruka
9
Pozdrav svima.
Imala sam mali problem sa racunarom pa sam morala da instaliram nov operativni sistem.Uspela sam uz malo muke u tome pa sam htela da vas pitam sledece.
Na jednom delu diska imam stari operativni sistem koji zelim da izbrisem.Kako mogu to da uradim, ili kako mogu da formatizujem taj deo diska?kada kliknem desni klik misem i odem na formatizuj ne uspevam.Ima li drugi put?
Puno pozdrava za sve i hvala
 
Pazi samo da ne formatiras disk pa izgubis sve ostale podatke (koji ce ti mozda trebati).Najbolje bi bilo da sa particije gde ti je Windows (obicno c: ) prebacis na drugu particiju (d:,e: ili ...) sve podatke koji ti trebaju.Onda formatiras kao sto je rekao oggy samo c: particiju uz pomoc windows xp boot-abilnog diska.Kada zavrsis instalaciju prebaci nazad podatke na c: particiju.Ako ti nije jasno bolje zovi nekog poznanika da to uradi umesto tebe.
 
ma ja znam da ce se prilikom formatiranja diska svi podaci izbrisati.ja sam podatke stavila na sigurno tako da mogu da se upustim u akciju.znate li gde mogu naci program
Partition Magic da skinem gde je besplatan?
ja sam bila na par sajtova i svi se moraju platiti.
da pokusam jos sa tim programom.
 
Trebalo bi da radi i desni klik na particiju opcija format ako ti je operativni sistem koji trenutno koristis na c kako si vec i sama rekla.Ako to ne moze skini partition magic preko torrent sajtova ili p2p ili pitaj nekog da ti da instalaciju.Osim toga mozes slobodno da ubacis boot-abilan disk sa windows-om-i tamo formatiras ALI SAMO D particiju.
 
Da BojanP je postavio pravo pitanje.
Jer i meni je sumnjivo to da ti ne dozvoljava brisanje tih fajlova ili formatiranje cele particije. To obično onda radi windows ako je i novi windows instaliran na particiju gde ti je i stari windows. Ako imaš instalacioni disk Windowsa xp-a (pretpostavljam da je taj OS) a nisi u međuvremenu ništa novo snimila , a da su ti svi podatci koji ti trebaju negde sačuvani na cd-ovima ili dvd-ovima , tada bih ti rekao da uzmes i opet nasnimiš windows ali ovaj put uz formatiranje cele particije , međutim u celoj ovoj stvari sam suzdržan jer neznam ni kakabv je kompjuter ni kakav oss ni koliko imaš particija na hard disku.
 
imam dve particije.
jedna C 10 GB
druga D 490 GB
na c je instaliran nov operativni sistem a na D je stari.
kada idem desnim klikom na D i na opciju format onda se otvori prozor za formatiranje i poruka koja kaze da ce se sve izbrisati sa diska a zatim kada kliknem na OK onda
Windows was unable to complete the format.
 
500GB hdd?
Ja bih tu windowsu dao barem 30 Giga za rad za njega i sve programe koje bih instalirao. jednu particiju od 150 GB za važne stvari i sve ostalo 320 GB kao storage . jako je nepravilno raspoređeno po meni to kod tebe. Znači da sam na tvom mestu ja bih to sve uradio nanovo počev od brisanja svih particija i zatim particionisanja diska pa do formiranja i formatiranja istih . Sve iz početka kao i instalacije novoga Windowsa.
 
michel_82:
imam dve particije.
jedna C 10 GB
druga D 490 GB
na c je instaliran nov operativni sistem a na D je stari.
kada idem desnim klikom na D i na opciju format onda se otvori prozor za formatiranje i poruka koja kaze da ce se sve izbrisati sa diska a zatim kada kliknem na OK onda
Windows was unable to complete the format.
Ako ni jedan program nisi pokrenula, onda očigledno da postoji nešto što Windows i ako je instaliran na C particiji, pokreće sa D particije, tako da treba pogledati o čemu je reč pre nego što formatiraš D particiju. U suprotonom, može se desiti da i ta nova isntalacija Windows-a na C particiji posle ove operacije prestane da radi.
 
E sada imam problem.Veliki problem.
sada mi sistem ne vidi d particiju koju sam zelela da izbrisem.jednostavno kada se otvori my computer vidi se samo particija c gde je operativni sistem.


evo sta se desava kada ubacim instalacioni cd.
ubacim cd a potom restartujem komp.
zatim krene instalacija i on me pita:Whwrw do you want to install Windows
disk unallocated space 10 gb
disk o unalocated space 490gb

Ja naravno izaberem opciju gde je veca memorija.Zatim se vide sledece opcije gde mogu uci

REFRES delete format
LOAD DRIVER extended NEW

Opcije delete, format i extende nisu dostupne

i daje obavestenje :
Windows cannot be installated to this hard disc space.Windows must be installed to a partition formatted as NTFS.
Ako idem na opciju NEW i ukucam neku velicinu particije ( recimo 40 gb) kaze
Failed to create a new partition on the selected unused space,error 0x8004240f
I po logici stvari trebalo bih ici na LOAD Driver
On tu daje Browse pa
lokal disc c
cd drive d vista 32 basic
removable disk e
removable disk f
removable disk g
removable disk h
BOOT x


Pitam vas koji drajver trebam da ucitam i sta dalje.
 
E da da dodam još nešto : možeš ti opet instalirati windows Vistu ali nikako na c disk od 10 GB , treba ti za nju particija barem od 40GB da bi normalno radila , verovatno i zbog toga ti i ne daje da formatiraš d disk jer više od 60% windowsa je smestio na d particiju pošto ti na c nije mogao zbog maloga prostora ili je on čak sve stavio na d particiju. To što je Vista u pitanju objašnjava sve. Ja da sam na tvom mestu uzeo bih neki ili bootabilni flopy ili bootabilni cd ili od windows 2000 , ili od windows xp-a i obrisao prvo sve particije na Hdd-u , i zatim razmislio šta oću , ako ćeš Vistu onda C neka bude barem 40 GB minimum , Ja bih stavio i 60GB da sam na tvom mestu , a ostalo kako želiš pola-pola ili 140 GB D , i 300 GB E.. Ako oćeš xp da staviš onda ostaje onaj prethodni savet od pre par postova. U svakom slučaju formatiranje ti ne gine pa ti vidi i odluči.
 
Pa ja sam na pocetku rekla da je windows vista.Pa ja cu sada da pokupim podatke sve podatke koje imam i onda mogu da sve pobrisem.sta vi kazete . da ubacim cd i da formatizujem najpre c jer mi se d particija ne vidi.i kako da podelim ndd na nove particije.
p.c
sve je to super sto mi savetujete da ja zivim u srbiji i da mi svaki komsija bude expert za kompjutere.ja zivim na severu norveske i imam mnogo do prvog servisa a ovi ljudi ovde jedino znaju da ukljuce i restaruju komp.zato sam prinudjena sama da to sredim a ako ne sredim onda cu morati 1000 eurica i kupiti sebi nov kompjuter tako da ne smaram ni sebe ni vas.
kiss
 
Michel_82 evo nije me mrzelo da vratim se i pročitam sve tvoje prethodne postove , nigde , ali ama baš nigde nisi pomenula da je u pitanju windows Vista !!!
I imaš ovde u prethodnim postovima skoro sve što ti treba , samo treba da nabaviš sebi jedan utility sa čim bi mogla da obrišeš ceo hard disk i da ga preformatiraš opet na željene veličine i da instaliras OS Vistu opet na hdd. Pročitaj ovo http://forum.krstarica.com/threads/18919
zatim citiram Agent Orangea "OBAVEZNO pogledajte graficku prezentaciju postupka instaliranja Windowsa na www.1o1.com
http://www.1o1.com/win_instalacije...._from=&ucat=19& "
 
snejks:
ALOOOOOOOOOOOOOO , STANI MALOOOOO , ovo nije Windows Xp :D ovo je Windows Vista
Jel si probudio nekog kad si se ovoliko drao u pola 7am ? :D

@michel_82 da li posedujes cd XP?
Ako imas njega,a i dalje zelis vistu,iskoristiga samo za format HDD-a,napravi partice(obavezno nek bude NTFS) kako su ostali savetovali i onda ubaci vistu i instaliraj je...
 
nazalost imam samo instalacioni cd od windows viste.pokusacu da nabavim , ali neznam kada.ja sam ubacivala instalacioni cd od viste i dodjem do koraka gde me pita da li zelim da formatizujem samo particiju c gde je i sada vista.
sada je problem sto racunar ne vidi particiju D.u svakom slucaju hvala svima na ljubaznosti i pomoci.
 
Možda ovo http://www.techarp.com/showarticle.aspx?artno=370 relativno jednostavno uputstvo može da pomogne, ako ga pre instalacije odštampaš. Nadam se da imaš štampač.



Bila sam na sajtu i sve je uradjeno kako treba.Mada ja sam sama jednom instalirala i sve je bilo ok.Meni je samo sada dilema kada formatizujem c particiju koja je 10 GB da li ce i dalje ostati 10 ili mogu da je povecam.I pitanje za sve ...
Sta mislite hoce li se posle formatiranja ponovo videti d particija ili ce ostati kao i sada.samo se vidi C particija.
 

Back
Top