NOVO ASUS 8500GT

Vukasin-coral

Domaćin
Poruka
4.707
Dakle definitivno zbogom seriji 6 (seli se u teške polovnjake), serija 7 ajd u penziju (fiju dole cene) - stigla osmica.

ASUS NVIDIA GF8500GT, 256MB DDR2 128 bit, RAMDAC 400MHz / Engine 459MHz / Memory 800MHz, TV Out HDTV, DVI-I, DX10, Shader Model 4.0, OpenGL2.0, SLI technology support, Built for Vista


nema je u AGP verziji, niti postoje najave za to.

Dugo smo razmišljali šta i kako ćemo, ubijalo nas isčekivanje. Svi oni koji su se lomili između 7300gt i 7600gs sada mogu da odahnu. Prvi utisci su - radi kao 7600gt a košta mnogo manje. Verovatno ću u narednim danima imati još neka zapažanja, narošito mislim na glavni nedostatak - DDR2 i dopisaću rezultate testova 05 i 06 ali svakako ne treba zanemariti vrline - Dx10, open gl2, Shader model 4.0 i svakako cena - okruglo 8.000,00 din.
 
Ummmm tesko da radi kao 7600GT. Pre bih rekao kao 7300gt(obicna verzija)(mada ipak radi nesto bolje od nje). Ja licno ne razumem zasto su izbacivali ovako slabu seriju srednjih kartica. 8600GT treba da zameni 7600GT(to je cak i sama nVidia izjavila),8500GT da zameni 7600GT(a radi kao 7600GS),a 8600GTS da zameni 7900GS. E sad fora je to sto 8600GTS se jako tesko bori sa 7900GS zbog toga sto ima 128-bitnu memoriju za razliku od 7900GS koja ima 256-bitnu. A inace ako su ove kartice ovako slabe u dx9 zamislite kako ce te iste kartice biti slabe u dx10. Ja bi licno ili kupio 8600GTS ili sacuvao jos malo para i kupio bilo koju 8800GTS(mnogo bolja opcija),a ostale kartica ne bih ni gledao osim ako sam bas kratak sa parama.
 
Pa da slazem se,8800gts sa 320mb rama kosta 300e,dok 8600gt 230e a razlika je ogromna...
Pa ovo je potez kao sto su uradili pre par godina,gf4 se klao sa fx5200 ovaj radi sa dx8.1 a fx dx9.0..
Ali lepa je tema da se razmotri sta je i kako je...

Videcemo kad covek okaci rezultate 3d marka...
 
Pa da ti pravo kazem ove kartice i nisu lose,ali sve dok se rezolucija ne podigne preko 1280x1024 i ne pokrenu se AA i te stvari. Tada dolazi do gubljenja prednosti ovih kartica zbog njihove jadne 128-bitne memorije.
 
Suludo je porediti 8500GT sa 7300GT zato što je nVidia objavila da je to zamena PO KLASAMA, jer je sama serija 8 dosta iznad serije 7. Ovo je isto kao da je neko rekao pre dve godine - 7600GT je isto kao i 6600GT samo što ima više memorije ili porediti 6200 i 5200... bla bla.
Kartica je definitivno po snazi kao 7600GT. Mana joj je definitivno 128bit-na magistrala memorije i što je DDR2, ali kako je ovo DX10 i OGL2 kartica nema tu šta da traži nikakva kartica iz serije 7 ispod 7900gs. Sve ostalo je staro gvožđe i plastika. Trenutno je ne mogu bolje ispitati jer sam pokupio i jedan 8800GTS sa 320DDR3 memorije pa se eto ludački zabavljam. Odredio sam sebi predstojeći vikend za detaljno ispitivanje 8500GT kada ću na raspolaganju imati i 7600GS i 7600GT. E tada ću na mojoj mašini ispitati svaku posebno i imati crno na belo kako stoje jedna naspram druge, ali opet kažem - prvi utisci su više nego zadovoljavajući za 8.000,00 din.
 
O boze. Kako mislis da je 8500gt po jacini kao 7600gt molim te. Jedna ima sporu gddr2, a druga brzu gddr3 memoriju. To sto ona ima dx10 nema za sada nikakve veze,jer nema nikakvih dx10 igrica niti aplikacija. Jos plus dx10 ce biti dosta zahtevan tako da mislim da ako ova kartica ima performanse kao 7600gs(sto i ima-pogledaj malo po netu) zar zaista mislis da ce moci da pokrene dx10 igru u nekoj normalnoj rezoluciji i nekim medium podesavanjima. Naravno da nece. Mozda to uradi 8600gts,ali nisam siguran za rezoluciju posto ima traljavih 128 bita. Ako je ovo nVidiji zamena po klasama, onda su definitivno napravili ogromnu gresku. E da inace samo da ti kazem svaka kartica iz 7 serije podrzava Open GL 2.0,tako da je jedina razlika nova verzija dx-a. Ono sto ja hocu da kazem je da nema apsolutno nikakvih razloga da neko kupi neku od ovih kartic(eventualno 8600gts),jer su ove kartice dosta slabe da bi se smatrale da su klasu vise,zbog toga sto dx10 SIGURNO nece raditi dobro,a ni sam dx10 nece izaci jos neko vreme tako da je te pare bolje sacuvati i kasnije kupiti neku ATi karticu ili neku 8800 karticu da ne bi posle bilo tema pod imenom "Crysis mi ocajno secka sa 8500gt i dx10".
 
Pa realno gledano mozes da cekas,a mozes i da pretrazis malo pomocu googla. Imas bezbroj poredjenja na netu ovih kartica sa ostalim karticama i svi testovi ukazuju na jedno: od ove 3 kartice samo 8600GTS vredi uzeti.
 
Evo prvih utisaka. 8500GT u silent verziji sigurno ne treba uzimati za mašinu koja već ima toplotnih problema, greje se baš mnogo, ali se sa bilo kakvom slabijom promajom (iz beztraga da duvka neki kuler ili da je otvor za ulaz svežeg vazduha oko nje) lepo hladi. Rezultati u 3d mark 06 su katastrofalni - AMD X2 4200, GA-M55S-S3, 2x512DDR2 800MHz Patriot, LC Power 6550 green... dakle jakko dobra podloga - napravi samo 2140 poena !? Mislio sam da je potrebno instalirati svež OS ili ko zna šta, pa sam čak ubacio licencirani (i aktivirao) XP pro ali džaba, možda sam preterao što sam stings grafičke postavio na best video quality ali to je 8*** i rezultati su više nego jadni, na istom (mom) kompu 7300GT napravi 2900 poena.
E sad drugi deo, Stalker, pokrenem igru, pripalim je sa AA na sredini, sa najjačim setovanjima za senke, medium detail 1024x768 - brije. Kad se pojavi više likova, plamen, pucnjava, radioaktivnost u blizini - ne secne ni malo. Da ne pričam o igrama tipa NFS carbon, Far cry (sve na max) gde i ne zna šta je seckanje.... Moraću da 'drpim' licencirani 3d mark 06 iz nekog jačeg ASUS-a pa da opet probam sve ovo. Iako su cifre extra loše u testu - igrivost na ovoj kartici je više nego zadovoljavajuća, tu mi izgleda bolja od 7300GT i 7600GS, ali i malo lošija od 7600GT.
Još ću da je mučim (na redu je OC) pa ću i više da kažem. Sve u svemu cena joj je za sada adekvatna - 8.000,00 din i ne vredi ni dinar više.
 
Ta karta se ne isplati uzimati uopste. Izgleda da je Nvidija ovaj put sa vserijom 8 u low segmentu omanula, ali ipak ce joj to prolaziti sve dok ATI ne upotpuni ponudu.

Nije mi jasno kako li si uljucio AA u Stalkeru kad on ne radi?!
Samo da se ne ponovi prica iz ranijeg tread-a o GRAW-u i AA u njemu.
Sledeca stvar je da nema TEORETSKE SANSE da ti ne zasecka sa 1Gb rama kad grmi i lightning efekti idu u daljinu, a pri tom senke setovane na high?! Zato ne bi bilo lose da korigujes malo svoje izjave bar zbog drugih usera koji ovo citaju.


pozzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
 
Prava office kartica za sledece nadolazece programe koji ce koristiti DX10...
Vidi se da jeste low performance ali svaka serija ima takvu karticu,i nekima je takva bas i potrebna!
Sve u svemu za 8000 nije lose...
 
E a sta sam ja pricao?! Inace sa QUAD procesorom 8500gt prelazi i 7600GS. Inace 8500 je low-middle range kartica,tako da je nVida zaista usrala stvar. Ako uopste budu izbacili 8300gt(a nesto mi se cini da nece) zamislite kakve ce perf. imati?! Usput on nije stavio texture na max,vec na med,tako da je jos kako tako moguce da ne secka. Inace igre ne seckaju zbog graficke(ponekad da,ako nestane mem,ali to je retkost),vec samo imas los fps. Nedostatak i mala brzina ram memorije je faktor koji utice na seckanje. I da,AA u STALKERU NE POSTOJI. Sve sto ta funkcija radi je pravi sitan bloor,tako da samo ublazava aliasing i to za mali udar na fps,a ako imas LCD,to isto mozes da postignes(bez gubitka fps-a) i kada postavis rez. na bilo koju osim monitorove maximalne.
 
Jutros sam dobio rezultate koje ova kartica treba da ima, u pitanju je ipak bila potreba da se registruje 3dmark 06, posle toga je uključio još dva testa i još 6 nekih dodatnih stvari, ali kako sam već spavao na stolici sve ću noćas ponoviti. Rezultati su daleko bolji od 7300gt i 7600gs, dakle trenutno uz 7600GT najbolja cena-kvalitet kupovina.
 
Klothius:
E a sta sam ja pricao?! Inace sa QUAD procesorom 8500gt prelazi i 7600GS. Inace 8500 je low-middle range kartica,tako da je nVida zaista usrala stvar. Ako uopste budu izbacili 8300gt(a nesto mi se cini da nece) zamislite kakve ce perf. imati?! Usput on nije stavio texture na max,vec na med,tako da je jos kako tako moguce da ne secka. Inace igre ne seckaju zbog graficke(ponekad da,ako nestane mem,ali to je retkost),vec samo imas los fps. Nedostatak i mala brzina ram memorije je faktor koji utice na seckanje. I da,AA u STALKERU NE POSTOJI. Sve sto ta funkcija radi je pravi sitan bloor,tako da samo ublazava aliasing i to za mali udar na fps,a ako imas LCD,to isto mozes da postignes(bez gubitka fps-a) i kada postavis rez. na bilo koju osim monitorove maximalne.
Stalker nema AA? Šta pričaš? Advanced settings pa malo dole. Vidim da si i korisniku dodgame nakuckao totalno neproverene stvari. Ova kartica sa maksimalno podešenim dynamic lightom brije. Teksture sam stavio na medium jer sam tada počeo sa testom, sada sam ih maximirao i kartica i dalje lepo radi. Celu ovu stvar radim kakko bi većini ljudi sa prosečnim budžetom prikazao ovu grafu iz njihovog ugla. Dakle da za manje od 100€ mogu lepo da se izigraju i mirno sačekaju nove naslove. Ne mogu da smisli npr. likove koji su prljavi, masni, nemaju maltene šta da jedu i sve to samo zato jer su sve pare potrošili na aparat kakav ni dizajnerske kuće nemaju i propagiraju takve stvari nipodištavajući sve ostalo (ovde sigurno ne mislim na tebe jer te i ne poznajem).
Dakle još jednom - slabi rezultati su zbog moje greške, jer zato sam se kasnije i osvrnuo na to kako kartica radi u igrama a ima one katastrofa rezultate. Prijatno iznenađenje je bilo i sa Spiderman 3 igrom što ću takođe podeliti sa svima...

Poz.

P.S.
ne bi trebalo suditi o stvarima koje nismo ni probali ni videli...
 
Da si se udostojijo da odes na sajt THQ-a i potrazio detalje o igri,video bi da pravi AA ne postoji. Procitaj ponovo moj post i uvideces sta ta funkcija u stvari radi. Inace za korisnike koji nemaju para ili imaju malo istih,ne treba preporuciti ovu karticu,jer nema svrhu ovom trenutku. DX10 nece jos neko vreme izaci,a i kada izadju,ova kartica nece moci nista da uradi. Zato je bolje ne kupovati nista sada,vec sacekati ponudu iz ATi-a(koja ce inace biti mnogo bolja). Pa ce onda nVidia smanjiti cene ostalim karticama. Jos nesto-ukoliko neko kupi tu karticu,nece moci mirno da ceka nove igre.
 
A u vezi dodgeme(ne dodgame) ono sto sam napisao na toj temi je skoro u potpunosti tacno. Ja sam imao jacu graficku i jaci proc(u stvari isti,ali overklokovan na 2.5) i igra je seckala na trenutke sa svim podesavanjima na max dok nisam dokupio jos 1gb ram-a. Sada igra radi perfektno(koliko je to moguce za polu optimizovanu igru). Samo mi reci koliki ti je fps na samom pocetku igre kada izadjes napolje.
 
Klothius:
A u vezi dodgeme(ne dodgame) ono sto sam napisao na toj temi je skoro u potpunosti tacno. Ja sam imao jacu graficku i jaci proc(u stvari isti,ali overklokovan na 2.5) i igra je seckala na trenutke sa svim podesavanjima na max dok nisam dokupio jos 1gb ram-a. Sada igra radi perfektno(koliko je to moguce za polu optimizovanu igru). Samo mi reci koliki ti je fps na samom pocetku igre kada izadjes napolje.


Ne mogu sada, ali čim stignem pogledaću. Vizuelno gledano - sklizne, dakle ne secne, dok recimo sa x800 256DDDR3 256bit secne i to žešće. Nisam Stalkera igrao sa nekim drugim karticama u tom rangu, mislim da ne treba da pričam o utiscima sa 8800GTS sa kojom sam i dobio igru...
 
To je ekstra informacija samo sto sam ja mislio na oficijalni DX10 i DX10 bazirane igre. Kada bude izasao Crysis,korisnici ce cekati jos barem pola godine da bi izasla jos neka DX10 igra. A dotle ce cela 8 serija biti itekako zastarela.
 

Back
Top