Fatima Mernisi - Snovi o zabranjenom voću

posto nema dobrovoljaca evo ja uskacem sa citatima iz iste:

"...podigla bih pogled i upitala je sta znaci 100% -tna sreca, jer bejah namerna da joj ispunim zelju.
srecna osob, objasnjavala mi je majka jeste ona koja se oseca dobro, nesputano, kreativno, ispunjeno i slobodno, osoba koja ljubav daje i ljubav prima.nesrecna osoba oseca da zivi u presi koja mrvi njene zelje i talente. srecna zena koristi sva svoja prava - pravo da e krece, pravo da stvara, da se takmici i pobedjuje, znajuci pri tom da ostaje voljena. sreca je biti voljena od strane coveka koji uziva u tvojoj snazi i dici se tvojim sposobnostima. sreca je imati pravo na privatnost, pravo da se povuces iz gomile i uronis u vlastite misli. sreca je sedeti sama samcijata od jutra do mraka, ne radece nista i ne osecajuci potrebu da se bilo kome zbog toga izvinjavas. sreca je ziveti uz one koje volis i znati da i dalje postojis kao samosvojno bice, ciji glavni zadatak nije da vodi racuna o tudjim potrebama. sreca je ravnoteza izmedju onog sto se daje i onog sto se prima..."

... a sad tutanj na citanje iste...! ;)
 
Nije bas citljiva knjiga, ali mozda je to i do prevoda. Ne obradjuje neku tesku temu, ali mislim da realno opisuje zivot i polozaj zene u muslimanskom drustvu. Ja sam se uvek pitala sta se dogadja iza njihovih velova i medju zidinama njihovih kuca... U romanu se opisuje razlika izmedju dve vrste harema, kada muskarac ima vise zena, sa jedne strane, i zajednica jednog muskarca i jedne zene, ali koji zive u istoj kuci sa sirom porodicom- i to se zove harem
Mernisi je politicarka, ili borac za zenska prava, tako nesto? Ili mozda gresim
 
jaaao... sad se secam! pa ja sam to citala. hm...bilo mi je relativno interesantno za vreme citanja (obicaji, nacin zivota), ali je nisam zapamtila ni po cemu.
(mislila sam da je ovo tema o nekim knjigama koje su nam dale neke ideje... zabranjene...:roll:).
ma, nema veze, ali tek kad sam videla vase postove, setila sam se o cemu se radi :lol:
 
Citala sam pre par godina i dopala mi se jer realno (koliko je to odavde moguce proceniti) opisuje svakodnevni zivot zena u jednoj relativno zapadnjacki orijentisanoj muslimanskoj zemlji u intelektualnoj i relativno zapadnjacki orijentisanoj porodici. Svidelo mi se sto pise o malim stvarima, a ne o teskim sudbinama nesrecnica kakve se po definiciji povezuju sa muslimanskim suprugama i kcerkama
 
Nije neko veliko umetnicko ostvarenje ali je interesantna, svakodnevne sitnice i sputana zelja za slobodom muslimanskih zena, ali, kao sto neko rece, bez velikh drama i tragedija. Pitka zenska knjiga.
Skoro sam procitala Badem od Nedzme, o seksualnom oslobadjanju jedne muslimanke, po meni neuporedivo jaca knjiga pa ako te tematika interesuje...samo napred.

Inace, Fatima Mernisi je profesor na fakultetu, predaje sociologiju i veliki je borac za prava zena u zemljama Magreba.
 

Back
Top