Меша Селимовић

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
angely:
... kakav besmisao. Šta smo mi dobili, a šta su oni izgubili? I nas i njih okružavao je jedan pobjednik, potpuni mir prastare zemlje, ravnodušne prema ljudskom jadu... Ne znam kako sam te noći uspio da preživim stravu, u meni i oko mene, i najdublju tugu poraza, poslije pobjede, nejasan sâm sebi. U mraku, u magli, u kricima i zvižducima, u očajanju kojem nisam nalazio razlog, u toj dugoj noći nesna, u crnom strahu koji nije od neprijatelja, već od nečega od mene, rodio sam se ovakav kakav sam, nesiguran u sve svoje i u sve ljudsko.


Ja se naježim svaki put kad vidim ovu rečenicu! "..najdublju tugu poraza, poslije pobjede!"
 
Čast hrabrosti, ali je bolje bez nje. Dobro je ne strepiti ni pred kim, ako se može, a još bolje ako se ne mora. Junaštvo traje tren, strah cijelog života, i pametnije je brinuti se za cio život nego za tren. Najbolje se bojati unapred, da se ne bi bojao unazad.
**********************

Ništa značajno se ne može učiniti javno. Javno se laže, javno se govore velike riječi, javno se pokazuje spoljni izgled, javno se vrši nasilje. Važne stvari, dobre ili rđave, čine se tajno, one se pripremaju dok mi slabašni spavamo...

**************


Teško državi za koju je opasan jedan jedini čovjek. A nije on opasan po državu, već po nekoga ko misli da je država.


*********************

Ali neko mora povesti narod, osloboditi ga straha, pripremiti ga na žrtve, da bi ga doveo do pobjede... U tom slučaju, vođe bi stekle ugled i zasluge. I šta bi se desilo? Počeli bi da žive od tih zasluga, svakog dana bi postajale sve veće, njihov ugled bi se pretvorio u moć. Tako bismo, umjesto stare vlasti, dobili novu, možda i goru. To je istorija vlasti od pamtivijeka. Sve se ponavlja, od oduševljenja do nasilja, od plemenitosti do tiranije...
 
Koliko su mi puta u zivotu pali na um ovi njegovi stihovi:

U zivljenju, u trpljenju
srce blijedi,
srce vene,
sjena slijedi,
bivšeg mene,
u trpljenju, u zivljenju.

Izgubih se u trazenju.
Ja sam bio,
ja sam i sad.
Nisam bio,
nisam ni sad.
Izgubih se u trazenju.

U lutanju, u snovima
noc me rubi,
dan me vraca.
Dan se gubi,
zivot kraca,
u snovima, u lutanju.

U nadanju, u cekanju
zivot snijem,
a snom zivim.
Srce krijem,
srce krivim.
Što ne zivim,
što još snijem,
u cekanju, u nadanju....
 
angely:
Tezak? :confused:
Meni je on cista laganica...sve u dahu procitam

I mene je začudilo to ali, valjda svako na drugi način doživljava književnost!

Meni je on rekorder LAKE reči! Nakon Selimovića ja godinu dana nemam energije da čitam Krležu, deluje mi kao računovodstvo! :lol:


Znaš li šta je najljepše u životu? Želja, prijatelju

I jedna od mojih omiljenih!!!

Suze mi teku od smijeha. Ako prestanem da se smijem, ostaće samo suze.
 
laa-laa:
Meni svaki put bude nejasno zašto ja već nisam napisala nešto takvo, jer sve to imam u sebi... .


:lol: Baš tako.

A ustvari, čudo i jeste u tome da je najkomplikovanije teme svete tako pojednostavio. Da je nešto čime se manipuliše na najgore moguće načine potpuno ogolio. Zar ne bi najlogičniji zaključak svakoga ko pročita Tvrđavu bio da ni jedan rat nema smisla jer se nikada ne vodi zbog onoga zbog čega ljude u njega odvedu i nikada se ne dobije ono što jeste osvojeno a mnogo više izgubi!? A priča se opet ponavlja!

Ko to danas sme da prizna da oseća tugu poraza nakon svih našin "velikih pobeda"!
 
Selimovic je moj omiljeni pisac .."...chovek je opkoljen strahom kao plamenom,potopljen njime kao vodom.Plashi ga sudbina ,plashi ga sutrasnji dan,plashi ga vladajuci zakon,plashi ga mocniji chovek,i on nije ono sto bi htio biti,vec ono sto mora bude..."mada vise volim Dervis I Smrt .."bilo bi lepo da sam skitnica.On uvek moze da trazi dobre ljude i drage krajeve i nosi vedru dusu otvorenu za siroko nebo i slobodan drum koji ne vodi nikuda,koji vodi svukuda.Kad coveka samo ne bi drzalo osvojeno mesto..."Odlicna tema..:D
 
Koje je vaše mišljenje o ovom piscu?
Šta vam se dopada ili ne dopada u njegovom stilu?
Da li ste gledali film ''Derviš i smrt''? Koliko je uspeo da prenese psihološku dramu iz knjige?
Koje ste njegove knjige čitali, koje su vam omiljene, koje njegove misli biste izdvojili?
Da li znate neku zanimljivost vezanu za njegov život i rad?

To je pisac koga ja prosto obožavam...
Ali, svakako, mogu se javljati i oni sa drugačijim mišljenjima...
 
''Znam, mogao bi da kažem, kao i svaka budala: da se nije desilo to što se desilo, moj život bi bio drukčiji. Da nisam otišao na vojnu, da nisam pobegao od nje, da nisam pozvao Haruna u kasabu, da Harun nije... Smešno. Šta bi onda bo život? Da je nisam ostavio, da mi nije izgledalo lakše pobeći nego prkositi celom svijetu, možda ne bi bilo ni ove noći, ali bih tu ženu sigurno zamrzio, misleći da je stala na put mojoj sreći, omela me da ne uspem u životu.
Jer ne bih znao ovo što sad znam.
Čovjek je proklet i žali za svim putevima kojima nije prošao. A ko zna šta bi me i na drugim čekalo. ''

''Derviš i smrt''
 
ŽIVI ŠTO LEPŠE,ALI TAKO DA TE NIJE STID.I RADIJE PRISTANI DA TE BOG PITA ZAŠTO NISI TO UČINIO?NEGO:ZAŠTO SI TO UČINIO?

****

ŽENA JE UVEK ZANIMLJIVA KAD JE ZALJUBLJENA, TADA JE PAMETNIJA, ODLUČNIJA,LJUPKIJA NEGO IKAD.MUŠKARAC JE RASTRESEN,ILI GRUB,ILI NERAZMIŠLJEN, ILI PLAČLJIVO NEŽAN

****
RASUO SAM TVOJ LIK PO DALEKIM PUTEVIMA, RAZNEĆE GA VETROVI I SPRATI KIŠE,NADAM SE.


****


DERVIŠ I SMRT - Meša Selimović


Ne znam šta će biti zabilježeno,ali će u kukama slova ostati nešto od onoga što je bivalo u meni,pa se više neće gubiti u kovitlacima magle...

*
Četrdeset mi je godina,ružno doba:čovjek je još mlad da bi imao želja a već star da ih ostvaruje.

*
...a ja gledam u duge redove slova,u nišane misli,i ne znam da li sam ih ubio ili oživio.

*
''Koje to zrno ne nikne kad se stavi u zemlju?
Pa zašto onda sumnjaš u zrno čovjekovo?'' Kur-an

*
Nevješt sam razgovoru sa ženama,pogotovu sa ženama njene ljepote i njenih godina.Oko trideset,čini mi se.Mlade djevojke zamišljaju život i vjeruju riječima.Starice se boje smrti i s uzdahom slušaju o raju.Ovakve znaju vrijednost svega što gube i dobijaju,i uvijek imaju svoje razloge,koji mogu biti čudni,ali su rijetko naivni.Njihove zrele oči su slobodne i kad se obaraju,neugodno otvorene,i kad se skrivaju trepavicama.Najneugodnije je što znamo da one znaju više nego što pokazuju,i da nas mjere svojim neobičnim mjerilima,koja teško saznajemo.

*
...nikad čovjek ne smije misliti da je siguran,ni da je umrlo što je prošlo.

*
Čovjek doduše najčešće govori radi sebe,ali mora da osjeti odjek svojih riječi.

*
Bilo bi lijepo da sam skitnica.On uvijek može da traži dobre ljude i drage krajeve,i nosi vedru dušu otvorenu za široko nebo i slobodan drum koji ne vodi nikuda,koji vodi svukuda.Kad čovjeka samo ne bi držalo osvojeno mjesto.

*
Taj nemirni pobunjeni čovjek koji je mislio suprotno od svega što sam ja mogao da pomislim,hirom potpune nedosljednosti izgledao mi je kao čovjek na koga bih mogao da se oslonim.Sve što je činio bilo je ludo,sve što je govorio bilo je neprihvatljivo,a samo bih njemu mogao da se povjerim,jer je nesrećan ali pošten,ne zna šta hoće ali zna šta radi,ubio bi ali ne bi prevario.

*
Uvijek sam se čudio kako je u neozbiljnim razgovorima pronalazio pametne razloge,zaodijevajući ih u lude oblike.

*
Ne osvajamo zemlju,već grumen za svoju stopu,ni planinu već sliku u svome oku,ni more već njegovu gibljivu čvrstinu i odsjaj njegove površine.Ništa nije naše osim varke,zato se čvrsto držimo za nju.

*
Znaš li šta sam mislio dok si govorio?Kako neki ljudi mogu da kažu sve što hoće,i možeš da primiš ili ne primiš,ostaješ miran.A neki u jednu riječ unesu sebe,i odjednom se sve zažari,niko ne ostaje miran.Osjetimo da se nešto važno dešava.To više nije razgovor.

*
Teško je vjerovati ali je istina:bio sam duboko ganut.Zato što me se jedan čovjek sjetio.Ni zbog čega,ni zbog kakve koristi,iz čista srca,ili iz šale,možda.

*
-Više je štete naneseno životu zbog sprečavanja grijeha,nego zbog grijeha.
-Onda da živimo u grijehu?
-Ne.Ali ni zabrane ništa ne pomažu.Stvaraju licemjere i duhovne bogalje.

*
''Hiljadu puta se pokaješ za ono što kažeš,rijetko za ono što prećutiš.'' Kur-an

*
Znao sam jedino,znao ponovo,jer sam bio zaboravio,da je slutnja prvi glasnik nesreće.

*
Volio sam s njim da razgovaram,ponekad,ne zato što je pametan,pametni ljudi mogu da budu vrlo dosadni,već što bi znao da kaže nešto neočekivano,što te iznenadi i probudi.

*
Govorio si o pravdi.Pravda je kao zdravlje,misliš o njoj kad je nema,i zaista je neodređena,ali je možda najviše želja da se udavi nepravda,a ona je vrlo određena.Svaka nepravda je jednaka,a čovjeku se čini da je najveća koja je njemu učinjena.A ako mu se čini,onda i jeste tako,jer se ne može misliti tuđom glavom.

*
...pamti,nesreća je što kod nas niko ne misli da je na pravom mjestu,i svako svakome je mogući suparnik;ljudi preziru one koji ne uspiju,a mrze one koji se uspnu iznad njih;navikni se na prezir ako želiš mir,ili na mržnju ako pristaneš na borbu.Ali ne ulazi u okršaj ako nisi siguran da ćeš oboriti protivnika.Ne upiri prstom na tuđe nepoštenje ako nisi dovoljno jak da to ne moraš dokazivati.

*
Može biti rđavo kad čovjek ne osjeća da je vrijeme dugo.U ratu nije dosadno,ni u nesreći,ni u muci.Kad je teško,nije dosadno.

*
Uvjerio sam se,i ne samo ovaj put,da duša često može da održi tijelo,a tijelo dušu nikad, ona posrće i gubi se sama.

*
-Ružna ti je šala,priatelju.-Ako je ružna,onda nije šala.Šala nikad nije ružna.

*
...Nekad i sad to su dva čovjeka....

*
-Teško će se sporazumjeti dva čovjeka koji misle različito.
-Lako će se sporazumjeti dva čovjeka koji misle.

*
Ne krivim tebe.Svi smo takvi.Krijemo ljubav,tako je i ugušimo.

*
Cijenim nova prijateljstva,ona su ljubav koja nam je uvijek potrebna,ali stara prijateljstva su više nego ljubav,jer su dio nas samih.

*
Dobrota je za njega kao izlazak sunca:za gledanje.

*
Moje srce je našlo oslonac.

*
Kad misle da su viši od nas ljudi mogu da budu i plemeniti.

*
Od pamtivjeka su sinovi nerazumniji od očeva,i razuma bi tako sasvim nestalo,ali srećom,sinovi postanu razumni čim postanu očevi.

*
...bila je lijepa,to kažem usput,jer to u ljubavi nije važno...

*
Nije pravo da prijatelja opterećujem nevoljama koje sam stvaram.Ko ne umije da pliva,ne treba da skače u vodu,nadajući se da će ga neko izvući.

*
Čovjek je proklet,i žali za svim putevima kojima nije prošao.A ko zna šta bi me i na drugim čekalo.
 
Poslednja izmena:
Koje je vaše mišljenje o ovom piscu?
Šta vam se dopada ili ne dopada u njegovom stilu?
Da li ste gledali film ''Derviš i smrt''? Koliko je uspeo da prenese psihološku dramu iz knjige?
Koje ste njegove knjige čitali, koje su vam omiljene, koje njegove misli biste izdvojili?
Da li znate neku zanimljivost vezanu za njegov život i rad?

To je pisac koga ja prosto obožavam...
Ali, svakako, mogu se javljati i oni sa drugačijim mišljenjima...

Sad,evo Sokolice ovako:
1.Najbolji
2.Ne znam sta mi se ne dopada kod njega(u njegovom stilu pisanja,narocito opisa ljudi),tacnije,sve mi se dopada sto je Mesa pisao.
3.Gledao film,i znam od ljudi koji su ucestvovali u tom "projektu"da je Mesa bio zadovoljan kako su na filmskom platnu preneli njegovu knjigu (M.Selimovic je gledao film pre nego sto je bio pusten u produkciju,u bioskopskim salama)
4.Citao i imam sve njegove knjge,i pripovetke,naravno.
5.Tek sam dosao,ali obecavam da cu se potruditi da nadjem nesto zanimljivo iz njegovog zivota i rada,kao recimo Sokobanjci.
I,naravno,za kraj citat:
"Ali neka ti je bogom prosto,nisi ti birao svoju sitnu dusu,dali su ti je,ne pitajuci,dosao si na red kod drugih,boljih,nije vise bilo.Alihamanet,covjece kao i svi ostali koji cine zlo ali ga ne smisljaju.Od onih drugih,koji zlo smisljaju i odredjuju,neka bog sacuva i tebe i mene.'
(M.Selimovic)

Sto bi ovi klinci,danasnji,rekli - VRH,BRATE !

PS. Odoh sada da kazem,citiram Andrica.Pored svih kriticara,mozda i nasuprot njima,moje misljenje je da niko bolje od I.Andrica nije opisao nase DRUSTVO,ljude u zajednici,a,opet,niko nije bolje opsao licnost,POJEDINCA,od M.Selimovica.Ma,svi egzistencijalisti ne mogu vodu da mu nose ! Mislim,naravno,na Mesu.
 
Koje je vaše mišljenje o ovom piscu?
Šta vam se dopada ili ne dopada u njegovom stilu?
Da li ste gledali film ''Derviš i smrt''? Koliko je uspeo da prenese psihološku dramu iz knjige?
Koje ste njegove knjige čitali, koje su vam omiljene, koje njegove misli biste izdvojili?
Da li znate neku zanimljivost vezanu za njegov život i rad?

To je pisac koga ja prosto obožavam...
Ali, svakako, mogu se javljati i oni sa drugačijim mišljenjima...

Sad,evo Sokolice ovako:
1.Najbolji
2.Ne znam sta mi se ne dopada kod njega(u njegovom stilu pisanja,narocito opisa ljudi),tacnije,sve mi se dopada sto je Mesa pisao.
3.Gledao film,i znam od ljudi koji su ucestvovali u tom "projektu"da je Mesa bio zadovoljan kako su na filmskom platnu preneli njegovu knjigu (M.Selimovic je gledao film pre nego sto je bio pusten u produkciju,u bioskopskim salama)
4.Citao i imam sve njegove knjge,i pripovetke,naravno.
5.Tek sam dosao,ali obecavam da cu se potruditi da nadjem nesto zanimljivo iz njegovog zivota i rada,kao recimo Sokobanjci.
I,naravno,za kraj citat:
"Ali neka ti je bogom prosto,nisi ti birao svoju sitnu dusu,dali su ti je,ne pitajuci,dosao si na red kod drugih,boljih,nije vise bilo.Alihamanet,covjece kao i svi ostali koji cine zlo ali ga ne smisljaju.Od onih drugih,koji zlo smisljaju i odredjuju,neka bog sacuva i tebe i mene.'
(M.Selimovic)

Sto bi ovi klinci,danasnji,rekli - VRH,BRATE !

PS. Odoh sada da kazem,citiram Andrica.Pored svih kriticara,mozda i nasuprot njima,moje misljenje je da niko bolje od I.Andrica nije opisao nase DRUSTVO,ljude u zajednici,a,opet,niko nije bolje opsao licnost,POJEDINCA,od M.Selimovica.Ma,svi egzistencijalisti ne mogu vodu da mu nose ! Mislim,naravno,na Mesu.
 
Uvek mi drustvo uzme po neku knjigu,pa sada videh da mi i neke Mesine nedostaju,izmedju ostalog i "Secanja".Malo besnim,ali se tome i radujem-jos su dobre knjige citane i trazene.

Upravo citam neke Mesine intervjue,gde sam pisac govori o svom romanu "Tvrdjava",pa kaze i sledece:

"Tvrdjava je prije svega simbol ljudske zatvorenosti.Inace,sve je tvrdjava:religija,nasilje,nepoverenje,porodica,vlast nad ljudima i stvarima,kob ljudska i sudbine ljudske.
...Ahmet Sabo,povratnik iz jednog besmislenog rata,ne trpi izolaciju,zatvorenost,on je protiv svih ograda medju ljudima,on je protiv tvrdjave i tvrdjava,on ih zeli prevladati i razrusiti,zeli poverenje medju ljudima,a u svemu ipak nalazi ograde,utvrdjenja... Sto vise mostova,sto manje ograda,sto vise kontakata,sto manje tvrdjava,eto to je ono na cemu Ahmet Sabo radi.U tome je smisao,sadrzaj i poruka 'Tvrdjave' ."

(M. Selimovic)

Nemam sta dodati.I, za one koji uz "krstarenje" Krstaricom,citanje,pisanje,vole klasicnu muziku,ostavio sam upravo link na ptf.klasicna muzika,gde ima puno radio st. sa ovom muzikom,ponesto dzeza,i sl.
 
Knjiga kojoj se uvek vraćam.
Obožavam Selimovića :heart:

"Šta je to s nama i sa životom, u kakve se to konce splićemo, u šta upadamo svojom voljom u šta nevoljom, šta od nas zavisi, i šta možemo sa sobom. Nisam vješt razmišljanju, više volim život nego misao o njemu, ali kako god sam prevrtao, ispada da nam se većina stvari dešava mimo nas, bez naše odluke. Slučajnost odlučuje o mome životnom putu i o mojoj sudbini, i najčešće bivam doveden pred gotov čin, upadam u jedan od mogućih tokova, u drugi će me ubaciti samo druga slučajnost. Ne vjerujem da mi je unaprijed zapisan put kojim ću proći, jer ne vjerujem u neki naročit red ovoga svijeta. Ne odlučujemo, već se zatičemo. Strmoglavljeni smo u igru, punu nebrojenih izmjena, jednog određenog trenutka, kad nas samo ta prilika čeka, jedina koja nas može sačekati, u toku mješanja. Ne možes je zaobići, ni odbiti. Tvoja je, kao voda u koju padneš. Pa plivaš, ili potoneš."
 
Hiljadu nečijih srećnih časaka biće kao ovaj, ali ovaj nikada više.
Hiljadu tuđih ljubavi biće kao ova, ali ova nikada više.
Nikada: jedina konačnost.
Prvi put znam šta je sreća, osjećam je, vidim, mirišem.
Cio svijet i cijela vasiona, nas troje.
Nikog drugog osim nas nema.
I ima sreća. Da li je mogu zadržati?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top