bol u zeludcu

16121953

Zainteresovan član
Poruka
184
moj sin ima 35 godina i dijagnoza je:COLITIS CHRONICA. Fokalno su prisutni neutrofili u intersticijumu.od pre par dana ima oštre bolive u želucu koji dodju, traju par sekundi, prodju pa se vrate za manje od minute. I tako u krug. ,,SMECTA,, mu pomogne i bolovi nestanu. Zanima ga da li sme da pije ,,SALOFALK,, koji služi za ulcerativni kolitis i kronovu bolest (crohn disease) koji mu je doktor prepisao i ako njegovi nalazi ne spadaju u grupu predhodne dve bolesti.Rezultati koje je doktor video nisu bili potpuni, 7000 dinara je tražio za ponovno ispitivanje moj sin nije imao, tako da je ovaj lek dobio na slepo od doktora.
Ako neko nešto zna o ovom leku i bolesti neka mi se javi, i kaže mi sme li da ga koristi.
 
A koja je to onda dijagnoza colitis chronica??Da li mu je tu dijagnozu dao gastroenterolog ili je to samo stajalo u opisu patohistoloskog nalaza uzetih biopsija (ako su uzete).
Ja sam npr. dobila PH nalaz sa dijagnozom hronicnog intersticijalnog kolitisa, ali to je kako mi je gastroenterolog objasnio klasicni opis patologa koji se u gastroenteroloskom smislu ne tretita kao obolenje vec kao odredjeno (trenutno) stanje koje moze biti izazvano i samim procesom praznjenja pred pregled.I nisam imala nikakvu terapiju za taj uslovno receno kolitis.

Mozda ne bi bilo lose da prepisete ceo izvestaj lekara.
I zasto uopste placate za taj pregled,,,ne znam odakle ste ali ovde u Bg-u ima dosta dobrih strucnjaka u drzavnim ustanovama koji rade takodje na modernoj aparaturi...
 
Zdravo Ivana,
to je ono sto su mi napisali. Radili su mi rektoskopiju, uzeli mi uzorak za biopsiju. Napisali tada da je nalaz uredan, sluznica glatka, sjajna samo mestimicno sa submukoznim punktiformnim hemoragijama, bez uocenih ulceracija. Analni kanal inflamiran, sa jednim trnastim hemaroidom.
Nalazi biopsije, colitis chronica, fakolno su pristuni neutrofili u intersticijumu i oskudan biopsijksi materijal.
I to je sve.
Posto nisam mogao da cekam proceduru da od jednog lekara idem do drugog, od ambulante po uput, pa nazad do bolnice da bi mi lekar procitao sta pise, otisao sam kod privatnog i za 1000 dnara takoreci nista nisam dobio od odgovora, jer bi taj ponovo da radi, da zaradi, jasno, za 7 hiljada, i nije mu nista jasno na osnovu ovih nalaza. Ja necu ni imati vremena zbog predstojeceg putovanja pa me je zanimalo sve ono sto je keva vec iznad napisala vezano za lek.
Reci ti meni kako lecis svoj problem, i da li ti je prosao do danas? Citam da nisi imala terapiju, ali da li si ostala pri tome da je nemas ili si ipak nesto uzimala?
PS. A pregled necu platiti. Preskup je.
I da, ono sto me jos zanima je zeludacni bolovi koji su me stigli od skoro i sta sa njima? Nema krvave stolice, nema nadimanja, nema povaracanja, mucnine, samo me procepa bol, nestane, vrati se i tako sve dok ne popijem Smectu. Ako znas nesto o tome, posavetuj me. Nemam sada vremena za lekare nikako.
Unapred hvala.
:-)
 
Znas kako, ja sam 3 meseca konstantno imala dijareju, pa posle jos 3-4 mes. na smenu par dana je ok par dana dijareja.Pila sam za to vreme jedino Probiotik 2x1 ili 1x1 u zavisnosti od intenziteta tegoba i Smectu koja mi je omogucavala da funkcionisem u vankucnim uslovima.
E sad ja sam posle brojnih ispitivanja i posle 8 meseci lutanja od lekara do lekara saznala da imam koksaki virus i da je najverovatnije on prouzrokovao te tegobe...mada sam pored dijareje imala i citav spektar drugih tegoba...
Doktor normalno nije hteo da mi prepisuje neke lekove za kolitis jer to nije bio ni ulcerozni ni kron...pa bih ja tebi savetovala da batalis tog sto hoce da ti uzme lovu i sto ti napamet prepisuje terapiju i da odes kod gastroenterologa u drzavnoj ustanovi,,,ja ti preporucujem KBC Bezanijska kosa...oni imaju jako uspesan tim gastroenterologa....pa kreni od obicnog pregleda i razgovora sa lekarom...
A od zeludacnih problema imam gastritis i refluksnu bolest...to se isto da drzati pod kontrolom ...a dijareje su mi prestale onda kad sam pocela da zbrinjavam problem sa koksakijem sto je jos jedan dokaz da mi je on napravio blagi haos u organizmu.Jos jednom Smecta je ok...to je samo pomocno terapijsko sredstvo...ali terapiju lekovima bih ipak ozbiljnije shvatila.
Mislim da si na skroz pogresan nacin zapoceo ispitivanja....prvo si placao, pa jos ne znas sta je u pitanju, pa sad neces da placas...idi kod lekara u drz.bolnici i imaj nekoga kod koga ces moci da dolazis na kontrole i ko ce pratiti tvoje stanje na pravi nacin.

Pozz.
 
zozef: potpuno je nejasno sta su ti zbog cega kada i gde radili, sta su dobili i sta ti je uopste jer naravno nisi procitao kako se postavljaju pitanja, a pitati na internetu da li da pijes neki lek na ovaj nacin ne samo da je neozbiljno vec se usudjujem da prokomentarisem da je u glupo. Ako zelis sebi ozbiljno da naudis nastavi da se igras sa svojim zdravljem, stvarno ne razumem sta si ocekivao uopste od lekara privatne ordinacije nego da ti trazi preglede - one preglede koji su mu neophodni da bi nesto mogao d akonstatuje - jer ako si i njemu prezentovao stanje ovako onda nije ni cudo sto nista nije mogo da ti kaze. A sto se nalaza rektoskopije same tice, jednom recju - nista ti nije nadjeno. A sta imas i sta ti se desava - neces ni znati ako ne shvatis da moras da zrtvujes ili vreme ili novac i da krenes REDOM, dakle od lekara opste prakse, laboratorijskih analiza krvi, analize stolice po potrebi, detaljnog gastroenteroloskog pregleda itd itd itd.

Putovanje ili zdravlje - izaberite sami.....
 
Moj savet.Prvo uradite kompletan pregled stolice,pregled na bakterije,gljivice i parazite.Da bi odagnali sumnju da li nesto od toga ne iritira creva.Uradite i krv,kompletna biohemija,sa svim amilazama i CRP(jedna od analiza krvi)da vidite da nema neku upalu u organizmu.Takodje dajte urin na pregled.Ja sam radila i analizu na hepatitis B,C,HIV i bilo je negativno.
Ja sam zbog problema sa bakterijama koje su samo bile izazivac na moj vec ne dovoljno jak stomak dobila kolitis i nepravilno varenje hrane kao posledicu,a brat koji nije imao bakterije ali izgleda postoji porodicna predispozicija ka tome dobio je Cronovu bolest-pocetni stadijum.
Ja sam jedno vreme pila 5 ASA i Probiotic i oni su mi redukovali stolicu.Brat je pio i sad pije neki lek iz inostranstva zove se Questran Light,njemu je sada bolje od tog leka.
E sad koliko su meni objasnili takve bolesti su nasledne i neko ima predispoziciju da usled nepravilne(ne odgovarajuce)ishrane dobije takvo oboljenje.
Ne bi bilo na odmet pregledati i stitnu zlezdu-ultrazvucno i analize putem krvi TSH,FT4,FT3,Anti TPO zato sto ona zna da bude uzrocnik.Meni su povisena antitela.
Ovo vam govorim iz licnog iskustva i godina i godina setanja po lekarima.
Ja sam prve probleme uocila sa 19 godina i dan danas se mucim oko ishrane,a brat koji je 3 god. mladji od mene u njegovoj 21.
Vise se ne hranimo ko ranije.Uopste ne koristimo ulje pri kuvanju niti jedemo nesto przeno.Ulje stavljamo samo u salatu.Takodje vrlo bitna stavka je da potpuno izbacite slatkise i secer,med(slatko u bilo kom obliiku) jer se smatra da su oni jedan od pogorsivaca bolesti.Bratu su zabranili i zrnevlje,psenicu,kikiriki,brasno(hleb),mleko,soja,pasulj,boranija,grasak,pecurke,kao i sveze voce,konzervisani proizvodi nikako.On je imao i reakciju na psenicu i mleko pa ne bi bilo lose uraditi i pregled na alergije.Ja sam ih radila i na testovima nisam imala reakciju.
Ako pijete sok onda neka bude od jabuke i to skroz bez secera.
Dozvoljena nam je vegeta ali ne preterano,dovoljno da bude ukusno.
Meso-pilece samo belo pecemo na rostlju,kuvamo spanac na vodi,dozvoljeno je kiselo mleko sa manje masti ono plavo.Supice,corbice,proja sa mladim sirom 25% masti,2 jaja nedeljno,moze jogurt.Bareno povrce,brokoli,sargarepa,krompir,moze meso telece-kuvano-peceno na rostilju ili mozete da pravite i u rerni ako znate da ga ispecete na vodi,moze i zajedno sa krompirom.

Nemoj te ici kod privatnih lekara istu uslugu cak i bolju ce te dobiti u drzavnim ustanovama,a platicete samo participaciju.Iz iskustva mojeg i bratovljevog Vas savetujem da odete zbog takvog pregleda u Dragise Misovic ili Gradsku Bolnicu on je tamo odmah dobio posle 1 mesec pretraga i kompletnih pregleda dijagnozu i odgovarajuce lekove.Odlicni su im lekari.Ja sam se lecila u Klinickom centru i sam proces se mnogo otegao,prvo su im strasne guzve,kontolu u najboljem slucaju zakazujete za 2,3 meseca.

Lekove ne uzimajte na slepo,nikako,doktor mora da odredi dozu za vase stanje da li je jaca ili slabija upala i koja vrsta leka odgovara takvom stanju.

Pozz!!!
 
Hvala puno na savetu, i Strumfeta, posebno tebi na opsirnom i detaljnom odgovoru. Dosta toga od onoga sto si navela sam ja vec proverio, i to kod drzavnog, a ne kod privatnog, lekara, i sve je bilo u redu. Cak sam 12 dana lezao na infektivnom odeljenju, trazili mi sve, nista nisu nasli. Na srecu. Kod privatnog nikada nisam isao, osim sada, poslednji put, da skratim proceduru cekanja kod drzavnog da dobijem tumacenje rezultata. U gradu u kome se nalazim, trebalo je da cekam TRI dana, TRI, da bi dobio samo UPUT sa kojim bi trebalo da odem kod lekara i da mi on procita rezultate koje sam vec napisao u prethodnom javljanju. Neverovatno. TRI dana! A grad nije Beograd, ali daleko da je mali.
Neverovatno je koliko kilometara predje covek samo za jedan pregled. :-) Srecom da imam slusalice i muziku.

Pozdrav, pa da svi bolesni ozdrave!
 

Back
Top