koga oni lazu-upis u skolu

Banovani

Aktivan član
Poruka
1.559
Kontam da razgovor kod skolskog psihologa pred upis deteta u prvi razred sluzi da se ustanove sklonosti deteta i da li je ono spemno i zrelo da podje u skolu. To nije nikakav bauk. E sada vidim da ima gomila zaludnih roditelja koji svoju decu pripremaju , vezbaju sa njima pesmice, resavaju unapred psiholoske zadatke, ne bi li svoje dete predstavili u najboljem svetlu i zavarali nekog kako to oni misle. A ja sticem utisak da lazu sami sebe. Mozda gresim. Cini mi se da su ubedjeni da lazu psihologa, skolu a da nisu svesni da najvecu stetu zapravo nanose rodjenom detetu.
 
Никад нисам чула за ту појаву....нити је видела....
Мислим да си ти измислио ту ''гомилу родитеља'' на основу неког усамљеног примера неупућених родитеља из своје околине....
Тестирање код психолога није никакво оцењивање детета и ништа ни родитељима ни детету не зависи од тога.. Свако дете, чак и оно мало испод просека, биће уписано у школу....ако нема неких тежих здравствених проблема који би то спречавали, или ако није у питању неко теже заостајање у развоју....
Према томе, то нема никакве везе с везом...
 
Moja drugarica je klinca pre upisa u skolu svaki dan kljukala suvim grozdjem, jer je negde procitala da se od toga postaje pametan. :) Mali je stvarno pametan i najbolji ucenik u razredu, eh sad, da li je to od grozdja... :D
I svaki dan je po pola sata radila i ucila sa njim (dve godine), tj. pripremala ga je za upis u skolu. Ona inace u svemu preteruje, pa je tako i u tome preterivala.
 
Hellen:
Никад нисам чула за ту појаву....нити је видела....
Мислим да си ти измислио ту ''гомилу родитеља'' на основу неког усамљеног примера неупућених родитеља из своје околине....
Тестирање код психолога није никакво оцењивање детета и ништа ни родитељима ни детету не зависи од тога.. Свако дете, чак и оно мало испод просека, биће уписано у школу....ако нема неких тежих здравствених проблема који би то спречавали, или ако није у питању неко теже заостајање у развоју....
Према томе, то нема никакве везе с везом...

Bila je zaista jedna emisija, sad dal na B92 ili RTS ne znam, o upisu u OS, i intervjuisali su klince i njihove roditelje koji su sedeli ispred vrata psihologa, i zaista je jedan roditelj rekao kako je svoje dete terao da uci napamet pesmice i slicne stvari, i da mu je dete posle reklo da se dzaba trudio, kao pitali su ga totalno nesto drugo. E sad ja stvarno ne znam da li su ti roditelji koji to rade ikada isli na te provere, ali da su debili - jesu.
Inace kilaza jeste bitna, jedna moja drugarica se jedva upisala u prvi razred sa 19kg.
 
Aca_Banovani:
E sada vidim da ima gomila zaludnih roditelja koji svoju decu pripremaju , vezbaju sa njima pesmice, resavaju unapred psiholoske zadatke, ne bi li svoje dete predstavili u najboljem svetlu i zavarali nekog kako to oni misle.
glupo je tako nesto raditi.
glupo i besmisleno.
valjda taj test sluzi da pokaze spremnost (zrelost) deteta za predstojece obaveze... mislim da time svojoj deci cine medvedju uslugu.
bolje je 'izgubiti' jednu godinu u igri i bezbriznosti detinjstva, nego ceo zivot u frustracijama.
 
Evo jednog moguceg problema i potencijalnog resenja.

Kao roditelji deteta koje je rodjeno u januaru, mi smo Marka vodili na testiranje za upis u skolu jos prosle godine. Naravno, uredno smo obavili sve lekarske preglede pre toga. Tada je dete imalo 6 godina i par meseci. Po slovu nekog nedoradjenog Zakona o osnovnom obrazovanju, deca rodjena u januaru i februaru trebalo bi da krenu u I razred sa 6 godina.
E, onda smo saznali da se to radi samo zato sto se broj novoupisanih prvaka svake godine smanjuje, zbog cega bi trebalo da je nas sin topovsko meso...
Napominjem da su mene roditelji i zaista upisali ranije u skolu kada to i nije moralo ili trebalo da radi, i iz licnog iskustva znam da to nije pametna odluka. Na taj nacin dete samo gubi citavu godinu bezbriznog detinjstva, ne dobijajuci zauzvrat nista posebno.
Dilemu povodom ranijeg upisa produbio nam je utisak da su ostala deca koju smo vidjali na lekarskim pregledima izgledala znacajno krupnija i ...nekako zrelija od naseg sina (Ha, brizni roditelji). Resismo tada da spasavamo dete. Bice vremena za skolu, zar ne?

I sve smo razresili kod skolskog pedagoga koji je, nakon razgovora se detetom i obavljenih testova, utvrdila da je Marko sasvim spreman za skolu. Ok, rekosmo: Kako ste Vi to utvrdili, gospodjo? -Vidite, Vas sin je vrlo lako i brzo resio sve postavljene zadatke (logicke, pretpostavljam), dakle intelektualno je dobro ocenjen, zatim lepo verbalizuje i potpuno je emotivno zreo da bi pohadjao nastavu. -Dobro, to je u redu, rekosmo. -No, da li ste sigurni da je dete i socijalno zrelo? E, tu se i g-dja pedagog malko zbunila. Znate, ja bih posvetio paznju i tom segmentu decijeg intelekta. Da li Vam je dete pozelelo "dobar dan" kada je uslo. -Ne. - Da li Vam je rekao "dovidjenja" kada je izlazio, ja nisam cuo. -Nije, a sta zelite reci? -Zelim reci da mu fali jos godinu dana privikavanja na kolektiv, jos godinu dana razvijanja socijalne inteligencije, kako bi bio potpuno spreman za skolu. Pozvala nas je unutra, znacajno se izvinila, potvrdila da smo u pravu i da decu ne treba davati ranije u skolu, ali je i priznala da je takav nalog dobila iz Ministarstva. Zamolila je da potpisemo neki interni papir za njenu arhivu i pozela da se vidimo dogodine.
Tako ce i biti.
Mi smo sada spremni za septembar. Svi. Marko ponajvise.
 

Back
Top