Šah (apsurd)

Pogledaj sahovsku rejting listu i neke stvari ce ti biti jasnije. Danas, samo jedna zena (Judit Polgar) moze ravnopravno da se nosi sa skoro svakim sahistom na planeti, ima ih jos nekoliko koje su za klasu dve slabije od top muskih velemajstora, a sve ostale su daleko slabije. Mozda ce se to jednog dana promeniti,ali danas je tako.
Ja to objasnjavam na sledeci nacin: Kod zena je izrazeniji emotivni princip,dok je za vecinu muskaraca( kod sahista svakako) izrazeniji intelektualni. Danasnja metodika saha uci nas, uglavnom, kako da koristimo intelekt, tako da oni kojima je emocija izrazenija ne mogu to da primene u sahu (preciznije, na takmicenju u sahu). Zato, "emotivci" mogu mnogo bolje da se izraze na drugim poljima (izlisno je nabrajati,lista je preduga). Licno, kao predstavnik onih kojima je emotivni princip izrazeniji (iako sam muskarac), verujem da ce jednog dana covek nauciti kako da to iskoristi i na tim poljima kao sto je sah. Tada ce se naglo povecati i broj zena u vrhu svetskog saha, a ne bi me cudilo ni da zene prevazidju muskarce.
Jos jedna stvar,postoji titula prvakinje sveta u sahu i za nju ne mogu da se nadmecu muskarci, ali titula "muskog prvaka sveta" ne postoji, vec je to apsolutna kategorija(tj. mogu da se takmice i zene i muskarci za titulu prvaka sveta,stavise Judit Polgar je, ako se ne varam i sama ucestvovala u toj borbi(mozda jos neka sahistkinja, nisam siguran))
 
zuti car:
Muski ego bi tesko podneo cinjenicu da neka zena bude sampion sveta u sahu . Inteligencija ne garantuje oslobadje od komplksa bilo koje vrste


U tom slucaju zena ne bi bila sampion sveta jer Judit Polgar, najbolja sahistkinja na svetu, ne moze da osvoji skoro nista kad se takmici sa Topalovom, Anandom i ostalima.

Gledano sa te strane, zene bi tesko podnele cinjenicu da stalno budu nekoliko kategorija slabije od muskaraca, zar ne?

Naravno da ne. Ja se ne slazem ni sa prvim ni sa drugim slucajem, a za tacan razlog ne znam. Sto se tice stila igranja, ne postoji ni jedna razlika izmedju zena i muskaraca, znaci niko nikad ne bi mogao tacno da provali da li je neko musko ili zensko iz igranja saha (Osim ako ga, jelte, ne pogleda :p)

E sad, s obzirom da sam ucestvovao na mnogim turnirima, i za muskarce i izmesane, mogu da kazem da nisam primetio ni jedan razlog zasto ne bi uvek igrali izmesano...
 
Muska i zenska takmicenja postoje u svim sportovima pa tako i u sahu.
Najbolji predstavnik muskog neintelektualnog pristupa sahu je bivsi svetski sampion i veliki majstor Mihail Talj, inace dugo je bio najmladji sampion (ne znam da li su ga ovi novi klinci prestigli). Nije mnogo mario za teoriju otvaranja i pozicione principe, igrao je na osecaj, vreme na satu i psiholosko stanje protivnika, a bio je neprevazidjen u kombinovanju i racunanju varijanti. Mnogo njegovih partija je odluceno sjajnim zrtvama. On i Fiser su mozda najvise doprineli popularnosti saha.
 
Garwor:
Muska i zenska takmicenja postoje u svim sportovima pa tako i u sahu.
Najbolji predstavnik muskog neintelektualnog pristupa sahu je bivsi svetski sampion i veliki majstor Mihail Talj, inace dugo je bio najmladji sampion (ne znam da li su ga ovi novi klinci prestigli). Nije mnogo mario za teoriju otvaranja i pozicione principe, igrao je na osecaj, vreme na satu i psiholosko stanje protivnika, a bio je neprevazidjen u kombinovanju i racunanju varijanti. Mnogo njegovih partija je odluceno sjajnim zrtvama. On i Fiser su mozda najvise doprineli popularnosti saha.
Nema mozda!!! Sigurno!!!

U tom pogledu Kasparov je daleko iza njih.
 
Jeste iza, ali je ipak ucinio neke bitne korake. Osim sto je najveci od svih, potezima oko osnivanja svoje sahovske asocijacije stvorio je prilicnu medijsku paznju, ciji je rezultat na kraju krajeva, da je u tom sportu sada vise para, sto je dobro za popularnost. Btw, pre neki dan su ga uhapsili jer je mitingovao protiv vlasti sa svojom politickom strankom. Sta reci, svi su oni imali svoje bube.
 
Garwor:
Jeste iza, ali je ipak ucinio neke bitne korake. Osim sto je najveci od svih, potezima oko osnivanja svoje sahovske asocijacije stvorio je prilicnu medijsku paznju, ciji je rezultat na kraju krajeva, da je u tom sportu sada vise para, sto je dobro za popularnost. Btw, pre neki dan su ga uhapsili jer je mitingovao protiv vlasti sa svojom politickom strankom. Sta reci, svi su oni imali svoje bube.
Upravo to je i njegova ogromna mana!!! Njegova aktivnost u politici baca crnu senku na njega kao sportistu. Prestao sam da ga cenim kada je poceo aktivno da ucestvuje svojom podrskom u raspadu Jugoslavije i otvoreno da ponizava Srbiju. Zato takvog majmuna od coveka ne mogu ni da gledam kao sahistu.:-( Bobi Fiser je za njega ikona kojoj treba da se klanja. U politiku se nije mesao ali je bio otvoren u borbi protiv drzavnog nasilja. U Kasparova sam poceo da sumnjam odmah posle meca sa Karpovom kada je davao izjave nedostojne coveka a ne sportiste.
 
Evo Kasparova kako pomno proucava Fiserove sahovske partije!

45-cetba.jpg
 
Da, slazem se da je to njegova najveca mana. Ali njegova igra je neverovatna. Nesrecni Fiser je isto bio samo sahista i nista vise, mnoge je incidente napravio i na sebe navukao gnev javnosti zbog svog neshvatanja sveta. Aljehin do smrti nije hteo da pristane na revans mec sa Kapablankom, a dozvoljavao je slabijim igracima da ga izazovu. I Lasker je dugo izbegavao. Izgleda da im je svima slava bila udarila u glavu.
 
Garwor:
Da, slazem se da je to njegova najveca mana. Ali njegova igra je neverovatna. Nesrecni Fiser je isto bio samo sahista i nista vise, mnoge je incidente napravio i na sebe navukao gnev javnosti zbog svog neshvatanja sveta. Aljehin do smrti nije hteo da pristane na revans mec sa Kapablankom, a dozvoljavao je slabijim igracima da ga izazovu. I Lasker je dugo izbegavao. Izgleda da im je svima slava bila udarila u glavu.
Teska srca ali ovo moram da priznam. A zao mi je bas da je takav covek ipak najveci medju najvecima (za sada).:-(
 
Sto se tice Fisera njegov doprinos popularnosti saha je neprocenjiv. Uradio je za sah ono sto i Kasijus Klej za Box.

Ljudi su voleliu Fisera pa tek onda sah, voleli Kleja pa tek onda box. Kada su njih dvojica otisla ostali su sah i box.
 

Back
Top