Titov: Ahtisarijev plan neće proći

Alekasandar2

Iskusan
Poruka
5.546
Moskva, Luksemburg, Priština -- Rešenje koje se oslanja na preporuke Martija Ahtisarija neće proći u SB UN, kaže zamenik ministra spoljnih poslova Rusije.

"Mi smo rekli da u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija nećemo podržati rešenje koje ne podrže obe strane. Odluka zasnovana na Ahtisarijevom predlogu neće proći", izjavio je Titov novinarima u Moskvi, prenosi Interfaks.

Na pitanje da li bi Rusija u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija mogla da uloži veto, Titov je, kako prenosi Itar-Tas, rekao da pretnja korišćenjem prava veta treba da stimuliše strane da traže uzajamno prihvatljiv kompromis".

Interfaks prenosi da je Titov kazao i da ne treba optuživati Rusiju da "oteže donošenje rešenja za status Kosova" i upozorio da će u slučaju eskalacije nasilja na Kosovu odgovorni biti oni koji pozivaju na takav scenario. "Ako na Kosovu dođe do eskalacije nasilja, Rusija će tražiti u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija razmatranje svrsishodnosti nastavka političkog procesa, uzimajući u obzir nezrelost situacije u Pokrajini", rekao je Titov.

Prema njegovim rečima, Rusiju čudi kako kosovski Albanci "ucenjuju" međunarodnu zajednicu preteći "krvavim sukobima ako ne dobiju nezavisnost". "To je neprihvatljivo", ukazao je ruski diplomata, dodajući da kosovskim Albancima ništa ne smeta da normalno grade svoj život.

...

http://www.b92.net/info/vesti/u_fokusu.php?id=24&nav_id=243443
 
То што кажу да "неће подржати" не значи да ће је блокирати,
већ само да неће гласати За.

Томислав Николић, представник снага зла у нашој земљи, је најавио
да ће се повући из политике ако Русија не стави вето.

Наравно, убрзо затим је пас-порекао:

Новинар: Петар Гајић, Фокс телевизија, да ли остајете чврсто при ставу да напуштате политички живот уколико Русија не уложи вето у Савету безбедности?

Томислав Николић: Па ја бих га јутрос напустио, да није било таквог залагања Русије у Савету безбедности. А ову конференцију за штампу не бих ја држао сигурно. Али ја сам толико убеђен да Руси не могу против принципа и против правила да сам дао једну веома тешку изјаву, много мојих пријатеља је очајно звало, кажу: Живота има и после тога. Па, можда има живота, али мог политичког живота не би било да Руси нису натерали Американце да попусте. Видели сте, од “блиставог плана Ахтисарија” сада дошло се до става Америке да је “прихватљиво” да се опет формира нека група која ће да о томе расправља, то је вето.


Дакле чули сте, ово руско кевтање око резолуције је у ствари вето,
значи Лопата не мора да напушта политику.
 

Back
Top